• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 5 °C

Türsab Asya BYK’dan bilgi hattı

Türsab Asya BYK’dan bilgi hattı
Türsab Asya BYK Başkanı Selim Okur. Acentelerin operasyonel maliyetlerini azaltmak için “Acente Bilgi Hattı” kuruyoruz

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL
-
Türsab Asya BYK Başkanı Selim Okur, Ümraniye seyahat acenteleri ile buluşmada acentelerin operasyon maliyetlerini düşürmek için “bilgi paylaşımını” hedeflediklerini söyledi.

tursab-umraniye-11d.jpg
Serap Değirmenci, Yiğit Arsu, Selim Okur

Okur, acentelerin operasyonel maliyetlerini azaltmak için tüm Türkiye’ye yaymak amacıyla internet üzerinden “Acente Bilgi Hattı” kurmaya çalıştıklarını söyledi. Okur acentelerin“ara eleman” sorununu çözmek için turizm eğitimi veren kurumlarla işbirliği yaparak kalıcı stajyer öğrencileri acentelere yerleştirdiklerini belirtti.

tursab-umraniye17.jpg

ÜMRANİYE ACENTELERİ: TÜRSAB İLK KEZ KAPIMIZI ÇALDI

Toplantıya katılan seyahat acenteleri, kaçak acente, kamu kurumlarını kaçak seyahat yapması, Türsab belgeli araçların transferde yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiler. Seyahat acenteleri Türksab Asya BYK yönetimine “Türsab ilk kez kapımızı çaldı. Yanımıza geldi, Türsab ilke kez görüşümüze başvurdu” diyerek “Sorunlarımızla ilgilendiğini sürece yanınızdayız. Sizi yalnız bırakmayız” dediler.

tursab-umraniye2.jpg
Rescate Hotel Genel Müdür Yardımcısı Burak Mörekli’ye plaketini Türsab Asya BYK Başkanı Selim Okur ile 2.Başkan Yiğit Arsu verdi

RESCATE HOTEL’E TEŞEKKÜR PLAKETİ VERİLDİ

Türsab Asya BYK yönetimi Ümraniye’deki seyahat acenteleriyle “sorunları yerinde tespit toplantısı” için Rescate Hotel ev sahipliğinde Van Kahvaltısı’nda buluştu. Rescate Hotel Genel Müdürü Şule Gökırmak ve Genel Müdür Yardımcısı Burak Mörekli’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda ortak sorunlar belirlendi. Türsab Asya BYK Başkanı Selim Okur (Darni Turizm), 2.Başkan Yiğit Arsu (Lion Turizm) tarafından Genel Müdür Yardımcısı Burak Mörekli’ye Türsab Asya BYK’nın “Türsab dostu” olduğu belirtilerek teşekkür plaketi verildi.

tursab-umraniye-11c.jpg

tursab-umraniye18.jpg
Türsab Asya BYK görevlileri Engin Emanet ve Canan Kalem 

ASYA BYK YÖNETİMİ TAM KADRO KATILIYOR

Türsab Asya BYK Başkanı Selim Okur (Darni Turizm), 2.Başkan Yiğit Arsu (Lion Turizm), Genel Sekreter Eşref Şentürk (Birey Turizm), Sayman Veli Koca (Vetam Turizm), üyeler Kubilay Demirsöz (Fora Turizm), Yamaç Ongan (Achill Turizm), Cemal Çiçek Ay- Mc Turizm, Serap Değirmenci (Tamgör Turizm), Sedat Başalan (Özcivelek Turizm) ilk toplantılarını Beykoz ve Kartal'da yaptı. Bölgede Kaymakam ve belediye başkanı ile görüştükten sonra seyahat acenteleriyle buluştular. Son toplantı ise Ümraniye'de gerçekleşti.

tursab-umraniye6.jpg
Rescate Hotel’in mutfak şefi Necati Kuş acenteler Van Kahvaltısı'nın özelliklerini anlattı

VAN KAHVALTISI GUINESS REKORLAR KİTABINA GİRİYOR

Toplantıda seyahat acentelerine Van Kahvaltısı ikram edilmeden önce Rescate Hotel’in mutfak şefi Necati Kuş seyahat acentelerine Van Kahvaltısı’nı ve tüm özelliklerini anlattı. Ayrıca 1 Haziran’da Van’da Guiness Rekorlar Kitabi için “Dünyanın en uzun Van kahvaltısı” sofrasının kurulacağını belirterek, seyahat acentelerini müşterileri ile birlikte Van’daki etkinliğe davet etti.

tursab-umraniye7.jpg

tursab-umraniye5.jpg

tursab-umraniye3.jpg

tursab-umraniye4.jpg

GERÇEK VAN KAHVALTISI RESCATE HOTEL’DE

Genel Müdür Yardımcısı Burak Mörekli, sahiplerin Vanlı olduğu için İstanbul’da tüm ürünlerin Van’dan getirildiği orijinal Van Kahvaltısı’nın verildiği tek tesis olduklarını söyledi. Her sabah müşteriler için hazırlanan açık büfe kahvaltının bir köşesinde Van Kahvaltısı sunduklarını belirtti.

tursab-umraniye-11a.jpg
Yiğit Arsu ve Selim Okur

SORUNLAR YERİNDE TESPİT EDİLİYOR

Toplam 14 ilçede düzenlediği “Bölgesel Toplantılar” ile sorunları yerinde tespit için harekete geçen Türsab İstanbul Asya BYK yönetimi Ümraniye Rescate Hotel’de seyahat acenteleriyle “Van Kahvaltısı’nda buluştu. İstanbul’un Asya Yakası’nda toplam 614 seyahat acentesi ile yerinde düzenlenen buluşma toplantıları Beykoz, Kartal’dan sonra Ümraniye’de yapıldı.
Türsab İstanbul Asya BYK yönetiminin Türkiye'de ilk kez seyahat acenteleri ele birebir görüşmeler için başlattığı “Bölgesel Arayış Toplantıları”nda sorunları yerinde tespit ediyor. Türsab Asya BYK Başkanı Selim Okur başkanlığında Ümraniye Rescate Hotel’de yapılan toplantıda seyahat acentelerini tehdit eden ortak sorunlar belirlendi ve hep birlikte çözüm çareleri arandı.

tursab-umraniye11.jpg

DEVLET KURUMLARI KORSAN TUR YAPIYOR

Toplantıya katılan seyahat acenteleri devlet kurumlarının yaptığı korsan turlar ve korsan acenteler sorunun çözümünün gerektiğini belirttiler. Türsab Asya BYK Başkanı Selim Okur, acentelerin operasyonel maliyetini düşürmek için internet çalışması yaptıklarını ve otellerin acentelere farklı fiyat vermelerinin önüne geçmeye çalıştıklarını anlattı. Diğer bölgelerde yapılan toplantıları özetleyen Selim Okur, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda turizm araçlarının engellenmesi, bölgede sıcak temas için turizm panayırları düzenlenmesi, devlet kurumlarının tur yapmasının engellenmesi, ihtisas komiteleri kurulması gibi konularda görüşler sunulduğunu belirtti.

tursab-umraniye13.jpg

tursab-umraniye12.jpg

ACENTELER ARASI BİLGİ PAYLAŞIMI YAPIN

Türsab Asya BYK Başkanı Selim Okur, seyahat acentelerinin sektörde başarılı olmaları için sosyal faaliyetleri yüksek düzeyde tutmaları gerektiğini belirterek “Bir bölgeye tur yapacaksanız, daha önce yapan arkadaşlarla bilgi paylaşımı yapın. Bu şekilde operasyon maliyetlerinizi azaltır ve hata yapmaktan kurtulursunuz” dedi.

tursab-umraniye9.jpg

TUR OPERATÖRÜ SOKAK ACENTESİ REKABETİ

Selim Okur, Antalya’da tur operatörü ile sokak acentesi arasında kıyasıya bir rekabet bulunduğunu belirterek şöyle konuştu: “Tur operatörü elinde çanta ülke ülke dolaşıp emek sarfediyor ve müşteri bularak Türkiye’ye getiriyor. Sokak acentesi ise belge alıp tabelasını koyuyor ve tur operatörünün büyük emeklerle kazandığı müşteriyi almaya çalışıyor. Sokak acenteleri giderek yaygınlaşıyor. Bir acentenin 20 şubesi bile var. Bu gibi durumların düzeltilmesi gerekiyor. Emek verenle vermeyen ayrımı yapılmalıdır”
Selim Okur, Antalya’da yapılan BYK seçimlerine 600 acenteden 300’ünün katıldığını, İstanbul Asya BYK seçimlerine ise 614 acenteden sadece 95’inin katılmasının bugüne kadar seyahat acentelerinin sorunlarına uzak kalmaktan kaynaklandığını söyledi. Okur, Türsab Asya BYK yönetiminin tüm acenteleri kapı kapı dolaşarak ve düzenlenen toplantılarla sorunlarına ortak olduğunu ve birlikte çözüm çareleri üretmeyi hedeflediklerini bildirdi.

tursab-umraniye8.jpg

ACENTE DANIŞMA HATTI

Türsab Asya BYK Başkanı Selim Okur, acentelerin operasyon maliyetlerini düşürmek için hep birlikte hareket etmek gerektiğini ve internet üzerinden “Acente Bilgi Hattı” kurmak için yazılım çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Bu sayede eleman tasarrufu sağlanacağını söyleyen Okur, “Ortak platformdan ürün almaları için sistem seyahat acentelerinin web sayfalarına entegre çalışacaktır. Bu sistem tutarsa amacımız tüm Türkiye’ye yayarak seyahat acentelerinin geleceğini kurtarmaktır. Birlikte hareket ederek otellerin yüksek fiyat verme şansını ortadan kaldıracağız.

tursab-umraniye15.jpg

İYİ FİYAT KAÇAK ACENTEYİ ORTADAN KALDIRIR

Otellerden acentelere yüzde 10-15 komisyon geliyor. Nadiren yüzde 20 veren oluyor. Büyük tur operatörleri ise yüzde 30-40 komisyon alıyorlar. İstanbul’un Asya Yakası’nda bulunan 618 seyahat acentesi büyük bir güçtür ve toplu alımda tur operatörü gücüne ulaşacaktır. Birilerinin bir şey yapmasını, diğerlerinin piyon olmasını istemiyoruz. 614 acentenin gücünü kullanarak otelden iyi fiyat verirsek insanlar kaçak acenteye neden gitsin?

tursab-umraniye14.jpg

ARA ELEMAN İÇİN OKULLARLA İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ

Bölgede bulunan okullar ile yaptıkları görüşmeler sonucu işyerlerine stajyer öğrenci yerleştirdiklerini belirten Selim Okur şunları söledi “Turizmdeki ara eleman sorunun çözmeye çalışıyoruz. Bunu eğitim kurumları ile işbirliği içinde yaparken, sektöre kalıcı öğrencileri seçmeye özen gösteriyoruz. Öncelikli olarak online bilet satış eğitimi veriyoruz. Bu arada İş-Kur’la aynı amaçla görüşmeler yapıyoruz.”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.