• BIST 96.861
 • Altın 238,344
 • Dolar 5,8057
 • Euro 6,5299
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 5 °C

TÜRSAB Alanya'da garip istifa

TÜRSAB Alanya'da garip istifa
TÜRSAB Alanya BYK`ya yeni atanan başkan dahil eski isimlerin 07.08 2010 tarihinde genel merkeze istifa ettiklerini bildiren faks çektikleri ortaya çıktı.
HABER ALANYA

ALANYA - TÜRSAB Alanya BYK`ya yeni atanan listedeki, başkan dahil eski isimlerin 07.08 2010 tarihinde genel merkeze istifa ettiklerine dair faks çektikleri ortaya çıktı. Faksı gösteren ve yeni listede yer almayan eski yönetim kurulu üyeleri dün bir basın toplantısı düzenleyerek "Biz istifa etmeyenlerin tamamı yeni atanan listede yer alamazken, istifa edenlerin tamamı yeni listede yer almış. TÜRSAB Genel Merkezi ve Alanya BYK bizi ekarte edebilmek için danışıklı döğüş yaptılar" iddiasında bulundular.
TÜRKİYE Seyahat Acenteleri (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Ayhan Kaya`nın Önceki gün bazı yönetim kurulu üyelerinin işlerinin yoğunluğu nedeni ile yönetimden ayrıldığı ve yerlerine TÜRSAB Genel Merkez tarafından yeni isimlerin atandığı şeklindeki açıklamalara yanıt gecikmedi. Kaya`nın açıklamalarına tepki gösteren Buğra Tur sahibi şükrü Toroman, Selavi Tur Sahibi Kemal Bozkurt ve Kitabus Tur Sahibi Kerim Sarıkaya dün ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

BİZ AYRILMADIK
Toplantıda konuşan Selavi Tur sahibi Bozkurt, Kaya`nın açıkladığı gibi yönetimden işlerinin yoğunluğundan ve kendi istekleri ile ayrılmadıklarını söyledi. TÜRSAB Alanya BYK`nın yönetim değişikliğini genel merkezden gelen yazı ile öğrendiklerini anlatan Bozkurt, "Yönetim kurulumuzun 07.08.2010 tarih ve 23 nolu olağan toplantısında almış olduğu karar aşağıda aynen aktarılmıştır. Birliğimiz Alanya BYK`dan Ayhan Kaya, Hamdi Bilgin, Erhan Doğan, Ercan Tatlı, Şükrü Üzel ve Suat Çavuşoğlu olmak üzere toplam 6 üyenin 07.08.2010 tarihli istifa dilekçeleri doğrultusunda Bölgesel Yürütme Kurulu`nda meydana gelen kesilmeler nedeni ile birlik tüzüğünün 87`inci maddesi gereğince aşağıdaki kişilerin asil ve yedek üyeliklerinin atanmasına karar verilmiştir" şeklinde bir yazı ile kendilerine yönetimde yapılan değişikliğin bildirildiğini anlattı. İstifa dilekçesi veren 6 arkadaşın kendilerini devre dışı bırakmak için böyle bir yol izlediklerini dile getiren Bozkurt, istifa dilekçesi veren tüm yönetim kurulu üyelerinin listede yer alırken kendilerine yer verilmemesinden yakındı. Kaya`nın kendilerine verdiği tüm görevleri itine ile yerine getirdiklerini kaydeden Bozkurt, yönetim kurulu toplantılarına da katıldıklarını belirtti. 6 arkadaşlarının kendilerini devre dışı bırakmak için usülen istifa ettiklerini yineleyen Bozkurt, tüzük gereği 6 üyenin istifası nedeni ile yönetimin düştüğünü aktardı.

KAÇAK ACENTE FAALİYETLERİNE GÖZ YUMUYORLAR
 2`inci başkan Suat Çavuşoğlu`nın neredeyse yönetim kurulu toplantılarına ve TÜRSAB Alanya BYK`ya katıldığını dile getiren Bozkurt, karar defterinin toplantı sonrası Çavuşoğlu`nun ayağına gönderilerek imzalatıldığını ifade etti. Bozkurt, "Bu 6 arkadaş, istifa ederek yönetimi düşürmüş ama istifa edenler her nasıl oluyorsa genel merkez tarafından yeniden yönetime atanırken istifa etmeyenler görevlendirilmiyor. Bizim yönetim kurulu üyesi olarak verilen istifa dilekçelerinden daha haberimiz olmadı.

YENİ ATANANLAR LİSTESİNDE KAÇAK ACENTE VAR
Bizim bilinçli olarak devre dışı bırakılmamamızın nedeni ise Alanya BYK Başkanı Kaya`nın adres değişikliği bildirmediği neden Buğra Tur sahibi Toraman`ın acentesini kapatması ve buna karşın kaçak acentecilik faaliyeti gösteren bir çok acentenin faaliyetlerine göz yummasından kaynaklanıyor. Oba`da bizzat katıldığım bir acente denetiminde olumsuz rapor vermiş olmama rağmen Kaya`ya neden gereken işlemin yapılamadığını sorduğumda bana bana hesap ermek zorunda olmadığını söyledi. Yeni atanan yedek yönetim kurulu listesinde dahi kaçak acentecilik faaliyeti yürütenler var. Tur satan garsonlar, plaj çalışanları var biz turistin önünde düğme iliklerken kaçak tur satanların turisti tekmelediğine şahit olduk. Alanya tarihinde bu kadar kaçak acentacılık faaliyetinin arttığı başka bir dönemin olduğunu sanmıyorum" dedi.

TURİSTLERE KÖTÜ MUAMELE YAPILIYOR, ESNAF ŞİKAYETÇİ
Havalimanından alınan turistlere acenteler tarafından Alanya`nın kötülendiğini ve kendi belirledikleri yerler dışında alışveriş yapmamaları gerektiğini söylendiğine dikkat çeken Bozkurt, acentalerin bu tutumları nedeni ile ilçede küçük esnafın zor durumda olduğunu anlattı. Bozkurt, bunları daha önce dile getirmek istendiğinde susturulduğunu kaydetti. Yıllardır Alanya BYK`nın atamalar ile oluşturulduğunu dile getiren Bozkurt, yönetimin seçim ile belirlenmesini istedi ve yönetimden çıkacak listeye saygı duyacaklarını bildirdi. Bozkurt, son olarak Alanya`da TÜRSAB`ın bu şekilde çalışması halinde sonlarının hüsran olacağını sözlerine ekledi. Alanya`da restoranların yemek satmak için değil tur satmak için açıldığını söyleyen Buğra Tur sahibi Şükrü Toroman ise, ilçede pek çok restoran, plaj ve butikte kaçak tur yazıldığını anlattı. Acentacinin kirasını ödemekte zorlandığını belirten Toraman, "Adamlar vergi ermiyor, kira vermiyor biz bunlarla nasıl başa çıkarız" diye yakındı.

BU NASIL ATAMA?
TÜRSAB Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu"nda yaşanan atama krizinin perde arkası aralandı. Yönetim kurulunda yaşanan krizin ardından Başkan Ayhan Kaya ve bazı yönetim kurulu üyelerinin 07.08.2010 tarihinde istifa dilekçesi verdikleri ve bunun üzerine Genel merkezin yeniden atama yaptığı ortaya çıktı.

BİZİ SAF DIŞI BIRAKMAK İÇİN GÖSTERMELİK İSTİFA ETTİLER
Alanya TÜRSAB`da yaşanan atama olayının ardından listeye giremeyen eski yönetim kurul üyelerinden Kemal Bozkurt, Kerim Sarıkaya ve Şükrü Toraman ortak basın toplantısı düzenledi. Grubun sözcülüğünü yapan Kemal Bozkurt, Ayhan Kaya`yı yalanlayarak, "Biz işlerimizin yoğunluğu nedeniyle toplantılara katılmamazlık yapmadık. Bizi saf dışı bırakmak için göstermelik istifa ettiler. Genel Merkezde yeni liste atadı ancak bu listede istifa edenlerin tamamı var, istifa etmeyen bizler ise yer almadık" dedi.

ALANYA KAÇAK ACENTE CENNETİ OLDU
Ayhan Kaya ve yandaşlarının işlerine gelen kaçak acentelere göz yumup, işlerine gelmeyeni kapattıklarını ileri süren Bozkurt, "Biz bunlara karşı olduğumuz için saf dışı bırakıldık. Ayhan Kaya`ya hesap sorduğumuzdan arkamızdan oyun oynandı. Yeni atanan listelerin içinde dahi kaçak acentecilik faaliyeti yürütenler var. Bu dönemdeki kadar kaçak acente hiç olmadı. Büfelerden restaurantlara kadar tur satmayan kalmadı. Biz turistin önünde düğme iliklerken iskelede turistler tekmeleniyor. Artık restaurantlar yemek satmak için değil tur satmak için açılıyor" iddiasında bulundu.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.