• BIST 96.817
 • Altın 222,598
 • Dolar 5,3688
 • Euro 6,1164
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 1 °C

TÜRSAB, THY'dan yana oldu

TÜRSAB, THY'dan yana oldu
TÜRSAB yönetimi uçak fiyatlarını indirimli satarak kendi üyesi yüzlerce acenteyi zor durumda bırakan THY'dan yana oldu.

İSTANBUL- TÜRSAB yönetimi uçak fiyatlarını indirimli satarak kendi üyesi yüzlerce acenteyi zor durumda bırakan THY'dan yana olunca tepki gösteren acenteler TÜRSAB başkanı ve yönetimin istifasını istediler.
Glory Tur sahibi Selma Yılmaz, uçak biletlerini internet üzerinden indirimli satarak yaklaşık 2500 acenteyi zor durumda bırakan THY"nin “haksız rekabet” ve "korsan acentecilik" yaptığını  belirterek TÜRSAB"ın olaya sahip çıkmasını istemişti. Türkiyeturizm.com'da yayınlanan haberde TÜRSAB-THY ilişkisinin ne olduğunu sormuştu.
TÜRSAB ise yaptığı açıklamada kendi üyesi ve mağdur olan acentelere sahip çıkmak ve haklarını korumak yerine THY"na sahip çıkarak “Başaran Ulusoy ile THY arasındaki ilişkinin adı ise; kurumsal kimliğinin yanısıra, dostluktur” diyerek Selma Yılmaz"ı “One woman show” yapmakla suçladı.

ACENTELER ULUSOY'UN İSTİFASINI İSTEDİLER
Bu arada turizmcilerin önemli iletişim portallerinden olan tursapnet ve turizm gönüllüleri platformunda açıklamalarda bulunan aceneler TÜRSAB'ın acentelerin hakları yerine THY'nı savunması karşısında TÜRSAB başkanı ve yönetiminin istifası istediler.

Acenteler  şöyle dediler:


- "Bu açıklamadan sonra Başkanın acilen istifa etmesi gerekiyor, hiç beklememeli Türsabı bu kadar güçsüz kurumlar nezninde kale alınmayan aciz hale düşüren birisinin bu Işin başında artık bu saatten sonra bir dakika bile bulunmaması hem sağlığı hemde üyelerinin selameti için lazım, Türsab Türsab olalı hiç bu kadar aciz, acz, darmadağan olmamıştı. Sayelerinde geldiğimiz yerlere bakarmısınız?"


- "Bunlar hiç bir yere gitmezler,

Bu birlik diye bir şey kalmaz ama bunlar bir yere gitmezler  ( Çünkü ödenecek daha çok diyetler var )

Sen bu kadar ağır hastalık geçireceksin hala başkanlık sevdan bitmeyecek, ne aşkmış birde bu kadar Işlerine aşık olmamış olsalardı mazallah Türkiyede turizm olgusu falan biterdi demekki, 10 yıllık başkanlık döneminde acentaları bitirdi inşaallah sektöre bir şey olmaz.

Yemen" e Kırım" a kadar uzandık fakat Türkiyedeki sektörün sorunlarını bir türlü çözemedik. Birde bu taraftan baksa belki doğruları bulacak birileri ama o hala Yemenlerde Kırımlarda."

- "*Kısa adı Türsab olan,Türkiye Seyahat Acentaları Birliğini"nin yönetimi kimlerden oluşmaktadır ?

*Üyeleri var mıdır ?

*İştigal konuları, sektöre yönelik hayata geçirdikleri ya da geçirmeyi planladıkları projeleri nelerdir ?

*Misyonu, vizyonu nedir ?

Yoksa misyonu yalnızca, “One man show” mudur?

Mehmet Gem- Engin Havacılık - LMFC Turizm"


- "TURSAB adını tezelden Turizm Sanayicileri Birliği olarak değiştirsin.
Bu haliyle Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği payesini haketmiyor.
Otellerin sezon ortası fiyat listesi değisir,  yaptırım uygulamaz, havayolları kafalarına göre servis ücretlerini aşağı yukarı çekip durur, sessiz kalır. Müze biletlerine zam yapılacaği duyumu gelir,  bizleri uyarmak yerine yandaşlarına servis yapar. TURSAB,  BYK seçimlerini yaptırır.  Ama geçen yasayla seçilmis BYK"lar lağvedilir. Başlarina merkeze bağlı bir müdür atanır.
 Ya lütfen birisi bana söylesin TURSAB ne işe yarar ?

"Eyy! Başkan bizi bırakırsan biz ölürüz" diye bağıranlar,  kampanya düzenleyip imza toplayanlar:  Siz turizmci misiniz? Eğer turizmciyseniz böylesi politkalardan etkilenmeden nasıl turizm yapıyorsunuz? Yoksa siz sihirbaz mısınız.  Sezon ortasi bütün bu belalara kafa tutabilecek, bizim bilmediğimiz şekilde sihirli formülleriniz mi var?

Çıkın ortaya, adam gibi, kampanyalar düzenleyip "Büyük başkan bizi bırakma" diye bağırdığinız gibi... Çıkın adam gibi bize çözüm ürettirin. Hepiniz bu vebali boynunuzda taşıyorsunuz, hepiniz.  Çıkın yedirmeye çalıştığınız bu naneleri teker teker temizleyin!

Ben Başaran başkana hiç ama hiç kızmıyorum. Asil onun gidiyorum demesine rağmen salya sümük kürsülerde gözyaşlari icinde "Aman sen gidersen biz ne oluruz?" diyen sözde böööyükkk turizmci çok bilen (iki kazı güdemez) pek muhterem mumtaz turizm ağalarına kızıyorum.  Sizin gibilerle meslektaş olmaktan hicap duyuyorum. Düşün bu sektörün yakasından düşün artık !
Tugay Toydemir - Commodore Tour   "

- "Evet arkadaşlar. Bu kadar ağır yükleri taşımaya mahkum değiliz. Çoğunluk uygun görürse Olağanüstü Genel Kurul için imza toplamaya başlayalım. Ha bu arada bazı yerlerden bazı arkadaşlarımıza

Baskı yapılmaya başlanacaktır. Bu arkadaşlarımızın da ortaya çıkıp kimin ne şekilde baskı yaptığını açıkça bildirmesi lazım. Kapı arkasındaki sessiz konuşmaları da artık arkadaşlarımızın bilmesi lazım.

Bu gidişin sonu iyi değil…. Konuştuğum bütün acentacı arkadaşlar ben dahil işsizlikten-parası zlıktan yakınıyoruz. Bir de hava yollarının/müzelerin/ bankaların aleyhimizdeki çalışmaları eklenince başkanlık mevkiine uygun bir arkadaşımızı getirmek durumundayız. Bu kişinin ismi hiç önemli değil. Yeter ki hakkımızı arasın

Orhan Değirmenci- Tamgor Turizm"


- “Selma hanım  tüm acentaların sorunlarını bu platformda açık açık ifade eden biridir.
Ayrıca ISAD biryana birliğimize üye olan bir acentacıdır.Madem bu şekilde algılanıyor, o zaman bunu One Woman Show olarak değil, All Agencies Show olarak düşünmeniz gerekir. Kaldı ki vermiş olduğunuz cevapta isyanımız ile ilgili bir tek elle tutulur cevap bulamadık ( Şahsi saldırılar dısında ). 

Eleşetirmek ve eleştirilmek demokrasinin gereğidir. Bu tarz sorunlarla uğraşmak ve şikayet duymak hoşunuza gitmiyor ise yanlış yerdesiniz demektir.”

- “Bu cevap size hiç yakışmadı. Cinsiyet ayrımcılığı yapmak i stemem ama bu ülkede kadın olarak iş yapmanın daha zor olduğunu 21 yıllık hayatımla pek rahat söyleyebilirim. Siz "One woman show" diyerek insanları, herhangi bir üyenizi aşağılayamazsınız. Bu hak sizde mevcut değil. Bu benim hiç hoşuma gitmedi. Kim bu yazıyı kaleme almış ise çok büyük hata yapmıştır.
2005 kasım ayında Ankara"da bana kadın olduğumu için daha da çullanarak saldırmak isteyen zihniyetin bir parçasıdır. Hele ki bir kadın danışman bu yazıyı kaleme aldıysa yazıklar olsun. Selma Yılmaz soruyor: En doğal hakkı. Parası elinden alınıyor. Benim de incomincilerinde alınıyor.

Biz kimseden kongre almıyoruz. Kimse sayesinde banka kredisi de... Kimse sayesinde bedava gezilere de gitmedik.  Ben hepinizin bildiği gibi uzun zamandır yazı da yazmadım. Üstelik başkanı destekledim de.
Yok başkan bu sana hiç yakışmadı. Eğer ben seni biraz olsun tanımış isem bu hareket ve davranışlarına hayretler içindeyim. Derdim Selma"yı korumak değim. O kendisini koruyacak yaştadır. Ne de dolduruşa getirilip öne çıkmak niyetindeyim.  Beni zaten kimse dolduruşa getiremez. Bunu da lütfen bilin. Arada sırada duyuyorum. Sibel iyi niyetli filan... Hepimiz aklı başında yetişkin insanlarız.  Herkes gerçeği görüyor. Şahsen ben müze olayında şok içindeyim. Yakında o kaleme alan şahsiyet "Two Women Show" diye yazarsa hiç şaşırmam. Hepinizi soğukkanlı olmaya davet idiyorum
Saygılarımla Sibel Eronç"

"- Olağanüstü Genel Kurullar sadece Koltuk değiştirmek için yapılmıyor.. 

Dertlerimize sorunlarımıza sahip çıkmayanları uyarmak içinde Olağan üstü genel kurul yapılabilir. Ayrıca  koltukta oturanları değiştirelim diye bir iddiamız yok…  Ancak konulara daha hassas yaklaşım sağlamalarını talep edebiliriz. Bu kadar sorun varken yönetimden tık bile çıkmaması hepimizi rahatsız etmeli…

Uçak bileti zaten yıllardır kangren, D2 belgelerinden darbe yiyen acenteler, Taksicilerden dayak yiyen acenteler, Tur aracına plaka asınca ceza yiyen acenteler, 1000 ytl aidat ödeyecek olan acenteler, Müze biletlerine bir gece birlik onayı ile zamlı olduğunu duyan acenteler, Bankaların tepesine bindiği yine acenteler. Daha saysak neler neler çıkar…

Kimsenin koltuk sevdasının derdinde değiliz istediğimiz tek şey asalakları sırtımızdan alacak bir yönetim !

Ayrıca bugüne kadar örneğin THY  sorununda çözüm aklımıza hep şöyle geldi :  THY BİLETİ SATMAYALIM ! oldu mu ?  Olmadı olamazda…

İyi yada kötü insanlar bu bileti satmak zorundalar…

25 bin ile 350 bin dolar tutarında teminat verdikleri ve satmak zorunda oldukları 3-5 bileti satmamalarını istediğimizde bu kurala uyacak  acente bulmakta zorluk çekeriz.

Ayrıca aleni olarak böyle bir çağrı yapmakta suç olduğu kanaatindeyim,

Hem bilet satmamak gibi çözümlerle “sanki yönetim görevini yapmış ancak artık daha başka yapacak bir şey kalmamış ve uçak bileti satmayı durdurmuş” acenteler görüntüsü içinde olacağız…

Yöneticilerimiz bir şey yaptı mı ? Yapmaya meyilli mi ?

HAYIR !

Bunun yerine yine Malumunuz üzere yönetim kurulu başkanımız bir şeyler yapacağını veya yaptığını anlatmak yerine DOST olduğunu açıklıyor…

Karşı taraf ticaretini  Dostluğu sayesinde acentelerin beline vurarak kullanıyor ve bizimkilerden ses çıkmıyor…

Bu resmen  Kuzuyu kurda teslim etmiş bir yönetimin anlayışıdır.

OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL önerim hakkında oldukça gerçekçiyim…

Dışarıdan kendimizce bir şeyler yapmaya çalışmak yerine (örn:b bilet satmayalım gibi) yönetimi bu işlere kanalize etmek en güzelidir. Hem kanayan tek yaramız sadece uçak bileti değildir.

Saygılarımla

Aydın Yaylacıklılar"

ONE WOMAN SHOW İDDİASI
TÜRSAB ”Bu kişilere birileri ile dost olmayı denemelerini tavsiye ederiz” şeklinde yaptığı açıklamada kısa adı ISAD olan ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre kurulmuş oyan IATA Seyahat Acentaları Derneği"nin hükmi şahsiyetini ve tüzel kişiliğini küçük düşürücü bir açıklamayla kendi üyelerini garip bir şekilre suçlayarak “yönetimi kimlerden oluşmaktadır ? Üyeleri var mıdır ? İştigal konuları, sektöre yönelik hayata geçirdikleri ya da geçirmeyi planladıkları projeleri nelerdir ? Misyonu, vizyonu nedir ? Herşeyin ötesinde bu derneğin, İstanbul il sınırları içerisinde bir ikameti, çaldığında cevap veren telefonları var mıdır ? Yoksa misyonu yalnızca, “One woman show” mudur?” şeklinde yaptığı açıklama ile haklarını korumaklara görevli olduğu üyelerine karşı tavır sergiledi.

Selma Yılmaz ise TÜRSAB"ın açıklamasının THY"nın intentetten indirimli bilet satışında suçlu olduğunu TÜRSAb"ın kabullenerek suçlu bulduğunu ancak doslukları nedeniyle kendi üyelerinin haklarını savunmaktan uçak kaldığını belirterek şu açıklamayı yaptı

THY INTERNET INDIRIMINDE SUÇLU BULUNDU!

Değerli Meslekdaşlarımız,

Bıldığınız gibi iki gündür Türsab yönetimine çağrıda bulunuyorum . Bu indirim karşısında ne gibi planları olduğunu, acenteleri nasıl koruyacaklarını , eylem planlarını soruyorum.
Kaldıki bu olayı bir ay önceden de bildiklerine eminim!
1 Ağustos"dan beri acentelerin müşterilerileri internet ve call centere kayıyor.
"Bunun için ne yapacaksınız?" diye bir üyesi olarak sormuştum .
Orası benim Yasal Meslek örgütüm ise de soracağım da...
Demekki soru sormak da suç...
Ayrıca ben sorularımı ISAD adına değil, kendi adıma, bir Türsab üyesinin en doğal hakkı olarak soruyorum.
Müze biletlerinde Cemal Kızıltan, THY indirimi ve Maksimum kart Kampanyasında da Selma Yılmaz suçlu.
Kolayını bulmuşlar.
Tabii bu ara da THY yaptırımları ve acenteleri imha planı tam hız devam ediyor.
Benim Meslek Örgütüm de benimle uğraşıyor!
Bu ayıp tır ve tüm sektöre vicdansızlıktır.
Lütfen yapmamız gereken açıklamayı yapın, karşınızda kandıracağınız çocuklar yok.

Ben yine de ısrarla Türsab açıklamasını bekliyorum ve bekliyeceğim.
İlgisiz açıklamalarla bu işten de kurtulamazsınız.

Saygılarımla
Selma YILMAZ

TÜRSAB"IN AÇIKLAMASI ŞÖYLE

Değerli Meslektaşlarımız,

ISAD/IATA Seyahat Acentaları Derneği Başkanı Selma Yılmaz yine bir yazı yazmış ve TürkiyeTurizm.com isimli site de TÜRSAB"ın THY ile ne tür bir ilişkisi var? başlığı ile ana sayfasında haber olarak yer vermiş.

Ayrıca, yazının sonlarına doğru bir paragrafta da, büyük harflerle “En önemli konu TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile THY arasındaki ilişkidir” yazmakta.
1) TÜRSAB – THY arasında yıllardır devam eden uyumlu çalışmaların yansımasını, sanırız ki sektörümüz görmekte, yaşamakta. Her iki kurum içerisinde mevcut prensip ve sistemler çerçevesinde zaman zaman fikir ayrılıkları ve konulara yaklaşım farklılıkları olsa da, bu bizleri hiçbir zaman kopma noktasına taşımadı, taşıyamazda.
Zira; bizler, turizm sektörünün vazgeçilmez iki önemli sacayağı olarak varız ve var olmaya devam edeceğiz. Kaldı ki, Milli havayolumuza sahip çıkmak ve ona her zaman destek olmak, tanıtım ve pazarlama kanadı olarak bizlerin en önemli görevidir. Dolayısıyla, bu ilişki her zaman böyle devam edecektir. Merak eden kişilere duyurulur.
2) Başaran Ulusoy ile THY arasındaki ilişkinin adı ise; kurumsal kimliğinin yanısıra, dostluktur. Merak edildiğine göre, bunun ne anlama geldiğini bilmeyen arkadaşlarımız var aramızda. Bu kişilere birileri ile dost olmayı denemelerini tavsiye ederiz.
Şimdi birkaç soruyu da biz kendilerine yöneltmek istiyoruz:

*Kısa adı ISAD olan, IATA Seyahat Acentaları Derneği"nin yönetimi kimlerden oluşmaktadır ?
*Üyeleri var mıdır ?
*İştigal konuları, sektöre yönelik hayata geçirdikleri ya da geçirmeyi planladıkları projeleri nelerdir ?
*Misyonu, vizyonu nedir ?
*Herşeyin ötesinde bu derneğin, İstanbul il sınırları içerisinde bir ikameti, çaldığında cevap veren telefonları var mıdır ?
Yoksa misyonu yalnızca, “One woman show” mudur?

Hepinize iyi çalışmalar dileğiyle saygılar sunarız.

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ
(TÜRSAB)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.