• BIST 86.851
  • Altın 247,367
  • Dolar 6,0168
  • Euro 6,7178
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 27 °C

TUROB Başkanı herkesi güldürdü

TUROB Başkanı herkesi güldürdü
TUROB Başkanı Timur Bayındır, heyecandan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı’nın soyadını şaşırınca herkesi gülmekten kırıp geçirdi

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-
Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği-TUROB’un Genel Kurulu’na katılan Dünya Otelciler ve Restoranlar Birliği-IH&RA Başkanı Ghassan Aidi, Avrupa Otelciler Birliği-HOTREC Başkanı Kent Nyström, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İstanbul’u anlattılar. Yabancı konuklar İstanbul’a hayranlıklarını dile getirirken, yerli konuklar İstanbul’un güzelliklerini ve turizmdeki hedeflerini anlattılar. TUROB Başkanı Timur Bayındır her sahne alışında yaptığı espirilerle kongreye neşe dağıttı.

turob-genel-kurul-1.jpg
THY Genel Müdürü Temel Kotil, TUROB Başkanı Timur Bayındır, HOTREC Başkanı Kent Nyström, İRO Başkanı Şerif Yenen, TYD Başkanı Turgut Gür, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, HOTREC Başkan Yardımcısı, IH&RA Başkanı Ghassan Aidi, İşadamı Kadir Eriş, İBB Turizm Atölyesi Başkanı Tülin Ersöz

turob-genel-kurul-timur2.jpg

turob-genel-kurul-timur3.jpg

turob-genel-kurul-timur4.jpg

turob-genel-kurul-timur5.jpg

TİMUR BAYINDIR HEYECANDAN GAF ÜSTÜNE GAF YAPTI

Genel Kurul’un açış konuşmasını yapan TUROB Başkanı Timur Bayındır, heyecandan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı’nın soyadını şaşırınca salondakileri gülmekten kırıp geçirdi. Bayındır Abdurrahman Arıcı için “Abrurrahman Avcı” diye anons yapınca, takdimi yapan Kemal Özyiğit onu uyararak “Arıcı” dedi.
Uyarı üzerine bocalayan Bayındır, heyecandan ne diyeceğini şaşırdı. Bakan yardımcısından özür dilerken özeleştiri yaparak “Böyle başkan olmaz. Beni seçmeyin. Konuştukça batıyorum” diyerek salondakileri güldürdü. Böylece Türk turizminin sempatik başkanı Timur Bayındır TUROB Genel kuruluna her zamanki neşesiyle damgasını vurdu.

turob-genel-kurul--abdurrahman-arici.jpg

BAKAN YARDIMCISI: “BAKANIN DAHA ÖNEMLİ İŞİ VAR” DEDİ

Daha sonra söz alan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı ise Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in “daha önemli işi” olduğu için genel kurula katılamadığını belirterek “Herkese selâmı var” dedi.

turob-genel-kurul-ghassan-aidi.jpg

IH&RA BAŞKANINDAN ATATÜRK’ÜN SÖZLERİ

Dünya Otelciler ve Restoranlar Birliği-IH&RA Başkanı Ghassan Aidi Atatürk’ün “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” sözleriyle turizmin ana hedefini ortaya koyduğunu söyledi. Aidi, Akdeniz’in çevresi ve Afrika kıtasındaki huzursuzluklara rağmen Türkiye’nin Atatürk’ün sözlerinin gücüyle dünya turizminin lideri olacağını umut ediyorum” şeklinde konuştu.

turob-genel-kurul-hotrec-kent-nystrom.jpg

HOTREC BAŞKANI: TÜRKİYE TURİZMLE AB ÜYESİ OLMUŞ

Daha sonra söz alan Avrupa Otelciler Birliği-HOTREC Başkanı Kent Nyström Türkiye’ye ilk defa geldiğini ve gördüklerinden çok etkilendiğini belirterek “Türkiye turizmdeki kapasitesi ve gördüğüm tesisleri ile çoktan Avrupa’nın içinde yer almış. Siyasi olarak olmayabilir ama Avrupa Birliği’ne turizm ile zaten üye olmuş” dedi.

turob-genel-kurul-kadir-topbas.jpg

KADİR TOPBAŞ: 30 MİLYONLARI GÖRECEĞİZ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı KadirTopbaş sözlerine “Kültürleri buluşturan turizme dünya barışı borçludur” diyerek sözlerine başladı. Dünya turizminde 7 milyar kişinin farklı yerleri gezdiğini anlatan Topbaş, turizme öncelik veren ülkelerin geliştiğini belirtti. 2004 yılında göreve geldiklerinde turizm tesislerine destek, otellere teşvik verdiklerini anlatan kadir Topbaş, “Misafirperverlikle birlikte hizmet sektörünü ortaya koyarak başarılı olduk. 2003’te 2.8 milyon turist alan İstanbul 10 milyon turist alır hale geldi. Hep birlikte 30 milyonları göreceğiz” şeklinde konuştu.
Ocak ayında İstanbul’a gelen turist sayısının 500 binleri geçtiğini söyleyen Kadir Topbaş, “Kişi bilmediğinin düşmanıdır. Turizmle toplumları buluşturuyor, tanıştırıyoruz. Bütün kurumlar turizme sahip çıkıyor. Elele başarıyoruz. Otellerde 1 kişi için 80 m2’ye ihtiyaç var. 1 yatak 2.5 insana istihdam sağlıyor. Turizm Dünyada 1 trilyon dolarlık pazardır. Bu pazardan pay almalıyız” dedi.

turob-genel-kurul-huseyin-avni-mutlu.jpg

İSTANBUL VALİSİ. İSTANBUL CENNET

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, gördüğümüz kadarı ile başka aday olmadığı için “Timur Bayındır göreve devam edecektir” şeklinde başladığı konuşmasında İstanbul’un turizmdeki çekim gücünden bahsetti.
Hüseyin Avni Mutlu “İstanbul tek kelimeyle tarif et denilse ‘cennet’ derdim. Turizm ile bu cenneti bütün dünya ile paylaşmak istiyoruz. Dünyadaki cennet burada. Gelin bu cennete girin diyoruz” şeklinde konuştu.
Hüseyin Avnu Mutlu, İstanbul’a gelecek 10 milyonuncu kişi için özel ağırlama programı hazırladıklarını belirterek şöyle devam etti. “Bu yetmez. Daha iyi hizmet için çok çalışmalıyız. İstanbul 70 bin yatak kapasitesinin üzerine çıktı. 30 bin yatak daha yapılan tesislerle geliyor. Yatak kapasitesinde 100 binlere dayandık. Yatakların yüzde 90’ı ise dolu.”

turob-genel-kurul-temel-kotil.jpg

TEMEL KOTİL: YOLCU BİZİM PATRONUMUZDUR

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, dünyaya 20 puan fark attıklarını belirterek “İstanbul Avrupa’da en çok bağlantı veren , en kolay ulaşılan şehirdir. THY olarak İstanbul’a gelecek 30 milyon turistin altyapısını kurduk” dedi.
Temel Kotil, dünyada tüm havacılık yüzde 5 büyürken THY’nın yüzde 20 büyümesinin arkasında Türk insanının özelliklerinin bulunduğunu belirterek şöyle devam etti:
”Aslında her başarının felsefesi olmalıdır. Büyüme kas gücüyle olmaz. THY en iyi metotları uyguluyor. Bu yıl yüzde 28 büyüyoruz ve 3 puan daha artırdık. Bunu sağlamak için Türk kültürünü her yönüyle masaya koyuyoruz. Bir yolcuyu üzersek taşıdığımız 46 milyon yolcuyu üzdüğümüzü düşünüyoruz. Yolcu bizim patronumuzdur. Onu mutlu etmek gerekiyor. Yüzde 20 büyüme sürecek ve İstanbul 30 milyon turisti görecek. İstanbul dünyanın demografik merkezindedir. İstanbul’un en büyük serveti, insanın çok kültürlü olması ve herkesi kardeş görmesidir.”

turob-genel-kurul-savas-gursel.jpg

SAVAŞ GÜRSEL: GÖRÜŞMEK İÇİN AİLE TOPLANTILARI LAZIM

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan Turob’un eski yöneticilerinden Konak Oteli’nin sahibi Savaş Gürsel seçimlerin ve yönetimin faaliyetinin şeffaf olmasını belirterek isteklerini şöyle sıraladı: “Eski yönetimin yeni yönetime önceden görev vererek eğitmesi gerekir. Gençlerin yönetime girmesi sağlanmalıdır. Üç ayda bir genel kuruldaki gibi aile toplantıları yapılmalıdır. Görüşler kürsüde açıkça tartışılmalıdır. TUROFED’in yönetimine katılmamak yanlıştır” dedi.
Otellerin isim hakkının korunmadığını belirten Savaş Gürsel “konak” adının Turob üyesi başka otel tarafından kullanıldığını belirterek “İstanbul’da 250 eski konak var. Birileri otel yaparsa 250 adet konak oteli olacak. İsmimizi kullanan oteli mahkemeye verdik davayı kazandık. Yargıtay süresini kullanarak hala kullanıyor. Herkes patent hakkı için başvurmalıdır. Herkes marka tescili yapmalıdır.

turob-genel-kurul-serhad-uslan.jpg

SERHAD USLAN: 25 KATI BÜTÇELİ TÜRSAB, TUROB KADAR FAYDALI OLAMIYOR

Söz alan Uslan Otelleri ve İlos Travel Yönetim Kurulu Başkanı Serhad Uslan, Turob’un küçük bir bütçeyle ve az insanla üyelerinin menfaati için yaptığı çalışmaların takdir edilecek düzeyde olduğunu, ama bir kanunu bile olmadığını söyledi.
Serhad Uslan, seyahat acentesi bölümüyle üyesi olduğu TÜRSAB’ın TUROB’un 25 katı bütçeye sahip olmasına rağmen üyeleri için hiçbir girişimde bulunmadığını ve başarılı olmadığını belirtti.
Uslan, Güney sahillerindeki otellere verilen tahsislerin şehir otellerine uzun vadeli aktarılması gerektiğini önerdi.
Amerikalı kadının öldürülmesi olayına değinen Serhad Uslan şöyle konuştu: “Amerikalının kaldığı yer kayıt dışı bir konaklama tesisidir. Bu nedenle kayıt dışılık güvenlik sorunu yaratıyor. Bu gibi yerler ruhsatlandırılıp kayıt altına alınarak, maliyenin kaybı da engellenmelidir.
Ayrıca TUROFED, TUROB, TURSAB gibi kuruluşların birbirinden ayrı hareketleri engellenerek, ortak hareketleri ile ortak akıl üretilmesi sağlanmalıdır.”

BERLİN MÜŞAVİRİ GÖZDE ŞAHİN'E 5 MİLYONLUK PLAKET
Konuşmalar sırasında TURBOB Başkanı Timur Bayındır tarafından katılımcılara plaketler verildi.

turob-genel-kurul-timur-gozde-sahin.jpg
Kongreye özel olarak davet edilen Türkiye'nin Berlin Kültür ve Turizm Müşaviri Gözde Şahin'e ise özel olarak hazırlanan üzerinde, Almanya'dan gelen 5 milyon turisti simgeleyen özel plaket verildi.

turob-genel-kurul-timur-gozde-sahin1.jpg

turob-genel-kurul--abdurrahman-arici1.jpg
Bakan adına plaketi Arıcı'ya verildi.

turob-genel-kurul-timur-cumhur-guven.jpg
TUROB Başkanı Timur Bayındır Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı'da ünlü "Kaplumbağa Terbiyecisi" tablosunu verirken "Orijinalini alamadık kusura bakmayın" diyerek herkesi güldürdü.

turob-genel-kurul-huseyin-avni-mutlu2.jpg
İstanbul Valisi plaketi alırken "Hizmet bitmiyor" dedi.

turob-genel-kurul-kadir-topbas1.jpg
Topbaş plaketi alırken "İstanbul için yeni projeler var" dedi.

turob-genel-kurul-ghassan-aidi1.jpg
İH&RA Başkanı "İstanbul insanı teslim alan bir şehir" dedi.

turob-genel-kurul-hotrec-kent-nystrom1.jpg
Hotrec Başkanı "İstanbul insana heyecan veriyor" dedi.

turob-genel-kurul-temel-kotil1.jpg
Türk turizmini dünya ile buluşturan THY Genel Müdürü Temel Kotil'e dünya motifli plaket verildi.

turob-genel-kurul-3.jpg
Suadiye Oteli Genel Müdürü Murad Yumak Dream Hill Oteli Başkan Yardımcısı Hikmet Oktay, Heybeliada Halki Palace Oteli Genel Müdürü Bülent Hasanreisoğlu, IH&RA Dürya Başkanı Ghassan Aidi, Rescate Otel Genel Müdürü Şule Gökırmak, turkiyeturizm.,com editörü Özkan Altıntaş, Orka Royal Otel Genel Müdürü Mert Okan, Green Park Otelleri Başkan Yardımcısı Atilla Üstündağ

turob-genel-kurul-bulent-vali-2.jpg
Halki Palace Oteli Genel Müdürü Bülent Hasanreisoğlu, eski dostu Vali Hüseyin Avni Mutlu'yu Heybeliada'ya davet etti.
 
turob-genel-kurul-bulent-vali-1.jpg
TUROB Başkanı Timur Bayındır Halki Palace Oteli'ni methederek "Sayın Valim birlikte gidelim" dedi.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.