• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -1 °C

TÜROFED, İş Bankası ile anlaştı

TÜROFED, İş Bankası ile anlaştı
TÜROFED Başkanı Ahmet Barut ile Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince konaklama tesislerinin yararlanmaları için kredi anlaşması imzaladılar.
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Barut ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince konaklama tesislerinin özel şekilde yararlanmaları için kredi anlaşması imzaladılar.
İstanbul İş Kuleleri"nde yapılan imza törenindeki protokole göre TÜROFED üyesi konaklama tesisleri özel koşullarla İş Bankası'nın kredi ve nakit yönetimi hizmetlerinden yararlanma imkânına sahip olacaklarYÜZDE 1 KOMİSYONLA LİMİTSİZ KREDİ

 TÜROFED Başkanı Ahmet Barut ile İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince arasında turizm sektörünün kredilendirilmesi için protokol imzalandı. Özince "Yüzde 1 komisyonlaı kredi anlaşmamız limitsizdir" dedi.
İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince dünyayı saran iekonıomik kriz için "Gelecek günler biraz dahi ihtiyatlı olma günleridir. Türk insanının her türlü zorluğun üstesinden geleceğine inanıyoruz" dedi.
Ersin Özince geçtiğimiz yıl 800 milyon liranın 300 milyon lirasının konacklama sektörüne verildiğini belirterek, imzalanan protokol ile KOBİ'lere uygulanan kredinin çok daha altında imkanlarla kredi verildiğini belirterek "turizme kredi verme konusunda herhingi bir limitimiz yoktur. Amacımız bunu büyütmektir.KOBİ kredilerinde üst limit görmeye ihtiyacımız olmayacak kadar elimiz rahattır"dedi. Özince kredilendirmede uygulanacak komisyon arınını ise yüzde 1 olacağını bildirdi. Kredilerin üçer aylık dönemlerde gözden geçireleceğini ve gerekirse daha alt limitlere inilebileceğini belirtti.ÖZİNCE:TURİZM HİZMET VE ÇARPAN ETKİSİYLE BÜYÜK SEKTÖR

Turizm sektörünün taürtışmasız mukayeseli avantaj sektörü olduğuna innıyoruz. Katma değeri yüksek üretim, döviz kazandıran hizmet ve çarpan etkisiyle turizm çok büyük getiri kazanan sektördür. Ekonomik olduğu kadar sosyal hayatımızı da geliştiriyor.İş Bankası turizme destek vermeyi misyonunun bir parçası olarak değerlndiriyor.
Turizm söktörüne özel bir destek paketi hazırlamıştık. Bu dönemde yapılan işbirliğinin daha daha etkileri olacağına inanıyoruz. bu çalışmaya TÜROFED'le yapılan işbirliğinin ivme kazandıracağına inanıyoruz..

ÖZİNCE: GEÇEN YIL KOBİLERE KREDİ İMKANI VERDİK
Geçen yıl 800 milyon lira civarında nakdi kredisi vardır. Bunun yüzde 42'si, 300 milyon lirası konaklama tesislerine yönelik kredilerdir. Diğer alanlarda yapılan finansmanlarla turizme endirek katkılar olabileceği kesindir. Ancak İş Bankası'nın kredilendirmesinin büyük bölümü yaygın bazdadır. İş Bankası'nın 770 milyon lirayı aşkın risk genellikle KOBİ'lere yaygındır,
KOBİ'lere yönelik kredi ürünlerimizi genele nazaran biraz daha indirimli faiz oranları ve sinerji yaratacak eşgüdümle aktarmayı düşündük.
2001 krizi sonrasında yeni kredi ile ilgili 2002'de İş Bankası KOBİ'lere taksitli uygulama yaptı. Bir çok banka bizi izledi. Küçük işletmeler kredisinin isim hakkını bile almıştık. Bunun iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum. İş
Bankası TL bazında küçük işletme kredilerinde tüm bankaların önündedir. 31.12,2008 itibarıyla 250 bin bin firmaya 13 milyar TL tutarında kredi kullandırıldı.
2008 sonu itibarıyla bakiyesi 2.6 milyar lira seviyesindedir.
İş Bankası olarak ekonomimizin sıkıntılı tdönemlerinde Türk müteşebbisi ile ilişkilerimizi derinleştirmeyi ve faaliyetlerinde yanında olmayı kurumsal misyonumuzun bir unsuru olarak görüyoruz.

ÖZİNCE: KÖTÜ KOŞULLAR YAŞAMAYACAĞIZ
Gelecek günler biraz dahi ihtiyatlı olma günleridir. Türk insanının her türlü zorluğun üstesinden geleceğine inanıyoruz.
İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince "Şartlar ne olursa olsun herhalde ülkemizin ekonomisinin Türk müteşebbisinin bir kavram olarak İzmir İktisat Kongresi'nden daha kötü koşullar yaşamayaçağına inanıyorum. Oturduğumuz yere ve otellere bakarsak Türkiye'de çok önemli kazanımlar elde etmiş durumdayız" dedi.

BARUT: TURİZMİN REKABET AVANTAJI YÜKSEKTİR
TÜROFED Başkanı Ahmet Barut kriz tüm sektörleri olduğu gibi turizmi de etkiledi. Dünya Turizm Örgütü açıklamalarına göre dünya turizmi düşmektedir. Ancak Türk turizminin rekabet avantajı diğer sektörlere nazaran daha yüksektir. 2008 performansını yakalamaya inancımız var. Ama burada destek istiyoruz. Krizin olumsuz ikliminden turizm sektörü finansal açıdan etkilendi. Mevsimsel turizm yapılır mevsim dışında finansman desteğine ihtiyaç vardır. 1 milyonun üzerinde yatak kapasitesi olan ülkede yenileme yatırımlarına ihtiyaç vardır. Kapasitemizin artmasından dolayı borç yükü vardır.
Turizm sektörü kredi dönüşü en az yüzde 2 oranında olan sektördür. Bu kredi yatırımların başarılı yapılması ve işletmesinin göstergesidir.

BARUT: TURİZM SEKTÖRÜDE ETKİLENDİ
Hepimizin yakından hissettiği gibi küresel krizin olumsuz etkileri ülkemizde de yakından hissedilmektedir. Biz de pazar ülkelerdeki gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Türk turizmi bu kadar olumsuz ortama rağmen hala 2009 yılında diğer yıllardaki başarılı performansı yakalama şansına sahiptir.
Ama maalesef Türkiye"deki bu yıl için en şanslı sektör olmasına rağmen turizm sektörü de olumsuz iklimden etkilenmiştir.

BARUT: TURİZM FİNANSMAN DARLIĞI İÇİNDEDİR
Turizm sektörü tüm diğer sektörler gibi finansman bulma darlığı içindedir.
Her şey iyi gidiyor derken niye finansman diyebilirsiniz.
Bunun 3 ana nedeni var:
Birincisi, ülkemizde yapılan turizmin ağırlıklı olarak mevsimsel olması nedeniyle mevsim dışı dönemde işletmelerimiz finansman desteğine ihtiyaç duymaktadır.
İkinci olarak, kış aylarında yenilenme yatırımları için finansman gereklidir.
Üçüncü olarak da, son yıllarda yapılan binlerce yeni yatak, havalimanı vb. gibi yatırımlardan dolayı sektörün süregelen bir finansman yükü vardır.
Bu süreç, bu güne kadar gayet güzel işlemiştir. Ama küresel mali kriz nedeniyle son 3-4 aydır piyasa koşulları işlememektedir ve işletmelerimiz finansman bulma sıkıntısına düşmüşlerdir.
Bu noktada işlerin normal olduğu dönemde, gururla söyleyebilirim ki turizm sektörü kredi dönüşlerinin en yüksek, bir başka deyişle yüzde 2 ile dönmeyen kredi oranının en az olduğu sektördür.

BARUT: KREDİLENDİRMEDE HER SEKTÖR AYRI DEĞERLENDİRİLMELİ
Son dönemlerde sık sık dile getirdiğimiz kredilendirme konusunda her sektörün ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiği yaklaşımımıza yönelik öncülüğü nedeniyle Türkiye İş Bankası"nı burada ayrıca kutluyorum.

BARUT: GÜN ÇÖZÜM ÜRETME GÜNÜDÜR
Bu ülke hepimizin. Hepimiz aynı gemideyiz. Bugünleri aşmak ve daha iyi bir geleceğe ulaşabilmek için akılcı, ortak yararların korunduğu yaklaşım tarzını dün olduğu gibi bugün de ortaya koymak hepimizin yararına…
Gün, laf değil, iş yapma, çözüm üretme zamanıdır. İşte bugünün önemi de buradadır. Eminim ki TÜROFED ve Türkiye İş Bankası arasında oluşturulan bu işbirliği, başta ülkemiz ve tüm sektörümüz için çok önemli yararlar ve getiriler sağlayacaktır. Türkiye İş Bankası"nın turizm sektörünün sorun ve önceliklerine gösterdiği bu duyarlılık, tüm diğer karar mekanizmalarına, kurum ve kuruluşlara örnek olsun.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.