• BIST 96.886
  • Altın 237,225
  • Dolar 5,8039
  • Euro 6,5177
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 10 °C

TUROB: Turizm tehlikededir

TUROB: Turizm tehlikededir
TUROB Başkanı Bayındır: Turizmin geleceği için geç kalınmamalı, Dışişleri Bakanlığı nezdinde harekete geçilmesinin gerektiğini bildirdi

İSTANBUL - Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB), son dönemde ülkemizde yaşanan siyasi ve toplumsal olayların Türkiye’nin ülke imajına ve yurt dışından aldığı turist sayısına doğrudan etki ettiğine dikkat çekti. İtalya'nın Türkiye'yi Afghanistan, Hindistan, Pakistan, Nijerya ve Tacikistan gibi kendi vatandaşları için risk taşıyan ülkeler arasında gösterdiğini ve gidilmemesi için uyarıda bulunduğunu bildirdi.
Başta İtalya olmak üzere bazı ülkelerin dışişleri bakanlıklarının, vatandaşlarına Türkiye’ye gidilmemesi konusunda uyarılarda bulunduklarını belirten TUROB Yönetimi, sektör olarak endişe duyduklarını ve bu uyarıların bir an evvel kaldırılması için Dışişleri Bakanlığı nezdinde harekete geçilmesinin gerektiğini bildirdi.

SİYASİ VE TOPLUMSAL GERİLİM TURİZMİ KÖTÜ ETKİLİYOR
2013 yılında 35 milyona yakın turisti ağırlayan ve turizmde dünya 6’ncısı olan Türkiye’nin istikrarlı yükselişini sürdürebilmesi için, barış ve huzur ortamının korunabilmesinin büyük önem taşıdığına dikkat çeken TUROB Başkanı Timur Bayındır, son günlerde yaşanan gerek siyasi gerekse toplumsal gerilimlerin turizm sektörünü olumsuz yönde etkilediğini ve yurt dışında ülke imajımızın zedelendiğini bildirdi. Yaşanan sürecin etkileri nedeniyle yurt dışından ülkemize turist gönderen kimi ülkelerin, dışişleri bakanlıkları tarafından vatandaşlarına Türkiye’ye gidilmemesi yönünde uyarılar yapıldığını söyleyen Bayındır, Dışişleri Bakanlığı tarafından ivedilikle tedbir alınması gerektiğini belirtti.
Gezi Parkı olayları ile dünyanın dikkatini çeken ve son aylarda cereyan eden elim hadiseler sebebiyle ülkemizde hakim olan gergin ve huzursuz ortamın, turizm sektörüne doğrudan etki ettiğini, bu nedenle rezervasyon taleplerinde de düşüş yaşanabileceğini ifade eden Bayındır, karşılıklı anlayış zemininin bir an evvel yaratılması gerektiğini belirtti.
Konuya ilişkin başta siyasi liderlere büyük görevler düştüğünü söyleyen Bayındır, toplumun tüm kesimlerini sağduyuya davet etti.

ZİYARETÇİ SAYISINDA DÜŞME RİSKİ TAŞIYORUZ
TUROB Başkanı Timur Bayındır sözlerine şunları ekledi; “Geçtiğimiz yılın ortasında başlayan kimi üzücü olaylar, toplum olarak zor günler yaşamamıza sebep oldu. Yaraların sarıldığı, güven ve huzur ortamının büyük bir hassasiyetle devam ettirilmesi gereken bu günlerde de ne yazık ki, üzücü olaylar yaşanmaya devam ediyor. Gelişmelerden süratle etkilenen turizm, oldukça hassas bir sektördür ve hiç kuşkusuz turistin destinasyon tercihini etkileyen en önemli unsurların başında güvenlik gelmektedir. 2013 yılının son çeyreğinde toparlanışa geçen ülkemiz turizminin, otel dolulukları ve gelen ziyaretçi sayısı açısından düşüşe geçme riski sektörümüzü tedirgin etmektedir. Bu sebeple ülke olarak alacağımız kararlar ve atılacak adımlar büyük önem taşımaktadır. TUROB olarak inanıyoruz ki, global arenada zarar gören ülke imajımız; Dışişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere, sektör paydaşlarının ılımlı bir tutum ve ortak akıl sergileyebilmesi ile toparlanışa geçecektir. Ülkemizin turizmde gelecek dönem hedeflerini tutturabilmesi için gerekli önlemlerin geç kalınmadan alınması zaruridir.”

TÜRKİYETURİZM.COM'UN EKONOMİK YORUMU İÇİN LİNKİ TIKLAYIN
http://www.turkiyeturizm.com/news_detail.php?id=45752

İTALYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NIN VATANDAŞLARINA "KRİZ" UYARISI ŞÖYLE:

italya-kriz.jpg

DIRETTO A: – ACI
E .p.c. : - Ambasciata d’Italia a Ankara

OGGETTO: TURCHIA – “AVVISI PARTICOLARI” sito: www.viaggiaresicuri.it

Si prega l’ACI di voler sostituire il testo che appare alla voce “Avvisi Particolari” del sito in oggetto con il seguente avviso:

SICUREZZA

Si registrano in questi giorni manifestazioni e proteste nei principali centri urbani nel paese, in particolare a Istanbul, Ankara e Izmir. Si invitano i connazionali ad evitare le aree interessate e ad adottare rafforzate misure di prudenza.

Le Autorità turche garantiscono rafforzate misure di sicurezza, in particolare a tutela dei turisti, e mantengono un esteso monitoraggio della situazione, ma non si può escludere il verificarsi di attentati e/o manifestazioni pubbliche con possibili rischi per la sicurezza.

In tutti i casi e su tutto il territorio del Paese, si raccomanda di evitare i luoghi dove si svolgano manifestazioni politiche e le vicinanze delle installazioni militari e delle Forze dell’ordine in particolare nei grandi centri urbani dove persiste il rischio di attentati terroristici. In caso di manifestazioni di protesta, si invitano i connazionali a prestare la massima prudenza evitando di recarsi nelle zone soggette a manifestazione, in particolare nelle aree metropolitane di Istanbul, Izmir e Ankara.

Si consiglia di adottare in tutto il Sud-Est del Paese accresciute misure di cautela. In particolare:

- si consiglia di monitorare con molta attenzione gli sviluppi in Siria e si invita a non recarsi nella fascia di territorio turco al confine con la Siria. I cittadini che si trovassero comunque nell’area dovranno seguire con il massimo scrupolo eventuali indicazioni impartite in loco dalle Autorità turche di pubblica sicurezza, in un contesto di permanente volatilità della situazione.
- si consiglia di evitare viaggi nelle zone a ridosso del confine con l’Iran e con l’Iraq, in considerazione del permanere di rischi di attentati terroristici e di possibili scontri con l’esercito turco.

Si informa che - a partire dal 1° febbraio 2012 - l’ingresso nel Paese per motivi turistici è consentito per un periodo massimo di 90 giorni nell’arco di 180 giorni. Non si richiede in questo caso un visto.
I cittadini italiani che intendano risiedere o lavorare in Turchia dovranno invece ottenere il necessario visto, rivolgendosi alle rappresentanze diplomatico-consolari turche in Italia (o nel Paese di residenza) e, una volta entrati in Turchia, richiedere quanto prima il pertinente permesso di soggiorno.
In caso di violazione delle suddette regole si segnala che, oltre a sanzioni pecuniarie, può intervenire l’espulsione con divieto di reingresso.

Si ricorda che il Paese è a forte rischio sismico (si veda voce “SICUREZZA” della Scheda) e che nel Nord-est della Turchia si verificano spesso alluvioni.

Il Ministero della Sanità turco richiede che i passeggeri in partenza per o provenienti da Paesi con regioni colpite da poliomielite endemica (in particolare Afghanistan, India, Pakistan, Nigeria e Tagikistan) dimostrino di essere vaccinati contro tale malattia. Chi intenda recarsi in Turchia da detti Paesi dovrà pertanto sottoporsi a profilassi vaccinale prima del viaggio. In caso contrario potrà essere vaccinato al proprio arrivo in Turchia oppure sottoscrivere una dichiarazione di espresso rifiuto di misure di prevenzione.

Si consiglia ai connazionali di registrare i dati relativi al viaggio sul sito DoveSiamoNelMondo. Si raccomanda altresì - una volta in loco - di recare con sé copia dei propri documenti e titoli di viaggio, conservando gli originali in luoghi custoditi (albergo etc.).

Si ricorda l’opportunità di consultare la guida predisposta dal Ministero della Salute al presente link, nonché di sottoscrivere – prima della partenza – una assicurazione che copra eventuali spese sanitarie (anche per il rimpatrio o il trasferimento aereo in un altro Paese).

Unità di Crisi – Segreteria Generale
TELEVIDEO
TURCHIA: si raccomanda di evitare i luoghi dove si svolgano manifestazioni politiche

TUROB HAKKINDA
1971 yılında kurulan ve %80’i İstanbul’da olmak üzere Türkiye’nin her yanından 80.000’i aşkın yatağı temsil eden TUROB, Türkiye’de turizmin gelişmesinde önemli rol oynayan öncü ve etkin sivil toplum kuruluşlarından biridir. Birliğin amacı, turizmle ilgili konular üzerinde bilimsel ve pratik çalışmalar yapmak, turizmin ve turistik tesislerin turizmin gereklerine uygun gelişmesini sağlamak, kanun ve yönetmeliklerin geliştirilmesinde rol almak ve sektörün pazarlama, tanıtma ve satış geliştirme çalışmalarında öncülük etmektir. TUROB, bu çalışmalarını komiteler kurarak gerçekleştirdiği gibi, bu konularda çalışan kamu veya özel sektöre mensup kuruluşlar ve komitelerde üyelik ve temsilcilikler sağlayarak da gerçekleştirir. TUROB, Türkiye ve Dünya’daki turizm sektörü ile ilgili tüm gelişmeleri, istatistiki bilgileri ve verileri temin ederek üyelerini bilgilendir. Üyeleri arasında oteller, restoranlar, kongre merkezleri, hamam ve gece kulüpleri bulunmaktadır. Türkiye’nin yurt dışında etkili bir şekilde tanıtılması için çalışmalarda bulunur. Ayrıca, turizm alanında yüksek vasıflı işletmeci ve yöneticilerin yetiştirilmeleri için eğitim, seminer, panel, konferans, sempozyum ve benzeri etkinlikler düzenler. TUROB, Dünya Turizm Örgütü (UNWTO),Uluslararası Otelciler ve Restorancılar Birliği (IH&RA), Avrupa Oteller, Restoranlar ve Kafeler Birliği(HOTREC) üyesidir.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.