• BIST 96.861
  • Altın 239,407
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 1 °C

TUROB, İtalya BIT 2012'de

TUROB, İtalya BIT 2012'de
Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB), 16 ile 19 Şubat tarihleri arasında, İtalya BIT 2012 Turizm Fuarı’na katıldı.

İSTANBUL- Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB), 16 ile 19 Şubat tarihleri arasında, İtalya BIT 2012 Turizm Fuarı’na katıldı.
Fuar sırasında TUROB standını ziyaret edenlere, İstanbul’un tarihi ve kültürel zenginliği ile eğlence, alışveriş, kongre, gastronomi gibi turizm potansiyeli anlatılırken, aynı zamanda İstanbul Guide, İstanbul CD ve çeşitli promosyon ürünleri verildi.
İtalya’dan Türkiye’ye gelen turistlerin, geliş nedenleri genel olarak kültür turizmi amaçlıdır. İtalyan turistler, İstanbul başta olmak üzere Kapadokya ve İzmir’e gelmektedir. Son dönemlerde, Antalya, Adıyaman ve Doğu Anadolu bölgesine de artış gerçekleşmektedir.

TUROB BIT 2012 Turizm Fuarı sonuç raporu

Bit 2012 Turizm Fuarı
Avrupa’da yapılan önemli turizm fuarları arasında gösterilen BIT Turizm Fuarı, 32.kez İtalya’nın Milan şehrinde, 16 ile 19 Şubat 2012 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Fuara, 120 ülke ve 54 bin 600’ü profesyonel olmak üzere 89 bin 800 (-%11 – 2011) ziyaretçinin katıldığı açıklandı. Bu açıklamalar karşısında fuarda, gerek katılım gerekse ziyaretçi sayısında son iki yıldır süren düşüş trendinin arttığı gözlemlendi. Türkiye dışındaki ülkelerin büyük bölümünün stand alanlarını küçülttükleri veya katılımlarını iptal ettikleri tespit edilmiştir.

Türkiye Standı
Fuara, kamu/özel sektör işbirliğinde katılan Türkiye standı, ziyaretçiler ve katılımcılar tarafından görsel ve organizasyon açısından başarılı bulundu. 315 metrekare alanı ile fuarda yer alan en büyük standlardan birisi olan Türkiye standında, toplam 14 kurum/kuruluş yer aldı. Türkiye standı içerisinde yapılan yiyecek & içecek ikramları, ebru sanatı ve geleneksel müzik dinletisi ziyaretçiler tarafından ilgi ile karşılandı.

Milan
1,34 milyon nüfusu ile İtalya’nın önemli şehirleri arasında yer alan Milan, 2015 yılında düzenlenecek Expo Dünya Fuarına ev sahipliği yapacak, fuarın teması ise “Gezegeni beslemek, Hayat için Enerji” adını taşımaktadır.
Milan şehir merkezine, yılda yaklaşık 2 milyon, Milan’ın da içinde bulunduğu Lombardiya bölgesine ise, yılda ortalama 6 milyon turist gitmektedir. Turistler en çok Almanya, Japonya ve Fransa’dan olmaktadır. Milan’a turistler genellikle; fuar, kongre, eğlence, kültürel ziyaretler, alışveriş, spor ve gastronomi amaçları ile gitmektedir. Turistlerin şehirde ortalama kalış süreleri 2,15 gün olup, bu oran 2000 yılındaki 2,5 gün ortalama kalış süresinden daha kısadır. Bu durumun otel sayısındaki artışa bağlı olduğu belirtilmekte, ortalama kalış süresinin artması için çalışma yapılmaktadır. Milan’a turistlerin en az gittikleri dönem Ağustos ayıdır, en yüksek dönem ise Eylül ayıd5.jpg

İtalya
Yaklaşık 60,1 milyon nüfusu bulunan İtalya’da, turizm en önemli sektörler arasında yer almaktadır. Sektörün toplam gelir ve istihdama katkısı önemli yer tutmaktadır. İtalya; Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok yatak kapasitesine sahip, yıllık yabancı turist sıralamasında dünyada 5, Avrupa’da 3. sırada yer almaktadır ve dünyada turizmden en çok gelir elde eden 4.’cü ülke konumundadır.
İtalyan turizmi; kültür, din, MICE, dağcılık, kruvaziyer, termal, gastronomi alanlarında büyük gelişim göstermiş olup, bu alanlara golf ve deniz turizminin de ilave edilmesi için çalışma yürütülmektedir.
2011 yılında sektör, 137,3 Milyar Euro gelir elde etmiş olup, bu miktar gayrisafi yurtiçi hasılanın %8,6 oranındadır. Sektörde toplam çalışan sayısı ise 1 milyon 196 bin kişidir.
İtalya’da, her alanda olduğu gibi turizm alanında da sosyal medyanın önemi artmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre, yaklaşık 21 milyon İtalyan vatandaşının Facebook’u aylık ortalama 6 saat kullandığı tespit edilmiştir. Öte yandan, “smarthphones” olarak kabul edilen internet erişimli cep telefonları, turizm sektörü için önemini arttırmaktadır. İtalya, gerek Avrupa, gerekse dünyada internet erişimli cep telefonlarını en çok kullanan ülkeler arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalar, İtalya’da cep telefonlarının e-ticaret, turizm ve ağırlama sektörü alanlarında sıklıkla kullanıldığını ortaya koymaktadır.İtalya’da bulunan toplam 145 bin konaklama işletmesinden 34 bini oteldir. Otellerin toplam yatak kapasitesi 2,2 milyondur. İtalya’da oteller ağırlıklı olarak 3-4 yıldızlıdır. Ülkede yiyecek&içecek sektörü (Gastronomi alanı) otellerin bu özelliği nedeniyle son derece gelişmiştir. 2009 yılında ülkeyi ziyaret eden toplam 41,1 milyon turistin, 27 milyonu 3-4 yıldızlı otellerde ortalama 3,10 gün süre ile kalmışlardır. Ülkede faaliyet gösteren 5 yıldızlı otellerin sayısı yaklaşık olarak Antalya’daki kadardır. İtalya’ya giden turistlerin %75’i kültürel amaçla ülkeyi ziyaret etmekte olup, ülkenin büyük bölümü denizlerle çevrili olmasına karşın deniz turizminin payı son derece azdır. Son yıllarda, bu alan başta olmak üzere, tarıma dayalı turizmin geliştirilmesi çalışmaları da sürmektedir.
1.20120229112030.jpg
İşletme modeli olarak, otellerin genellikle bireysel olarak işletildiği, bu nedenle İtalya’da zincir otellerin sayısının oransal olarak çok yüksek olmadığı tespit edilmiştir.
2.jpg

İtalya’ya en çok ziyaretçi sırası ile Almanya, ABD, Fransa, İngiltere, Avusturya ve Hollanda’dan gitmektedir. Bölgesel olarak ise, Venedik, Lazio, Toscana ve Lombardiya en çok turist alan bölgelerdir.
3.jpg
İtalya-Türkiye Turizmi
İtalya’dan Türkiye’ye gelen turistlerin, geliş nedenleri genel olarak kültür turizmi amaçlıdır. Son yıllarda, iki ülke arasında gelişen ticari ilişkiler, iş turizmi potansiyelini artırmıştır. Kuruvaziyer turları ile İzmir varışlı olarak ülkemize gelen İtalyan vatandaşlarının sayısında önemli sayıda artış gözlenmektedir. İtalya’dan ülkemize gelen turist sayısında, yıllar itibari ile istikrarlı artış görülmektedir. İtalyan turistler, İstanbul başta olmak üzere Kapadokya ve İzmir’e gelmektedirler. Son dönemlerde, Antalya, Adıyaman ve Doğu Anadolu bölgesine de artış yaşanmaktadır.
4.jpg
SONUÇ:
1.Fuara, İstanbul Özel İdaresini temsilen bir heyet katılmış ve tanıtım faaliyetlerini yerinde incelemiştir. Bu incelemenin sonunda, orta vadede İstanbul tanıtımı için yeni çalışmaların yapılabileceği değerlendirilmektedir.
2.İtalyan Hükümeti tarafından bütçe açığının 2013 yılı sonuna kadar azaltılması programı dahilinde hafta içine denk gelen Cumhuriyet, İşçi Bayramı gibi bazı resmi tatillerin (bu karar
Paskalya, Noel, Yılbaşı gibi tatilleri kapsamamaktadır) Pazar günlerine kaydırılması kararlaştırılmıştır. Bu durumun, İtalyanların yurt dışına çıkışlarına olumsuz etki yapması beklenmekle birlikte, iç turizmde de İtalya Otelciler Birliği açıklamasına göre sektörde yaklaşık 6 milyar Euro kayba sebep olacaktır.
3.Fuarda stand alanı en büyük ülkeler arasında yer alan Türkiye, pazarda etkin tanıtım çalışmalarını sürdürdüğünü göstermiştir.
4.2012 yılı için en önemli gelişmelerden bir tanesi THY’nin, Türkiye’den İtalya’ya (İstanbul) uçuş noktasını 7’ye (Milan, Roma, Venedik, Bologna, Napoli, Genova, Torino) çıkarmış olmasıdır. Alitalia’nın yanında İstanbul Sabiha Gökçen’den Blu Express’in Roma ve Milan’a,
Pegasus’un ise Roma direkt seferleri bulunmaktadır.
5.İtalya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısındaki istikrarlı artışa karşın, gerek ülkedeki işsizlik oranlarında artış, artan seyahat maliyetleri ve küresel mali kriz dikkate alındığında 2012 yılında ülkemize gelecek İtalyan turist sayısında önemli sayılabilecek bir değişim beklenmemektedir.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.