• BIST 104.862
  • Altın 229,975
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 6 °C

TÜROFED: Türkiye'ye zarar veriliyor

TÜROFED: Türkiye'ye zarar veriliyor
TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, medyada domuz gribi" haberleri üzerine "Sorumsuz, abartılı yaklaşımlar Türkiye'ye zarar veriyor" şeklinde açıklama yaptı.

ANTALYA- Türkiye Otelciler Federasyonu(TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, çeşitli medya yayın organlarında yer alan "domuz gribi"ne yönelik haberler üzerine "Sorumsuz, abartılı yaklaşımlar Türkiye'ye zarar veriyor" şeklinde açıklama yaptı.

TÜROFED'in açıklaması şöyle:

Türkiye Otelciler Federasyonu(TÜROFED) çeşitli medya yayın organlarında yer alan "domuz gribi"ne yönelik haberler paralelinde aşağıdaki açıklamayı gerekli görmüştür.
Objektif ve sorumlu habercilik anlayışının dışına taşanların yanı sıra, Türkiye"nin bugünü ve geleceğine zarar veren resmi yaklaşımlara yönelik olarak TÜROFED"in açıklaması şöyledir:

Biz Türkiye Otelciler Federasyonu(TÜROFED) olarak tüm dünyayı kaygılandıran Domuz Gribi"ne yönelik olarak, ülkemizde sorun yokmuşçasına davranılmasını değil, kimilerinin sergilediği sorumsuz ve abartılı yaklaşımlar nedeniyle ülkemizin uluslar arası platformda karantinalık duruma sokulmasını istemiyoruz.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Domuz Gribi"ne yönelik önlemler devreye alınmış ve alınmaya devam edilmektedir. TÜROFED de sektörel ve ulusal sorumlulukları çerçevesinde tüm Türkiye ölçeğinde düzenlediği toplantılarla bu çabalara katkı sağlamaktadır. Sorunun yaygınlığının önlenmesi ve zararlarının minimize edilmesine yönelik çalışmalar sürerken, konuyu bu kadar öne taşıyan yaklaşımların yarattığı paranoya ve abartı hem sektörümüze hem de ülkemize büyük zarar vermektedir.

Bilindiği gibi Turizm, olumsuz tüm faktörlere karşı dünyanın en hassas sektörüdür. Hal böyle iken, tüm dünya çapında yaşanan “Domuz Gribi” sorunu başka hiçbir ülkede örneği görülmemiş bir şekilde Türkiye"de kimi yayın kuruluşları ve resmi kurumlarca gündemin birinci sırasına oturtulmuştur.

Objektiflikten uzak, abartılı yaklaşımlar, küresel ekonomik krizin olumsuz etkilerine karşın Türkiye turizminin büyüme trendini sürdürmesi için özverili çabalarını her platformda sürdüren turizm sektörüne zarar vermenin ötesinde asıl ülkemizin imajını zedelemektedir.

Bu tür yaklaşımların, Türkiye turizmine ne kadar zarar verdiğine bir örnek, 2006 yılında yaşanan kuş gribi"dir. O dönemde kuş gribi haberleri yüzünden Türkiye 500 bin turist kaybına uğramıştır. O günlerdeki suni panik havasının benzeri, bugün de paranoya ve abartılı yaklaşımlar nedeniyle yaşanmaktadır. Vatandaşlarımız da gereğinden çok fazla tedirgin edilmiştir. Domuz Gribi tehditdi altındaki hiçbir ülkede görülmemiş bir şekilde Antalya'da 30 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan Türkiye Ritmik Jimnastik Şampiyonası'nın domuz gribi gerekçesiyle ertelenmesi kararı da bir başka sorumsuzluk ve abartı örneği oluşturmuştur.

Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı tabii ki önlemler almalı, insanlar bilinçlendirilmelidir. Hiçbir şey yurttaşlarımızın sağlığından daha önemli değildir. Ancak yaşanan sorunun giderilmesine yönelik çalışmaların, gerek ulusal gerekse uluslar arası kamuoyunda abartılı ve olumsuz sonuçlar yaratmaması için de tüm kişi, kurum ve kuruluşlar sorumlu ve hassas davranmalıdır.

Bu açıklamayı, Türkiye turizminin gelişmesine yönelik çabaları ve objektif yaklaşımları takdirle izlenen basın yayın organları saygın temsilcilerinin, vurgulamaya çalıştığımız hassasiyetleri dikkate alarak değerlendirecekleri inancı ile bilgilerine sunarız."

Ahmet BARUT
Türkiye Otelciler Federasyonu
Yönetim Kurulu Başkanı

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.