• BIST 103.408
 • Altın 230,142
 • Dolar 5,4731
 • Euro 6,2133
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara 1 °C

Türsab: CDDK'dan uyarı yok

Türsab: CDDK'dan uyarı yok
Türsab, CDDK raporunu genel kurulda görüştüklerini ve raporun faaliyet raporunu teyid ettiğini, kendilerine bir uyarı gelmediğini bildirdi.
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- Türsab hakkında Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Raporu"na dayanarak önce turizmgazetesi.com, sonra turkiyeturizm.com ve diğer yayın organları Türsab kefaletiyle kurulan şirketlerin durumunu yazdı.
Arkasından Türsab genel kurulunda başkanlığa aday olan İlos Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Serhad Uslan"ın açıklamaları üzerine Türsab"tan açıklama yapıldı. Türsab"ın açıklamasında CDDK raporuna dayanarak yapılan “TÜRSAB"daki gelişmeler kaygı verici”, “DDK Saptadı: TÜRSAB kefaletiyle şirkete alınan borçlar, Birliği olumsuz etkiler” gibi haberlerin “yanlış ve taraflı beyanlar” içerisinde kullanıldığı, asılsız olduğu ileri sürüldü. Türsab,  CDDK raporunu genel kurulda görüştüklerini ve raporun faaliyet raporunu teyid ettiğini, kendilerine bir uyarı gelmediğini bildirdi.
Genel Kurul'da başkanlığa aday olan İlos Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Serhad Uslan'ın ise yönetimde olduğu dönemde alınan tüm kararlarda imzasının bulunduğu ileri sürülerek açılmaları için "...adeta gündemden düşme kaygısının bir tezahürü olarak değerlendirilmektedir" denildi.

Türsab'ın kendi sitesinden yaptığı açıklama şöyle:

İstanbul, 31 Mart 2010

Sayın Üyemiz,

Turizmgazetesi.com, Türkiyeturizm.com gibi elektronik ortamda yayınlanan muhtelif gazetelerde; “TÜRSAB"daki gelişmeler kaygı verici”, “DDK Saptadı: TÜRSAB kefaletiyle şirkete alınan borçlar, Birliği olumsuz etkiler” gibi başlıklarla yer alan yanlış ve taraflı beyanlar içerisinde kullanılan ve Birliğimizi direkt hedef alan asılsız iddialara cevap verilmesi zorunluluğu hasıl olmuştur

CDDK RAPORUNU GENEL KURULDA GÖRÜŞMÜŞTÜK
Öncelikle belirtmeliyiz ki, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu"nun Birliğimizden istediği hususlara ilişkin bilgilendirme üyelerimize yapılmıştır.
Bunu takiben, 28.09.2009 tarihinde yayınlanan, 2009/6 sayılı “Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşlarının Teşkilat ve Mali Yapıları, Denetimleri, Organlarının Seçimlerine Dair Esasların Değerlendirilmesi İle Bunların Etkin Ve Verimli Şekilde Hizmet Yürütmelerinin Ve Geliştirilmesinin Sağlanması Amacıyla Alınması Gereken Tedbirler” hakkındaki Araştırma ve İnceleme Raporu, yayın tarihinden de anlaşılacağı üzere 19.Olağan Genel Kurulumuzda da görüşülmüştür.

BİRLİĞİMİZE YAPILMIŞ UYARI YOKTUR
Söz konusu rapor, Genel Kurulumuzda da beyan edildiği üzere, Birliğimiz benzeri kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının; kuruluş, görev ve işleyişleri ile ilgili genel bir değerlendirme içermektedir.
Konuya ilişkin Birliğimize yapılmış herhangi bir bilgilendirme, uyarı veya eleştirel boyutta resmi bir yazı bulunmamaktadır.

Yukarıda yer alan elektronik gazetelerde ifade edilen raporun kamuya açık olarak ilgili kurumun kendi web sitesinde toplam 1862 sayfa olarak yayınlandığını özellikle ve altını çizerek belirtmek isteriz. Birliğimiz ile ilgili kısım içerisinde sözü edilen 967. sayfa ekte bilgilerinize sunulmakta olup, görüldüğü üzere Genel Kurul üyelerimize açıklanmamış hiçbir husus bulunmamaktadır.

CDDK RAPORU, FAALİYET RAPORLARINI TEYİD EDİYOR
Birliğimize ait kısmının incelenmesinde ise, Genel Kurul üyelerimizin bilgisi dışında Birlik ve Üyeleri aleyhine herhangi bir isnad yer almadığı gibi, raporun bütünü itibariyle bakıldığında Genel Kurul Faaliyet Raporlarının içeriğindeki açıklamaları teyid etmektedir.

Dolayısıyla bu durum, Birliğimiz faaliyetlerinin ne kadar şeffaf ve açık olarak icra edildiğinin en büyük kanıtı olup, Birliğimizin en üst organı olan Genel Kurulumuzun iradesine sunulmak suretiyle faaliyetlerin icrasına yönelik kabul gördüğü apaçık ortadadır.

SERHAD USLAN'IN GÜNDEMDEN DÜŞME KAYGUSU
Söz konusu elektronik gazetelerde meslektaşımız Serhad Uslan"ın ısrarla kullandığı “...statükonun korunması uğruna yapılan üstü örtülü faaliyetler, tabiki gün gelip gün ışığına çıkacak ve bunun bir bedeli olduğu da göremeyenler tarafından o gün anlaşılacaktır. Son genel kurulda faaliyet raporu üzerine eleştiriler yapılırken, kürsüdeki insanları cahillik, yalancılık ve şerefsizlikle suçlayanlar, o insanların orada ne demek istediklerini inşallah bu sonuçların neticesinde bedel ödeyerek anlamazlar.” şeklindeki ifadelerin, “TÜRSAB"da kaygı verici gelişmeler yaşanıyor.” başlığı ile yer alması, adeta gündemden düşme kaygısının bir tezahürü olarak değerlendirilmektedir.

Zira; bu meslektaşımız 2005 – 2007 yılları arasındaki faaliyet döneminde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmış olup, bugün eleştirdiği pek çok konuda alınan kararlara onay vererek imza atmıştır. Ve inanıyoruz ki, bugün Yönetim Kurulunda bulunsaydı, Birliğimizin bugüne kadar kuruluş amacına uygun yaptığı faaliyetlere yine onay verecekti.

SIĞ ANLAMSIZ BEYANLAR FAYDA SAĞLAMAZ
Kaldı ki, ülke ekonomisinde çok önemli bir yer teşkil eden Türk turizm sektörünün bütün dinamikleri, özellikle birkaç yıldır etkisini sürdüren global ekonomik krizin tamamıyla bertaraf edilmesi maksatlı çalışmalarını sürdürürken, böylesi sığ ve anlamsız beyanatlarla gündemde yer almaya çalışmanın ne sektöre, ne kuruma, ne de kişilere bir fayda sağlamayacağı kuşkusuzdur.

Konuyu ilgilenen üyelerimizin bilgilerine önemle sunarız.

Saygılarımızla,

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ

(TÜRSAB)

T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu, ilgili raporunun 967. sayfası
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.