• BIST 97.955
 • Altın 218,307
 • Dolar 5,3310
 • Euro 6,0607
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 3 °C

TUROB, TÜROFED'den ayrıldı

TUROB, TÜROFED'den ayrıldı
TÜROFED bünyesindeku Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TÜROB)TÜROFED'ten ayrıldıklarını bildirdi.

İSTANBUL- Türkiye Otelciler Federosyonu (TÜROFED) bünyesinde yer alan Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TÜROB) TÜROFED'ten ayrıldıklarını açıkladılar. TÜROB'u temsilen TÜROFED'te yer alan Başkan Timur Bayındır ve Başkan Yardımcısı Osman Öztürk istifa ettiklerini söylediler. Böylece uzun süredenberi büyük özveriyle devam eden "zoraki evlilik" sona ermiş oldu.

BAKAN'A BİLE TUROB'SUZ GİDİLİYOR
TUROB Başkanı Timur Bayındır, turizmdebusabah'a yaptığı açıklamada, "Sektörle ilgili yapılan her şeyin yanında olmasını istediklerini belirterek şunları söyledi::
"Asıl mesele burada iş yapmaktır. Fakat üzülerek söylüyorum ki, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın davet ettiği her noktaya sayın TÜROFED Başkanı Ahmet Barut bir yazı yazarak, 'Kimseyi çağırmanıza gerek yok. Bana söylersiniz, ben hepsinin adına konuşurum' gibi beyanatlar veriyor. Sayın Ahmet Barut'u ya da TÜROFED'i kötülemek değil amacımız... Amacımız, İstanbul ve Türkiye adına bir şeyler yapabilmek.

BİZ YOKMUŞUZ GİBİ DAVRANILIYOR
Bir yığın demeçler veriliyor ancak kimse bizim fikrimizi sormuyor. Kararlar alınıyor, Biz yokmuşuz gibi hareket ediliyor. Bizim olmadığımız yerlerde devam etmediğimizin bir faydası olmadığını düşünerek, istifa etme kararı aldık.

TUROB OLARAK HALA TÜROFED'TE GÖRÜNÜYORUZ
TUROB olarak hâlâ TÜROFED'in içinde görünüyoruz. Bunun değiştirilmesi için bir genel kurul kararına ihtiyacımız var. Sanıyorum ilk genel kurulda da bu karar alıp, artık müstakil olarak İstanbul kendi yoluna devam edecektir."

TUROB"tan Kamuoyu Açıklaması:

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB)"tan yapılan açıklama göre; TUROB Başkanı Timur Bayındır ile TUROB Başkan Yardımcısı Osman Öztürk, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyeliği"nden istifa etmiştir...

TÜROFED Yönetim Kurulu Üyeliği"nden istifa nedenini açıklayan TUROB Başkanı Timur Bayındır, şunları söyledi:

TUROB Başkanı Timur Bayındır,
“Bizi yok saymak, yok saymak istemek, kimsenin yetkisinde değildir”
37 yıl önce konaklama sektörünün ilk kurulan derneğinin TUROB olduğunu vurgulayan TUROB Başkanı Timur Bayındır, “37 yıldır turizme emek vermiş bir derneğiz. Bizi, yok saymak, yok saymak istemek, kimsenin yetkisinde değildir” dedi.
Şu an, İstanbul turizminin; ülkeye gelen turist sayısının % 30"unu, döviz girdisinin ise % 45"ini oluşturduğuna dikkat çeken Timur Bayındır, “Bir kez daha altını çizerek ifade etmek isterim ki; Türk turizminin bugünlere gelmesinde, 37 yıldır faaliyet gösteren, TUROB"un çok büyük payı ve emeği vardır” dedi.

Bizim adımıza konuşmak istiyorlar

TÜROFED"in birçok kurum ve kuruluş ile kamuoyuna yaptığı açıklamalarda, TUROB"un görüşünü sormadığını da sözlerine ekleyen Başkan Timur Bayındır, “Çok üzülerek belirtmek isterim ki; bizim de, TÜROFED Yönetim Kurulu içinde bulunmamıza rağmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı"mızın davet ettiği her toplantı veya bilgi için göndermiş olduğu her yazı, TÜROFED Yönetim Kurulu içerisinde sıkıntı yaratmaktadır. Oysa, TUROB"un, 37 yıldır tek bir hedefi vardır. O da, ülkemiz ve İstanbul turizmini dünyaya tanıtmak, ülkemize daha çok döviz girdisi kazandırmak ve turizmin geleceğine yönelik her türlü çalışmanın içerisinde yer alarak katkı sağlamaktır” dedi.

Hepimiz, ülkemiz turizmine katkı sağlamak için çalışıyoruz

Konaklama sektörünün, bundan 3.5 yıl önce bir araya gelerek oluşturdukları çatı örgüt TÜROFED"in, yurtiçi ve yurtdışında başarılı işlere imza attığını kaydeden Timur Bayındır, “Kesinlikle niyetimiz; TÜROFED hakkında, olumsuz birşeyler söylemek değildir. Hepimiz, ülkemiz turizmine katma değer sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. TUROB olarak bizler de; bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktarmak için 37 yıldır olduğu gibi, bundan sonra da her platformda yer alarak, sektöre yönelik tüm çalışmaların içerisinde olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
TUROB Başkanı Timur Bayındır, TÜROFED Yönetim Kurulu Üyeliği"nden; TUROB Başkan Yardımcısı Osman Öztürk ise TÜROFED İcra Kulu Üyeliği"nden istifa etmiştir.

TÜROFED VE TUROB BERABERLİĞİ
Bilindiği gibi otelciler arasında İstanbul ve Antalya arasında rekabet vardı.Uzun yıllar İstanbul'un TUROB'unun etkili olması diğer otel kurluşlarını kıskandırıyordu. Bu arada turizmden gelir temin eden bazı ticari kuruluşlar bu rekabeti körükleyen çalışmalar sürdürerek firmalar arasında pazar paylaşımını birbirlerine kaptırmak istemiyorlardı. Bunların arasında bazı konularda öne çıkanlar oluyordu. Bu nedenle dernekler kendilerine sponsor olan kuruluşları arkalarına alarak hareket kabiliyeti kazanıyorlardı. Ancak aradan geçen süre içinde bölünmelerin şirketlerin işine yaradığı görüldü. Bir grup arkasına bir şirketi diğeri ise başkasını alarak çalışmalarını sürdürdü.Şirketler rekabet yarışında TUROB ile diğer derneklerin arasını sürekli gergin tuttular.

TUROB TÜROFED'E NASIL KATILDI?
Bu arada TÜROFED'in kuruluş çalışmaları başladı.İlk başlarda TUROB'u bünyelerine almayacaklardı. Ancak TUROB başkanı Timur Bayındır büyük özveri göstererek TÜROFED'in davetine katıldı ve birlikte olmak istediklerini bildirdi. Böylece TUROB'ta TÜROFED içinde yer aldı.
Aradan geçen süre içinde TÜROFED ve TUROB ilişkileri son derece düzenli götürdü. Ancak firmalar rekabet ortamını sürdürüyordu.
Her iki kuruluşun saygın yöneticilerini birbirlerinden bağımsız hareket etmeleri konusunda yönlendirmeyi sürdürdüler. Her iki kuruluşta da Türkiye'nin saygın ve ülkesini seven yöneticileri bulunuyor. Ancak firmaların rekabet yarışında körükleme sonucu kurumlar birbirlerinden bağımsız hareket ederek birbirlerini kırdılar. En sonunda ipler koptu. Şimdi en başa dönüldü ve TUROB yalnız hareket etme kararı aldı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.