• BIST 104.862
  • Altın 230,147
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 11 °C

TÜRSAB, bankaları engelliyoruz

TÜRSAB, bankaları engelliyoruz
TÜRSAB: Bankalar için gerekli önlemlerin alınması anlamında hukuki süreç devam ediyor. TÜRSAB üyeleri ile işbirliği içerisinde çözüm yolları uyguluyor.

İSTANBUL-TÜRSAB, üyelerine yönelik yaptığı bilgilendirme duyurusunda, mal ve hizmet piyasasında bankaların, kredi kart müşterilerine yönelik promosyon/kampanyalar ve çeşitli müşteri tutundurma çalışmaları ile seyahat acenteleri aleyhine yapmış olduğu haksız rekabetin men"i konusunda çalışmaları yürüttüğünü belirtilerek “Gerekli önlemlerin alınması anlamında hukuki süreç devam ediyor. TÜRSAB üyeleri ile işbirliği içerisinde hareket ederek çözüm yollarını uygulamaktadır” denildi.

TURSAB BILGILENDIRMESI

Sayın üyemiz,

Son zamanlarda internet siteleri ile çeşitli yayın organlarında çıkan haberler nedeniyle, çeşitli kurum ve kuruluşlar ile özellikle bankaların uçak bileti satışına yönelik birlik tarafından yapılan faaliyetler konusunda siz değerli üyelere doğru bilgilendirme yapılması zorunluluğu doğmuştur.

Öncelikle ve önemle belirtmek isteriz ki; birliğimiz, üyeleri aleyhine oluşan her türlü faaliyet ile mücadele ettiği gibi bir kısım kurum ve kuruluşlar ile bankaların yaptığı haksız uygulamalar hakkında hukuki işlemleri yürütmekte bunun yanı sıra çeşitli platformlarda hak ve çözüm arayışını devam ettirmektedir.

Bilindiği üzere; bankalar, uçak bilet satışına yönelik uygulamalarını yöneten birimlerine ait telefon hatlarının aranması (call-center) yoluyla; müşterilerine sunmak üzere düzenlenen kampanya/promosyon benzeri faaliyetleri, doğrudan bankanın işbirliği içerisinde bulunduğu tek bir acenteye yönlendirme yapılması şekli ile; bankaların kredi kart sistemi aracılığı ile uçak bileti satışlarına doğrudan aracılık etmekte ve bankaların, ticari itibarları ve reklamlarını kullanma üstünlüğü ile ilişkili olarak anlaşmalı olduğu tek ya da sınırlı sayıda acenteye haksız kazanç sağlamaktadırlar.

Bununla birlikte call center aracılığıyla uygulamanın ülkenin tümüne yayıldığı düşünüldüğünde bunun sonucunda herhangi bir ilde ikamet eden müşterilerin, bu yol ile seyahat acenteliğine münhasır faaliyeti olan uçak bilet satış hizmeti ve yine diğer seyahat acenteliği faaliyetleri hizmet ve ürünlerinin pazarlama ve satışını gerçekleştirmektedirler.

Bu uygulamaların,

• 1618 Sayılı Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu ve buna bağlı düzenlenen Seyahat Acenteleri Yönetmeliği,
• Rekabet Kanununu,
• T.T.K"nu,
• Bankacılık Kanunu,
• Tüketici Kanunu,

ve ilgili mevzuatlara aykırılıkları nedeniyle ilgili kuruluşlar ve bankalar nezdinde gerekli işlemler yapılmıştır.

Değerli üyemiz,

Yukarıda da açıklandığı üzere;

1- ) İlk önce Garanti Bankası"nın başlattığı, müşterilerinin kredi kartı harcamalarını arttırmayı teşvik edici tutundurma uygulamalarının tek bir acente üzerinden, uçak bileti satım hizmet pazarına arz edilmesi ve “Garanti Uçuş Hattı” tanıtım ve ilanları ile 1618 Sayılı Yasaya aykırı faaliyetleri dolayısıyla çeşitli yazılı uyarılar yapılmıştır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kuruluna başvurularak, bankaların bu haksız uygulamalara son vermeleri talep edilmiştir. Bu çerçevede yapılan işlemlerden özellikle bankaların yapılan haksız faaliyetlerini arttırıcı ve çeşitlendirici nitelikte olan bir kısmını özetlersek;

2- ) 02.11.2007 tarihli yazı ile işletme belgesiz seyahat acenteliği faaliyetinin durdurulması hususunda ilgili bankaya yazılı ihtar yapılmış ve böylelikle banka reklam kampanyasını kaldırmıştır.

3-) 3.12.2007 tarih ve 7956 sayı ile Rekabet Kurumu kayıtlarına intikal eden 2007-4-207 sayılı dosyası ile Garanti Bankası A.Ş"nin, uçak bileti satışlarına ilişkin uygulamalarının 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu ihlal ettiği iddiası ile ilgili olarak Rekabet Kurumu"na başvuruda bulunulmuştur.

4-) Rekabet Kurumu tarafından 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun 4 ve 6 maddelerinin ihlaline ilişkin bir soruşturma açılmasına gerek olup olmadığının belirlenmesi amacıyla Kanunu"nun 40/1 maddesi uyarınca ön araştırma yapılmasına 08-06/64-M sayı ile karar verilmiştir.

5-) Ön araştırma ile görevlendirilen Rekabet Kurumu raportörü uzmanı Kerem Tomur, şikayet doğrultusunda, Birlik merkezinde, Birlik yetkililerinin ve konunun uzmanı seyahat acentelerinin, Garanti Bankası ve diğer banka uygulamaları hakkında görüşlerini almış ve yazılı tutanak haline getirmiştir.

6-) Ayrıca Birlik" ten talep edilen hususlarda 21.04.2008 tarihli yazı ile beyanda bulunulmuştur.

7- ) 28.02.2008 tarih ve 2007-4-207 sayılı dosya no ile verilen kararda; banka tarafından yapılan uygulamanın seyahat acenteleri arasındaki rekabet ortamını bozmak olmaması ve ilgili pazarda rekabeti engelleyici etkisinin çok sınırlı olduğu hususları göz önüne alındığında, teşebbüs hakkında 4054 Sayılı Kanun"un 41.maddesi uyarınca soruşturma açılmasına gerek olmadığı kanaatine varılmak suretiyle 4054 Sayılı yasaya herhangi bir aykırılık oluşturmadığı sonucuna varılmıştır.

8-) Karara karşı yasal süresi içerisinde Danıştay ilgili Dairesinde dava açılmıştır. Dava devam etmektedir.

9- ) Yazı içeriğinde açıkladığımız seyahat acentelerine karşı bankalar tarafından uygulanan faaliyetler nedeniyle HAKSIZ REKABETİN MEN"İ için dava açılmıştır ve dosya derdesttir.

10- ) Seyahat acenteleri dışındaki kişi ve kuruluşlarca 1618 Sayılı Yasaya aykırı olarak uçak bileti satışı yapan sigorta şirketi aleyhine açılan davada Kadıköy ( 4 ). Asliye Ticaret Mahkemesi"nin 2005/ 745 E. 2006/574 K. Sayılı karar ile haksız rekabet yapıldığı tespit edilmiş ve men"i hususunda karar verilmiştir.

10- ) Seyahat acenteliği işletme belgesi sahibi olmayan kişi, kurum ve kuruluşların uçak bileti satışlarının engellenmesi için havayolu şirketleri ile yapılan yazışmalar ile varılan mutabakatla yetkisiz kurum ve kuruluşların adreslerinin tespiti halinde gereğinin yapılacağı belirtilmiştir.

11- ) Uçak bilet satışı yapan seyahat acentelerimize sunulan hizmetlerin yaygın bir şekilde sağlanması amacıyla bankalar nezdinde başlatılan girişimler sonucunda anlaşma yapılarak, uygulamaya konulmuştur.

12- ) IATA Uluslarası Hava Taşımaları Birliği"ne, süresiz sunulan teminat mektuplarının alınmasındaki güçlük nedeniyle bunların süreli olarak sunulması için yapılan girişimler neticesinde SÜRELİ TEMİNAT mektupları kabul ettirilmiştir.

Değerli meslektaşım,

Yazılı ve görsel medyada yer aldığı üzere; Birliği temsilen kamuoyuna yapılan açıklamalar ile de kurum ve kuruluşlar, özellikle bankaların haksız rekabet uygulamalarını sonlandırmaları ve görevli oldukları bankacılık işlemleri hususunda görevlerine devam etmeleri hususunda beyanlarımız ile konu gündeme getirilmektedir.

Tüketicilerin ödenemeyen kredi kartları nedeniyle yaşadıkları mağduriyetler nedeniyle ekonomik tedbirler almakla görevli olan Devletin yasal düzenlemeler yolu ile sistemi koruduğu bilinmektedir. Ancak tüketicinin mal ve hizmet alımında ödeme yolu ile değil de bonus ile borçlandırılarak, hizmet alımına teşvik edilen uygulamaları da aynı zamanda tüketicinin Avrupa Birliği direktifleri doğrultusunda korunması gereken ekonomik çıkarlarının da korunmadığını açıkça göstermektedir.

Ayrıca, yetkililerin, ticari kuruluşların, iktisadi rekabeti serbestçe ifa edebilmelerinin sağlanması için gerekli ekonomik önlemleri alma görevi mevcut olup, ticaretin tek bir acente üzerinden yürütülerek diğer seyahat acentelerine bu imkanın tanınmaması Anayasal hak olan iktisadi rekabeti tamamen ortadan kaldırır mahiyettedir.

Bankaların kısa süreli olan sözleşmelere dayalı olarak uyguladıklarını belirttikleri ancak sürenin sonunda aynı yöntemlerle aynı acenteler ile yeniledikleri bu uygulamalar ile seyahat acenteleri arasındaki rekabeti esaslı ve hissedilir derecede engelleyen veya sınırlayan veya ortadan kaldıran nitelikte olduğu bu bakımdan seyahat acenteliği pazarında aynı zamanda Rekabetin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine aykırılık oluşturduğu da açıktır.

Açıklanan nedenlerle, mal ve hizmet piyasasında bankaların, kredi kart müşterilerine yönelik promosyon/kampanyalar ve çeşitli müşteri tutundurma çalışmaları ile seyahat acenteleri aleyhine yapmış olduğu haksız rekabetin men"i konusunda da gerekli önlemlerin alınması anlamında hukuki süreç devam ettiği gibi bunun neticesine kadar da birliğimiz üyeleri ile işbirliği içerisinde hareket etmek suretiyle çözüm yollarını uygulamaktadırlar.

Bilgilerinize saygı ile sunulur.

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTELARI BİRLİĞİ
( T Ü R S A B )

Başaran ULUSOY
Başkan

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.