• BIST 95.953
  • Altın 238,870
  • Dolar 5,8268
  • Euro 6,5545
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 11 °C

Türsab Asya BYK buluştu

Türsab Asya BYK buluştu
Türsab Asya BYK'nın Pendik acenteleri Türsab’ın sadece Mecidiyeköy’de değil birlikte çözüm için her yerde olduğunu gördük

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL -
Türsab Asya BYK Yönetim Kurulu İstanbul’un Asya yakasında 14 ilçede seyahat acenteleriyle yaptığı “sorun tespiti” buluşmaları Pendik Green Park Otel’de yapılan toplantı ile sürdürdü. Toplantıya katılan seyahat acenteleri Türsab’ın sadece Mecidiyeköy’de değil Türsab Asya BYK ile yanlarında olduğunu görmekten memnun olduklarını belirttiler.

tursab-pendik-3.jpg
Türsab Asya BYK Başkanı Selim Okur ile Yönetim Kurulu Üyeleri, acente toplantısına evsahipliği yapan Green Park Otelleni Yönetim Kurulu Başkanı Adil Üstündağ ve Green Park Pendik Oteli Genel Müdürü Dilaver Doğru adına Gece Sorumlu Müdürü Ahmet Lüle'ye teşekkür plaketi verdiler.

tursab-emex.jpg
Türsab Asya BYK 2. Başkanı Yiğit Arsu ve Yönetim Kurulu Üyesi Serap Değirmenci Kartal toplantısına ev sahipliği yapan Emex Oteli Genel Müdürü Sedat Köseoğlu'na teşekkür plâketi verdi.

tursab-pendik-1a.jpg

Türsab Asya BYK Başkanı Selim Okur, bölgede acentelerin sorunlarını çözmek yanında kaçak acentelerle ilgili çalışma yürüttüklerini belirterek “En fazla kaçak faaliyeti yapanlar belediyeler, otobüs şirketleri, sivil toplum kuruluşlarıdır. Mahallelerde “Ayşe Teyze” “Fatma Teyze” gibi kaçak acentecilik yapanlarda var. Bu konuda yaptırımda bulunmak için bölgelerin mülki amirleri ile görüşmeler yaparak çözüm arıyoruz. Bu arada haksız rekabet yaratan havayollarının
bilet satan acenteleri mağdur etmesi kangren haline gelmiştir” dedi.

tursab-pendik-13.jpg

ASYA BYK YÖNETİMİ KALABALIK KATILDI
Türsab Asya BYK’nın Pendik Green Park Otel’de düzenlediği toplantıya Türsab Asya BYK Başkanı Selim Okur (Darni Turizm), 2.Başkan Yiğit Arsu (Lion Turizm), Genel Sekreter Eşref Şentürk (Birey Turizm), Sayman Veli Koca (Vetam Turizm), üyeler, Sedat Başalan (Özcivelek Tur), Mustafa Yıldırım (Prime Tur), Bülent Aksoy (Aday Tur), Elif Ece (Elifçe Tur),Cemal Çiçek (Ay- Mc Turizm), Serap Değirmenci (Tamgör Turizm), katıldı. Türsab Danışmanı Aziz Ciga

tursab-pendik-1b.jpg

SELİM OKUR: AİLE TOPLANTILARINDA ÇÖZÜM ARIYORUZ

Pendik Bölgesi seyahat acentelerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Türsab Asya BYK Başkanı Selim Okur, “Biz sizler için yola çıktık ve sorunların sizlerle birlikte çözüme ulaşacağına inanıyoruz. Bu amaçla Türsab Asya BYK olarak acentelerin bulunduğu bölgelere giderek ‘aile’ toplantıları yapmaya başladık” dedi.

tursab-pendik-selim-okur.jpg

ACENTELER GÜVENİLİR HALE GETİRİLMELİDİR

Selim Okur son dönemin gündemde olan konusu tur operatörlüğü hakkında görüşlerini belirtti. Tur operatörü olmak için seyahat acentesi olmak gerektiğini belirten Okur, “Acenteyi ve tüketiciyi koruyacak sistem geliştirilmelidir. Tüketicinin kafasından güvence konusunda şüpheyi atma gerekir. Acente tercih sebebi olmalıdır. Acenteleri güvenilir haline getirmek gerekir” dedi.

ÖDENMEYEN AİDATLAR MAĞDURİYET GETİREBİLİR
Selim Okur, hazırlanan Tur Operatörlüğü Yasası hakkında ise şunları söyledi: “Türsab aidatları eskiden düşüktü. Çok acente yapacağımıza aidatları yükseltelim denildi. Ancak çok miktarda acentenin Türsab’a aidat borcu var. Yeni Tur Operatörleri Yasası düzenlemesiyle Bakanlık teminatları çok yükselecek. Bundan sonra yeni kurulan acentelerden daha yüksek teminat alınacağı yolunda çalışmalar yapılıyor. Eski acente olmanın avantajı için Türsab aidatlarının ödenmesinde yarar görüyoruz. Aidatları ödemeyenlerin borçları bakanlığa verilen teminat bedellerinden düşülecek. Bunun sonucunda yeni baştan yüksek bedelde  teminat vermek zorunda kalanlar mağdur olacaktır. Ancak aidatlarını ödeyen eski acenteler için böyle bir şey söz konusu değil. Acentelik belgesi iptal edilenler yeniden kuruluş yapınca yüksek giriş parası ödeyecekler. Bu konunun doğru zemine oturulmasında hepinizin katkısına ihtiyacımız var.”

tursab-pendik-4.jpg

AİLE TOPLANTISINA KATILMAK GEREKİYOR

Beykoz, Kartal ve Ümraniye’den sonra Pendik’te yapılan toplantıya katılımın istenilen düzeyde olmaması, katılanlar tarafından tepki gördü. Katılanlar “Herkes her ortamda problemlerini konuşuyor. Böylesine önemli bir aile toplantısına katılıp sorunlara ortaklaşa çözüm aranmasına katılmayışları üzüntü veriyor. Katılımların az olduğunu görünce aklımıza “Demek seyahat acentelerinin sorunları yok” düşüncesi geliyor. Türsab ne yapıyor diyenler buruya katılmalıdır” dediler.

tursab-pendik-1d.jpg

ÇAĞLA ELHAN: TÜRSAB’IN YETKİLERİNİ ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Toplantıda yer alan Türsab Hukuk Müşaviri Çağla Elhan’da çalışmalar hakkında bilgi verdi. Çağla Elhan, kaçak faaliyetlerle ilgili olarak Türsab’ın yetkilerini artırmak için yürütülen çalışmada 7 kez Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile görüştüklerini söyledi. Kaçak acenteciliğin daha çok uçak bileti satışında ve internette yapılması üzerine tedbirler almaya çalıştıklarını bildirdi. Sorunların kendisine iletilmesi halinde bakanlığa iletebileceklerini söyledi.
Çağla Elhan, üzerinde çalışılan Tur Operatörlüğü hakkında ise acentelerin gücünü artıracağını belirterek “ Küçük acentenin güvenirliği arttıkça tüketiciye ulaşması kolaylaşacaktır” dedi.

TÜRSAB’TAN DENETİMCİ MEMURA EK ÖDEME
Kaçak acente sorunlarının İl Kültür ve Turizm Müdürleri ile yapılan toplantılarda gündeme getirildiğini belirten Çağla Elhan “Bize Cumartesi Pazar denetimlerde olamayız diyen İl Kültür Turizm Müdürleri oldu. Müdürler ‘Biz yetmiyoruz, Türsab çalışan memura ek ödeme yapsın. O takdirde kütüphane müdürünü bile hareket geçirebiliriz’ dediler. Yeni hazırlanan yasada böyle bir ek ödeme için çalışma yapılıyor” dedi.

tursab-pendik-2a.jpg

DAVALAR DANIŞTAY’DA SÜRÜYOR

Çağla Elhan, Türsab olarak bütün havayollarına haksız rekabet yapıldığı ve buna son verilmesi gerektiği şeklinde yazı gönderildiğini bildirdiklerini belirterek taşımacılıkla ilgili şunları söyledi:
“Karayolu taşımacılığında yetki belgesine ilişkin davalar Danıştay’da sürüyor. Turist transferinin taşınması için Ulaştırma Bakanlığı’na başvurduk. Ancak konu belediyeye kadar inince sorun yaşandı. Danıştay UKOME kararlarına ilişkin 2012 yılına ait somut örnekler istedi, verdik.”

tursab-pendik-3a.jpg

HÜSEYİN KODET: İYİNİYETLİ ÇALIŞMALARIN YANINDAYIM

Limtur’un sahibi Hüseyin Kodet, Türsab Asya BYK’nın düzenlediği toplantının kendisini çok duygulandırdığını belirterek “Böyle iyiniyetli çalışmalar yapanların yanındayım. Bugüne kadar Türsab’ın davet ettiği toplantı ve gezilere hiç katılmadım. Ancak böyle iyi niyetli bir toplantıya katıldığım için memnunum. Aidatları verelim. Sivil toplum örgütümüz çalışsın. İnsanlar emin olduğu ve güven duyduğu yere aidatını verir. Türsab’a gelmezdim gitmezdim. Ne işim var, derdim. Birileri bir masa sandalye ile home ofis açıyor. İşler doğru gitmezse patlatırım diyorlar. Bir sene sonra paraları toplayıp ortadan kaybolup gidiyorlar. Türsab’ta bunları görmüyor veya takip etmiyor” dedi.

tursab-pendik-3b.jpg

SEKTÖRÜN ELLE TUTULUR HİÇBİR YANI YOK

“Türsab Asya BYK’nın bu gibi çalışmaları meslek örgütün bir takım sıkıntılarına katkıda bulunur” diyen Hüseyin Kodet sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğubank’ta başka branşta ticaret yaparken iki oğlumun geleceğini hazırlamak için turizme girdim. Bizim ticari alışkanlıklarımızla karşılaştırdığımızda turizm sektörünün elle tutulur hiçbir yanını olmadığını gördük. Birlikte yapılan bu gibi toplantıların mesleki kardeşlik ve dostluk hukukuna dönüşeceğine inanıyoruz. Daha önce leri batan insanı bile kalkındırmaya çalışan mesleklerde çalıştık. Ancak turizmde bunun tam aksini gördük.”

tursab-pendik-19.jpg

TUR OPERATÖRÜ ACENTEYİ KISKACA SOKAR

Acente sahibi olmayanların internet sitelerinden yaptığı satışlarla seyahat acentelerinin ekmeğini çaldığını belirten Hüseyin Kodet, “bunların önü kesilmelidir” dedi.
Kodet, “Tur operatörü ve olmayanlar diye ayrım yapılıyor. Bunun adı büyük balığın küçük balığı yuttuğu kapitalizmdir. Küçük acenteleri adil olmadan kıskaca sokmak doğru değildir. Pendik’teki 20 kişilik bir grubun bir bölüm parasını verip yetki belgesi almak şık değildir” dedi.

HAVAYOLLARI TİCARİ AHLÂKSIZLIK YAPIYOR
Hüseyin Kodet, THY başta olmak üzere havayollarını hiçbirinin şık ticaret yapmadığını belirterek şunları söyledi: “Ticari ahlâksızlık yapıyorlar. Müşteriye acentenin sattığı bilet fiyatını bildirmesi en büyük ahlâksızlıktır. Havayollarının müşteriye bilgi vermesi kesilmelidir. THY servis bedelini düşerek çıplak hizmet bedelini müşteriye veriyor, bizi zor durumda bırakıyor. Havayolları acenteyi aradan çıkarıp, bizi aşıp müşteriye teklifler veriyor. Havayolları ve otellerin hepsi aynı durumdadır. Bunun için caydırıcı cezai işlemler hayata geçirilmelidir. Bu meslek bize hukuk öğretti. Bu sektöre gelip kredi kartına itiraz edenleri gördüm.”

tursab-pendik-15.20140423005248.jpg

EŞREF ŞENTÜRK: HAC TURİZMİNE GÜVENCE GETİRDİ

Birey Turizm’in sahibi Eşref Şentürk, toplu satımlarda parayı alıp kaybolmanın önüne geçilmesi için çalışmalar yapıldığını söyledi. Şentürk şöyle devam etti: “Tur operatörlüğü yasası şu kriterleri yaparsanız tur operatörlüğü yapabilirsiniz diyor. Biz buna “hayır” dedik. 10 milyon sermayesi olan teminatı verip işi yapacak bizde ondan hizmet satın alacağız. Şu anda devlet bizim gibi seyahat acentelerini kullanıyor. Diyanet işleri Vakfı 17 şirket alımına gitmeye kalktı. Türsab IATA kuralım, dedi. Kurduk. Herkes teminat mektubu verecek denildi. Ben hacca senede 6 bin kişi götürüyorum ve 6 milyon euro mektup getir denildi. Maliyet çıktıktan sonra hesap yapıldı ve nihai tüketici garanti altına alındı. Çünkü parayı alıp gidip kaybolan ortadan kalktı Tur operatörü oldum. 6 milyon euroyu verdim. “Müteselsilen” diye yönetmeliğe konulan ifade ile çalıştık. Rahmetli Özal “hac turizmini acenteler yapar” dedi. O zaman rahatlamıştık. Ama şimdi yapacağımız işler birilerinin kararına kaldı. Tur operatörlüğünden rahatsız değilim. Nihai tüketici sigorta kapsamına alındı. Üst teminatı ben veriyorum. Hac turizminde bu sistemin zararı yoktur. Tur operatörlüğünün iç turizme getireceği fayda ve zararı bilmiyorum. Anadolu’daki acentelerde tur operatörü olmak için çalışmalara başladılar.”

tursab-pendik-21.jpg

AHMET KOŞAR: ACENTELERE DOLANDIRICI GÖZÜYLE BAKILIYOR

Performans Turizm’in Genel Müdürü Ahmet Koşa ve sahibi Filiz Koşar  “Kanun koyucu acenteye dolandırıcı gözüyle bakıyor.1972’den bu yana acentelere dolandıran işletmeler gözüyle bakılıyor. Bundan sonra bizim güven sağlamamız çok zor” dedi.
Ahmet Koşar sözlerini şöyle sürdürdü:
“1972 yılında 1618 sayılı yasa ortaya konuldu. 3 ay sonra kanun değişikliği teklifi verildi. O gün bu gün 1618 habire değişiyor. O yıllarda seyahat acentesine döviz getirici işletme gözüyle bakılarak 1618 sayılı yasa hazırlanmış 1980’lerin başında Avrupa’da Almanya’nın ekonomik krize girmesine çözüm için tur operatörlüğü ortaya çıkmış. TUİ kurularak dünya devi haline getirilmiş. O tarihlerde biz Kadıköy’de UTA’yı kurmuştuk . Devam etseydik bizde öyle olacaktık. Halen biz Türkiye’de tur operatörlüğü yaptığımızı sanıyoruz.
Paranın en büyüğünü TUİ kazanıyor. Bize turistin parası gelmiyor. Bütün acenteler birleşip büyük bir tur operatörü kurulmalı ve güçlenmeliyiz.”

tursab-pendik-22.jpg

MAHİR AKARSULAR: TÜRSAB ÜYESİ OLMANIN ÖZENDİRİCİ YANI OLMALI

Profesyonel Turist Rehberi Mahir Akarsular, Türkiye’de kanun gücüyle turizm yapılması örneğinin dünyada bulunmadığını belirterek “Kaç ülkede kanun gücüyle turizm yapılıyor, bilmiyorum? Fransa’da isteyen turizm yapar. İstemeyen yapmaz” dedi.
Akarsular yabancı ülkelerden örnekler vererek “Türsab değişmelidir. Yoksa AB’ye alındığımızda acentecilik biter. Türsab kendi prestjini yükseltmeye çalışmalıdır. Türsab acentesi olmanın ayrıcalığı ve özendirici bir yanı olmalıdır. Turizmde imaj güvencedir.

tursab-pendik-8.jpg

tursab-pendik-9.jpg

tursab-pendik-11.jpg

tursab-pendik-16.jpg

tursab-pendik-168.jpg
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.