• BIST 95.421
 • Altın 262,666
 • Dolar 5,7907
 • Euro 6,5797
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 22 °C

TÜRSAB BYK'da eller kalktı indi

TÜRSAB BYK'da eller kalktı indi
TÜRSAB'ın geleneksel yemeğinde tukiyeturizm.com konuşuldu. Boğaziçi BYK seçimleri ise gündem dışı uygulamayla elleri kaldır indir şeklinde yapıldı.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM


İSTANBUL- TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy"un Amerika seyahati nedeniyle ertelenen Boğaziçi Bölge Yürütme Kurulu"nun seçimi (!) dün 'ellerinizi kaldırın-indirin' yöntemiyle, atamadan farklı olmayan bir şekilde yapıldı. Eski Başkan Nejat Karagöz"ün ekibindeki bir iki değişiklikle yeniden göreve geldiği "adı seçim" olan talimatla atamada, daha önce duyurulan gündemde olduğu gibi ne divan kurulu teşkil edildi, ne de oy sayımı yapıldı. Başkan Ulusoy"un talimatıyla eller havaya kalktı ve indi.
Bütün bunlara rağmen Nejat Karagöz'ün ve ekibinde yer alan değerli arkadaşlarımızın TÜRSAB gibi bir bünyeye layık özel bir insanlar olduğunu belirterek kendilerini kutluyoruz. İnşallah herkes Nejat Karagöz gibi medeni ve demokrasiye saygılı olur diyoruz.

TÜRSAB Boğaziçi Bölgesel Yürütme Kurulu Seçimleri sonucunda oluşan Yürütme Kurulu ve yedek listesi aşağıdaki gibi belirlendi.

 

Asil Liste

1 Nejat Karagöz            Minka Travel

2 Mustafa Öztürk           Ods Turizm

3 Sevgi Sungar               Turavel Turizm

4 Bilsen Gürer                Işıltur Turizm

5 Mesut İnan                  Abelya Turizm

6 Sercan Delibaşoğlu      Rönesans Turizm

7 Yeşim Uçak                Millia Tur Turizm

8 İbrahim Ulus                Haktur Turizm

9 Sevinç Akdoğan          Geziciyak Turizm

 

Yedek Liste

1 Cem Tuncel                Bross Turizm

2 Dilara Selimoğlu          Assoseden  Gardens Tours

3 Numan Coşkun           Wow Turizm

4 Neşe Sevim                 L"art Du Voyage Turizm

5 Ercan Ayin                  Milta Turizm

6 Erhan Saraloğlu           Ogeala Turizm

7 Suzan Şencan              Suzanşencan Turizm


Dr Ahmet Maden, Sibel Eronç, Nejat Karagöz, İbrahim Ulus


BOĞAZİÇİ BYK"NIN DUYURULAN SEÇİM GÜNDEMi ;

1- Açılış ve Saygı Duruşu,

2- Başkanlık Divanı Seçimi,

3- Üyeler ve Yürütme  Kurulu adaylarının konuşmaları,

4- Seçim,

5- Oy Sayımı,

6- Dilek ve Temenniler,

7- Kapanış,


Özel TÜRSAB İstanbul Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi " nin Spor Salonunda yapılan Boğaziçi BYK toplantısına 800 üyeden ancak 24"ü katıldı. Yönetim kurulunda isimleri yer alan 18 üyeden 6"sı salonda bile yoktu.
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy salona girerek kürsüye çıktı ve “Üye olmayan arkadaşlar salonudan çıksın. Aşağıda çayımız, kahvemiz var” diyerek yine medyaya karşı oluşunu sergiledi. Böylece salonda izleyici olarak bulunan Dr. Ahmet Maden ile birlikte çıktık.

GENEL KURULU TUVALETTE İZLEMİŞTİK
Bilindiği gibi TÜRSAB genel kurulunu tüm medya ile birlikte Lütfi Kırdar Kongre Merkezi"nde tuvalette ihtiyacımızı görürken pisuvarların bile üzerine konulan plazma televizyonlardan izlemiştik. Orada da basın mensupları kongreye alınmamıştı. Başkanın aynı alışkanlığını sürdürdüğünü gördük. Ama bu kez plazma TV yoktu.

DR MADEN: GİZLİ KAPAKLI TOPLANTI OLUR MU?
BYK toplantısından çıkarken Dr. Ahmet Maden, “İlk kez gizli kapaklı bir kongre görüyorum. Her kongrede basın ve izleyici vardır. Bu antidemokratik bir uygulama”dedi. Bana “Haklısınız” demek düştü. Biz çıktıktan sonra Başaran Ulusoy"un arkamızdan “Salondan çıkardık ama,  yine yazar” dediğini öğrendik.

YANINDAKİLERİ NEDEN TAŞIR?
Başaran Ulusoy başkanlıkta 12. yıla girerken büyük tecrübeye sahip olduğunu gösterdi. Kolay değildir bu Bizans oyunları oynayan insanı zaptırapt altında tutmak. Ulusoy'un, seçimlerdeki başarısı kendisinin başarısıdır. Bunda kimsenin payı yoktur. Ama bazı kişiler payları olduğunu düşünerek yanından ayrılmıyorlar.
BYK toplantısında Başaran Ulusoy bizim varlığımıza rağmen her zamanki soğukkanlılığını gösterdi. Bu bir liderlik ölçüsüdür. Ancak yanında birlikte dolaştığı bazı kişiler davranışlarıyla onun bu özelliklerine gölge düşürüyorlar. Onların fevri tavırları (ayrıca başkanı doldurduklarına inanıyoruz) yanlışlıklara yol açıyor.
Zaten Hüseyin Usta "Talebelerim pek başarılı değiller" demişti. Çünkü Hüseyin Usta'ya hala herkes "Usta" diyor. O kimliğinden bir şey kaybetmedi.

BAŞKANI ÇEVREYE KAVGACI GÖSTERİYORLAR
Onlar ise başkanı sürekli dış dünya ile kavgalı göstererek çevresine zırh örüyor ve bazı konulardan yararlanmak istiyorlar diye düşünüyoruz. Yani karışıklığın kendilerine çıkar sağlayacağını düşünüyorlar.
BYK toplantısı çıkışında yanında bulunan ve kendisine yaranmak için Çetin Gürcün ile Davut Günaydın'ın "kabadayılık", “efelik" düzeyindeki  tavrını garipsedik. Aslında Başaran Ulusoy'la medyanın arasını açarak sadece kendilerinin varlığını ortaya koyarak ince hesaplar peşinde olan bu kişilerin başkana zarar verdiğini düşündük. Başaran Ulusoy gibi zeki birinin bunları neden yanında taşıdığına da anlam veremedik. Bizce başkan bu gibi kişilere karşı daha dikkatli olmalıdır.

 


Hanımlar masasındaki Cem Polatoğlu'nu Mustafa Kutluoğlu yanlız bırakmadı


TÜRSAB YEMEĞİ"NİN KONUSU TURKİYETURİZM.COM"DU
TÜRSAB"ın her yıl geleneksel hale getirdiği ve acentelerin katıldığı Doğuş Grubu sponsorluğundaki yemeği Lütfi Kırdar Kongre Merkezi"nde yapıldı.  TÜRSAB tarihinde her zaman tıklım tıklım dolu olan salonun bu kez yarısı boştu.  Yani acenteler yemeğe ilgi göstememişti. Özelikle son günlrde hac işini Diyanet kaptıraTÜRSAB'a kızan hac acentelerinin gelmediği görüldü.
Onur Air"in toplantığı nedeniyle yemeğe geç kaldık. Ancak katılanların belirttiğine göre Başkan Ulusoy"un konuşmasında kendisi hakkında yazdığımız yazılara cevap verdiğini öğrendik. Genel kurul öncesi katıldığımı toplantılarda yaptığı konuşmaların tekrarı olduğunu anladık. Kullandığıkelimeler hep aynıydı: "Bizim kaşınmaya değil, okşanmaya ihtiyacımız" var, "Efes'i aydınlatıyoruz" gibi sözlerinden anladık. Bu arada internet medyasından üç kişinin yazılarından şikayetçi olduğunu öğrendik.

HAKARET İÇERİKLİ YAZI YAZANA YER YOK
Kapıdan salona girerken karşımıza Tigris'den Davut Günaydın çıktı ve sanki reklam vermiş gibi turkiyeturizm.com'a gönderdiği yazıyı neden yayınlamadığımızı sordu. Günaydın'a yazısında hakaret içerikli kelimeler olduğunu belirterek, bir daha kimseye hakaret etmeden aklı başında yazı gönderirse yayınlayabileceğimizi söyledik. Kimsenin kimseye hakaret etme hakkının bulunmadığını belirterek, Başaran Ulusoy'un icraatlarını eliştiren yazılarımıza bakarsa en küçük hakarette bulunmadığımızı,  kişilik haklarını zedeleyici hiçbirşey yazmadığımızı ve sadece eleştirdiğimizi belirterek, örnek alması gerektiğini anlattık.

FEYYAZ YALÇIN'LA DAVUT GÜNAYDIN'IN İŞİ NE?
Bu kez Davut Günaydın Feyyaz Yalçın hakkında neden yazı yazdığımızı sordu.  Feyyaz'la işinin ne olduğunu sorduk, söylemedi. Biz Teamcom'dan Feyyaz Yalçın hakkında  genel kurul öncesi Bursa'da meydana gelen olaydan bu yana yazı yazmamıştık. Ancak bize gönderilen TÜRSAB üyelerinin açıklamalarında adının geçebileceğini belirterek “Turkiyeturizm.com kendisine gönderilen yazılada herkesin görüşüne ve açıklamasına saygı duyar. Ancak kimsenin küçük düşürülmesine izin vermez. Hatta Başaran Ulusoy bize açıklama göndermemesine rağmen, ya TÜRSAb sitesinden, ya da emrinde olan siteden aldığımız  lehimize veya aleyhimize olan her türlü açıklamasına her zaman yer verdiğimizi hatırlatarak "Oturur sende güzel bir açıklama yazarsın, bizde yayınlarız. Ama yazdıkların palavra değil, doğru olmalı” dedik.
İnşallah söylediklemize uyar. Çünkü Davut Günaydın'ın yorum bölümüne gönderdiği her yazı Türkçe hatalarıyla dolu ve yasalara göre tamamiyle suç içerikli olduğu için yayınlanmıyor.
Bu sırada yanımıza gelen Çetin Gürcün, araya girerek genel kurul öncesi bize yardım etmek istediğini, bizim onun söylediklerini dinlemediğimiz gibi garip sözler söyledi. Daha sonra  Davut Günaydın'ı kolundan çekerek götürdü.

TURKİYETURİZM.COM TURİZMİN AYNASIDIR
Biz turkiyeturizm.com'da görüldüğü gibi herşeyi açık seçik yazıyoruz. Elimizde çok önemli dosyalar var.. Yurtdışına kaçırılan aranan insanlar... Naylon faturalar... Karşılıksız çekler... Mahkeme kaytları...
Birileri tecrübesiz ve çok konuşuyor. Türkiye ne çektiyse gevezeliktn çekti. Biz sektöre saygımızdan susuyoruz. Çünkü biz turizm sektörünü seviyoruz.
Türk turizminin TÜRSAB gibi gözde kuruluşlarının yara almasını istemiyoruz. Çünkü bu kuruluşlar Türkiye'nindir. Koltuklarda oturan insanlar bir gün giderler yerlerine yenileri gelir. Kuruluşları bu insanların dışında tutuyoruz. Bu kuruluşlar kimseyle baki değildir. Her zaman söylediğimiz gibi Türk turizmi ehil ellerde olursa iyi şeyler olur.
Turizmci dediğin insan kavgacı olmaz. Uzlaştırıcı olur. Dünya trizm literatürü bunun örnekleriyle doludur.
Hatta Başaran Ulusoy'un korkusundan emrindeki site, elini yakar diye adımızı tam yazmayarak "tıntaş" yazmıştı. Başkan'da bunu diline dolamış "tın tıntaş" demiş. Biz bunun için "Başo" ya kızıyor muyuz?

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.