• BIST 104.443
  • Altın 229,858
  • Dolar 5,4751
  • Euro 6,2151
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 17 °C

Türkiye sağlık turizminde büyüdü

Türkiye sağlık turizminde büyüdü
Dr. Nihat Tanfer’e göre hasta sayısı 250 bine çıkınca Avrupa yerine Türkiye’yi tercih eden yabancı turist sayısı en az dört kat artacak.

İSTANBUL- 2012 yılında Türkiye’ye gelen yabancı hasta sayısı 250 bine çıkınca özel hastaneler hedef büyüttü. Dr. Nihat Tanfer’e göre Avrupa yerine Türkiye’yi tercih eden yabancı turist sayısı en az dört kat artacak.
Sağlık sektöründeki başarılı çalışmalar ve yapılan yatırımlar yabancıların Türkiye’ye ilgisini her geçen yıl daha da arttırıyor. Tanfer Diş Kliniği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nihat Tanfer yılda ortalama 130 bin yabancı turistin sağlık turizmi kapsamında Avrupa yerine Türkiye’yi tercih ettiğini ve bu rakamın önümüzdeki yıllarda en az 4 kat artacağını öngördüklerini ifade etti. Tanfer, bu rakamın çoğunluğunu medikal ve termal turizmin oluşturduğunu ifade etti. Yüzde 2’lik bir oranla diş tedavilerinin tercih edildiğini belirten Dr. Nihat Tanfer önümüzdeki yıl diş tedavilerinde yüzde 25’lik bir büyüme hedeflediklerini vurguladı. Tanfer “Diş tedavilerinin diğer operasyonlara göre çok komplike olmaması, tedavi sonrası ağır bakım gerektirmemesi yurt dışı hastalarının diş tedavisi için ülkemize gelmesini kolaylaştırmakta. Ülkemize gelen hasta aldığı tedaviye karşılık ortalama 3000-4000 Euro ödemekte” dedi. Hedef ABD’li turist Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konumu gereği ulaşımın kolay olması itibariyle yurt dışından ülkemize ağırlıklı olarak Avrupa’daki Türklerin geldiğini ifade eden Dr. Tanfer,” Avrupa’da yaşayan yabancılar tercihte 2’ inci sırada yer alıyor. 3’üncü sırada ise komşu ülkeler Bulgaristan, Azerbaycan ve Irak var. 4’üncü sırada ise eski Rus Cumhuriyetleri, Arap yarımadası, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden gelen hastalar takip ediyor. Avrupa ülkelerinden gelen hastalar ağırlık olarak sırasıyla Almanya, Hollanda, Fransa, Rusya ve İngiltere ülkelerinden oluşuyor” diye konuştu. ABD’nin coğrafik konum olarak uzak olmasının ülkemize ulaşımda bir dezavantaj sağladığını vurgulayan Dr. Nihat Tanfer, bunu avantaja çevirecek stratejilerle bu ülkeden de potansiyeli artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Türk uzmanların katkısı büyük
“Sağlık turizminin bu noktaya gelmesinde Türk uzmanların başarısı büyük” diyen Tanfer şunları söyledi: “Ülkemiz hekimlerinin geliştirmiş olduğu teknikler artık literatüre geçmekte olup tüm dünya hekimleri tarafından örnek teşkil etmektedir. Sağlık kurumlarında kullanılan cihazların ileri teknoloji ile donatılması ve bütün bu avantajların ayrıca diğer ülkelere kıyasla çok daha uygun fiyata sunulması bizi tercih ediliyor kılmaktadır. Bir diğer önemli husus da kurumların sağlık için uluslar arası pazarlama konusuna çok daha fazla bütçe ayırmaları ve Ekonomi Bakanlığı’nın sağlık turizmine verdiği destek programlar tercih edilmemizi sağlayan başlıca unsurlardır. Ülkelerin sağlık turizminde başarılı olmasının temel koşulu, sağlık turizminin devlet politikası haline getirilmesidir.”

Yabancı hasta sayısı artıyor
Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Gökçen Erdoğan, tedavi olmak için Türkiye’yi tercih eden yabancı hasta sayısının giderek arttığını söyledi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gökçen Erdoğan, sağlık turizminde Başkent’in çok ciddi bir potansiyele sahip olduğunu belirterek “Ankara her ne kadar en fazla yabancı hastanın geldiği şehirlerden biri olsa da, potansiyeli bakımından bu pastadan hak ettiği payı alamıyor” dedi.

250 bine ulaştı
Sağlık turizminde Türkiye popülaritesi giderek arttığını aktaran Erdoğan “Tedavi amacıyla ülkemizi tercih eden yabancı hasta sayısı her geçen yıl artıyor. Verilere baktığımızda 2008’de ülkemize gelen yabancı hasta sayısı 74 bin iken, bu rakam 2009 yılında 91 bine, 2010 yılında 109 bine, 2011 yılında 156 bine, 2012 yılında da 250 bine yükselmiştir. Bu hastaların önemli bir kısmı, aralarında Ankara ve İstanbul’un da bulunduğu 5 kente gelmiştir. Ancak Ankara’nın sağlık alanındaki potansiyelini göz önünde bulundurursak, bu potansiyelin karşılığını aldığını söylemek mümkün değil” diye konuştu.

Star
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.