• BIST 99.677
  • Altın 220,696
  • Dolar 5,3318
  • Euro 6,0564
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 3 °C

Türkler, 15 bin yıldır Anadolu'da

Türkler, 15 bin yıldır Anadolu'da
Prof. Dr. Demir, Türk karakterli resimler ve figürlerin yayılma alanının aynı zamanda Türklerin ve Türk kültürünün yayılma alanlarını da ortaya koydu.

SİVAS - Cumhuriyet Üniversitesi (C Ü) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Demir, kaya üzeri resim (petroglif) ve figürler konusunda yıllardır sürdürdüğü araştırmada, Türk karakterli kaya üzeri resim ve yazıların Asya ve Avrupa kıtasının büyük bölümü ile Kuzey Afrika'da yaygın halde görüldüğünü saptadı.
CÜ Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Necati Demir, bilim adamlarının çağların başlangıcını yazının bulunmasından başlattıklarını, halbuki kaya üstüne nakşedilen resim ve figürlerin M.Ö. 14 binlerde başladığını bildiklerini söyledi.
Petrogliflere tıpkı yazı gibi okunup anlam verilebildiğini, yaklaşık 15 bin yıllık insanlık tarihinin anlamlandırılabildiğini ifade eden Prof. Dr. Demir, şöyle konuştu:
"Türk karakterli kaya üstü resim ve figürler Asya ile Avrupa kıtasının büyük bir bölümünde ve Afrika kıtasının kuzeyinde düzenli olarak karşımıza çıkmaktadır. Yer isimleri, mimari ve diğer kültür unsurları, kaya üstü resim ve figürleri ile paralellik göstermektedir. Bütün kültür unsurları bir arada düşünüldüğünde Türklerin yaklaşık 15 bin yıldır dünya üzerinde olduğu ve muhteşem bir medeniyet ortaya koyduğu anlaşılmaktadır. Türkler gittikleri hemen her yerde kimlik kartlarını coğrafyaya yer isimleri ile de kazımışlardır."
En eski yazılı kaynakların şimdilik M.Ö. 3000'den daha ileri gitmediğini hatırlatan Prof. Dr. Demir, "Sibirya'nın Irkuts bölgesinde yer alan Lena kaya resimlerinin çizilişi ise M.Ö. 14-12 binlere kadar uzandığına göre arada kalan yaklaşık 10 bin yıl aydınlatılmaya muhtaçtır" dedi.
Bu karanlık dönemi aydınlatabilecek unsurlardan birisinin Türklerin kaya üzerine çizdikleri resim ve figürler yani petroglifler olduğunu ifade eden Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Diğeri de petrogliflerle aynı karakteri gösteren kilim ve halı motiflerdir. Dünya ve Türk tarihinin karanlıkta kalan 10 bin yılının aydınlatılması için kaya üzerine çizilen resim ve figürler ile dokumaların ın üzerindeki motifler tek tek incelenmeli ve değerlendirilmelidir."
Prof. Dr. Demir, Türk (Runik) alfabesinin de kaynağı olan kaya üzerine çizilen Türk karakterli resimler ve figürlerin yayılma alanının aynı zamanda Türklerin ve Türk kültürünün yayılma alanlarını da ortaya koyduğunu belirtti.Türkiye'nin hemen her ilinde kaya üzerine çizilen resimler ve figürler (petroglif) veya kitabe tespit ettiğini ve bunları okuduğunu ifade eden Prof. Dr. Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ordu Mesudiye ve Ankara'da tespit ettiklerim çok zengin ve detaylıydı. Bu aynı zamanda bir yazı, Orhun abideleri gibi yazılmış bir yazı. Yani aynı metin, aynı yazı. Yüzde 80 benzerlik gösteriyor.
Bu kitabelerin dil özelliklerinden anladığım kadarıyla Orhun abidelerinden hiç değilse bir 500, 600 yıl daha eski olduğunu düşünüyorum. Ordu'da bulduğumun bir başka özelliği de Orhun Yazıtları'ndan sonra şimdiye kadar tespit edilebilen ikinci büyük yazıt. Yani metin büyüklüğü açısından Orhun Yazıtları'ndan sonra ikinci büyük yazıt, bugün Türkiye'de Ordu sınırları içerisinde."
Bu yazılar tam okunduğu zaman insanlık tarihiyle ilgili pek çok şeyin değişeceğine inandığını bildiren Prof. Dr. Demir, şöyle konuştu: "Bütün tarih kitaplarında 'Türkler Anadolu'ya, 1071'de Alparslan önderliğinde Selçuklu döneminde geldi' yazar. Ama bir bakıyorsunuz ki milattan Önce yazılmış yazılar var Anadolu'da. Onları dikkate aldığınızda bir bakıyorsunuz ki Türkler aslında Anadolu'ya boydan boya gelmişler ve yerleşmişler. Selçuklular ve Müslüman Türkler 1071'de gelmiş oluyor. Öyle olunca tabi her şeyi yeniden ele almak ve incelemek gerekiyor."
Bu tespitlerin şimdiye kadar kendisinin şahsi gücüyle, şahsi olarak yapabildikleriyle ortaya çıkmış şeyler olduğunu bildiren Prof. Dr. Demir, "Türkiye'de bununla ilgili bir enstitü kurulsa, burada kendisini yetiştirmiş hocaları da o kürsüde toplasak, onlar yeniden Türkiye'yi tarasa, belki dünyayı tarasa çok farklı şeyler de ortaya çıkacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.