• BIST 90.787
 • Altın 254,429
 • Dolar 5,8790
 • Euro 6,5887
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 16 °C

TÜRSAB'ın kaçak acente takibi!

TÜRSAB'ın kaçak acente takibi!
Turizm Gönüllüleri Platformu (TURGÖN) Danışmanı Emel Yetkin ve turizmhaberleri.com editörü Nilgün Atar; kaçak seyahat acentalarını yakın takibe aldı.

ANTALYA- Turizm Gönüllüleri Platformu (TURGÖN) Danışmanı Emel Yetkin ve turizmhaberleri.com editörü Nilgün Atar; kaçak seyahat acentası faaliyeti gösterenleri yakın takibe aldı ve Türkiye gündemini sarsacak bir haber dosyası hazırladı. Nilgün Atar- Emel Yetkin tarafından yapılan çalışma için kendilerini kutluyor ve Türk turizmine örnek olması ve daha geniş kitleler tarafından duyurulması için yayınlıyoruz.

Türkiye'de giderek çoğalan kaçak seyahat acentası faaliyetleri kimler tarafından düzenleniyor?....
Kaçak faaliyetlerde çark nasıl dönüyor?....
Vatandaş seyahat yasaları hakkında ne biliyor?
Meslek örgütü TÜRSAB denetimleri nasıl yapıyor?...

İşte tüm bu soruların cevabı UNİVERSİADELİFE Haber Dosyası'nda…

VARAN 1: UNIVERSIADELIFE
Okul gezilerinin en yoğun olduğu Mayıs ayında Turizm Gönüllüleri Platformu (TURGÖN) Danışmanı Emel Yetkin; Alanya'da üniversiteli gençlere yönelik internet sitesinden turlar düzenleyen Üniversiadelife isimli bir organizasyon firmasının faaliyetlerine dikkat çekerek araştırmalarını turizmhaberleri.com 'a bildirdi.

YASALARDAN HABERİ OLMAYAN GENÇLER KAÇAK TURLARA ALET EDİLİYOR
İnternet sitesi üzerinden faaliyet gösteren UNİVERSİADELİFE; üniversiteli öğrencilerin Alanya'da otel konaklamalarını ve gezilerini organize ediyor. Yasalara göre seyahat acentası tarafından yapılması gereken bu organizasyonları, basında çıkan haberlerden takip eden Emel Yetkin; gençlerin otel kapılarında kaldığını ve otobüs kazaları geçirdiğini tespit etti.

Yasalardan haberi olmayan üniversiteli gençlerin katıldığı bu gezi programları; ülkemizdeki kaçak acentacılık faaliyetlerine somut ve vahim örnek olduğu gerçeğinden yola çıkarak araştırmalarımızı derinleştirdik .Universiadelife bunlardan sadece bir tanesi, internet üzerinde yüzlerce kaçak acentacılık yapan site olduğunu da hatırlatmak isteriz.

UNİVERSİADELİFE KİMDİR ?
40'a yakın şehirde ve 50'ye yakın üniversitede 15.000'ine yakın gönüllüsü bulunduğunu belirten Universiadelife, faaliyetlerine 2003 yılında amatör bir ruhla başlıyor, 2006 yılında profesyonel bir anlayışa kavuştuğunu belirtiyor.

Web sitelerinde Universiadelife şu satırlarla tanımlanıyor:
'Gençlerin bu yaşlarda böyle oluşumun içinde yer alması, her platformda kendilerini daha rahat ve özgürce ifade edebilmeleri, geleceğin dünyasının gençlerine yönelik sosyal bir destek sağlama ve yeni nesillimize bu konuda yaratıcılığımızla destek olmak bizim görev anlayışımızdır.

Bu misyon doğrultusunda kendisini Üniversite oluşumlarının çatısı altında kuran ve yürüten Universiadelife, birçok yöneticiden, iş adamlarından, basın mensuplarından, kurum ve kuruluşlarının desteğini arkasına almıştır. Yeni bir Sosyal Hareketi olarak da anılan Universiadelife, Türkiye'nin ilk ve tek Üniversiteler arası ortak Festivali oluşumunu taşımaktadır. Amacımız temsilcilerimiz(öğrenci) ile Türkiye'deki bütün Üniversitelere ulaşmak ve bir ilk yaratmak. Universiadelife'ı kısa süre içerisinde, önce Türkiye'de daha sonra uluslararası alanda da, en etkin Festival olarak üne kavuşturmaktır. Universiadelife Başkanlığı'nı Gökmen Varol yürütmektedir.'

FACEBOOK.COM'DA TEMSİLCİLERİ İLE FAALİYETİNİ SÜRDÜRÜYOR
Emel Yetkin tarafından www.facebook.com da yapılan araştırmada, universiadelife denilen bu organizasyonun faaliyetlerine sanal ortamda devam ettiği ve yurt çapında hemen tüm üniversitelerde temsilcilerinin bulunduğu tespit edildi.

UNIVERSIADELIFE YETKİLİSİ YASALARI BİLMİYORMUŞ!
Turizmhaberleri.com olarak Universiadelife yetkilisi Gökmen Varol ile görüştük ve hangi seyahat acentası ile çalıştıklarını sorduk. Web sitesinde de adı geçen AVS Travel isimli seyahat acentası ile çalıştıklarını ifade ettiler.

Doğruluğunu tespit etmek için görüştüğümüz AVS Travel yetkilileri ise henüz TÜRSAB'tan yeni başvuru numarası aldıklarını ve söz konusu organizasyon ile 1 ay çalıştıklarını söylediler.

Universiadelife yetkilisi Gökmen Varol'a bu açıklamayı aktardığımızda; seyahat acentası olmadan tur düzenlemenin yasalara göre suç olduğunu bilmediğini, bu konuda da hiç kimsenin kendisini uyarmadığını ifade etti.

Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin Isparta'da otobüs kazası yaptığını ve 14 öğrencinin yaralandığını hatırlattığımda ise ' ulaşım sorumluğunun öğrenci temsilcilerine ait olduğunu kendilerinin sadece konaklama ve turları düzenlediklerini' açıkladı.

Tüm bu açıklamalar düzenlenen turlara katılan gençlerin güvenliği konusunda insanı dehşete düşürüyordu.

Web sitelerinde 2003 yılında faaliyete başladıkları belirtilen Universiadelife hakkında yaptığımız araştırmalar ve görüşmeler sonucunda; TURGÖN Danışmanı Emel Yetkin, 25.5.2008 tarihinde TÜRSAB Hukuk Servisine hitaben bir yazı yazarak durumu bildirdi ve gereğinin yapılmasını istedi.

Bu tarihten sonraki gelişmeler ise TÜRSAB Hukuk Servisi'nde denetim mekanizmasının ne kadar yetersiz ve ağır çalıştığını gösterdi bizlere..

TÜRSAB'I UNİVERSİADELİFE DENETİMİ İÇİN UYARDIK!
25.5.2008 tarihli bilgilendirmemiz sonucunda AVS Travel'e denetim yapıldı ve yaptırım uygulandı ancak organizasyonu düzenleyen Universiadelife için hiçbir işlem yapılmadığını gördüğümüz için Hukuk Servisini uyardık.

Tüm bu gelişmeleri denetimin sağlık yapılması ve güven içinde olması için sorumlu gazetecilik anlayışı ile haber yapmadık, TÜRSAB ile işbirliği yapmayı tercih ederek sonuca ulaşmayı bekledik.

TÜRSAB DENETİMDE NEDEN GECİKTİ?
Ancak ne yazık ki denetim BYK'lar ve Hukuk Servisi trafiğinde bu haberi hazırlayan bizler tarafından yapılan uyarılar ve hatırlatmalarla geçen onlarca telefon görüşmesinden sonra 2 ayda yapıldı ve 17 Temmuz'da gerçekleştirildi.

UNİVERSİADELİFE'ın Alanya'da bulunan ofislerinin kapıları kapalı olduğu için hiçbir işlem yapılamadı. TÜRSAB Alanya BYK Başkanı Ayhan Kaya, denetim sonucunu resimler ve rapor eşliğinde Hukuk servisine bildirdiklerini belirtti.

DENETİM DEĞİL ASLINDA TESPİTMİŞ!
TÜRSAB Antalya BYK Başkanı Kerim Çavuşoğlu'na denetimlerde yaşanan bu gecikmenin nedenini sorduk. Kaçak faaliyetlerle çok sıkı mücadele ettiklerini, her ihbarı değerlendirdiklerini belirten Çavuşoğlu denetim yazısının kendisine 11 Temmuz'da geldiğini ve 17 Temmuz'da da denetimin gerçekleştirildiğini ifade etti.

Ancak TÜRSAB Antalya BYK Başkanı Kerim Çavuşoğlu, denetimin kimlerle yapıldığı hakkındaki sorumuz üzerine; denetimin TÜRSAB tarafından yapıldığını ve bunun bir tespit denetimi olduğunu, Turizm Bakanlığı yetkililerinin bu denetime katılmadığını belirtince çok şaşırdık. Aylardır denetim yapılması için takipçi olan bizler, TÜRSAB'ın aslında bir tespit denetimi yapmış olduğunu öğrendik.

Peki TÜRSAB'ın Universiadelife'ı denetleme yetkisi var mıydı?

TURGÖN Danışmanı Emel Yetkin konu ile ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

'1618 sayılı Yasaya göre TÜRSAB sadece üyelerini denetleme yetkisi bulunmaktadır. Yine yasada TÜRSAB'ın görevleri arasında' 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanununun 29 ve 30'ncu maddelerinde belirtilen hallerde yasak olarak seyahat acentalığı faaliyetinde bulunan yerli-yabancı özel ve tüzel kişiler hakkında gerekli işlemlerin yapılması ve yasak faaliyetlerin durdurulması için mülki amirler ve Cumhuriyet Savcıları nezdinde gerekli teşebbüslerde bulunmak ve bu konuda açılmış davalara müdahil olarak iştirak etmek 'bulunmaktadır.

Özetle; TÜRSAB'ın 25.05.2008 tarihinde yapılan ihbarı değerlendirip ilgili BYK ve Turizm Müdürlüğü yetkililerini bilgilendirmesi ve birlikte denetim yapılmasını sağlayarak bu işyerinin mühürlenmesini sağlaması ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunması gerekmekte idi.

Ne yazık ki ; TÜRSAB açık bir şekilde üzerine gidilmesi gereken adres gösterilmiş olmasına rağmen, sadece bu organizasyonun bir otel rezervasyonuna aracılık ettiği belirtilen ve acenta olmak için başvuruda bulunup ancak belgelerini tamamlayamadığı için dosyası işlemden kaldırılan acenta adayının üzerine gitmiştir.

Ayrıca bu organizasyonlarla ilgili yerel basında muhtelif tarihlerde haberler çıkmış ve hatta 19 Mayısta Alanya'da 5 yıldızlı Ütopya Otel'e tatile gelen 500'ün üstünde üniversiteli öğrencinin çifte rezervasyon mağduru olduğuna dair haberin yerel basında yer almasına rağmen, hiçbir yetkilinin 'bu olayın arkasında hangi acenta var' diye bir araştırma yapma gereği bile duymaması ,görevi olmayan kişilerin uyarısı ve aylar süren mücadeleleri sonucu bu olayın üstüne gidilmiş olması da dikkat çekici .

Universiadelife yetkilisi ile Mayıs ayında yapılan telefon görüşmesinde Eylül ayında Kapadokya'ya üniversite öğrencileri için tur düzenleneceğini belirtmiştir. Dilerim, bu defa bu kişiler Kapadokya'da ele geçirilirler. Yoksa, aylarca adeta hiç uyku uyumaksızın tüm yasal yükümlülüklerini yerine getirmek suretiyle faaliyet göstermeye çalışan , bu arada 'rehber bulundurmadın, D2 yetki belgen yok, sigortan yok, faturan yok v.s. ' diye idari ve para cezaları ile de karşı karşıya olan, 5 lira komisyonla uçak bileti satmaya çalışan ve ayakta kalma savaşı veren seyahat acentalarının ekmeğinin çalınmasına seyirci kalınmaya devam edilecektir.

İşin en acı tarafı ; yasaları bilmezliklerinden faydalanıp pırıl pırıl üniversite öğrencilerinin bu işe alet edilmeleri , hem de uluslararası üniversiteler arası spor organizasyonunun (UNIVERSIADE ) adı kullanılarak.

SÖZÜN ÖZÜ:
Artık UNİVERSİADELİFE yetkililerine telefondan ulaşılamıyor, internet siteleri ve ofisleri de kapalı. Sorumlu gazetecilik anlayışı ile TÜRSAB'tan sonucu bekledik ama değişen bir şey olmadığını üzülerek gördük. TÜRSAB'a yeni başvuru yapmış seyahat acentasına denetim yapıldı ama aylarca önce yaptığımız uyarılara rağmen turları organize eden kaçak acentacılık yapan firmaya denetim yapılamadı. Uyarılarımız üzerine 2 ay sonra denetim (tespit) yapıldığında ise kapalı kapıların resimlerini çekilip raporlanarak hukuk servisine gönderildi.
Denetim mekanizması böyle mi çalışmalıydı?.

Kaçak Seyahat Acentası faaliyetleri ve denetimler hakkında yazmaya devam edeceğiz Çünkü Türkiye'de herkes tur düzenlemeye başladı. Dernekler, şahıslar, oteller, internet siteleri ve organizasyon firmalarını takip ediyoruz. Turizm Gönüllüleri Platformu (TURGÖN) üyeleri ile bu konuda işbirliği içerisindeyiz.

TURGÖN Danışmanı Emel Yetkin'in TÜRSAB Hukuk Servisi'ne hitaben gönderdiği 25.5.2008 tarihli yazısını sizlerle paylaşıyoruz:

Alanya, 25.05.2008


TÜRSAB
TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI
GENEL MERKEZİ
İ S T A N B U L

'HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ '

Konu : KAÇAK SEYAHAT ACENTASI

Bilindiği üzere, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle İlköğretim, Lise ve Üniversite Öğrencileri için yurt çapında geziler düzenlenmiş olup, bu gezilerde iklim koşulları dikkate alınarak genellikle Akdeniz ve Ege Bölgesi tercih edilmiştir.

Aldığım duyumlara göre Alanya'ya 17–19 Mayıs tarihleri arasında 10.000 in üzerinde üniversite öğrencisi gelmiştir. Yine aldığım duyumlara göre, öğrencilerin otel rezervasyonları ve gezi sırasındaki bot turu, rafting , aquapark ve disko gibi spor ve eğlence gezileri seyahat acentası olmayan www.universiadelife.com web sitesinde iletişim bilgileri bulunan kişiler tarafından gerçekleştirilmiştir.

Web sitesinin incelenmesinde de görüleceği üzere, söz konusu kişiler üniversitede okuyan öğrencilere temsilcilik vermektedir. Web sitesinde yetkili olduğu belirtilen Gökmen Varol , kendimi bir üniversite öğrencisinin annesi olarak tanıtmak suretiyle, yaptığım telefon görüşmesinde üniversite temsilcisi öğrencilere katılımcı başına 5 YTL olmak üzere gezi sırasında yapılan bot turu, rafting, eğlence v.s. gibi aktivitelerden de komisyon verildiğini belirtmiştir.

Nitekim facebook 'ta blog açan bir öğrencinin kendisini Universiadelife Ege Universitesi temsilcisi olarak tanıttığı ve bu organizasyon kapsamında otel ve eğlence reklamı yaptığı görülmektedir.Ayrıca , facebook'ta bu organizasyonun bloğu da mevcuttur.

Adını 1949 yılında Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu ( FISU)' tarafından kurulmuş olan Uluslararası bir spor organizasyonu olan UNIVERSIADE'den esinlenerek alan Universiadelife isimli organizasyonun Web sitesini incelediğimde; öğrenciler için otel rezervasyonları yapıldığı, spor ve eğlence amaçlı geziler düzenlendiğini ve aralarında Ütopya otel de bulunan 4 otelle çalıştıklarını gördüm. Yine , facebook 'ta yer alan universiadelife kullanıcı adlı blogdaki konuşmalardan bir çok üniversite öğrencisinin bu organizasyon kapsamında tatil yaptıklarını tespit ettim.

Ayrıca, web sitesinde sponsor olarak belirtilen AVS TRAVEL( ALL VIP SERVISE ) unvanlı seyahat acentasının TÜRSAB 'ın web sitesinde yer almadığını tesbit ettim. TÜRSAB ile yaptığım görüşmede; AVS Travel 'in şirket ismi olduğunu, acenta unvanın ise AVORIAL olduğunu, TÜRSAB'a başvuru yapıldığını ancak, henüz evrak eksikliği nedeniyle seyahat acentası işletme belgesi düzenlenmediğini ve dolayısıyla kuruluş aşamasında olan bir acentanın faaliyete geçmesinin mümkün olmadığını , hele şube açmasının- web sitelerinde Merkezlerinin İstanbul olduğu ve Antalya-Marmaris ve Bodrum'da şubeleri olduğu belirtilmektedir- hiç mümkün olmadığını öğrendim. www.avsturkey.com

Bu organizasyonla ilgili internette aşağıdaki linkleri tespit ettim.

www.oguforumu.com/universiadelife.php
www.magazinalanya.com/2007/05/12/alkislar-yasara/
www.activistproduction.com/
www.kkuclub.com/clubv2/duyurular_etkinlikler-f6.html?s=ed04ad13eefd8b421a2a1234ff313cb8&
www.yenialanya.com/index.aspx?KatAd=Portakal&KatId=4&Haberim=21499&HabRes=unvt9ds
www.activistproduction.com/alanya.html

Yine aldığım duyumlara göre, bahsi geçen kişilerce organize edilen tur için Alanya'ya gelmekte olan Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin bulunduğu araç Isparta yakınlarında trafik kazası yapmış ve kazada 14 öğrenci yaralanmıştır. www.gulses.com/haber/117046-ispartada-trafik-kazasi-15-yarali Yine duyumlarıma göre, bu geziler karayolu yolcu taşıma mevzuatına uygun olmayan araçlarla, rehbersiz ve paket tur sigortası olmaksızın gerçekleştirilmektedir.

Basında da yer alan haberde ;

www.turkiyeturizm.com/news_detail.php?id=11000

'Alanya'da 5 yıldızlı Ütopya Otel'e tatile gelen 500'ün üstünde üniversiteli öğrenci, çifte rezervasyon mağduru oldu. Otele dışardan yabancı turist geldiği için otele alınmadıklarını iddia eden üniversiteli öğrenciler, 'Türkiye'de yaşıyoruz ve 2. sınıf muamele görüyoruz' diyerek tepkilerini dile getirdiler. Otel yöneticileri ise acenteyi suçladı ' denilmektedir

Oysa ortada acenta diye bir şey yoktur. Çünkü ne otel rezervasyonunu yapan ya da yaptıran universiadelife adlı organizasyon ne de bu rezervasyona aracılık ettiği öne sürülen AVS Travel seyahat acentası değildir.

www.turizmhaberleri.com editörü Sn. Nilgün ATAR konu ile ilgili ayrıca araştırma yapmıştır. Sorumlu gazeteci kimliği ile olayın hassasiyetini dikkate alarak bu konuda henüz haber yapmayan ve TÜRSAB'ın bilgilendirilmesinden sonra haber yapmayı yeğleyen Sayın Nilgün Atar'ın bu konudaki tespitleri aşağıdadır:

Unıversiadelife yetkilisi Gökmen Varol'a üniversitelerarası gezi ve tur düzenleyen organizasyonu 'hangi seyahat acentası' ile gerçekleştirdiklerini sordum. Web sitelerinde de adı geçen AVS Travel ile çalıştıklarını belirtti. AVS Travel Yetkilisi Vedat bey ile yaptığım telefon görüşmesinde ise ortaya ilginç bir durum çıktı. AVS Travel olarak TÜRSAB'ta kayıtları olmadığını vurguladığımda 1 ay önce TÜRSAB'a başvurduklarını ancak firma ismi benzerliği nedeniyle AVORİAL olarak değiştirildiğini belirterek TÜRSAB başvuru numarasını verdiler. Universiadelife organizasyonu ile de 1 aydır çalıştıklarını belirten Vedat bey, sadece Alanya'da 1 otel konusunda yardımcı olduklarını söyledi.

Bu çelişki karşısında Gökmen Varol'a dönerek durumu anlattım ve bu tür organizasyonların TÜRSAB'a kayıtlı seyahat acentaları ile gerçekleştirilmesi gerektiğini aksi halde kaçak acentacılık faaliyeti yaparak yasalara karşı suç işlediklerini anlattım.

Onlarca organizasyon düzenleyen, otellerle anlaşma yapan ve yerel basında etkinlikler ile yer alan Varol, bunu bilmediğini, hiç kimsenin kendisini bu konuda uyarmadığını söyledi. Ulaşımı Üniversite öğrencilerinin gerçekleştirdiğini, kendilerinin sadece konaklama konusunda yardımcı olduğunu ifade etti. Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin bulunduğu otobüsün kaza yaptığını ve 14 öğrencinin yaralandığını söylediğimde ise ulaşım sorumluluğunun öğrenci temsilcilerine ait olduğunu belirtti.

Bir yanda binlerce öğrenciye tur yaptıran organizasyon, diğer yanda birlikte çalıştığı söylenilen AVS Travel… henüz TÜRSAB'tan başvuru numarasını yeni almış bir seyahat acentası..üstelik 2 şubesi bulunduğunu web sitesinden öğreniyoruz..'

Yukarıda arz edilen hususlardan da anlaşılacağı üzere , olayda en vahim durum , gencecik pırıl pırıl üniversite öğrencilerinin buna alet edilmeleri ve binlerce öğrencinin her tür güvenceden ve denetimden yoksun olarak seyahat ettirilmeleridir.

Gereği için bilgilerinize sunarım

Saygılarımla
Emel Yetkin
Turizm Gönüllüleri PLATFORMU DANIŞMANI

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.