• BIST 122.142
  • Altın 302,051
  • Dolar 5,9403
  • Euro 6,5530
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara -6 °C

TURKODER: Geleceğin turizmi küçük otellerdir

TURKODER: Geleceğin turizmi küçük otellerdir
TURKODER başkanı Ertan Ustaoğlu ‘Geleceğin turizmi küçük otellerdir’ diyerek “Aile olarak sesimizi daha çok duyurmayı istiyoruz. Küçük otelleriz ama vizyonumuz büyük olmalıdır” dedi.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL - Türkiye Küçük Oteller Derneği-TURKODER’in büyük buluşmasında çağın gereği olan dijital dönüşümün oteller için gerekli olduğu belirtildi. Sirkeci Hodjapasa Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Küçük Otellerin Büyük Buluşması’nın açış konuşmasına yapan TURKODER başkanı Ertan Ustaoğlu ‘Geleceğin turizmi küçük otellerdir’ diyerek “Aile olarak sesimizi daha çok duyurmayı istiyoruz. Küçük otelleriz ama vizyonumuz büyük olmalıdır” dedi.

-turkiye-kucuk-oteller-dernegi.jpg

turkoder-.jpg

ERTAN USTAOĞLU: SOSYAL MEDYADA GÜÇLENECEĞİZ

Ertan Ustaoğlu göreve geldiği bir yıl içinde yaptıklarını barkovizyon eşliğinde anlatarak şunları söyledi: “Bodrum, Kapadokya, İstanbul ve Datça’da toplantılar ve bölgesel ziyaretler yaptık. Bu toplantılardan çıkan sonuç dijital dönüşüme geçmek gerektiğidir. Verileri toplayacağız ve sizlere yön vereceğiz.

turkoder--001.jpgSosyal medyada güçlü hale gelmek istiyoruz. Eğitimle ilgili ve otellerde bulunması gereken belgelerle ilgili çalıştaylar düzenleyerek daha bilgili hale gelmeniz sağlayacağız. Kaynaşmayı geliştireceğiz. 200 üyemiz 3700 oda 10 bin yatağımız var. hedefimizde 500 üyeye ulaşmak bulunuyor.”

turkoder-bora.jpg

BORA ASLAN: PERSONEL BULUYOR, TUTAMIYORUZ
GI Group’tan Bora Aslan, ‘Geçici ve sürekli personel teklifi’ üzerinde yaptığı konuşmada kuruluşunu anlattı. Grubun 57 ülkede yer aldığını, 20 yıllık kuruluş. Olduğunu ve 2015 ten beri Türkiye’de faaliyette bulunduğunu belirten Bora Aslan, şöyle konuştu:” Otellerde çalışacak personel kaliteli personel bulma sorunu var. Çalışabilecek adayları bulabiliyoruz, ama işyerlerinde tutamıyoruz. Personel bulmada dış kaynaklarıkullanıyoruz. Dönemsel istihdam sistemi ile geçici personel alımı yapılabiliyor. Esneklik, risk yönetimi ve operasyonel avantajları oluyor.”

turkoder--cem-kinay.jpg

CEM KINAY: AİRBNB VE PAYLAŞIM EKONOMİSİ HAKİM OLACAKTIR.
Geleceğe yönelik görüşleriyle Türkiye’de birçok yenilikler yapan otelci Dr. Cem Kınay ‘Geleceğin Turizmi’ konulu konuşmasında geleceğin gücünün data toplamada olduğunu belirterek “Eski pazarlama yöntemleri bitti. Artık yeni dünyada, yeni pazarlama başladı” dedi.
Cem Kınay, butik otel kavramının otellerin fiyat politikasına kötü yönde etkilemeye başladığını belirterek “butik dediğiniz otel gerçekten butik olmak zorundadır” diyerek şöyle devam etti:
“Türkiye dünyanın en önemli destinasyonlarından biridir. İstanbul başlı başna bir kültür şehridir. Bölgelerin İstanbul ile bütünleşerek tanıtılması gerekir. Medeniyetlerin ve kıtaların buluştuğu şehir İstanbul’dur. Türkiye’ye gelen turistlerin çoğunluğunun İstanbul’dan geçtiğini bilerek pazarlamanın birlikte paketlenmesi gerekir.
Türkiye için en önemli eksik kruvaziyer turizmidir. 2020 den sonra inşallah harekete geçer. En çok para harcayan turist buradadır. Her yıl Miami’den 10 milyon kişi gemiyle seyahate çıkıyor.

turkoder-cem2.jpgTURİZMDE DİJİTALLEŞME YÜZDE 15 ORANINDADIR
Ayrıca dünya trendlerini takip etmek zorundayız. Teknolojik gelişmelerde dijital önemlidir. Dijitalleşmede çok yavaş gidiyoruz. Turizmde dijitalleşme yüzde 15 oranındadır. Çok kullanıyoruz, ama dijital kullanımda dünyada 7’ciyiz. Yeni nesili takip edip yeni hikayeler yazmalyız. İstanbul’un hikayesini de yeniden yazmalıyız. İstanbul 25 milyon turistin üzerine çıkabilecek bir şehirdir.

Bunların yanında yerelleşme önemlidir. Yiyecek içecek ve yaşam önemli olmaya başladı. Airbnb büyüdü ve yerelleşmeyi deneyimini kullanarak büyüdü. Önümüzdeki dönem Airbnb ve paylaşım ekonomisi hakim olacaktır.
Öte yandan doğaya saygılı bir toplum olmalıyız. Doğallık önemlidir. Lezzet artık tercih sebebi oldu. Turizmde tasarım değişiyor. Sosyalleşme artıyor. İstanbul’da 160 bin oda var, ama sosyal medya hesapları az. Yakında booking bile yetmeyecek. Dünya blokchain ve yapay zekalardan bahsediyor. Eski pazarlama bitti. yeni dünyada yeni pazarlama başladı.”

turkoder--cem3.jpg

İŞ SEYAHATİ İLE NORMAL SEYAHAT ARASINDA FARK KALKTI
Artık küresel göçebeler var. İş ile seyahat arasında fark kalktı. Buna bağlı olarak iş oteli ile normal otel arasındaki fark kalktı. Küçük oteller içinde karısı ve çocukları ile birlikte tatil yapan işadamı formatı oluştu. Milenyum seyahatleri yükseliyor. Buna hazırlıklı olmalıyız. Kafa yapıları değişiyor. Küçük otelin işi büyükten daha zordur. Tercihlere hazırlıklı olmalıyız. Araştırma tutkusu ile geziyorlar.

turkoder--cem-ertan.jpgDİJİTAL DİKTATÖRLÜKBAŞARILI OLACAKTIR
Dijitaleşme Lezzete müdahale edemiyor. Lezzetli yemek hala farkını koruyor. Lezzetli yemek neredeyse oraya gidiliyor. Lüks gezginler sosyal medydan geziyor. Dijtal diktatörlük sektörde daha başarılı olacaktır. Ne istediğimizi daha iyi biliyorlar. Çüknü data topluyorlar. Geleceğin gücü datadadır. Geleceği deneyim başlıkları altında toplayabiliriz. Bunlarda
kültür odaklı deneyimler önemlidir. Türkiye’nin en büyük zenginliği olan kültür ne yazık ki geri planda kalmıştır. Son yıllarda kültür yeniden önem kazandı, ama kültür bölgelerine talep artınca otel fiyatları da yüksek oluyor. Bu arada İstanbul için yeni hikayeler yazmak gerekir. Bunları yerine getirirken değişime hazır olmalı. Tarihi doğayı korumalı ve yaşatmalı. Bunun yanında insan olmalı ve insanı akıllı eğitmeli.

turkoder.jpgYENER ÖZDEN: KÜÇÜK OTELLER YEREL ÜRÜNLER KULLANMALIDIR
Hilton Kozyatağı Hotel Mutfak Şefi Yener Özden “Otellerde Doğru Kahvaltı Sunumu, Stok ve Maliyet Kontrolünün Yapılabilmesi” başlıklı konuşmasında otellerde yiyecek içecek alımında tasarruf yöntemleri ile sağlıklı beslenmenin yollarını anlattı.

turkoder-yener.jpgYener Özden, “Küçük otellerin yeme içmede büyük otellere benzemeye çalışmaları büyük hatadır. Yerel mutfağı ve otantik ürünleri kullanmalıdırlar” dedi.

turkoder-zeynep.jpgZEYNEP ÖZİŞ: ALAÇATI’YI TALEP BÜYÜTTÜ
Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden biri olan Alaçatı’nın oluşmasında büyük emeği olan Taş Otel’in sahibi Zeynep Öziş, Alaçatı’nın nasıl oluştuğunu anlattı. Alaçatı’nın butik bir kasaba kalması için büyük çaba sarfettiklerini belirten Öziş “Ancak arz talep dengesi Alaçatı’nın büyümesini engelleyemedi. Yine de yapılaşma kontrollü oldu” dedi.

turkoder-001.jpg

turkoder-002.jpg

turkoder-003.jpg

DİĞER KONUŞMACILAR
Thy Doğu Avrupa Satış Genel Müdür Yardımcısı Fuat Fırat 2019 Türkiye Turizm Değerlendirmesi yaptı.
Hotelbeds Üründen Sorumlu Türkiye Direktörü Arzu Harley “Online Pazarlama’yı anlattı.
Neredekal.com Kurucusu ve Genel Müdürü Özkan Hacıoğlu “Karşılaştırma Sitelerini Kullanarak Nasıl Satışlarımızı Artırabiliriz?’ başlıklı konuşma yaptı.
Turkoder Yönetim Kurulu Üyesi Umut Germeyan “Otellerde Dijital Dönüşüm” hakkında konuştu.
Doğuş Grubu Bölge Pazarlama Müdürü Candaş Emiroğlu “Deneyim Pazarlaması”nı anlattı
Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Cüneyt Sadıç “Destinasyon Pazarlaması” hakkında bilgiler verdi.
Küçük Oteller Sitesi’nden İzim Bozada “Sosyal Medya Pazarlaması’ hakkında konuştu
Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı Kurumsal İlişkiler Koordinatörü Merve Batıkan kadınları üretime yöneltmek için yaptıkları çalışmaları anlattı.
SMG Müzik Yönetici Ortağı Gül Gürer Alimgil ise otellerde müzik yayınının yapılması hakkında bilgiler verdi.

turkoder-004.jpg

turkoder-005.jpg

turkoder-006.jpg

turkoder-007.jpg

turkoder-008.jpg

turkoder-009.jpg

 

Bu haber toplam 2180 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.