• BIST 94.831
  • Altın 261,892
  • Dolar 5,7675
  • Euro 6,5664
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C

TÜRSAB'ın 'iyi' acenteleri kimler?

TÜRSAB'ın 'iyi' acenteleri kimler?
TÜRSAB, IMF Kongresi hakkında soru soran İSAD başkanı Selma Yılmaz yerine TürkiyeTurizm.com yayın Yönetmeni Özkan Altıntaş'a cevap verdi.

Özkan Altıntaş-Türkiye Turizm


İSTANBUL- TÜRSAB yaptığı işlemlerin yasalar çerçevesinde olduğunu ispat etmek için bir sürü kurumun adını sayarak ve Türkiye"de her sıkışanın arkasına sığındığı "mevzuat hazretlerini” öne sürerek yaptığı IMF Kongresi"nin hangi acentelere, ne şartlarla ve nasıl verildiği konusunu ISAD-İATA Seyehat Acenteleri Derneği Başkanı ve TÜRSAB'ın üyesi Selma Yılmaz"ın öğrenmek istediğini karıştırmış.

TürkiyeTurizm.com sitemizi ve bizzat Özkan Altıntaş olarak beni muhatap alarak cevabı bana yazmış. Herhalde soruyu bizim sorduğumuz sanılıyor. Bazı internet sitelerini biz haber yapyoruz, Soruyu soran ve konunumuhatabı başkaları diye uyarmıştık. Bu yazı stilinden o güdümlü yazıları yazdıranların kimliği de ortaya çıkmış oluyor.

ÖZKAN ALTINTAŞ, NASIL "TINTAŞ" OLDU?
Gazeteci arkadaşlarımın uyarısı üzerine farkettim. Turizmde Bu Sabah sitesinde TÜRSAB"ın açıklamasında Özkan Altıntaş"ın adı "TINTAŞ" olmuş. Uyarımız üzerine görevli arkadaşlar "ALTINTAŞ" yazdılar. Ancak TÜRSAb'ın sitesindeki açıklamada hem TurkiyeTurim.com, hem de Özkan Altıntaş adı vardı. Ama ortada Başaran Ulusoy olunca insan iyi bir şeyler düşünemiyor doğrusu...
İnsan bu gibi şeyleri görünce “gazetecilik neden yapıyorum” diyor? Türkiye'nin demokratik laikliğine vurulan darbelere üzülürken yıllarca Hürriyet'te çalışırken İstihbarat Servisi duvarında asılı duran ustamız Sedat Simavi'nin "Kalemini kır, ama satma" şeklindeki sözlerini hatırlıyorum. Ne yazık ki ticari ilişkiler Türk basının bugünkü duruma getirdi. Buna tüm gazeteciler üzülüyoruz.
Turizm"de Bu Sabah neden TürkiyeTurizm.com ve Özkan Altıntaş adını kullanmaz kimse anlayamıyor.  Çünkü TurizmdeBu Sabah"ın Başaran Ulusoy"la ticari ilişkisi vardır. Ona karşı olanların elini yakar. Benim adımda doğrusu el yakıyor gibi görünüyor. Aşağıda gördüğünüz metindeki TINTAŞ işin ne boyutta olduğunu gösteriyor.
TürkiyeTurizm.com bağımsız, özgür yayıncılıkla sektörün internetteki sesi olarak yayınını sürdürüyor.
Turizmde bu Sabah"ta TÜRSAB  talimatıyla yazılan yazıda yer alan bölüm şöyle:

Ancak, TÜRSAB'ın çabalarıyla Türkiye'de gerçekleşecek "Dünya Bankası-Uluslararası Para Fonu ( IMF ) Guvernörler Kurulu Müşterek Toplantısı" ile ilgili olarak; bir internet sitesi ile bazı internet yazışma grupları aracılığıyla yayılmaya çalışılan asılsız söylentiler ve TINTAŞ'a ait yazı içeriğinin, Birliğimiz üyeleri tarafından bize ulaştırılması üzerine, aşağıdaki duyuruyu yayınlama zorunluluğu doğmuştur.


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın karşısında eli cebinde duran yeşil kravatlı ve yeşil mendilli Başaran Ulusoy. Solda İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, yanında kravatını düzelten TÜROFED başkanı Ahmet Barut, Ali Rıza Binboğa, Bakan Günay, TÜROFED 2. Başkanı Seçim Aydın, TÜROB 2. Başkanı Osman Öztürk


ARAZİYE UYAN YEŞİL KRAVATLI VE MENDİLLİ KİŞi
Daha önce Kuveytli gazeteciler ve acentelerle Akdeniz  bölgesindeydik. Daha sonra ise Kültür ve Turizm Bakanı ile Belek'in Markalaşma toplantısı için Antalya'da olduğumuz için TÜRSAB'ın adımızı zikrederek yaptığı açıklamasına ancak cevap verebildik. 
TÜRSAB'ın açıklamasından son telif hakları toplantısında konsept değişikliği yaptığı anlaşılan,  "yeşil kravat ve mendil" takan kişinin imzası yerine yönetim kurulu imzası bulunuyor.

Önce muhatap tayini karışıklığına bir açıklık getirelim. TurkiyeTurizm.com Türk turizminin güçlü internet haber sitesidir. Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Özkan Altıntaş"tır. Herhengi bir dernek olarak değil gazeteci olarak haber yapılmıştır.
TÜRSAB"ın sektörün önemli bir kuruluşu olan İSAD Başkanı yerine bizleri muhatap alması, doğrusu gururumuzu okşadı. Bu nedenle TÜRSAB"a her zaman olduğu gibi adımızı zikrettiği için yine teşekkür ederiz.

Ancak adımızın zikderilmesi bize cevap hakkı doğurduğu için TÜRSAB"ın sitesinde aşağıda linki bulunan haberde yer alan konular hakkında bir kaç şey de biz sormak ihtiyacı duyduk.
http://www.tursab.org.tr/content/turkish/haberler/bsk/08hab/08mtIMF.htmTÜRSAB"ın duyurusu şöyle başlıyor:

31.03.2008
D U Y U R U

 

Bilindiği üzere TÜRSAB Genel Merkezine, gerçekleştirilen çalışmalar, kanun, sigorta,yasal mevzuat, acenta kuruluş, tüketici şikayetleri ve benzeri konularda yazılı başvuru yapıldığı takdirde bilgilendirme detaylı olarak yapılmaktadır. Şahıslara ait internet sitelerinde çıkan yazılara TÜRSAB"ın yanıt verme zorunluluğu yoktur. Ancak Başkanlığı"mıza ulaşan www.turkiyeturizm.com isimli internet gazetesinde yer alan Özkan ALTINTAŞ"a ait yazı ve içeriği ile yine internet gruplarında son günlerde yapılan yazışmaların, Birliğimize üyelerimiz tarafından ulaştırılması nedeniyle aşağıdaki duyuruyu yayınlama zorunluluğu doğmuştur. ....

Değerli üyelerimiz,

TÜRSAB"ın genel kurul iradesi ile seçilmiş Yönetim Kurulu, görev ve sorumluluk bilinci ile yasal mevzuata uygun faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu anlayışla TÜRSAB, dünyanın en büyük uluslararası toplantılarından biri sayılan Dünya Bankası-Uluslararası Para Fonu ( IMF ) Guvernörler Kurulu Müşterek Toplantısına Ekim 2009"da ev sahipliği yapacak olan ülkemizin seçilmesi sürecinde, seçici komite çalışmalarına yaptığı en üst düzey katkı ile büyük fayda sağlamıştır.

Açıklama böyle devam ediyor. Yukardaki linke tıklarsanız tamamını okursunuz...


GELELİM IMF KONGRESİNE
Bilindiği gibi IMF Kongresi Türkiye"nin NATO"dan sonra aldığı en önemil kongredir. Bu kongrede iş alabilmek için tüm acenteler bekliyordu.
 Ancak birdenbire esrarengiz bir el  kongreye çalışacak acenteleri, aynen hac acentelerini belirler gibi belirleyiverdi. Artık hac acentelerinin işi Diyanet"te ama bu işler gene ortada olduğu için insan sormadan edemiyor. Ama aynı yöntem bu kez IMF"de işledi ve acenteler seçiliverdi. Nasıl mı? TÜRSAB"ın açıklamasına göre bakalımı:

"İYİ" ACENTELERE YALDIZLI DAVETİYE ÇIKARILMIŞ
TÜRSAB"ın açıklamasında "iyi" acentelere davet çıkarıldığı belirtiliyor. Yani bazı acenteler, bilinmeyen kriterlere göre  iyi kateforisinde ve “Yaldızlı davetiye” ile çağrılmış. Bir acentenin iyi veya kötü olduğunu kmin tayin ettiği ise meçhul! Yoksa "Benim acentem iyidir" anlayışıyla mı yola çıkıldı?

Halbuki TÜRSAB, genel kurulda görüldüğü gibi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altındadır. TOBB"un ihale yasasına göre açıkça duyurarak  ihale yapmak zorundadır. TOBB yarı kamu kuruluşudur, TÜRSAB"da aynı çatı altında olduğu için bu düzene uymak zorundarır.
Yani ihaleyi Devlet İhale Kanunu"nan uygun yapmak zorundadır. Aynen Antalya Havalimanı, Sabiha Gökçen, İzmir Limanı ihalelerinde olduğu kuralları uygulamak zorundadır.
TÜRSAB Genel kurulu "hakim” rezaretindeydi. Bu ihale ise TOBB"un nezaretinde olmak zorundadır. Çünkü Türkiye"nin turizmdeki  görünümünü ve ülkenin geleceğini belirmeyen önemli bir toplantıdır. Yani kimin gönderdiği belli olmayan yaldızlı davetiye ile ihale yapılamaz. Bu gibi ihalelere katılanlar açıkça beyan edilir.

DİĞER ACENTELER "İYİ" VE "YETERLİ" DEĞİL Mİ?

TÜRSAB"un “İnternet sayfalarında  söylentiler üzerine kurulu olarak çarptırılan” şeklinde tanımladığı ve  “Tüm bu çalışmaları yaparken, TÜRSAB"ın hedefi,  hiçbir üyesi arasında ayrım gözetmeksizin,  üyelerin iş kapasitesini ve verimliliğini, üretkenliğini arttırmak, hizmet kalitesini yükseltmektir” diyerek kabul etmediği gerçekleri açıklamaya devam edelim:

Türkiye"de yıllardanberi organizasyon yaparak ekmek parası kazanan dev acenteler  gözardı edilerek,  ayrımcılık yapılarak edilerek TÜRSAB"ın “daha önce kriterlere uygun uluslararası organizasyon işi yapan acentalara ihale katılım daveti yapılmıştır” şeklinde yaklaşımı diğer acentelerin yeterliliklerini sorgulamaktan başka bir şey değildir. Temcit pilavı gibi sürekli tekrar edilen, TÜRSAB'ın aldığı 2 gemi ile menfaat temin edildiği belirtilen 186 acente dışında TÜRSAB"a üye acente yok mu?  
Türkiye"de çok değerli 10 acente bir araya gelir ve herşeyi yapar. Nitekim Antalya, İzmir başka olmak üzere tüm illerimizde çok başarılı uluslararası kongereler yapan acenteler vardır. İhale duyurusu yapılsa onlar katılmaz mıydı?  TÜRSAB Genel Kurulu"nda şeffaflık ve açıklık sözü verilmişti. Yoksa bilinmeyen başka şeyler mi var?

IMF KONGRESİNİN İYİ ACENTELERİ
Yukarıda da açıklanmaya çalışıldığı üzere sözleşmenin imzalanmasına müteakip, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı"nın belirlediği kriterlere göre bir ihale şartnamesi hazırlanmış ve daha önce kriterlere uygun uluslararası organizasyon işi yapan  acentalara ihale katılım daveti yapılmıştır.

Organizasyonun önemine binaen teminat mektubu ibraz eden seyahat acentalarından, ihale kriterlerini yerine getirenler arasında iş ortaklığı da mümkün kılındığı için, bu çerçevede ihaleyi kazanan seyahat acentaları, pilot ortak liderliğinde, sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmişlerdir. Bu kapsamda T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı"na taahhüt edilen işi, aynen taahhüt ile TÜRSAB"a karşı teminat ve garanti yükümlülüklerini yerine getirmek suretiyle sözleşme tanzim ve imza etmişlerdir.


İş ortaklığı, Pilot ortak Setur Servis Turistik A.Ş olmak üzere,diğer ortaklar;
1- ) VİSİTUR Seyahat Ticaret A.Ş
2-) İKON Turizm ve Ticaret A.Ş,
3- ) ZED Tanıtım Organizasyon Ltd. Şti,
4- ) FLAP Kongre Toplantı Hizmetleri Otomotiv Turizm A.Ş
5- ) PCO Turizm ve Ticaret A.Ş"den oluşmaktadır.

 

TEMİNAT MEKTUBU HABERİ VATAN GAZETESİNDE YER ALMIŞTI
TÜRSAB"ın teminat mektubu verdiği haberi Vatan gazetesinde TÜRSAB başkanının röportajında yer alıyordu. Açıklamanın aşağıdaki bölümünde ise teminat mektubunun verilmediği söyleniyor. O zaman Vatan gazetesine de bu konuda TurkiyeTurizm.com"a gönderildiği gibi bir açıklama veya bir düzeltme yazısı gönderilmesi  gerekiyor.

TÜRSAB"ın açıklamasında yer alan bölüm şöyle:
TÜRSAB, T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Dünya Bankası ve Uluslar arası Para Fonu Ortak Sekretaryası uhdesine herhangi bir TEMİNAT MEKTUBU VERMEMİŞTİR. TÜRSAB"ı ve üyelerini yükümlülük altına alacak  herhangi bir işlem yapmamıştır. ESASEN AKTEDİLEN SÖZLEŞMEDE TÜRSAB tarafından TEMİNAT VERİLMESİ ŞARTI  DA BULUNMAMAKTADIR.

YALNIZ KALAN TÜRSAB YÖNETİMİNİN İDDİASI
Yukardaki açıklamalarından "mutlu azınlık” için çalıştığı anlaşılan, kirasını ve telefonlarını ödeme sıkıntısı çeken acentelerin haline gözardı  eden, tüm sektörle kavgalı olduğu herkes tarafından bilinen 'yeşil kravatlı ve yeşil mendilli' kişinin bir iddiası var:

“Amaçlarının ne olduğunu anlamakta güçlük çektiğimiz bazı kişiler saldırgan, kendini tekrarlayan söylemlerinde, doğrudan soru sormak yerine yanlış bilgilerini tek doğruymuş gibi sunmaya çalışan art niyetli davranışlarında bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de sektörümüzde yalnız kalacaklardır.

Bu vesile ile aynı yazı içinde geçen Glory Tour yetkilisinin “gelen tehditler karşısında sustuğu” beyanın da TÜRSAB ile hiçbir ilgisinin olmadığını bir kez daha belirtmek isteriz.”

DEMOKRASİYE TAHAMMÜLÜ OLMAYANLAR ZARAR VERİYOR
Amacımız haber yapmaktır. Sektörü yanlış söylemlerle başka yönlere çekenler hakkında kamu adına haber yapıyoruz. Doğru yapanı alkışlıyor, yanlış yapanı uyarıyoruz. bizim işimiz yargılamak değil, gerçekleri kamuoyunun önüne sermektir.
Bazı kişilerin doğru dediğini, bazı kişiler yanlış olarak değerlendirebilir. herkesin bir takdir hakkı vardır.
Nitekim  TÜRSAB"ın söylemlerinin ve yaptıklarının yanlışlığını ortaya koyan 2500 acente adına hareket eden İSAD"ın açıklamaları her gazeteci için haberdir. İSAD yasalara göre kurulmuş sivil toplum örgütüdür ve demokratik hakkını kullanmaktadır.  Demokrasiye tahammülü olmayanlar yüzünden ülkemiz çok sıkıntı çekmektedir.
TürkiyeTurizm.com'a kadar herkes her  yerde istediğini yazdırıyordu. yani kamu oyunu yanlış yönlendiriyordu.
TürkiyeTurizm.com ise bağıımsız, özgür ve Türk turizmine hizmet edenler adına yanlışları, doğruları ortaya koyarak sektöre hizmet ediyor. Bu konuda sıkıntı çekenler varsa karşı karşıya geliriz ve onları da dinleriz. Doğru söylüyorlarsa haberlerine yer veririz. Çünkü TürkiyeTurizm.com her platformda herkese açıktır ve açıklamalarına yer verir. Ancak ne yazık ki gazeteci seçenler yüzünden Türkiye'de gerçek gazetecilik geri saymaktadır. Sorumlusu ise menfaat peşinde olup, halkını düşünmeyen ve demokrasiye tahammülü olmayanlardır.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.