• BIST 100.237
  • Altın 280,080
  • Dolar 5,7344
  • Euro 6,3129
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 3 °C

Türsab, Murteza Yakaryılmaz olayında ‘yalan’a takıldı

Türsab, Murteza Yakaryılmaz olayında ‘yalan’a takıldı
Hakkında açılan davada ceza alan Türsab Denetim Kurulu üyesi Murtaza Yakaryılmaz’ın yasadışı olarak 2.5 ay görevine devam ettirildiği anlaşıldı

ÖZKAN ALTıNTAŞ- TÜRKIYE TURIZM
ISTANBUL- Türsab, turkiyeturizm.com yazarı Özkan Altıntaş’ı ‘menfaat karşılığı yalan haber” yazmak iddiasıyla suçlarken kendisi yalanın içine düştü. Hakkında açılan davada ceza alan Türsab Denetim Kurulu üyesi Murtaza Yakaryılmaz’ın yasadışı olarak 2.5 ay görevine devam ettirildiği anlaşıldı. 
Bu arada ‘sade vatandaş’ Murteza Yakaryılmaz’ın 2.5 aylık sürede Türsab Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın yetkililere bol bol plaket dağıttığı Ağrı, Kars, Erzurum gezilerinde Türsab denetim Kurulu ünvanı ile görev yaptığı belirlendi.

murteza.jpegmurteza-001.jpegNEMACILARA SELAM
Türsapnet'te arkadaşlar benim aleyhime yazıp duruyorlar. bunların hepsi bu gibi işlerden nemalananlar ve bulundukları konumu kaybetmek istemeyenler diye düşünüyorum. Ama bindikleri dalı kesiyorlar. Bence hepsinin gerçekleri öğrenmesi lazım. 'Değişim' derken nelerin değiştiğini görmeleri lazım. Günümüz 'biat' değil 'akıl' günü. Tabii bu sözüm aklını kullananlara... Neyse işimize bakalım. belgeler konuşsun.

tursab,-murteza-.jpgmurtaza-yakaryilmaz’in-tursab’-002.jpg

murtaza-yakaryilmaz’in-tursab’-003.jpgMURTEZA YAKARYILMAZ’IN ACENTECİLİĞİ 9 MAYIS’TA BİTMİŞ

Murtaza Yakaryılmaz’ın Türsab’ın açıklamasında yer alan 22 Temmuz 2019’da değil, acente sahibi olmadığı için 9 Mayıs 2019 tarihinde zaten Türsab üyeliği ve Denetim Kurulu üyeliğinin yasaya göre “düşme” nedeniyle sona erdiği görülüyor.
Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’ndeki kayıtlara göre Murteza Yakaryılmaz’ın 9 Mayıs 2019 tarihinde şirketini devrettiği ve şirket ortaklığı ile müdürlüğünden ayrıldığı görülüyor. Mahkemenin ise 23 Mayıs 2019’da karar verdiği anlaşılıyor. Bir arkadaşımızın dediği gibi manşetimize Ticaret Sicil 'kapak' oldu ve "belgeler affetmez' dedi.

MURTEZA YAKARYILMAZ HAKKINDA MAHKEME KARARI
Adıyaman Turizm’in sahibi, TÜRSAB Denetim Kurulu Üyesi Murtaza Yakaryılmaz’ın yargılandığı FETÖ üyeliği ve dolandırıcılık davasından aldığı 3 yıl 15 gün hapis ve 250 bin TL para cezası onaylandı.

Adıyaman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 23 Mayıs 2019 tarihli kesinleştirme şerhi kararı açıklandı. Kesinleşme istinaf kararıyla verildiği bildirildi. Yakaryılmaz’a ceza “Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’tan verildi.

BAĞLIKAYA’NIN NEMRUT DAĞI'NDA DÜKKANINI İŞLETİYORDU
Hapis ve para cezası onaylanan Murtaza Yakaryılmaz’ı, geçen yıl yapılan TÜRSAB Genel Kurulu’nda Firuz Bağlıkaya listesine Denetim Kurulu üyesi olarak aldı, ayrıca O’na işlettiği müze hediyelik eşya mağazalarından birinin bayiliğini verdi.
TÜRSAB Denetim Kurulu üyesi Murtaza Yakaryılmaz'ın dolandırıcılıktan aldığı hapis cezası kesinleştiği halde, görevden alınmayınca olaya Bakanlık el koydu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talimatıyla Murtaza Yakaryılmaz görevden alındı.

borazan-ajansi.jpgTÜRSAB'A GÖRE, YALAN HABERE DEVAM EDELİM
Borazan Ajansı’nı ve Türsab’ı yalancı çıkarmamak lazım dedik. Bizde “yalan haber” yazmak alışkanlık haline geldi. Size şimdi bir yalan haber daha yazıyorum. Bu konuda kimden “menfaat temin” ettiğim gizli. Olsa olsa Nemrut Dağı’nın ünlü kralı Komagene Kralı’ndan temin etmiş olabilirim. Çünkü konumuz Nemrut Dağı’nda Firuz Bağlıkaya’nın dükkanını işleten ve görevden alınan Denetim Kurulu Üyesi Murteza Yakaryılmaz hakkında devam ediyoruz.

TÜRSAB’IN 22 TEMMUZ TARİHLİ YALAN İTİRAFI
Türsab’ın kamuoyuna ve seyahat acentalarımıza dediği duyurusunda ‘yalan” bir itiraf yer alıyor. Türsabı açıklamasında ‘Murtaza Yakaryılmaz, geçtiğimiz haziran ayında hakkında açılan bir dava nedeniyle 22 Temmuz 2019 tarihinde TÜRSAB’daki görevinden istifa etmiş” diyor.

murteza-belge.jpgİSTİFA ETMEDİ, YASAYA GÖRE ÜYELİĞİ DÜŞTÜ
Burada yine bir çelişki var. Murteza Yakaryılmaz “istifa etmedi”, yasaya göre üyeliği düştü ve doğal olarak görevi sona erdi. Ancak 2.5 ay bu durumu örtbas eden Türsab, Bakanlığın müdahalesi sonucu işlem yapmak zorunda kaldı.
Ancak Murteza Yakaryılmaz’ın Ticaret Sicil Gazetesi’ndeki kayıtlara göre acente sahibi olmadığı için 9 Mayıs 2019 tarihinde zaten Türsab üyeliği ve Denetim Kurulu üyeliğinin yasaya göre “düşme” nedeniyle ona erdiği görülüyor.
Çünkü Sicil gazetesinde “
“2018 seçimlerinde delegelerin oylarıyla TÜRSAB Denetim Kurulu Üyeliğine seçilen Murtaza Yakaryilmaz, 4149 No’lu A Grubu Seyahat Acentası’nın sahibi olan Adıyaman Turizm Seyahat Acentası Limited Şirketi’ndeki tüm hisselerini 09.05.2019 tarihlinde şirket merkezinde yapılan genel kurul sonucunda şirket dışından Rahime Yaşar’a devir ederek şirket ortaklığından ve şirket müdürlüğünden ayrılmıştır” deniliyor.

GÖREV DEĞİŞİMİ BİLE DÜŞME NEDENİ
Türsab açıklamasında 22 Temmuz 2019 tarihinde TÜRSAB’daki görevinden istifa etmiş deniliyor. Türsab yönetmeliğine göre “acentesi olmayan” Murtaza Yakaryılmaz’ın sade vatandaş Murteza’dan hiçbir farkı kalmadığı anlaşılıyor.
Türsab üyesi olmak, acente sahibi olmak, yönetime seçilmek veya görevi sürdürmek için bazı kriterlere sahip olmak gerekiyor. Hatta bir Türsab üyesi sadece yönetime seçildiği zamanki ünvanı ile göreve devam edebilir deniliyor. Görev tanımının değişimi ile yönetimden ayrılmak zorundadır deniliyor.

TÜRSAB İKİ BUÇUK AY NEYİ SAKLADI?
Şirket ortaklığı ve şirket müdürlüğü 5 Mayıs 2019’da sona eren Murteza Yakaryılmaz’ın 22 Temmuz 2019’a kadar neden Türsab’taki Denetim Kurulu üyeliği devam ettirildi bilinmiyor.
Bu durumda insanın aklına Türsab bir şeyleri mi örtbas etti veya neleri sakladı gibi düşünceler geliyor. Bu arada yerine gelecek olan Denetim Kurulu Yedek Üyesi Yusuf Sandıkçı’nın iki aylık görev hakkı neden yenildi? Bunu en iyi açıklayacak olan iki ay boyunca yasadışı olarak Murteza Yakaryılmaz’ın görevini devam ettiren Türsab yönetimidir.

-murteza-yakaryilmaz7.jpg

TÜRSAB’DAKİ GÖREVE USÜLSÜZ OLARAK DEVAM ETTİ

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde Murteza Yakaryılmaz’ın Adıyaman Turizm Seyahat Acentası Limited Şirketi’ndeki tüm hisselerini şirket merkezindeki genel kurulda Rahime Yaşar’a devir ederek şirket ortaklığından ve şirket müdürlüğünden ayrılmıştır” deniliyor. Mevcut genel kurul kararı 15 Mayıs 2019 tarihinde Adıyaman Ticaret Sicili Müdürlüğü’nce tescil edildi.
Tescil edilen genel kurul Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde 27 Mayıs 2019 tarihli 9837 sayılı gazetenin 685-686 no’lu sayfalarında yayımlandı.

TÜRSAB AÇIKLAMASINDA İTİRAF ETTİ
Öte Yandan Türsab’ın tabi olduğu 1618 sayılı yasa gereğince 09 Mayıs 2019 tarihi itibariyle Denetim Kurulu Üyeliği düşmesi gereken Murtaza Yakaryılmaz’ın 22 Temmuz 2019 tarihine kadar TÜRSAB’daki görevine usulsüz bir şekilde devam ettiği TÜRSAB tarafımdan yapılan yazılı açıklama ile bir kez daha açıkça itiraf edildi. Bu durumda Murtaza Yakaryılmaz’ın yerine getirilen Denetim Kurulu Yedek Üyesi Yusuf Sandıkçı, usulsüz bir şekilde 2,5 aylık gecikme ile göreve başlatıldı. Bakalım bundan sonra Türsab hangi yasaları çiğneyecek veya karşı gelecek. Bizler gazeteci olarak “12 bin acentenin hak ve menfaatlerini koruyan bir Türsab görene kadar ‘ bu işlerin takipçisi olacağız

bakanlik-yazisi-002.jpg<bakanlik-yazisi.jpgBu arada Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 25 Haziran 2019'da Bakan adına Cemil Turan imzasıyla Murteza Yakaryılmaz hakkında inceleme başlattığı ortaya çıktı. Yani Bakanlığın Türsab'taki olaylar üzerinde hassasiyetle durduğu anlaşıldı.

Bu haber toplam 4010 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.