• BIST 95.953
  • Altın 238,762
  • Dolar 5,8391
  • Euro 6,5739
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 4 °C

Türklerin kitap tercihi 235. sırada

Türklerin kitap tercihi 235. sırada
Issız bir adaya düştüğünüzde yanınıza almak istediğiniz şeyler sıralamasında Avrupa'da kitap 7. sırada gelirken, Türkiye'de 235. sırada gelmiştir.

ORDU -Kişisel ve Hafıza Gelişim Uzmanı Abdülkadir Özbek, başarılı insanların hayatına bakıldığında hep çok kitap okuduklarının görüleceğini belirterek,"Yavuz Sultan Selim günde 8 saat okurmuş. Hep zaman bulamadığımızı söylüyoruz. Biz padişahtan da mı yoğunuz?" dedi.
Ordu'da Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türk Telekom İl Müdürlüğü'nce ilköğretim öğrencilerine yönelik isim ve yüz hafızası teknikleri konulu ortaklaşa bir seminer ve bilgilendirme toplantısı yapıldı. Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) yapılan konferansa İl Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Uzun, İl Telekom Müdürü Hacı Öztürk'ün yanı sıra çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı. Konferansa katılan Kişisel Gelişim ve Hafıza Gelişimi Uzmanı Abdülkadir Özbek, beynin bölümleri, isimlerin kolayca hatırlanabilmesi, sağ beynin verimli kullanılabilmesi konularında bilgiler ve bu konuda başarılı olan kişilerden örnekler verdi. Öğrencilere ileri hafıza teknikleriyle derslerde nasıl başarılı olunabileceğini anlatan Özbek, salondakiler tarafından büyük dikkatle dinlendi. Öğretmen ve öğrenciler tarafından söylenen 20 atasözünü hafızasında tuttuğu bir oyunla başlayan Özbek, verdiği ilginç örnekler ve anlatımlarıyla bütün dikkatleri üzerine çekti.

"EĞİTİM SİSTEMİ SADECE SOL BEYNİ ÇALIŞTIRIYOR"
Eğitim sisteminin genellikle sol beyni çalıştıracak sistemle yürüdüğünü ifade eden Özbek,"Beynin sağ kısmında ritim, hayal kurma, renkler, boyut, hacim, bütün resmi görme, sezgi gücü, ruhsal olaylar, müzik ve sanat gibi fonksiyonlar icra edilmektedir. Beynin sol tarafı ise bilgiyi mantıklı ve doğrusal olarak işlemektedir. Sağ lob ise detaydan çok resmin bütünüyle ilgilenmekte ve bilgiyi sekil ve hayal gücüyle işlemektedir" dedi.
Kitap okumanın sağ beyni çalıştırmada ve hayal kurmada son derece önemli olduğunu ifade eden Özbek, "Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Sıra dışı olaylar ve sıra dışı nesneler bilgilerin çok daha kolay tutulmasını sağlar. Bu sıra dışı olaylar beynin sağ tarafını çalıştırır. Kitap okumak da sıra dışı hayal kurmakta son derece önemlidir. İnsanlar çok küçük yaşta başına gelen ilginç bir olayı hatırlarken ancak 2 gün önce akşam yemeğinde ne yediğini hatırlayamaz. Çünkü o, sıradan bir şeydir. Bu sebeple hayal gücü ile hatırlanmak istenen şeyleri sıra dışı olaylarla ilişkilendirerek hatırlamak çok daha kolaylık sağlayacaktır. Bu da sağ beynin kullanılmasıyla ilişkilidir. Bu problemleri çok daha hızlı çözmemize yarar. Örneğin Fatih Sultan Mehmet sağ beynini çok iyi kullanan bir padişahtır. İncelendiğinde Osmanlı padişahlarının sıra dışı olaylara sıra dışı çözümler buldukları görülecektir. İstanbul'un fethinde gemilerin karadan götürülmesi bunlardan bir tanesidir" diye konuştu.

"TELEVİZYON BEYİN PERFORMANSINI OLUMSUZ ETKİLİYOR"
Vücudun sol tarafını kullanmanın sağ beyni çalıştırdığını, bu sebeple yemek haricinde birçok işin sol elle yapılmaya çalışılması gerektiğini ifade eden Özbek şöyle konuştu: "Kitap okumak, bilim sanat ve müzik dinlemek sağ beyni çalıştırır. Dinlenen müziğin seçimi dahi bu konuda önemlidir. Metal tarzların dinlenmesi beyni olumsuz etkilerken klasik müzik sağ beynin çalışmasına yardımcı olur. Örneğin yapılan bir araştırmada metal müzik dinletilen bir ineğin klasik müzik dinletilen bir ineğe oranla daha az süt verdiği tespit edilmiştir. Yine tarihe baktığımızda birçok padişahın bilim sanatla uğraştığını görüyoruz. Bu, yine sağ beynin çalışmasına yardımcı olur. Hafıza üzerinde besinlerin de çok önemi vardır. Aşırı yağlı tuzlu fastfood yiyecek tüketilirse beyin performansını etkiler. Bunun yanı sıra televizyonda izlenilen olumsuz görüntüler de beyin performansını etkiler. Yapılan bir araştırmada böyle bir görüntü izleyen beynin eski haline gelebilmesi için en az bir hafta zihin egzersizi yapması gerekiyor. Beyin performansını etkilen diğer bir olay ise uyku. Aşırı uyku beyin performansını çok olumsuz etkiliyor. O yüzden uykuyu abartmamak lazım. Bu işin sırrı erken kalkmakta. Mümkünse güneş doğmadan kalkılması gerekiyor. Bunun yolu da erken yatmaktan geçiyor."

"TÜRKLERİN ISSIZ ADADA KİTAP TERCİHİ 235. SIRADA"
Türkiye'deki kitap okuma alışkanlıkları ve Avrupa'daki rakamlarla karşılaştırmalar yapan Özbek, sözlerini şöyle tamamladı: "Hafıza konusunda kitap okumak en önemli maddelerden bir tanesidir. Ne yazık ki çok az okuyoruz. 40 ülkede yapılan araştırmalarda en çok Almanların okuduğu ortaya çıkmış. Almanlar günde ortalama 23 dakikasını okumaya ayırıyor. Bu araştırmada Türkiye'nin ortalaması 1 dakika bile değil. Avrupa'da kitap okuma isteği 7. sırada çıkmış. Issız bir adaya düştüğünüzde yanınıza almak istediğiniz şeyler sıralamasında Avrupa'da kitap 7. sırada gelirken, Türkiye'de 235. sırada gelmiştir. Bir Japon bir yılda 25 kitap okuyor. Bir Türk ise 10 yılda bir kitap okuyor. Ancak inanılmaz derecede televizyon izliyoruz. Bunda neredeyse dünya liderliğindeyiz. Televizyon başında günde 5 saat geçirirken kitap başında yılda ortalama 6 saat geçiriyoruz. Avrupa'da bir kişi yılda 500 dolar kitap harcaması yaparken, Türkiye'de bu rakam 2 dolara kadar düşüyor. Başarılı insanların hayatlarına baktığımız zaman çok kitap okuduklarını görüyoruz. Yavuz Sultan Selim bunlardan bir tanesi. Günde 8 saat okurmuş. Günde sadece bir defa yemek yermiş. Kitap okumaya zaman bulamadığımızı söylüyoruz. Biz padişahtan da mı yoğunuz. Atatürk de çok kitap okuyan liderlerden. Bir gün yanına gelen biri, 'paşam sen kitap okuyarak kafanı yorma, sen Samsun'a kitap okuyarak mı çıktın" diyor. Atatürk cevap olarak,"Ben çocukken fakirdim. 2 kuruşum varsa 1 kuruşuyla kitap alırdım. Eğer öyle olmasaydı yaptıklarımın hiç birisini yapamazdım" diyor. Başarılı olmak istiyorsak çok ama çok okumalıyız. Okumak insanın ufkunu açar, hafızayı kuvvetlendirir, beyin inanılmaz derece geliştirir" şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.