• BIST 113.702
  • Altın 327,193
  • Dolar 6,1545
  • Euro 6,7031
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara -5 °C

TUROYD: Türk turizmini kimse tek başına kurtaramaz

TUROYD: Türk turizmini kimse tek başına kurtaramaz
TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, turizmdeki STK’ların işbirliği içinde çalışması gerektiğini belirterek “Türkiye’de bir STK ‘Ben tek başıma Türk turizmini kurtaracağım’ derse büyük hata olur.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
ANKARA -
Türkiye’nin 85 milyar dolarlık turizm yatırımlarını yöneten ve bir yıl içinde üye sayısı 1500’e yaklaşan Turizm Otel Yöneticileri Derneği-TUROYD Yönetim Kurulu Ankara Sheraton Oteli’nde yaptığı toplantıda “Turizm yatırımcısını korumak, desteklemek ve yatırımları en iyi şekilde yönetmek hedefimizdir. Yatırımcılara yatırım ve işletme danışmanlığı hizmeti vererek tesislerin doğru işler hale getirilmelidir” denildi.

TUROYD YÖNETİMİ GÖREV BÖLÜMÜ YAPTI
Ankara Yönetim Kurulu toplantısında 28 Nisan.2018 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul'da yeni yönetim kurulu seçildi.  Ankara'da Sheraton Hotel de yapılan Yönetim Kurulu Toplantı'nda yönetim kurulunda görev dağılımı aşağıdaki gibi yapıldı.

Başkanı - Ali Can AKSU
Başkan Yrd - Murad YUMAK
Başkan Yrd - Savaş ÇOLAKOĞLU
Sayman - Aykut BAKAY
Genel Sekreter - Burçak ATAK
YK Üyesi Komisyonlar Genel Başkanı - Uğur ŞAHBAZ
YK Üyesi - Erdal KURTULUŞ
YK Üyesi - Birol YALÇİN
YK Üyesi - Turgay SOLMAZ
YK Üyesi - Soner METİN
YK Üyesi - Hatice COŞKUN
YK Üyesi - Tarkan AKYÜZ
YK Üyesi - Hatice Şule GÖKIRMAK
YK Üyesi - Küçük Edip ÇELİK
YK Üyesi - Murat TOKTAŞ
YK Üyesi Akdeniz BYK Başkanı - Halil DUR
YK Üyesi D. Anadolu BYK Başkanı - Taner DURMUŞ
YK Üyesi Ege BYK Başkanı - Ahmet Güner GÜNEY
YK Üyesi G. Anadolu BYK Başkanı - Kadri VARÇİN
YK Üyesi İç Anadolu BYK Başkanı - Müge Çiçek MAYDA
YK Üyesi Karadeniz BYK Başkanı - Savaş TÜRKAY
YK Üyesi Marmara BYK Başkanı -Ertuğrul UZAK

turoyd-ankara.jpg

TURİZMİ TEK BAŞINA KİMSE KURTARAMAZ
TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, turizmdeki STK’ların işbirliği içinde çalışması gerektiğini belirterek “Türkiye’de bir STK’nın ‘Ben tek başıma Türk turizmini kurtaracağım’ derse büyük hata olur. Bu daha önce denendi ve gerçekleşmedi. Turizmin istenilen düzeye gelmesinde asıl çözüm hep birlikte hareket etmektedir” dedi.

turoyd-ankara-001.jpgTUROYD’DAN EĞİTİME DESTEK
Toplantıya katılan TUROYD Bölge Yönetim Kurulu Başkanları turizm sektöründeki personel açığının çözümü için turizm eğitimi veren kuruluşlarla işbirliği kurarak “Eğitime destek” verilmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini bildirdiler. Kuruluşlarla hizmet içi eğitim için çeşitli toplantılar ve eğitimde başarılı uzmanların katılacağı paneller düzenlenmesi kararlaştırıldı. Böylece akademik çalışmalarla bilgi paylaşımının yapılacağı bildirildi.

turoyd-ankara-008.jpgTURİZM VEYA OTELCİLİK MESLEK YASASI MUTLAKA ÇIKARILMALIDIR
Ayrıca turizm veya otelcilik meslek yasası ile otel yönetiminin meslek tanımının yapılması gerektiği belirtilerek "Bunu sağlamak için yurtiçi ve yurtdışı kuruluşlarla temas kurularak, sertifikasyon sisteminin getirilmesi gerekir" denildi.

turoyd-ankara-002.jpgOTELLERE HAYAT VEREN YÖNETİCİLERDİR
Sheraton Oteli Genel Müdürü Sinan Köseoğlu’nun konuğu olarak yapılan toplantıya Türkiye’nin 7 bölgesinden gelen Bölge Yürütme Kurulu Başkanları katıldı. Toplantının açış konuşmasını yapan TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, hızlı şekilde büyüdüklerini belirterek bir yıl içinde yaptıkları faaliyetleri özetledi. Ali Can Aksu, turizm sektörünün en önemli birimini oluşturan otel yöneticilerinin değerinin yetirince anlaşılmadığını belirterek “Yatırımcı tesisi yaptıktan sonra ona hayat veren otel yöneticileridir. Biz yatırımcının yatırımını korumak amacıyla yola çıktık. Ancak turizmi yönetenlerin bir yuvaya ve birbirlerini tanıyarak desteklemeye ihtiyacı vardı. Bu birliktelik ile yöneticilerin hak ve menfaatlerini korumak için turizmde etkin rol oynamamamız gerekiyor. Biz Türk turizmine katkı yapmak için yola çıktık.”

turoyd-ankara-004.jpgKİMSEDEN DESTEK ALMADAN TURİZME HİZMET EDİYORUZ
TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, Türk turizminin risk alanındaki yatırımlarını yönetenler olarak yatırımcının menfaatini olan çalışmalarla kendilerini geliştirmek ve eksikleri tamamlamak için dayanışmayı gerçekleştirmeleri gerektiğini belirterek şöyle devam etti:
“Turizm çalışanları eğitimli ve medeni kişilerdir. Tepkilerini hiçbir zaman şiddetten yana kullanmazlar. En kritik noktada bile susmasını bilir ve görevini en iyi şekilde yapmayı hedefler. Bu nedenle bizlerden aşırı tepki beklenemez. Kimseden destek almadan Türk turizmine katkıda bulunmaya çalışıyoruz.

turoyd-ankara-006.jpgTESİSLERDE ÇALIŞACAK PERSONEL BULAMIYORUZ
Kişisel kazanç hedeflemeden turizmden kopmaya eğilimli yeni gençlere bir şeyler yapmak istiyoruz. Gençler turizmi tercih etmez oldu. Dünya turizme büyük önem verirken Türkiye’de ihmal edilen bir yapı olduğunu gördük. Gençlerin önünü açmak ve otel yöneticileri adına birkaç mesaj vermeyi tercih ettik. Çünkü tesislerimiz için garson veya turizm çalışanı bulamaz hale geldik. Türk turizmindeki çarpık fiyat dengesi tesislerde beklenen karlılığı getirmiyor.

turoyd-ankara-007.jpgYATIRIMCI TUROYD İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLMALI
Biz bu nedenle yatırımcıyı ve çalışanları anlamaya çalışıyoruz. Yatırımcıyı anlamadan bu işi çözemeyiz. Aradaki dengeyi korumaya çalışıyoruz. Ama yine de günah keçisi biz oluyoruz ve fatura bize kesiliyor. Gerçek olan ile elimizde sihirli değnek yoktur. Yatırımcı ile işbirliğine girerek gerçekleri anlatmamız gerekiyor. Yatırımcı işe başlaman önce Turoyd gibi kendi menfaatini koruyacak bir kuruluşu yanına alarak yatırımını güvenceye almalıdır. Turizm otel yöneticileri büyük sorumluluk taşırlar. Diğerleri gibi bir kasa bir masa değildir. Bir otelde 200 kişinin çalıştığı unutulmamalıdır. Geçtiğimiz yıl otel sektörünün tedarikçi firmalara aktardığı miktar 6.5 milyar dolardır. Bu rakamlar hafife alınacak boyutta değildir.”

Bu haber toplam 7369 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.