• BIST 98.650
  • Altın 220,453
  • Dolar 5,3434
  • Euro 6,0842
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 2 °C

Türkiye turizmde çevrenin önünde

Türkiye turizmde çevrenin önünde
Bakan Günay, Türk girişimcilerin de çeşitli ülkelerde yeni işletme ve oteller kurarak ülkenin yatırım gücünü ve deneyimlerini paylaştığın söyledi.

ANKARA- Türkiye'nin turizmde çevresindeki ülkelerin önünde olduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türk girişimcilerin de çeşitli ülkelerde yeni işletme ve oteller kurarak ülkenin yatırım gücünü ve deneyimlerini paylaştığına işaret etti.
İstanbul ya da Ankara'da Türkiye'nin zenginliklerinin sergilenebileceği büyük bir müze olmadığına işaret eden Günay, Ankara' Atatürk Kültür Merkezi alanında Türkiye Uygarlık Tarihi Müzesi kuracaklarını söyledi.
Türkiye'nin sektördeki yükseliş hızı bakımından 2008 yılında dünya yedincisi olduğuna dikkati çeken Günay, geçen yıl ülkeye gelen turistlerin sayısının 25-26 milyona ulaştığını anımsattı.
Bu nedenle bölge ülkelerinin Türkiye'nin deneyiminden faydalanmak istediğini kaydeden Günay, Türk girişimcilerin de çeşitli ülkelerde yeni işletme ve oteller yaparak ülkenin yatırım gücünü ve deneyimlerini paylaştığına işaret etti.
Türkiye'nin önemli bir toplumsal ve ekonomik gelişme alanında önceliği yakalamış olmasının gelecek için umut verici olduğunu ifade eden Günay ''Her fırsatta söylüyorum. Türkiye genç bir nüfusa sahip olduğu için, hem istihdama hem de toplumsal yapıyı ileriye doğru dönüştürmeye ihtiyacı var,'' dedi.
Bakan Günay, bir bölgenin sanayi bölgesi olmasının toplumsal yapıyı her zaman yukarı doğru sıçratamadığını, oysa turizm yatırımın gelmesiyle istihdam edilen gençlerin hem kendi aralarında hem de farklı kültürlerle entegrasyonu sağlandığını kaydetti.
Turizmin toplumsal yapıyı dönüştürücü bir sektör olduğunu da ifade eden Günay, bu nedenle Türkiye'nin turizmde öne çıkmasının ülke için bir şans olduğunu bildirdi.
Türkiye'nin turizmde bölgesindeki bütün ülkelerin önünde olduğunu söyleyen Bakan Günay, şunları kaydetti:
''İki yıl önceki saptamalara göre dünyadaki en iyi 100 otelin 20'si Türkiye'deydi. Bunlardan 17'si ise Antalya'daydı. Bugünkü rakamlara göre dünyadaki en iyi 100 otelin 39'u Türkiye'de ama bu açıklamadan sonra Merdan açıldı. Bununla birlikte en iyi 40 otel Türkiye'de oluyor. Yani dünya çapında turizm otoritelerinin belirlediği en iyi 100 otelin 40'ı Türkiye'de. Bu, Türkiye için müthiş bir şey. Bu veriler kalitenin göstergesidir.''

Ertuğrul Günay, toplumda ve yerel yönetimlerde çevre bilincinin gelişmeye başladığını, kendilerinin de çevreye ve tarihe duyarlı bir turizm anlayışından yana olduklarını ifade etti.

İSTANBUL BOĞAZI VE TARİHİ ALANLARDAKİ KAMU BİNALARI
Gazetecilerin İstanbul Boğazı'ndaki kamu binalarının otel ya da müzeye çevrilmesine yönelik açıklamasını hatırlattığı Günay, kamu kurumlarının geçmişte ülkenin en prestijli yerlerini aldığını bildirdi.
İstanbul Boğazı ve tarihi semtlerdeki kamu binaların bazılarının misafirhane, bazılarının da okul ve yurt olarak kullanıldığına işaret eden Günay, sözlerine şöyle devam etti:

''Bunların yapıldığı dönemde Türkiye'nin dünyaya açılması; tarihi, sanatı ve kültürü ile hatırlanan bir ülke olması derdi yoktu. Dünyada da bu kadar büyük bir turizm sektörü bulunmuyordu ama şimdi ülkelerin değeri, kültür ve sanatta yaptıkları atılımlarla ölçülmeye başlandı. Ben de illa şu bina turizme açılsın, demiyorum ama bu konuya yeniden bütünüyle bakalım, diyorum. İstanbul'da Sultanahmet Meydanı'na bakan bir Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü binası var. Yine aynı yerde adliye binası var. Bu adliye binası oradan kalktığında orası yeni bir kamu dairesi olmasın. Ya yıkmalıyız, orada arkeolojik bir park varsa çıkmalı ortaya ya da orasını müze yapmalıyız. Örneğin Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü binasını da butik otel yapabiliriz. Aynı şey Boğaz'daki okullar için de geçerli. Ayrıca asker ya da sivil ayrımı da yapmıyorum. Yeni okulları başka yerlere yapabiliriz. Bir tarihi nostaljisi vardır, ona uygun bir şey yapabiliriz. Bu saatten sonra kamu misafirhaneleri mi kalmış? Her şeyi dünyaya açalım ama bundan bizim insanımız da istifade etsin.''

Bakan Günay ''Oturduğum yer böyle mi kullanılabilir yoksa Türkiye için çok daha nitelikli yüksek bir hizmetin tavanı olabilir mi, diye herkes düşünsün. Ankara'daki makam binamız Resim Heykel Müzesi, Etnografya Müzesi gibi özel binalardan biridir. Taşınabileceğim bir bina bulabilirsem oturduğum binayı müze yapma niyetindeyim,'' şeklinde konuştu.

"İSTANBUL YA DA ANKARA'DA BÜYÜK MÜZE YOK"

İstanbul ya da Ankara'da Türkiye'nin zenginliklerinin dünyaya sergilenebileceği büyük çapta bir müze bulunmadığına işaret eden Günay, şunları ifade etti:

''İş adamlarından öğrendiğime göre Türkmenistan'da son 10 yılda çok sayıda kültür ve sanat yapısı inşa edilmiş. Biz 90. yıla doğru yürüyen Türkiye Cumhuriyetiyiz. Çağdaş devlet olma idealimiz bizim birinci iddiamızdır. Bunun için müze, kültür ve sanat yapısı kuracaksın, senfoni salonu ve sosyal yaşam alanları yapacaksın. Arkeoloji Müzesi ile ilgili bir çalışma yapıyoruz. İki tane büyük projemiz var. Ankara'da Atatürk Kültür Merkezi alanı denilen 1980'den beri sadece adı konmuş bir çivi bile çakılmamış, o alanda 10 yıl önce başlamış bir senfoni inşaatı vardı. Onu Sayın Cumhurbaşkanı, kendi görev süresinde tamamlanacağını söyledi. İkinci proje olarak Ankara'daki Atatürk Kültür Merkezi alanında Türkiye Uygarlık Tarihi Müzesi projemiz var. Ankara'ya, Türkiye Uygarlık Tarihi Müzesi kuracağız. Müzenin konsepti tamamen hazırlandı. Sanıyorum Eylül ayında müze için proje yarışması yapacağız.

Türkiye'nin dünyanın en büyük müzelerinden birini yapmasına ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Bugün dünyanın önde gelen müzelerinde dünyanın dört bir yanından getirilen eserler sergileniyor. İddiayla söylüyorum; biz dünyanın bir başka ülkesinden bir şey almadan, çalmadan dünyanın en büyük müzesini kurabiliriz. Bence bunun da Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara'da olması lazım.''

Birçok uygarlık ile Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkenti olan Ankara'nın tarihi kent merkezini ayağa kaldırmak için bir proje hazırladıklarını da hatırlatan Günay ''Bunların hepsi benim dönemimde biter demiyorum ama Cumhuriyet'in 100. yılında hayal ettiğim Ankara gerçekleşirse bugünkü gibi keşmekeş bir şehir olmaktan kurtulur. Doğru düzgün bir hale kavuşur. Bunlar olunca da sadece Ankara'ya 5 milyon turist gelebilir. Bu benim hayalim. Bir diğer hayalim de şu anda 100 bin kişinin çıktığı Nemrut'a 1 milyon insanın çıkmasıdır,'' dedi.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU'DA TURİZM

Ertuğrul Günay, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki turizm çalışmaları hakkında da şu bilgileri verdi:

''Buralarda çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Mardin'de Şanlıurfa'da, Gaziantep'te çok önemli çalışmalarımız var. O bölgenin çok önemli bir kültür turizmi potansiyeli var. Şanlıurfa'da bir park düzenlemesi yapılıyordu 2007 yılının Eylül ayında... 1,5 metre derinlikte bir rastlantı ile Zeugma mozaiklerine kıyaslanabilir mozaikler çıktı. İnanılmaz bir güzellikte. Diyarbakır'da bölgenin en büyük müzelerinin birinin çalışmasını yapıyoruz. Gaziantep'te önümüzdeki hafta bir kent müzesinin açılışını yapacağız.''

Bakan Günay, mayınlı arazilerde arkeolojik çalışma yapılıp yapılmayacağı ile ilgili soru üzerine de ''Arazi mayınlardan temizlendiğinde her tarafı tarımda kullanılacak diye bir şey yok. Doğal ya da arkeolojik herhangi bir özelliğin ortaya çıkması halinde kazılar yapılır. Buralarda önemli eserler çıkabileceğine inanıyorum. Çünkü burası Mezopotamya. Yani insanlığın ilk ayak izlerinin bulunduğu yer. O çağlarda o uygarlıklar bugün mayınlı olan bu araziye ayak basmıştır mutlaka. O bölgede tarım da olacak, arkeoloji de olacak. Yeter ki biz mayından kurtulalım, terörden kurtulalım. Toprakların altı mayın üstü mayın olmasın'' dedi.

2010-2011 HEDEFİ 30 MİLYON TURİST

Gazetecilerin turist sayısıyla ilgili bu yıl bir hedeflerinin olup olmadığını sordukları Günay, küresel kriz ve H1N1 virüsünden turizm sektörü olarak Türkiye'nin Akdeniz kenarındaki diğer ülkelerden az etkilendiğini ifade etti.

Küresel çöküntünün etkili olduğu bir dönemde turist sayısı ile ilgili rakam vermenin spekülatif olabileceğini kaydeden Ertuğrul Günay ''Turist sayısında 2010-2011'de 30 milyon rakamını yakalayabileceğimizi tahmin ediyorum. Geçen yıl hedefimiz 25 milyondu. Biz 26 milyonu aştık. Bu konuda benim hayalim gelen turistin Türkiye'de daha fazla yer görmesini, daha fazla gezmesini sağlayarak daha fazla para harcamasını gerçekleştirmektir,'' şeklinde konuştu.

SAHİLLERDE BAKANLIĞIN YETKİLİ KILINMASI

Bakan Günay, bir gazetecinin sahillerde imar ve ruhsatlandırma işlemlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığına yetki verilmesini öngören yasa teklifiyle ilgili sorusuna ise şu yanıtı verdi:

''Arkadaşlar, herkes elini vicdanına koysun. Anadolu'daki sahil kasabalarını biliyorsunuz değil mi? Her seçimde orada bir rant kavgası, her seçimde orada bir taviz veriliyor mu, verilmiyor mu? Her belediyenin kendisine göre bir imar planlaması var mı, yok mu? Sahillerimiz bakanlığım yüzünden mi böyle bir beton yığınına döndü? Yoksa orada kendi kafasına göre imar yetkisi kullanan belediyelerin birbirinden farklı, birbirinden çarpık uygulamaları yüzünden mi? Bizim yapmaya çalıştığımız şu; sahiller sınırlı. Sahiller, Türkiye'nin ve dünyanın geleceği. Burada bir bütüncül yaklaşım sergileyelim. Kültür ve turizm koruma geliştirme bölgesi ilan ettiğimiz yerlerde zaten mevcut mevzuata göre yetki bize geçiyor. Ama butünüyle bugünkü sahillerde yeni imar kriterleri koyalım, betonlaşma sınırları koyalım, yoğunluk sınırları koyalım. Elbette bunları biz kendi başımıza koymayacağız, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerle beraber bu kriterleri belirleyeceğiz.''

Belediyeler arasında ayrım yapmadıklarını da söyleyen Günay ''Tarihi, doğayı ve kaliteyi koruyacağız, kriterlerimiz bunlar. Kriterlere aykırı bir şey yapanın da biz yakasına yapışmasını biliriz,'' dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.