• BIST 96.886
  • Altın 237,438
  • Dolar 5,8039
  • Euro 6,5177
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 10 °C

Türkiye’nin imajını düzeltmeliyiz

Türkiye’nin imajını düzeltmeliyiz
Antalya' düzenlenen “Turizm Zirvesi”nde Avrupa piyasalarında Türkiye satışlarındaki son durumu değerlendirildi.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
ANTALYA
- Antalya'da düzenlenen “Turizm Zirvesi”nde Avrupa piyasalarında Türkiye satışlarındaki son durumu değerlendirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, İstanbul’da meydana gelen Taksim Gezi Parkı olaylarına değinerek “Uzlaşma ve demokrasi içinde çözümlenmesi gereken bir harekettir. Türkiye bu krizde erken rezervasyon avantajını kullanarak krizin üstesinden gelecektir. İmaj kolay kazanılmıyor. Bizim amacımız Türkiye’nin zarar gören imajını düzeltmektir. Bunu gerçekleştirmek Türkiye’nin ortak menfaatidir” dedi.

gloria-zirve.jpg

ZİRVEYE ÖNEMLİ KATILIM OLDU 
Turexpi Başkanı Hüseyin Baraner’in öncülüğünde düzenlenen toplantıya Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Turizm Tanıtma Genel Müdürü Yardımcısı İbrahim Yazar, Türkiye Otelciler Federasyonu- TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Antalya Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, Özaltın Grubu Başkan Yardımcısı Nurettin Özaltın ve Avrupa’da sekizbin seyahat satış acentesinden oluşan QualityTravel Aliance (QTA) ve RTK Grubu’nun Başkanı Thomas Bösl katıldı.

ozgur-ozaslan.jpg

Hüseyin Baraner açış konuşmasında, Almanya’da seyahat acentelerinin güçlü olduğunu ve dünya turizminde internet yerine seyahat acentelerine yönelmenin giderek arttığını söyledi. Bunda tatilcinin sanal ortam yerine karşısında güven duyacağı bir kurumun bulunmasını istediğini belirtti.

ozgur-ozaslan1.jpg

ÖZASLAN: KURUMLARIN YAPICI İŞBİRLİĞİ KURMASI GEREKİYOR
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Türkiye’nin imajını düzeltmek için Rusya, Almanya ve İngiltere’de tanıtım çalışmaları yaptıklarını belirterek “Görüşmelerden tüm kurumların yapıcı işbirliği kurması gerçeği ortaya çıktı” dedi.
Özaslan, tanıtımlarda Türkiye’nin potansiyeli, değerleri ve pazar gücü ile ihmal edilmeyecek bir ülke olduğunun anlatıldığını belirterek “Turizmin ikinci dönemi için henüz tatil kararı vermeyen tüketicinin kafasında soru işareti var. Gezi olaylarının yansımalarını araştırıyoruz ve sektör temsilcileri ile birlikte İstanbul için özel ortak eylem planı yapıyoruz. Türkiye’nin bu sorunu çözeceğine yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.
Özaslan “Yeni destinasyonlar arayışı içindeyiz” dedi.
Özaslan konuşmasını şöyle sürdürdü:
Küresel kriz içerisinde Türk turizmi çok iyi bir sınav verdi. Başta İstanbul olmak üzere yurdumuzun birçok yerinde hareketli süreçler yaşandı. Olayların başlangıcından itibaren sektörle çok yakın diyalog içindeydik. Sürekli sektörle irtibat içindeydik. Özellikle dış dünyadaki algılamayı iyi takip etmemiz gerekiyordu. 5 haziran tarihinde sektör temsilcileri ile yaptığımız toplantıda Rusya ve Almanya’ya dönük tanıtım ziyaretlerimiz oldu. Geçen haftada 3. Durumda olan İngiltere’ye bir ziyaretimiz oldu.

RUSYA ZİYARETİ ZAMANLAMASI İYİ OLDU
Rusya Federasyonuna yaptığımız ziyarette zamanlamamızın çok iyi olduğunu gördük. İlk elden bilgi ihtiyacı içinde olduklarını gördük. Biz de olayları anlattık ve çok etkili oldu. Rusyadaki tüketicilerin resmi yetkililerden aldıkları bilgiler çok etkili oluyor. Onlar da bunları hemen resmi sitelerinden duyurdular. Rusyadaki özel sektör temsilcileri ile de konuştuk. Türkiye’de depremden, doğal afetlere kadar çok değişik süreçlerden geçtik. Ancak bu defaki farklıydı.  Yaptığımız görüşmelerde Türkiye ulaştığu turizm değerleri ve Pazar gücüyle yadsınamaz bir duruma geldiğini gördük. Artık Türk pazarına bir bağlılık var. Hemen başka bir pazara yönelme durumu yok. Bu turizm ilişkilerimizin de ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Bu duruma gelmiş olmak Türkiye için çok önemli.  Olaylar karşısında sağlam bir duruş sergilediğimizi gördüler. Uluslararsı medyaya yansıyan şiddet görüntülerinin sanki tüm Türkiye’de böyle olaylar yapılıyormuş gibi taraflı yayınlar yapıldığı görüldü. Bunlar geçmişte de oldu; bugünde yapılıyor. Bazılarına müdahale edildi. Belirli bir süzgeçten geçmeden taraflı yayın yapanlar da var. Doğrusunu yanlışını herkese biliyor,

TATİL KARARI VERMEYENLER TEREDDÜTLÜ
Aynı şekilde Almanya’da yaptığımız temaslarda da hem bugünü hem geleceği konuştuk. Türkiye bu yıl erken rezervasyonda çok başarılı bir sene geçirdi. Özellikle Rusya’dan bu bulguları aldık. Hem Almanya hem de Rusya’da mevcut rezervasyonlarda iptal olmadığını ancak tatil kararı  vermemiş insanlarda tereddüt oluştuğunu tespit ettik. Yılın ikinci yarısı dışında artık 2014 satışları başladı o nedenle bu süreci garanti edecek bir sürece girmemiz gerekiyor.
Yaptığımız temaslarda meslek örgütleri ile görüştük. Üç ülkede birbirinden farklı değil. Olumlu senaryolar çiziyorlar. Türkiye’yi yurt dışıdan pazarlayan ülkelerle ilişkiler kurmadığımız sürece rekabet açısından çok zorlanırız.
İngiltere’de Güney Ege satan 3. Derece bir operatör 2009 yılında 15 bin satarken bugün 265 bin satış gerçekleştirdiklerini görüyoruz. Piyasa şartlarının kötüye gittiği ortamlarda bile temasımızı sürdürdük. Bunlar unutulmadığı için bize bakış açıları değişmedi ve iyi senaryolar ile bize geldiler.

DEMOKRASİ İÇİNDE BUNLAR NORMAL DEDİK
2013 yılını Mayıs ayının sonuna kadar Türkiye satışları çok iyi gerçekleşti ve yüzde 18’lik bir artış gerçekleşti. İstanbul’daki büyüme çok yüksek. Bu olaylar başladıktan sonra maalesef İstanbul ve bazı bölgelerimiz etkilendi. Şimdi İstanbul bir iyileştirme sürecine girdi. Demokrasinin normal kuralları içinde böyle bir şey çok normal. Öbür türlüsünü medeni dünyaya anlatmak çok zor. Bu da bir derstir. Bu olumsuz etkilenmenin telafisi için çalışmalar içindeyiz. Bu dönemde 3.500 katılımcının olacağı 3 toplantı iptal edildi. Yine cruise sektöründe de gerilemeler oldu. Yüksek seyreden Mayıs’tan sonra bir düşüş oldu ancak bir çıkma olduğunu görüyoruz. Haziran ayının yansımalarının nasıl olacağını önümüzdeki aylarda göreceğiz. Sektörle beraber ortak bir eylem planı oluşturduk. Bu yılı yine hedeflediğimiz rakamlarla kapatacağımıza inanıyoruz.
Bence rakamlar telafi edilebilir ama bu imaj kolay kazanılmıyor. Geçmişten gelen önyargıları düzeltmek o kadar zor ki. Bu imajın telafisi için yaptığımız görüşmelerde bunun gayretini sergiledik. Bunu Türkiye’de her kesimin, STK’ların el birliği ile yapması gerekiyor. Biz de bakanlık olarak bu süreci kontrol etmeye, yönetmeye dönük bir çaba içine girdik.
Ana pazarlara dönük pazar araştırmaları yaptırıp bunun halka yansımalarını değerlendireceğiz. İngiltere’de yaptığımız benzer bir araştırmada İngilizlerin bakış açısının daha da olumlu hale geldiğini görüyoruz. Yerleşik bir imaj var ve bunun bozulmaması lazım.

ŞİKAYETLERİN AZALDIĞINI GÖRDÜK
Yaptığımız temaslarda tur operatörlerin yeni destinasyon ve turizm türleri arayışında olduklarını gördük. Bu çok önemli. Yeni bir arayış var. Hem coğrafi bölgeler hem ürünler açısında bir arayış var. Türkiye’nin potansiyel arz eden bölgelerin çok az tanındığını gördük. Yakından bizi takip ediyorlar. Bu coğrafyalarımızda bazı alt yapı eksiklerimiz var. Bunları gidermeye çalışıyoruz.
Hassas bir süreçten geçtik ancak turizm açısından telafi edebileceğimiz bir döneme geldik. Gittiğimiz ülkelerde turizm açısından eskiye göre şikayetlerin giderildiğini ve azaldığını gördük. Tabii rakiplerimiz boş durmuyor ama biz onların yaptıklarını yapmıyoruz. Biz her ülkenin hem iktisadi hem sosyal açıdan iyi olmasını istiyoruz. Onların kaybı bizim kazancımız olmaz. Bunu özellikle Mısır için de söylüyorum. Geçtiğimiz süreçte bazı kasıtlı haberlerin yapıldığını gördük. Bunlara müdahale ettik. Bu gerçek anlamda dostu düşmanı görmek açısından da oldukça önemliydi.

osman-ayik.20130710134357.jpg

OSMAN AYIK: YENİ PAZARLARA YÖNELDİK
TÜROFED Başkanı Osman Ayık “2012 bizim için ve dünya turizmi için zor geçen bir yıldı. 2013 çok başarılı başladı. Ancak olaylar üzerine düşüş yaşandı” diyerek Ortadoğu ve Hindistan gibi yeni pazarlara yöneldikleri söyledi.
Osman Ayık sözlerini şöyle sürdürdü:
Türkiye dünya turizmindeki payını ve yerini gerçekleştirmiş ve değişmez bir destinasyon olduğunu kanıtlamıştı. Paket tur açısından 2013 yılı çok iyi başladı. Ciddi bir erken rezervasyon talebiyle başladık. Toplam satışın yüzde 60 kadarını erken rezervasyon ile sağladık. İstanbul’daki olaylarda Türkiye’ye dönük algılar değişti. Özellikle Taksim bölgesinde yüzde 80’lere yakın kayıplar yaşadık.

HIZLI GERİ DÖNÜŞLER OLACAKTIR
Ancak İstanbul’un şöyle bir özelliği var. İstanbul’da çok hızlı hareket eden bir profil var. İstanbul bugün çok önemli hublardan biri. Bireysel seyahat eden ve tarifeli olarak İstanbul’a gelenler var. İş amaçlı çok talep görüyor. Hızlı bir şekilde geri dönüşler olacağını düşünüyorum. İstanbul her şeye rağmen haziran ayında da artıyla kapattı. İstanbul’da her zaman hızlı bir hareketlilik var.
Kıyılarda rezervasyon akışında durgunluk yaşadık. Yüzde 60 erken rezervasyon iken yüzde 40’lık sıcak satıştan gelen kısmının yavaşladığını gördük ancak bunun da artacağını düşünüyoruz. Biz çok önemli bir destinasyonuz ve bizim ürünümüzün yerine tüketicilerin başka bir ürün bulması çok zor ancak bizim de standartlarımızı korumamız gerekiyor.

AVRUPA PAZARLARI ÖNEMLİDİR
Artık çift haneli büyümelerin çok kolay olmadığını biliyoruz. Yüzde 5-8’lik bir büyüme görüyoruz ve kalan 6 aylık dönemde de bir sapma olacağını sanmıyoruz. Belki hedeflerimizin üzerinde rakamlarla yılı kapatabiliriz. Aktif ve dinamik olmak zorundayız. Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ve başta Almanya olmak üzere Avrupa pazarları bizim için çok önemli. Bu pazarlara dönük çalışmalarımız var. Hem mevcut olayların etkisini azaltıp potansiyelin korunup geliştirilmesine dönük çalışmaları bakanlıkla beraber en iyi şekilde yapıyoruz. Hindistan ve Çin pazarına dönük de çalışmalarımız olacak.

thomas-bosl.jpg

THOMAS BÖSL: ALMANYA'DAN TÜRKİYE’YE GİDİŞTE YÜZDE 5.5 ARTIŞ VAR
QTA ve RTK Grubu’nun Başkanı Thomas Bösl Almanya turizminde yükseliş, Benelüks ülkelerinde ise düşüş yaşandığını belirterek bunun devam eden ekonomik kriz tartışmalarını etkisi olduğunu söyledi.
Thomas Bösl sözlerini şöyle sürdürdü. “Türkiye’de artış var yüzde 5.5 Türkiye’ye yönelik artış var. Sayılardan çok seyahat acenteleri ve Türkiye ile bağlantılarını anlatmak istiyorum. Paket turların yüzde 90’ını seyahat acenteleri satıyor. İnternet ve acente fiyatı aynıdır. Almanlar güveni seviyor. Seyahat satın alırken fotoğraftan çok insan yüzü görerek onunla iş yapmak istiyorlar. İnternet yerine acentede satıcı ile görüşmeyi tercih ediyorlar. Bunlar yılda 1.5 kere tatil yapan müşteri kitlesidir.

SEYAHAT ACENTELERİNİ YANNIZA ÇEKMELİSİNİZ
Gezi olayları için başvurular oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı iyi çalıştı Almanya’ya gelerek yetkili kişilerin yanında olarak açıklamalar yapması önemliydi. Seyahat acentelerini yanınıza çekmeniz önemlidir. Kış sezonu bugünden satılıyor ve kışı konuşmamız lazım dır. Türkiye’nin kış turizmini Almanya ile daha ciddi konuşması gereklidir.
Almanya’daki satışlardan çok memnunuz. Yüzde 7’lik bir artış var. Bu sadece Almanya için geçerli. Diğer ülkelerde ise eksiler görüyoruz. Özellikle Benelüks ülkelerinde. Ekonomik kriz henüz tam olarak bitmedi. Eğer ciddi bir ekonomik kriz yaşanıyorsa insanlar ödeyeceği fiyata çok dikkat ediyor. Ekonomik kriz tatil taleplerini azaltıyor. Buna paralel olarak Almanya’da kış ayları için satışlar başladı. Ve satışlardan çok menunuz. Yaz ayları için İspanya ve Türkiye çok önemli. Kapasiteleri çok büyük. Cruise seyahati gerçek anlamda hız kazandı. Bu alanda Türkiye’de büyük bir artış yaşıyor.

ALMAN MÜŞTERİ GÜVENİ SEVER
Türkiye’ye dönük acentalarımızın satışında yüzde 5’lik artış var. Bugün bile Almanya’da tüm paket satışların yüzde 90’ı seyahat acentelerinde satılıyor. Fiyatlar internetten de alsanız genelde aynı. Alman müşterile güveni çok seviyor. Seyahat satın alırken bir şahıs görüp onunla bu işi yapmak istiyorlar. Bu yüzden Almanlar hala bir seyahat satış noktasına girip onunla görüşüp inanmak istiyorlar.

TÜKETİCİ ARTIK ACENTEYE GİDİYOR
Tabii bize İstanbul olaylarıyla ilgili çok sorular soruldu. Burada Turizm Bakanlığı çok iyi çalıştı. Almanya’ya gelip yetkili kişilerin yanında olmaları çok önemliydi. Ama önemli olan tur operatörlerinin yanında olmak değil yayılmış olan binlerce acenteye ulaşmak gerekiyor. Çünkü tüketici operatöre değil sokaktaki acentaya gidip sormak istiyor.  Benim size tavsiyem mutlaka seyahat acentelerini yanınıza çekin. Onlar olmadan yaptığınız iş görülmez.

SEYAHAT ACENTELERİNDE ALTYAPIMIZ ÇOK GÜÇLÜ
Yine GTI’ın iflasında herkes acentalara koştu ve bilgi almaya çalıştı. Burada yine Türk otelcilerine teşekkür etmek istiyorum. Olay çok iyi bir şekilde kapatıldı. En güzeli destinasyon, oteller, seyahat acenteleri ve bakanlığın bir bütün olarak çalışması. Seyahat acentelerinde ileri teknoloji var. Sizden gelen taleple hemen çalışmalarına başlatabilirler. Alt yapımız çok güçlü ama destinasyonlarla yapacağımız çalışmaları güçlendirmemiz gerekiyor.

ŞİMDİDEN KIŞI DEĞERLENDİRMELİSİNİZ
Genelde turizm denildiği zaman hep büyük operatör isimlerinde söz edilir ama Almanca konuşulan ülkelerde seyahat acentaları gerçek turizm ataşeleridir ve bence bunu Türkiye’de vurgulamak gerekir. Bugün kış sezonu satılıyor. Bunu atlamamız lazım. Bu kadar muhteşem otelleri olan Türkiye’nin kış turizmini bizimle daha çok konuşması gerekir. Türkiye’nin bu anlamda son derece güvenli olduğu ve hiçbir sorun yaşanmadığını vurguluyoruz. Müşteriler bugünlerde seyahat acentalarına uğruyor. Hem kış için hem gelecek yaz için. Dolayısyla bu günleri değerlendirmeniz gerekiyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.