• BIST 98.650
  • Altın 220,453
  • Dolar 5,3434
  • Euro 6,0842
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 2 °C

TUROB; Paketi bekliyoruz

TUROB; Paketi bekliyoruz
TUROB "Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay’ın sektörün beklediği kriz destek paketini kısa süre içerisinde açıklayacağı beklenmektedir" dedi.
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği- TUROB'un 2009| 2008 değerlendirmesi ve 2009 beklentiler konulu toplantısı Ceylan Intercontinental Hotel / İstanbul'da yapıldı. TUROB Başkanı Timur Bayındır ve yönetim kurulu üyelerinin kaıtıldığı toplantıda İstanbul"un 2008 yılı genel turizm ve 2009 yılına ait beklentileri değerlendirdi,

İSTANBUL 2010'DA 120 BİN YATAĞA ULAŞIYOR
TUROB Başkanı Timur Bayndır: "Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay"ın sektörün beklediği kriz destek paketini kısa süre içerisinde açıklayacağı beklenmektedir" dedi.
"Ne olursa olsun Türkiye gelen turistin yüzde 35'ini İstanbul getirdi"  diyen Timur Bayındır, "İstanbul'da 100 bin yatak var. 21010'da 120 birn yatağa ulaşacaktır.Önemli olan bunları doldurmaktır. Her otel kendi pazarlamasını yapmak zoruindadır" şeklinde konuştu.Timur Bayındır şunları anlattı:
İstanbul turizmini değerlendirmeden önce birkaç bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. İstanbul ülkemizin nüfusunun % 18"i ni barındırmakta, toplam verginin % 40"ı nı sağlamakta, turizm gelirinin ise yaklaşık % 35"i ni ülke ekonomisine kazandırmaktadır. İstanbul; Londra ve Paris"ten sonra Avrupa"nın en çok ziyaret edilen 3. büyük şehridir.

Turizm rakamları açısından;

1. Konaklama Tesisi sayısı;
a) İşletmede
Tesis Sayısı Yatak Sayısı
Yıl 2007 Kültür ve Turizm Bakanlığı işletme belgeli; 341 56.986
Belediye işletme belgeli 654 34.043
TOPLAM 995 91.029

Yıl 2008 Kültür ve Turizm Bakanlığı işletme belgeli; 355 61.054
Belediye işletme belgeli 654 34.043
TOPLAM 1.009 95.097
b) Yatırımda
Tesis Sayısı Yatak Sayısı
Yıl 2008 Kültür ve Turizm Bakanlığı yatırım belgeli; 75 23.078
TOPLAM 75 23.078

2008 yılında yatırımdaki 3.664 yatak işletmeye açılmış, işletmedeki yatak kapasitesi 98.761"e çıkarken yatırımdaki yatak sayısı 19.414"e düşmüştür. 2009 yılı sonunda işletmeye açılacak yatak kapasitesinin 107.000"e, 2010 yılında ise 118.000"e ulaşması beklenmektedir.

 T
Osman Öztürk, Timur Bayındır, Vedat Başaran

2. Yeme içme ve eğlence tesisleri sayısı
İstanbul"da, Kültür ve Turizm Bakanlığı"ndan işletme belgeli, 393 tesiste, 78 bin 156 kişi kapasiteli yeme, içme, eğlence merkezi mevcuttur. Sürmekte olan yatırımların tamamlanması ile kapasitenin, 2010 yılında 85 bin kişiye ulaşacağı beklenmektedir.

3. İstanbul"a gelen yabancı turist sayısı
Yıl Turist Sayısı Önceki yıla göre oran
2007 6.453.582 + 20.7 %
2008 7.049.234 + 9.2 %

2002-2008 döneminde İstanbul"da turist sayısı % 300 artmıştır. 2008 yılında, Kapıkule ve İpsala sınır kapılarından karayoluyla giriş yapan 2 milyon turistin yarısının İstanbul"a geldiği varsayıldığında turist sayısının 8 milyonu geçtiği dikkatleri çekecektir.
4. İstanbul ortalama doluluk oranı
Yıl / Ay Doluluk Oranı
2007 % 74
Aralık 2007 % 56
2008 % 69
Aralık 2008 % 49 ortalama konaklama süresi ise 3.2 gün olarak gerçekleşmiştir. 2008 yılında meydana gelen düşüş yatak sayısında arz/talep dengesinin arz yönünde artışından oluşmuştur.


Eşref Yıldırım, Armin Zerunyan, Mehmet Zelzele

5. Kişibaşı turizm harcaması
2008 yılında ülkemizde kişi başı turist harcaması ortalama 650 USD civarındayken , İstanbul da yaklaşık 1.000 USD olarak gerçekleşmiştir. İstanbul"un ağırlıklı olarak kültür, kongre ve alışveriş turizmine ev sahipliği yapmasından dolayı ortalama kalış süresinin kısa olmasına karşın kişibaşı turizm gelirinin yüksek olması dikkat çekicidir. Öte yandan kültür, alışveriş ve kongre turizminin konaklama ve ulaşım dışındaki sektörlere de yaptığı olumlu katkı şehir ekonomisine büyük oranda girdi sağlamaktadır. Kongre turizminden elde edilen gelir , diğer turizm türlerinden elde edilen gelirlerinden 3 kat daha fazla olarak gerçekleşmektedir.


Timur Bayındır ve Osman Öztürk'e Eşref Yıldırım "Iraklı gazeteci ıska geçmişti. Plastik terlik getirdim. Daha iyi isabet ediyıor" dedi.

Tanıtım

TUROB ( Turistik Otelciler,İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği) olarak tanıtım faaliyetlerinde son 25 yıldır olduğu gibi bu yıl da 30"a yakın uluslararası fuara katılarak, birçok ülkede workshop organizasyonu yaparak İstanbul Destinasyonunu tüm dünyaya tanıtmaya devam ediyoruz. Katıldığımız uluslararası fuarlarda, tesis tanıtımını ikinci planda tutarak ,öncelikle destinasyon tanıtımına ağırlık veriyoruz. Amacımız kentimize daha fazla turist çekmek bu vesile ile tesislerimizin doluluk oranlarını yükseltebilmektir.

En son katıldığımız, Hollanda Utrecht Fuarı ve Helsinki Matka Fuarlarında; 2009 yılı ile ilgili olumlu gözlemlerimiz oldu. Özellikle Helsinki"den İstanbul"a THY"nin haftalık uçuş sayısını Mart ayı itibari ile 5 ten 7"ye çıkarması ve uzun aradan sonra Finnair"in Mart ayından itibaren haftada 4 sefer olmak üzere Helsinki-İstanbul uçuşlarına başlaması sektörümüzce memnuniyetle karşılanmıştır. Nitekim yıl boyunca, İspanya Fitur, İtalya BIT, Almanya ITB, Fransa Map, Rusya MITT, Yunanistan Philoxenia, İngiltere WTM gibi 30"a yakın önemli turizm fuarına katılacağız.

TUROB"un son dönemde yaptığı bazı çalışmalar

- Nitelikli personel eğitimi üzerine “Edexcel sertifikası”,
- Tesislerde görev alan personelin bilinçli ilk yardım yapması için “İlk yardım sertifikası”,
- Gıda güvenliği eğitimleri,
- Hijyen ve legionella eğitimleri,
- Yeşil Otel ve Yeşil Yıldız projesi,
- “İstanbul Shopping Paradise” projesi,
- Eminönü – Fatih pilot bölge çalışması,
gibi çeşitli konularda çalışmalarımız sürüyor.

YEŞİL OTELLER PROJESİYLE ÇEVREYE ÖNEM VERDİK
En son, Yeşil Oteller Projesi"ne start verdik. 5.Dünya Su Forumu vesilesi ile başladığımız bu program ile sürdürülebilir bir çevre ve tükenmekte olan doğal kaynaklarımızı koruyabilmek amacı ile tesislerimizin yeniden yapılanmasına hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Proje aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığının “Yeşil Yıldız” projesine geçişte tesislerimize deneyim ve kolaylık sağlayacaktır.

1 Mart – 15 Nisan tarihleri arasında yapılacak “İstanbul Shopping Paradise” ise uzun yıllar üzerinde çalışığımız diğer bir projeydi. 2009 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ve öncülüğünde projeyi hayata geçirebilmek ve sürdürebilmek bize heyecan vermektedir.

Eminönü – Fatih Pilot Bölge çalışması ise yine bakanlığımız ile birlikte yürüttüğümüz bir başka önemli projedir. Proje kapsamında öncelikle Eminönü bölgesinde yer alan ve turizm işletme belgesi olmayan otellerin envanteri çıkartılarak 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında iyileştirme çalışmaları yapılacak, 2010 öncesinde bu bölgede yer alan tüm tesislerin Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde olması sağlanacaktır.

2009 yılı hedefleri;
Küresel ekonomik krizin yarattığı olumsuzluk nedeniyle 2009 yılında İstanbul"a gelecek turist sayısının yatay seyrini sürdüreceği ve önemli oranda artış yaşanmayacağı tahmin edilmektedir. Bütün olumsuzluklara karşın 2009 yılında İstanbul"un evsahipliğinde yapılacak önemli kongreler (16-22 Mart"ta 5. Dünya Su Kongresi, 28 Eylül-10 Ekim"de IMF ve Dünya Bankası Kongresi vs.) ile sportif faaliyetlerin (20 Mayıs"ta UEFA Kupa Finali, 5-7 Haziran"da Formula-1 vs.) ziyaretçi sayısı ve tanıtım açısından olumsu etkilerinin olacağı beklenmektedir.

OTELLER AÇILIYOR
Bununla birlikte İstanbul"daki yatak arzının son yıllarda hız kazanmış olmasını da dikkatle izlemekteyiz. 2006-2008 döneminde Four Seasons, Sheraton, Crowne Plaza, Ibis Hotel, Novotel, W Hotel, Holiday Inn gibi uluslararası zincirler İstanbul"da yeni tesislerini hizmete açmışlardır. 2009-2010 yıllarında ise; Öztanık, Rixos, Zorlu, Özbek, Doğuş, Koç, Aygün ve Dedeman gibi yatırımcı gruplarca İstanbul"da yapımı devam etmekte olan konaklama tesislerinin faaliyete geçirilmesi beklenmektedir.

ANADOLU YAKASINDA YATAK SAYISI ARTIYOR
İstanbul Park, Sabiha Gökçen Havalimanı"nın açılması ve Marmaray projesinin ardından, yatırımların yönü Anadolu Yakası"na çevrildi. Mevcut 9 bin yatak kapasitesinin kısa süre içerisinde tamamlanacak yeni yatırımlar ile 15 bin"e ulaşması beklenmektedir. Bu artışta özellikle arz/talep dengesi ve buna bağlı olarak satış fiyatlarını koruyabilmek/yükseltebilmek için tanıtım ve pazarlamaya gereken hassasiyetin gösterilmesine devam edilmesi gerekmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve yerel yönetimlerce sürdürülen başarılı tanıtım çalışmaları Birliğimizce desteklenmeye devam edilecektir.

TÜRKİYLE AVANTAJLI DURUMDADIR
2009 yılında ülkemizde 27 milyon turist ağırlarken, 22 milyar dolar döviz geliri hedefliyoruz.

Dünya Turizm Örgütü UNWTO"un verilerine göre, geçtiğimiz yıl İspanya , Yunanistan ve İtalya"da yaşanan düşüş , 2009 yılında Euro bölgesi dışında kalan ülkemize avantaj sağlayacaktır.

BAKANLIĞIN SEKTÖRE DESTEK PAKETİNİ BEKLİYORUZ
Ülkemizin bacasız sanayisi olan, 40"ya yakın sektörü tetikleyen, dolaylı olarak 1.5 milyon kişiye istihdam sağlayan, açılan her bir otel ile yeni istihdam alanları sunan sektörümüzün olası dalgalanmalar karşısında, gereken desteği alması gerekmekte, nitekim Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay"ın sektörün beklediği kriz destek paketini kısa süre içerisinde açıklayacağı beklenmektedir.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.