• BIST 99.326
  • Altın 236,792
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 10 °C

Türsab: Acenteye güvenilmeli

Türsab: Acenteye güvenilmeli
Türsab Asya BYK'nın Ataşehir, Sultanbeyli ve Sancaktepe toplantısında acenteye müşterinin güveninin sağlanması gerektiği belirtildi.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-
Türsab Asya Bölge Yürütme Kurulu’nun Ataşehir, Sultanbeyli ve Sancaktepe acenteleri toplantısında konuşan acenteler kaçak acentecilik faaliyetleri ve havayollarından şikayet ederken "Acenteye müşteri güveni sağlanırsa kaçak acentecilik ortadan kalkar" denildi.

tursab-atasehir-yon11.jpg

ASYA BYK YÖNETİMİ KALABALIK KATILDI
Toplantıya Türsab Asya BYK Başkanı Selim Okur (Darni Turizm), 2.Başkan Yiğit Arsu (Lion Turizm), Genel Sekreter Eşref Şentürk (Birey Turizm) üyeler, Mustafa Yıldırım (Prime Tur), Bülent Aksoy (Aday Tur), Elif Ece (Elifçe Tur), Cemal Çiçek (Ay- Mc Turizm), Serap Değirmenci (Tamgör Turizm), Kubilay Demirsoz (Fora Turizm) katıldı.

tursab-atasehir-5.jpg

Toplantıda konuşan acenteler önerilerini ve görüşlerini şöyle sıraladı:  “Havayolları için yaptırım uygulanmalı”, “Denetimleri engelleyen bazı ağabeylerden kurtulmak gerekir”, “Türkçe rehber bulamıyoruz”, “Devlet acentenin rahat çalışmasını sağlamalı. Acente polis değildir”, “Gücü ele geçirip kullanmalıyız”, “Bu gibi toplantılarda ve her platformda düşünceler acıtsa da konuşulmalı”, “Acente sayısına kota konulmalı”, “Acenteye güven ortamı yaratılmalı” denildi.
 
untitltursab-atasehir-2.jpg

ASYA CITY OTEL’E TEŞEKKÜR

 Türsab Asya Bölge Yürütme Kurulu Ataşehir, Sultanbeyli ve Sancaktepe acenteleri ile Asie City Oteli’nde Kadeh Restoran’da buluştu. Ataşehir, Asia City Oteli F&B Müdürü Canan Kutsal ve Satış Pazarlama Müdürü Hasan Akdaş’ın ev sahipliğinde bir araya gelen Asya BYK yönetimi ve yaklaşık 40 acente ortak sorunları ve çözüm çarelerini konuştu. Türsab Asya BYK Yürütme Kurulu adına Başkan Selim Okur ve 2. Başkan Yiğit Arsu, Asia City Oteli yönetimine teşekkür plâketi verdi.

tursab-atasehir-yon3.jpg

tursab-atasehir-12c.jpg

tursab-atasehir-12a.jpg

tursab-atasehir-12.jpg

tursab-atasehir-yon1.jpg

ASYA BYK ACENTE BULUŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Türsab Asya BYK Başkanı Selim Okur “Biz sizi dinlemeye geldik. Türsab genel merkez ile ortaya konulan sorunları görüşüyor ve birlikte çözüm üretmeye çalışıyoruz” dedi.
Asya BYK Başkanı Selim Okur İstanbul’un Asya yakasında bulunan 14 ilçede toplam 620 seyahat acentesi bulunduğunu belirterek “Acente buluşmaları ile hepimiz için sorun yaratan konuları belirliyoruz. Şimdiye kadar yaptığımız buluşmalarda belirlenen konuları 11 başlık altında altında topladık” dedi.
Selim Okur belirlenen sorunlar ve çözüm çareleri hakkında şunları söyledi.
“Kaçak acenteler ile ilgili genel merkezle birlikte ciddi çalışmalar yapıyoruz. Fiziki ve personel olarak eksikliklerimiz var. Ancak bazı işleri başardık. Belediyeler etkinlik sözleşmelerine  seyahat acentesi işletme belgesi şartını koymaya başladılar. Okul gezileri ile ilgili caydırıcı denetimler ve bilinçlendirme yapıyoruz. Dernekler ve sivil toplum kuruluşlarının kaçak seyahatlerini denetimle engelliyoruz.

tursab-atasehir-selim4.jpg

YURTDIŞI TURLARDA MÜŞTERİ ALDATILIYOR

Haksız rekabetle ilgili tespitler var Tüketiciyi yanıltıcı bilgiler veriliyor. Araç içinde ücret toplanıyor.Yurtdışı turlarda ucuz satış yaapıp araçlarda satılan turun 3-4 katı ücret toplandığının gördük.
Otel- acennte arasındaki fiyat politikası sıkıntılarını çözmeye çalışıyoruz. İnternet ve acente fiyat farklılıkları sıkıntı yaratıyor.

TÜRKÇE REHBER SORUNU YAŞANIYOR
İç turizmde Türkçe rehber sıkıntısı yaşıyoruz. Yabancı dil bilen rehber Türkçe tura katılmıyor.  Yapılan çalışmada üniversitelerin rehberlik bölümün bitirenlerin Türkçe dilinden rehberlik kokartı almış sayılmaları için çalışılıyor.

KENDİ ARACIMIZLA TAŞIMA YAPAMIYORUZ
Ulaşım sorunları var. Ulaştırma Bakanlığı araçlarımız için bir çok belge istiyor kendi araçlarımızla turist taşıyamıyor ve transfer yapamıyoruz. Yasa değişikliği ile yeni dönemde seyahat acentesi kendi aracıyla turunu yapması sağlanacak.

tursab-atasehir-selim5.jpg

PEGASUS’UN İNADINA EYLEM PLÂNI

Havayolları ile ilgili sıkıntılar var. Servis ücretlerinin internette düşük fiyata satılması var. THY’nin iç hat biletlerini denetledik.  Dış hat içinde THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun nın sözü var. Bu konu iç hatla aynı seviyeye çekilecek
Pegasusla ilgili sıkıntılar ve Türsab yoğun görüşüyor. Ancak Pegasus’usun inadından sonuç elde edilemiyor. Önümüzdeki günlerde bir eylem plânı yapılabilir

YASA İLE ACENTEYE GÜVEN SAĞLANACAK
1618 Sayılı Yasa ile ilgili çalışma var. Tur operatörlüğü statüsü geliyor. Herşey acentenin lehine olsun diye çalışılıyor. Acentelerin tercih edilmesini, güvenilir olduğunu göstermek gerekiyor. Tüketiciyi güvence altına almak hedefleniyor. Sorunylar için çalıştaylar düzenleniyor.

ORTAK BİR YAZILIM PLÂNLIYORUZ
Acentelerin ortak kullanacağı ve operasyon maliyetlerini düşürebileceği bir yazılımın olmayışı acenteler için sıkıntıdır. Ortak bir yazılımın sadece oteller ile acenteler veya acenteler arasında iletişim sağlayacak şekilde olmasına çalışıyoruz. Henüz bu bir projedir.

EĞİTİM ÇALIŞMALARI İÇİN YENİ OFİS ARIYORUZ
Eğitim çalışmaları yapacağız. Asya BYK Türsab ın satın aldığı ilk ofistir. Ancak bu gibi çalışmalar için yetersiz kalıyor. Ulaşımı kolay yeni bir yer bakıyoruz. Ofisin tüm üyelerin kullanımına açık ve eğitim çalışmalarına uygun almasına düşünüyoruz. Türsab Asya BYK olarak info gezileri yapıyoruz. Bunu 3-4 ayda bir tekrarlayacağız. İlk etapta Perşembe günü Isparta’ya gidiyoruz.”
 
tursab-atasehir-ibrahim1.jpg

İBRAHİM KESKİN; GÜCÜ ELE GEÇİRİP KULLANMALIYIZ

Türsab Asya BYK’nın eski başkanlarından Aydan Turizm’in sahibi İbrahim Keskin 1980’de turizme girdiğini ve 1993-1997 arasında iki dönem o zamanki adıyla Kadıköy BYK başkanlığı yaptığını belirterek “Aradan geçen zaman içinde sorunların fazla değişmediğini ve değişmeyeceğini gördüm” dedi.

tursab-atasehir-ibrahim1a.jpg

İbrahim Keskin şöyle konuştu: “Teknoloji ile işin boyutu değişecek ama sorunları hep yaşayacağız. Bu işte müşteri bulmak zor, tahsilat zor, ödeme zor. Ama bu işi seviyoruz ve devam edeceğiz. İşini sırrı gücü ele geçirip kullanmaktadır. Türsabta bu güç var ama çok az gruplar kullanıyor. Bu gücün Asya BYK ile güçlendiğine inanıyorum. Yeter ki gücü kullanabilelim.”

tursab-atasehir-kemal.jpg

KEMAL YAVUZ: AĞABEYLERDEN KURTULMALIYIZ

Yorum Turizm sahibi Kemal Yavuz daha önce Turizm Bakanlığı’nda çalıştığını ve sorunları daha iyi bildiğini belirterek “1979’dan beri bu sıkıntıları çekiyorum ve içindeyim. Asya BYK’nın bu toplantıyı düzenlemesi hepimizin menfaatinedir. Bu sektörde kontrolsüz güç güç değildir. 1618 Sayılı Yasa bir güç değildir. Bence bağımsız bir denetim kadrosuna ihtiyaç vardır. Sadece bağımsız denetim kadrosu korkusuzca denetim yapabilir” dedi.

tursab-atasehir-kemal2.jpg

Kemal Yavuz önerilerini şöyle sıraladı: “Bizim elimiz kolumuz bağlıdır. Denetimler sırasında daima karşımıza onun bunun adamı, veya bazı ağabeylerin adamı  çıkıyor ve bizi engelliyor. “Bilmem ne?” ağabeylerden ne zaman kurtulacağız bilemiyorum.  Bu konuda yeterli bir denetim organizasyonu yok. Şikayet ettiğimizde kaçak acentecilik yapan kamu kuruluşları için hukuk müşavirlikleri “Onlar kâr amacıyla yapmıyor. Bu nedenle yapabilirler” diyorlar. Kâr amacı olmadan bu iş yapılır mı? Yasa değişirken buna dikkat edilmelidir. Bağımsız bir denetim kadrosu olmadan olmaz. Yoksa sorunları 10 yıl daha çözemeyiz. En başta denetim denetim diyorum. Şikayet ettiğimiz kamu yöneticileri bile kime şikayet edersen et ben yaptırıyorum diyor.

 KAMU SPOTU YAPILMALI
Daha önce söz alan İzge Tur,  “Havayolları tarafından saygınlığımızı yitirdik. Gerekli belgeleri ödüyorsak kamu spotu yapılmalı. 1979’da İstanbul’da 150 acente vardı.  Bakanlık kayıtlarında şu an 8 bin acente bulunuyor.” dedi.Girişim A.Ş. Sancaktepe’de kamu ile aralarının iyi olduğunu belirterek “Biz sorunları çözebiliyoruz” dedi.
 
tursab-atasehir-veli.jpg

VELİ ÇİLSAL: POLİS MİYİZ, ACENTE MİYİZ?

Anı Tur’un sahibi Veli Çilsal ise Türk halkının kanun kural sevmediğini ve bu durumun turizme yansıdığını belirterek “Arz ve talebi dengeleyecek bir yol bulmalıyız” ded.
Veli Çilsal sözlerini şöyle sürdürdü
“Asya yakası kültürlü insanların bulunduğu bölgedir. Öncelikli olarak kendimizi sorgulamalıyız. Taleple arzı dengeleyecek bir çözüm bulmalıyız. Tüketici kaçak acenteyi neden tercih ediyor diye bakmalıyız. Problemin çözümü için akılcı bir yol bulmalıyız.
Kaçak acenteyi biz mi takip edeceğiz? Biz polis miyiz acente miyiz? Hırsızın peşine polis düşer. Bizim ne işimiz var. Kanun var nizam var polis uygulamalıdır. Devlet görevini yapmadığı ve devlete bizi zarara uğrattığı için milyonlarca liralık dava açmalıyız.”

TURİZM KARNAVALI YAPILMALI
Veli Çilsal, Ataşehir’de bilet acentesi sayısının fazlalığına şaşırdığını belirterek Asya BYK’nın biletçiler. Gemi turizmi, spor turizmi, av turizmi gibi konularda çalışan acentelerle ayrı “ihtisas” toplantıları yapması gerektiğini söyledi. Ayrıca Asya BYK’nın sezon öncesi “Sezona Merhaba” şeklinde Caddebostan sahilinde bir “Turizm Karnavalı” düzenlemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

DÜŞÜNCELER ACITSADA ÖZGÜRCE KONUŞULMALI VE YAZILMALIDIR
Veli Çilsal, acentelerin bilet bedelinde oynama yapmamaları gerektiğini belirterek şöyle devam etti:
“Öncelikle kendimizle yüzleşelim. Kaçan yolcuları düşünmeliyiz. İnimi inim inleyen müşteri gördüm. Bilet aldığı halde mağdur olanı gördüm. Aldatmaya müsait bir müşteri kitlesi var. Dikkat etmeliyiz. Turizm pamuk ipliğine bağlı bir iştir. Çok zor işi yapıyoruz. Birlik beraberlik ve bu toplantılar sonucu doğru yeri bulacaksınız. Özgür olunmayan bir toplumda düşünceler söylenmezse düşünür, bilim adamı, yazar, okur çıkmaz. Düşünceler acıtsa da birileri tarafından mutlaka söylenilip yazılmalı ve üzerine gidilmelidir.”

tursab-atasehir-kubilay.jpg

KUBİLAY DEMİRSÖZ: KAÇAK TURLAR PAY VERİYORLAR

Fora Turizm’den Kubilay Demirsöz, okul taşıma araçlarının yaptığı kaçak turizmden bahsederek “Hergün birlikteler. Görevlilere pay vererek kaçak tur yapıyorlar” dedi.
Kubilay Demirsöz, “Aracın 100 km’yi geçmediği hallerde okul servisiyle çalışabileceği belirtiliyor. 100 km’yi geçerse Milli Eğitim’den izin alıyorlar. Yerinde eğitim yapıyorum diyorlar. Devlet okuluna merhaba deyince kapıdan itibaren bir şey isteyen çıkıyor. Bu yüzden özel okullarla çalışıyorum. Devlet okullarında iş yapamıyoruz.”

tursab-atasehir-esref.jpg

 EŞREF ŞENTÜRK: KOTA KONULMALIDIR

Birey Turizm’in sahibi Eşref Şentürk, IATA’ya 290 bin dolar teminat verdiklerini, acente kurmak için bakanlığa 50 bin lira verildiğini belirterek “Acente kurmak zorlaştırılmalı ve hac-umre gibi kota konulmalıdır. Her bölgede belli sayıda acente olmalıdır” dedi.
Eşref Şentürk şöyle devam etti:
İstanbul’da IATA teminatının 400 bin dolara yükselmesi bekleniyor. Öte yandan hac turizmi yapanların  Diyanette 2 ila 4 milyon euroluk teminat mektupları var. Biz Kayseri mantığını Anı Tur’un sahibi Veli beyden öğrendik. Tur operatörü olmaktan korkmayın. Biz hac turizminde kotalı çalışmanın sıkıntısını yaşıyoruz. Pazarda piranhalar gibi birbirimizi yiyoruz. Umre-hac biletleri özel bilettir ve dünyanın en pahalı biletleridir. Hac bileti 600 euro, umre bileti 450 eurodur. Üstelik önceden toplu ödeme yaparak taahhütlü uçuyoruz.”

tursab-atasehir-3.jpg

tursab-atasehir-4.jpg

BU İŞ DEVLET BOYUTUNA TAŞINMALIDIR

Daha sonra konuşan acenteler ise şu konuları dile getirdi:
En çok internette havayollarının satışları hakkında şikayetler geliyor.
Kaçak acente sorunu devlet boyutuna taşınmalıdır. Kaybolan rakam ortaya konulur devletin kaybı ortaya konulursa sorun farklı bir noktaya gelir.
Veliler okula güveniyor. Okuldan çok acenteye güven olursa bu iş çözülür. Acenteye güven okul kadar değil. Seyahat acentesine olan güveni artırmalıyız.
Pegasus için yapılacak boykot bir işe yaramaz. Yüklü satın alma yapamadığınız için olamaz. Ancak tur operatörleri konuya el atarsa olur. Ancak onlar el atar mı bilinmez. Çünkü serbest ticaret var. “

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.