• BIST 96.861
  • Altın 239,198
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 0 °C

TÜROFED'den engelsiz kentler

TÜROFED'den engelsiz kentler
TÜROFED)İkinci Başkanı, ATİD Başkanı Seçim Aydın, engelliler için engelsiz kentler oluşturulması girişiminde bulunduklarını bildirdi

ANKARA- Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İkinci Başkanı, Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Seçim Aydın, Türkiye"deki engelliler için engelsiz kentler oluşturulması konusunda girişimlerde bulunduklarını bildirdi.
Aydın, İŞKUR ve ÖZİDA" (Başbakanlık Özürlüler İdaresi) nın katkıları ile meslek edinen çocuklarımıza TÜROFED olarak katkıda bulunabileceklerini belirten mektubu kuruluşun başkanı İsmet Türker"e verdiklerini anlattı. Seçim Aydın bu çalışmaların daha verimli olması için Ankara Kalkınma Ajansı"nın daha aktif olabileceğini düşündüklerini belirterek “Öncelikle Ajans bünyesinde turizm konusunda bir birim kurulması yararlı olacaktır” dedi.
Seçim Aydın"ın Hürriyet gazetesinde yayınlanan yazısı şöyle:

Engelsiz Kentler

Bu yazımda, imkanlar tanındığında bunları doğru politikalar ve kararlarla en iyi şekilde değerlendirebilme yeteneğimizin varlığını ortaya koyan iki etkinliği sizlerle de paylaşmak istiyorum.
Ankara Skal International"in Kale"deki Çukurhan Divan Butik Otelde düzenlediği toplantı kent turizminin gelişiminde çatıyı oluşturan kavramlardan olan Eski Kent"in vazgeçilmezliğini bir kez daha ortaya koydu. Öncü ve örnek bir yapı ve işletme olarak niteleyebileceğimiz tesis daha önce içindeki müzesiyle işletmeye açılmış bulunan Çengel Han ile de bütünleşik bir hizmet sunuyor. Aynı zamanda Ankara"da turizm sektörünün gücünü artıran ve çoğu ATİD üyesi olan işletmelerimizle üzerinde çalıştığımız “kentimizde kendimizin konuğu olalım” şeklinde özetleyebileceğimiz projemiz için de bize cesaret veren bir başlangıç. Kale"de yüksek hizmet standardı sunan bu örnek yatırımla, genişleyen bir çemberde geleneksel yapı bozulmadan bir turizm merkezi olabileceğini bir kez daha görmüş olduk.

Yol gösterici birim
Toplantı sırasında Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı"nın eski eserlerin yeniden düzenlenmesinin yatırımcılara sağlayacağı vergi kolaylıkları; turizm işletmeleri ve birliklere verilecek fuar destekleri ve 2011 yılı tanıtma çalışmaları ile ilgili açıklamaları projelerimiz ve görüşlerimiz için bizlere destek oluşturdu. .Bakanlığımızın hazırladığı bu ortam turizm konusunda valimizin çabaları ile başlatılan çalışmalarla da uyum sağlıyor. Ankara"da turizm değerlerinin tespiti aşaması geçilerek somut projeler üretilmeye başlandı. Uygulama aşamasında Ankara Kalkınma Ajansı"nın daha aktif olabileceğini düşünüyorum. Öncelikle Ajans bünyesinde turizm konusunda bir birim kurulması yararlı olacaktır. Emlak vergileriyle birlikte ödenen taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı"ndan sağlanan fondan ve uluslararası desteklerden daha çok yararlanmamızı sağlayacak projeler için yol gösterici böyle bir birime ihtiyacımız var.

Yeter ki fırsat verilsin
3 Aralık günü Uluslararası Engelliler Derneği"nin düzenlediği etkinlik Gerçekten düşüncelerdeki engelleri yenebildiğimiz sürece neler yapılabileceğinin bir kanıtıydı. İŞKUR ve ÖZİDA" (Başbakanlık Özürlüler İdaresi) nın katkıları ile meslek edinen çocuklarımıza TÜROFED olarak katkıda bulunabileceğimizi ifade eden mektubumuzu başkan İsmet Türker"e verdik Turizm işletmelerinin bu konuda karşılaştıkları sorunları bu iki yetkili kuruluşla paylaşmak fırsatını da bulduk; birlikte projeler gerçekleştirebileceğimizi gördük. Başkan Türker"in nezdinde derneğimizi, değerli öğretmenlerimizi ve kendi işyerlerinde engelli çalıştırarak destek veren kuruluşlarımızı örnek çabaları nedeniyle buradan tekrar kutluyorum. Bu konuda yapılabileceklerin özeti Başkanın “yeter ki fırsat verilsin” cümlesinde saklıydı.Gerçekten Tüm bireylerin ve kurumların üreteceği ortak çözümlerle ulaşılacak engelsiz yapılar ve engelsiz kentler, başta turizm olmak üzere Türkiye"yi her konuda daha güçlü kılacağına inanıyoruz.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.