• BIST 92.231
  • Altın 214,993
  • Dolar 5,3554
  • Euro 6,0991
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 5 °C

Türkiye-Suudi Arabistan işbirliği

Türkiye-Suudi Arabistan işbirliği
Riyad’da 5 Mart 2008 tarihinde imzalanan Türkiye-Suudi Arabistan Turizm İşbirliği Mutabakat Zaptı Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı

ANKARA- Riyad"da 5 Mart 2008 tarihinde imzalanan Türkiye-Suudi Arabistan Turizm İşbirliği Mutabakat Zaptı Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.


Türkiye-Suudi Arabistan Turizm İşbirliği Mutabakat Zaptı şunları içeriyor:

TÜRKİYE CUMHURİYETİ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İLE SUUDİ ARABİSTAN KRALLIĞI TURİZM YÜKSEK KOMİSYONU ARASINDA TURİZM İŞBİRLİĞİ MUTABAKAT ZAPTI

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Suudi Arabistan Krallığı Turizm Yüksek Komisyonu (bundan böyle "Taraflar" olarak anılacaktır), her iki ülkenin ortak menfaatleri doğrultusunda turizm alanında iki ülke arasında işbirliğini geliştirmek amacı ile ve Türkiye Cumhuriyeti ve Suudi Arabistan Krallığı arasındaki Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşmasına bağlı olarak,

Aşağıdaki hususlarda mutabakata varmışlardır;

MADDE (1):

Taraflar turizm ürünlerinin geliştirilmesi ve pazarlanması amacı ile bilgi ve deneyim değişiminde bulunacaklardır.

MADDE (2):

Taraflar ülkelerindeki turizm sektörü temsilcileri için çalışma grupları, eğitimler ve seminerler organize ederek ve birbirleriyle karşılıklı uzman değişiminde bulunarak teknik bilgi alışverişinde bulunacaklardır.

MADDE (3):

Taraflar turizm ve yatırım planlaması, turizm alanlarının geliştirilmesi, turizm tesislerine ruhsat verilmesi, turizm projelerinin faaliyete geçirilip geliştirilmesi gibi alanlarda bilgi alışverişinde bulunacaklardır. Taraflar aynı zamanda turizm sektöründe istihdam edilen insan kaynakları ve turizm eğitimi müfredatı ile turizmle ilgili çalışmalar ve araştırmaların geliştirilmesi konularında işbirliği içerisinde olacaklardır.

MADDE (4):

Taraflar turizm uzmanları, gazeteciler ve medya temsilcileri için tanıtım gezileri düzenleyerek turizm pazarlaması konusunda işbirliği yapacaklardır. Taraflar her iki ülkedeki turizm potansiyellerini ve gezilecek yerleri tanıtan etkinlik ve festivallere iştirak edeceklerdir.

MADDE (5):

1. İşbu Mutabakat Zaptı her iki taraf da ülkelerindeki gerekli prosedürlerin tamamlandığı hususunda birbirlerini diplomatik kanallar yolu ile bilgilendirdiği tarihten sonra 30 gün içerisinde yürürlüğe girecektir. Mutabakat Zaptındaki herhangi bir değişiklikte de bu uygulanacaktır.

2. İşbu Mutabakat Zaptı beş (5) yıl için yürürlükte kalacaktır. Taraflardan biri bitim tarihinden 6 ay önce yazılı bir bildirimle feshi diplomatik kanallardan diğerine ihbar etmedikçe kendiliğinden otomatik olarak beşer yıllık (5) yeni süreler için yenilenecektir.

İşbu Mutabakat Zaptı Riyad'da, 5/3/2008 (27/2/1428 H) tarihinde ikişer orijinal kopya halinde Türkçe, Arapça ve İngilizce dillerinde hepsi eşit derecede geçerli olmak üzere düzenlenmiştir. Herhangi bir uyuşmazlığın ortaya çıkması durumunda İngilizce metin esas alınacaktır.
Haber Girişi: 27/06/2009 11:24:35
Habere yorum yaz
Haberi arkadaşına gönder
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.