• BIST 95.394
 • Altın 277,693
 • Dolar 5,7592
 • Euro 6,3853
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 27 °C

TÜRSAB, ASAD'ı yaratıyor

TÜRSAB, ASAD'ı yaratıyor
TÜRSAB'ın aylardanberi üyesi acenteleri dışlayan tutumu üzerine bölünmeler başladı. ASAD adlı Anadolu Seyahat Acenteleri Derneği kuruluyor.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM


İSTANBUL- TÜRSAB Başkanı ve yönetiminin genel kuruldan bu yana üyesi olan acentelerin menfaati yerine başka hedefleri gözetmesi sonucu  seyahat acenteleri "kendi başlarının çaresine bakmak için" TÜRSAB'tan umudu keserek kopmaya başladı.
TÜRSAB'ın sadece "belli bir zümrenin derneği" olduğunu belirterek ASAD adıyla Anadolu Seyahat Acenteleri Derneği çalışmasını başlatanlar "15 Temmuz"da tüzük oluşturma çalışmalarına başladığımız, 27 Temmuz"da tüzüğünü hukukçularımız ile birlikte tamamladığımız ve 29 Temmuz"da imzaları için kurucu üyelerimize gönderdik" dediler.

TÜRSAB BYK BAŞKANLARINI OFİS MÜDÜRÜ YAPTI
TÜRSAB'ın bütün uyarılara rağmen "tek adamlık" yönetiminden vazgeçmeyerek, üyesi bulunan 5500 acentenin menfaatlerini gözardı ederek baskı yöntemiyle yaptığı işlemler acentelerin tepkisini alıyordu.
Bu uygulamalar BYK'ların birer "ofis" olması ve BYK başkanlarının ise merkezden atanan birer "müdür" kimliğine düşmesi ile tırmandı.
Bu arada zor durumda kalarak birer birer kapanan acentelerin sorunları için TÜRSAB'ın çözüm çareleri üretmek yerine kılını bile kıpırdatmadığı görüldü.

TÜRSAB MÜZE FİYATLARINA YÜZDE 400 ZAM GETİRDİ
Son olarak ise TÜRSAB'ın müze fiyatlarına topu bakanlığa atmaya çalışmasına rağmen, yüzde 400'e varan zamlar yapması işin üzerine tuz biber ekti. Hatta müze zamları öncesi İstanbul'da yapılacak Su Kongresi, IMF kongresi ve diğer kongereleri "tevzi" ettiği yandaşlarına "sinyal" vererek önceden müze biletleri stoklattığı iddiaları olayları iyice tırmandırdı. 
Aslında herkesin dilinde şu vardi: "TÜRSAB için hac işleri bitti, şimdi dev kongereler var"  Bununla birlikte kongreler için "yasal kılıf uydurularak" kurulan konsorsiyumlar herkesin diline düştü. Konsorsiyumlarda her ne hikmetse TÜRSAB yönetiminin güdümündeki bilinen isimler yer alıyordu.

TÜRSAB KORSAN ACENTECİ THY'YE 'DOSTUM' DEDİ
Bu arada uçak bileti satan acentelerin karşısına internetten daha düşük fiyata  "korsan acentecelik" yapan THY dikildi. Bankalar ise "özel kartlarla" bu haksız rekabeti iyice artırdılar. TÜRSAB açıklamasında acentelerden yana olmak yerine "vur abalıya" örneği THY'dan yana tavır alarak "THY dostum" dedi.
Ayrıca TÜRSAB başkanı talihsiz bir açıklalama ile cinsiyet ayrımı yaparak tüm bayan acenteleri karşısına aldı. ISAD Başkanı Selma Yılmaz'a "One Woman Show" yapıyor şeklinde TÜRSAB'ın resmi sitesinden "şahsi içerikli" açıklama yaptı.

TÜRSAB, TÜRSAB'DAN SONRAYA HAZIRLANIYOR MU?
Bu arada TÜRSAB içinde başta Başaran Ulusoy olmak üzere bir grubun TÜRSAB üzerinde bir "Turizm Konseyi" oluşumu içinde grup kurdukları ve TÜRSAB'tan sonraya hazırlandıkları ileri sürüldü. Bu konuda birilerinin açıklama yapmasını beklemiştik. Ama nedense şimdilik beklemeyi tercih ettiler.

ACENTELER TÜRSAB BİZİ TEMSİL ETMİYOR
Acentelerin en zor günleri yaşadığı dönemde kendisine baş kaldıranların üzerine "müfettiş" kimliğiyle TÜRSAB elemanlarını göndererek "baskı" uygulaması, evrak kontrolleri yapması  ise TÜRSAB'a karşı yürütülen kampanyaları artırdı.
Son olarak yapılan açıklamalarla seyahat acenteleri "TÜRSAB Türkiye'deki acentelerin değil, belli bir zümrenin temsilcisi oldu. Bizim meslek örgütümüz bize sahip çıkmıyor. Zaten TÜRSAB yönetimi herkesle kavgalı bize çare olamaz" diyerek umudu kestiler.

TÜRSAB BÖLÜNECEK VE ERİYECEK Mİ?
Özellikle Anadolu'daki acenteler BYK'ların ofis olmasıyla, işlevlerini kaybetmesi sonucu iyice kopan ilişkiler yüzünden çare arayarak ASAD'ı kurmak üzere çalışmaların sürdürüyorlar.
Böylece Türk turizminin en önemli köşe taşlarından olan ve seyahat acentelerinin haklarını korumak üzere kurulan TÜRSAB, kötü yönetimler yüzünden bölünmeye, erimeye, kaybolmaya mahkum günlere doğru yol almaya başladı.


ASAD'dan şu açıklama yapıldı

ASAD - ANADOLU SEYAHAT ACENTALARI DERNEGI

Önemli Duyuru :

Değerli TURİZM SEYAHAT ACENTALARI, ve Turgön Üyeleri
15 Temmuz"da tüzük oluşturma çalışmalarına başladığımız, 27 Temmuz"da tüzüğünü hukukçularımız ile birlikte tamamladığımız ve 29 Temmuz"da imzaları için kurucu üyelerimize gönderdiğimiz kısa Adı ASAD olan ANADOLU SEYAHAT ACENTALARI DERNEĞİ adlı yeni sivil toplum örgütümüz kuruluşunu tamamlanma aşamasına gelmiştir.

Seyahat Acentalarının haklarının takipçisi olacak derneğimiz Tüzüğünün önemli maddelerinden birkaçı şudur:

Derneğin Amacı :
Madde 2

2. 4. Turizm ile ilgili yasa mevzuat ve yönetmelikleri ile 1618 sayılı Seyahat Acentaları yasası ve yönetmeliklerine aykırı tüm faaliyetleri takip etmek, gözetlemek, tespit etmek ve bu konuda gerektiğinde adli ve idari makamları harekete geçirerek yasal olmayan Turizm faaliyetleri hakkında kamuyu bilgilendirmek, idari ve hukuki yollara başvurarak mevzuata ve hukuka aykırılığın ortadan kalkmasını sağlamak.

Madde 2
2. 38. Derneğimiz Adli ve İdari mercilerde üyelerini temsilen dava veya davalar açmaya, açılmış davalara müdahele etmeye ehildir.

Madde 3
Kültür ve Turizm Bakanlığı"na bağlı, Seyahat Acentalığı İşletme Belgesi sahibi olan gerçek ve Tüzel kişiler ile Seyahat Acentalığı İşletme Belgesi sahibi kuruluşu imzası ile temsile yetkili kişiler olmak koşulu ile Fiil ehliyetine sahip bulunan ve derneğin amaç ve ilkelerini benimseyerek bu doğrultuda çalışmayı kabul eden ve Mevzuatın öngördüğü koşullarını taşıyan her gerçek ve tüzel kişi, iki asil üyenin olumlu referans mektubunu almak ve Balotaj Kurulunun incelemesi sonucunda vereceği olumlu rapor ile bu derneğe üye olma hakkına sahiptir. Ancak, yabancı gerçek kişilerin üye olabilmesi için Türkiye"de yerleşme hakkına sahip olması da gerekir. Onursal üyelik için bu koşul aranmaz.

Derneğimizin adında Anadolu ibaresinin geçmesi; üye kabulünün belli başlı coğrafik bölgelerden yapılacağı anlamına gelmemektedir.
Kurucu üyelerimizden de anlaşılacağı üzere İstanbul"da ve Marmara bölgesinde bulunan tüm Seyahat Acentaları arzu ederlerse kuruluş aşamasının tamamlanmasından sonra üyelik başvurusunda bulunabilir.
Derneğimiz Tüzüğü şu an İstanbul"da ki kurucu üyelerimizde olup 15 Ağustos tarihinde kurulum çalışmaları tamamlanacaktır.

ASAD Kurucu Üyeleri şu isimlerden oluşmaktadır :
- Aydın Yaylacıklılar - Denizli
- Emre Pekin - İstanbul
- Oktay Alpin - Bodrum Muğla
- Sehap Akın - Kuşadası Aydın
- Selma Yılmaz - İstanbul (iata)
- Filiz Koçer - Antalya
- Ali Kemal Kutlu - Rize ve İstanbul (iata)

Seyahat Acentalarımızın ve Turgön üyelerinin bilgilerine sunarız.

Saygılarımızla

ASAD Kurucu Üyeleri adına açıklama yapan
AYDIN YAYLACIKLILAR
Gsm : 0 541 20 541 11
Tel : 0 258 242 77 58
Fax : 0 258 264 13 41
aydinyay@gmail.com

Biz Neredeyiz?
Turizme Gönül verdik !
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 5
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.