• BIST 90.529
  • Altın 213,679
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 6 °C

Türsab yöneticisi Mali Müşaviri hastanelik etti.

Türsab yöneticisi Mali Müşaviri hastanelik etti.
Türsab Yönetim Kurul Üyesi Selçuk Boynueğri, Türsab binasında Mali Müşavir Timuçin Paköz’e saldırarak gözünü şişirip hastanelik etti.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-
Türsab’ta yönetim, acentelere söz verdiği vaatleri yerine getirmek yerine Türsab binasında meydana gelen “kavga”.”dayak” ve “saldırı” gibi garip olaylar ile gündemden düşmüyor. Türsab Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Canatan’ın Türsab üyesi İspa Tur’un sahibi Hilmi Karaduman’a yaptığı saldırıdan sonra, Türsab’ın başka yönetim kurulu üyesi Selçuk Boynueğri bu kez Mali Müşavir Timuçin Paköz’e saldırarak gözünü şişirip hastanelik etti.

tursabta-saldiri-timucin-pakoz.jpgHastaneden rapor alan, karakola, savcılığa başvuran Timuçin Paköz “Türsab’ın hakkını korumak isterken dayak yedim” dedi. Ancak Türsab binasında meydana gelen bu garip saldırının arkasındaki “sır” hala merak ediliyor.

FATURANIN SIRRI NEDİR?

Başaran Ulusoy’un Hilton Oteli’nde verdiği yemeğin bedeli olan 200 bin liralık faturayı Başaran Ulusoy'un Mavi Ay şirketine e-fatura üzerinden gönderdi. Bir acentenin yanlış kestiği fatura vardı. Bu fatura e-fatura üzerinden 2.5 milyon TL olarak geldi. Bunu da acenteye iade ettim.  Yemek faturasını ise birliğin ödememesi gerektiğini düşünen Mali Müşavir Timuçin Paköz, iade faturasıyla hesabı Ulusoy’un şirketini göndermişti. Bu durumda “Yönetim, Başaran Ulusoy’a fatura gönderimi için kimi neden koruyor?”, “Yoksa Hilton yemeğinin parasını Türsab mı verecekti?” şeklinde tartışmalar başladı. Yeni bir dövüş daha olmazsa iyi… Ama bekleyip göreceğiz.

TİMUÇİN PAKÖZ: İŞLERİMİ AKSATMAK İSTEMEDİM

Türsab’ta saldırıya uğrayan Mali Müşavir Timuçin Paköz, sektörde bir çok seyahat acentesinin mali müşaviri olarak hizmet verdiğini belirterek şunları anlattı:
“Talha Çamaş döneminde 1999’dan beni Türsab’a Mali Müşavirlik hizmeti verdim. 2007 itibarıyla sorumlu Mali Müşaviri oldum. Türsab kongresi ertelendi ve yapılan seçimle yeni yönetim göreve geldi. Benim muhatabım kurumlar ve sorumlu olduğum ise devlet olduğu için para almadığım halde işlerimi aksatmadan yürütmeye çalıştım. Ama mükellefe de hesap vermek zorundayız.

MALİ MÜŞAVİR: MAAŞ ALAMAYAN ÇALIŞANLARA ÖNERİM İNFİAL YARATTI

Yeni yönetim Türsab’ın şirketlerini almadılar. Ama onları Maliye’ye gerekli olan yasal evrakların verilmesi konusunda uyardım. İlgilenmediler. Bu arada çalışanların Şubat Mart maaşları ödenmedi. Çaresiz kalan personel bana gelmeye başladı. Benim görevim kurum ile çalışanların hak ve hukuklarını korumaktır. Onlara bir avukata giderek ihtarname çektirmelerini söyledim. Benim çalışanları yönlendirmem yönetimde infial yarattı. Bana gelenlere ödeme yapamayınca ne yapacaktım? Bu arada Türsab şirketlerinin muhasebecisi gitti. Çaresiz işleri yapmak için kendi ofisimden eleman getirdim.

basaran-ulusoy-hilton.jpg

basaran-ulusoy-hilton-001.jpg

BAŞARAN ULUSOY’UN 2.5 MİLYON LİRALIK HİLTON YEMEĞİ FATURASI


Erteleme sırasında Başaran Ulusoy’un Hilton Oteli’nde acentelere yemek verdi. Otel faturayı Türsab’a gönderdi. Bu faturayı Türsab’ın ödeyemeyeceğini belirterek Başaran Ulusoy ile tartıştım ve ödeme yapmadım. Sonra yeni yönetim geldi ve bu faturayla ilgilenmediler. Hilton Oteli ödemenin geciktiğini bildirdi. Faturanın Türsab’la ilgisi olmadığı için Başaran Ulusoy’un şirketine iade faturası düzenleyerek gönderdim. Herhalde bu hareketimi Başaran Ulusoy’u korumak istediğim şeklinde anladılar. Halbuki ben kuralları uyguluyordum. Benim mesleğim mükellefin hakkını korumak için vardır.

VERGİ BEYANNAMELERİNİ DÜZENLİYORDUM

Nisan ayına geldik Türsab’ın şirketlerinin para almayan Mali Müşaviri olarak göreve devam ediyordum. Gelecek ay Kurumlar Vergisi ve Geçici Vergi Beyannameleri vermek gerekiyordu. Çarşamba günü Türsab’a gittim,  Cuma günü bana verilen odada ekranda vergi beyannamelerini hazırlıyordum. Aradan 5-10 dakika geçti. Güvenlik Müdürü beni 9’uncu kata çağırdıklarını söyledi.

selcuk-boynuegri-.jpg

SELÇUK BOYNUEĞRİ, ANA AVRAT SÖVDÜ


Odada Selçuk Boynueğri, Hukuk Müşaviri Ahmet bey, Mali Müşavir Fikret bey vardı. Ortada elektirkli bir hava vardı. Kimse benimle tokalaşmadı.
Selçuk Boynueğri sert bir şekilde bana “Niye bu faturayı kesiyorsun. Bizim görüşümüzü almadan bu işleri yaparsın. Hengi sıfatla bunları yapıyorsun. Şerefsiz…” diye bağırmaya başladı. Arkasından ana avrat sövmeye başladı. Ne karım kaldı ne çocuğum…
Ben ona karşılık verince yerinden fırladı bana saldırdı ve yumruk attı. Bu sırada güvenlikler kollarımdan tutmuştu. Selçuk yüzüme kum torbası gibi yumruk atıyordu.

KURTLAR VADİSİ’NDEKİ GİBİ SALDIRDI

Kendimi Kurtlar Vadisi’ne düşmüş gibi buldum. Sonra “Atın bu dışarı” dedi. Güvenlikler iki kolumdan tutarak beni aşağı indirip Türsab’tan dışarı çıkardılar. Yüzüm gözüm yara bere içindeydi. Bir gözüm şişmişti..
Hemen karakola başvurdum ve hastaneden rapor aldım. Sonra polisler Türsab’a giderek olaya karışanları karakola getirerek ifadelerini aldılar. Savcılığa suç duyurusunda bulundum. Beni kızdırıyorlar. Sonunda acente kuracağım ve bunlarla mücadele edeceğim. Bun bunları haketmedim.

tursab-006.jpgBAKANLIK MÜFETTİŞLERİNİ TESADÜFEN GÖRDÜM

Türsab’ta bulunduğum süre içinde Başaran Ulusoy’un bakanlık denetimi talebi üzerine Türsab’a bu Pazartesi Bakanlık Müfettişleri gelmiş ve beni görmek istemişler. Ama kimse bana haber vermedi. Ben Türsab’ta iken tesadüfen onlarla karşılaştım. Çarşamba günü Türsab’a gitmesem onlarla görüşemeyecektim. Müfettiş Bayram beyin tüm sorularını cevaplandırdım. Mali Müşavir olarak devlete karşı bilgi vermekle sorumlu olan ben olduğum halde, eski yönetimi zor durumda bırakmak için bana kasten haber vermediklerini düşünüyorum.

AHLAKSIZ TEKLİF YAPMIŞLARDI

Bu yönetim benim için pek makbul değildir. Ama Mali Müşavir olarak sorumlu bulunduğum için alacaklarımı almak ve görevimi tamamlamayı düşünüyordum. Bu yönetim bir önceki dönemde bana Türsab belgeleri hakkında bilgi vermek için açık çek önererek ahlaksız teklif yapmıştı. Ben kuruma kötülük yapmayı düşünseydim çoktan yapardım. Bu olayı Başaran Ulusoy'a anlatmıştım. Ancak sorumluluk sahibi olduğum için böyle bir tekliği reddettim ve işime baktım. “Evrak çaldı” iddiasında bulunanlar muhasebe nasıl tutulur bilmiyorlar. Evrak bilgisayara girdikten, muhasebeleştikten ve maliye kayıtlarına girdikten sonra kaybolmaz. Evrak gönderen kişi tarafından gönderilmezse kayıt altına girmez. Bu durumda evrak çaldı diyenlerin dünyadan haberi yok. Bu anlayışla yönetilmeye çalışılan Türsab’a yazık oluyor. Şirketleri kabul etmiyorum denilmesi hatadır. Devlete karşı boş beyanname bile olsa verilmelidir. Aksi takdirde tüm cezaların sahibi yönetim olur.

tursabta-saldiri-timucin-pakoz-001.jpgDANIŞMANLARDAN DAYAĞI ÖVEN AÇIKLAMALAR

Olayın duyulması üzerine şaşıran seyahat acenteleri sosyal paylaşım sitelerinde “Yönetimin en sakin insanı Selçuk Boynueğri’ye ne oldu?” tartışması yaparken “Sıra ne zaman Başaran Ulusoy’u dövmeye gelecek” dediler. Bu arada Türsab Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın 75 kişilik Danışma Kurulu üyelerinden Mehmet Gem ile Hamit Kuk’un “Türsab’ta dayak atmayı öven” açıklamaları üzüntü yarattı.

BAŞARAN’I NE ZAMAN DÖVECEKLER?

Bazı acenteler sosyal paylaşımlarda “Değişim yerine dayak ile gündeme gelmeye başladılar. Vaatler rafta kaldı. Acaba Başaran Ulusoy’u ne zaman dövecekler?” şeklinde yazılar yazılmaya başlandı. Aklı başında bilinen Selçuk Boynueğri’nin bu hareketi neden yaptığı merak ediliyor. Bu kin nedir? Demokrasi tahammül gerektirir. Adalet eşitlik derken bu yapılanlar doğru mu? Acenteler Türsab’a gitmeye korkuyor

TÜRSAB’IN 50 YILLIK TARİHİNDE OLMAYANLAR

Bu arada Başkan Firuz Bağlıkaya ne zaman bir yere gitse Türsab’ta olaylar olduğuna dikkat çekildi İlk saldırıda Firuz Bağlıkaya Ankara’da idi. İkinci saldırıda ise Antalya’da idi. Şimdi Bodrum’a gidecekmiş. Bakalım neler olacak? Onun yokluğunu fırsat bilenlerin koltuğuna oturup olay yarattıklarını belirten acenteler “Bu olaylara birilerinin dur demesi gerekir. 2200 acentenin oyunu alıp 10 bin acenteye vaatlerde bulunan yeni yönetim sakin olup işine bakmalı. Danışmanlar ise bu kavgaları körükleyerek tahrik edici açıklamalar yapmaları işi içinden çıkılmaz hale getiriyor. Firuz Bağlıkaya Türsab’a ve turizme barış getireceğim derken dövüş getirmesi ise tepkilere yol açıyor” dediler.

Bu haber toplam 7356 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.