• BIST 96.142
  • Altın 241,457
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 6 °C

Türkiye yüzen adalar cenneti

Türkiye yüzen adalar cenneti
Doğu Karadeniz'de 36 yüzen ada bulunduğu önemli bir doğal-turistik potansiyel olarak değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi.

RİZE- Doğu Karadeniz'de 36 yüzen ada bulunduğu, turist profilinin giderek çeşitlendiği ülkemizde, yüzen adaların korunması gereken önemli bir doğal-turistik potansiyel olarak değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi. Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Bulut'un başkanlığındaki bir ekip, Doğu Karadeniz'de 36 yüzen ada buldu.
Türkiye"nin yüzen ada cenneti olduğunu söyleyen Prof. Dr. Bulut “Ülkemizde kayıt altına alınmış olan 100"den fazla yüzen ada var. Keşfedilmeyi bekleyen yüzlercesinin olduğuna inanıyorum. Rize"nin Çamlıhemşin ilçesinin Çayırdüzü Köyü ile Artvin"in Şavşat ilçesine bağlı Arsiyan Yaylası"nda 12, Kaçkar Dağları'nda 24 olmak üzere toplam 36 yüzen ada bularak tescilledik,” dedi.
Türkiye"de 2000 yılına kadar yüzen adaların pek bilinmediğini ifade eden Prof. Dr. İhsan Bulut, ilk yüzen adaları Bingöl"ün Solhan ilçesi Hazarşah köyü Turnalar Gölü'nde bulduklarını ve bunu Türk Standartları Enstitüsü Dergisi'nde yayımlatarak, Türk Coğrafya Kurultayı'nda bildiri olarak sunduklarını söyledi.
2000 yılından sonra bu konudaki araştırmaları Erzurum, Artvin, Samsun, Denizli, Adıyaman, Erzincan ve Çorum"da yoğunlaştırdıklarını anlatan Prof. Dr. Bulut, Türkiye"nin dört bir tarafındandaki yüzen adaları bilim dünyasına kazandırmak için "Alo yüzen ada bulduk" ihbar hattı kurdu.
0 505 644 20 04 0 505 644 20 04 numaralı cep telefonunu yüzen ada ihbarlarına tahsis eden Dr. İhsan Bulut, Kaçkarlar"da bulunan, yerel adıyla Didizuğa ya da Büyük Göl olarak bilinen buzul göl olduğunu kaydetti.
Rize"nin Çamlıhemşin ilçesinin Çayırdüzü köyünden yaklaşık 35 kilometresi arazi aracı ile geri kalan 5 kilometresi yaya olarak çıkılan yörede yüzen adaları bulduklarını ifade eden Prof. Dr. Bulut, şunları söyledi:
“Büyük Göl Kaçkar Dağları'nın kuzeydoğuya bakan yamaçlarında, deniz sevisinden 2 bin 365 metre yüksekliktedir. Yöreyi Dikkaya, Çayırdüzü ve Behice köylüleri yayla olarak kullanıyor. Yöreye Koçdüzü Yaylası denilmektedir. Zengin bitki örtüsü, iklim özellikleri, hırçın yer şekilleri ve su kaynaklarıyla eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan yaylada yüzen adaların yer alması da başka bir jeomorfolojik zenginlik olarak kabul edilmelidir. Gölde ve yakınındaki bir başka gölde ilginç yüzen adalar tespit ettik. Büyük Göl içerisinde yüzer halde, oturmuş biçimde ve bitki örtüsünün aşırı gelişmesi nedeniyle hareketi kısıtlanmış 24 kadar yüzen ada bulunmaktadır. Su dengesi korunamamış olan yakındaki gölde ise daha küçük boyutlarda fakat 20"den fazla suları çekilen alanda çökmüş ve karayla bütünleşmiş yüzen ada bulunmaktadır. Ayrıca Artvin"in Şavşat ilçesine bağlı Arsiyan Yaylası"nda 12 yüzen ada keşfettik.”
Prof. Dr. İhsan Bulut, turizm sektörünün geliştiği ve turist profilinin giderek çeşitlendiği ülkemizde, yüzen adaların korunması gereken önemli bir doğal-turistik potansiyel olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Prof. Dr. Bulut “Yüzen adalar sulak alan olmaları nedeniyle sahip oldukları ilginç flora ve fauna özellikleriyle pek çok doğa bilimcisinin araştırma alanına girmektedir. Ulusal, uluslararası turizm açısından doğa turizmi, doğa eğitimi, eko turizm, biyo turizm gibi etkinliklerin yeni gözdesi olarak ilgi beklemektedir. Yurt dışından irtibat halinde olduğum Amerikalı meslektaşım Chet Van Duzer, Türkiye yüzen sda cenneti olabilir, diyor. Ayrıca, Duzer'in Amerika"da basılan iki ciltlik Global Yüzen Ada Bibliyografyası adlı eserde çalışmalarımızla ilgili bir çok referansa ve adalarımıza da yer verilmiştir,” şeklinde konuştu.

YÜZEN ADALAR NASIL OLUŞUYOR?
Rüzgarla hareket eden yüzen adalar, bitki kök ve saplarının, canlı kök ve çürüklerinin birikmesiyle ve birbirine yapışarak organik madde oranı yüksek sıkı keçemsi bir doku oluşturmasıyla meydana geliyor. Birbirine tutunan bu bitkiler, suyun üstünde sal gibi yüzmeye başladıktan sonra üzerinde bitkiler, hatta ağaçlar yetişebiliyor. Nitekim Bingöl yüzen adalarının üzerinde üç dişbudak ağacı ve çalılar vardı. Rüzgarın estiği yöne doğru yer değiştiren adalar, büyüklüklerine göre sırıklarla da itilebiliyor. Oluşumu yüzlerce hatta binlerce yıl süren adaların bilinçsiz yararlanma sonucu kısa sürede yok olabileceğini ve bu nedenle turizme kazandırılması kadar korunması da önemli sayılıyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.