• BIST 103.310
  • Altın 229,938
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 4 °C

Türkiye Japonya'ya borçlanacak

Türkiye Japonya'ya borçlanacak
8 yıl aradan sonra Japon piyasasına girmek için nabız yokluyor. Hazine Samurai piyasasına girmek için Japonya Yatırım Bankası'ndan bilgi bekliyor.

ANKARA- Hazine, dış borçlanmada 8 yıl aradan sonra Japon piyasasına girmek için nabız yokluyor. Hazine Samurai piyasasına girmek için Japonya Yatırım Bankası'ndan bilgi bekliyor.
Hazine Müsteşarlığı, dış borçlanmada 8 yıl aradan sonra Japon piyasasına girmek için nabız yokluyor. Japonya Yatırım Bankası (JBIC) kanalıyla Samurai piyasasına girmek isteyen Hazine, JBIC'den detaylı bilgi bekliyor. Hazine yetkilileri, Japon piyasasının Türkiye ve gelişmekte olan ülkelere kapatıldığını ancak krizden sonra Japonya'nın tekrar piyasayı açmaya yönelik program başlattığını söyledi.
Bu programdan Endonezya, Kolombiya gibi bazı ülkelerin yararlanmaya başladığını belirten Hazine yetkilileri, "Koşulları uygun bulursak, piyasaya girmeyi biz de planlıyoruz" dedi.

IMF'den herhangi bir finansman öngörülmedi
Yetkililer, İstanbul'daki IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarında JBIC yetkilileriyle görüştüklerini ve bu konuda temasların devam ettiğini kaydederek, piyasaya giriş için başvuruların 2010 Mart ayına kadar sürdüğünü kaydetti. Türkiye 1992-2000 yılları arasında Japon piyasasında 19 ihraçla 8 milyar dolarlık borçlanma yapmıştı. En son ihraç ise 21 Kasım 2001 tarihinde 4 yıl vadeli bir tahvil için gerçekleştirilmişti. Bu kâğıdın da vadesi 2004 yılında bitmişti.
Hazine yetkililerinin verdiği bilgiye göre 2010 finans programında Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) herhangi bir finansman kullanımı öngörülmedi. 2010 yılında 9 milyar dolar dış borçlanma öngörülüyor. Bunun 5.5 milyar doları eurobond tahvilinden 3.5 milyar doları da Dünya Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası'ndan temin edilecek kaynaklardan oluşacak.
Bu çerçevede 2010 yılında Dünya Bankası'ndan 2 adet program kredisi alınacak. Bunun birincisinin yılın ilk çeyreğinde gelmesi planlanıyor ve tutarı 1 milyar 250 milyon dolar olarak öngörülüyor. 750 milyon dolarlık ikinci dilim kredinin de yılın ikinci yarısında alınması planlanıyor.
Edinilen bilgiye göre IMF'den bir kaynak temin edilmesi halinde, miktarına ve zamanlamasına bağlı olarak bu, iç borç çevirme oranının düşürülmesi ve Hazine rezervinin güçlendirilmesinde kullanılacak.
Hazine yetkilileri, Körfez ülkelerine yönelik özel bir borçlanma enstrümanı bulunmadığını belirterek "İslami tahvil" olarak bilinen sukuk türü borçlanma senedinin 2010 yılı programında yer almadığını kaydetti ve "Olmayacağı anlamı taşımıyor. Ama şu anda yok" diye konuştu.

Yıllık büyümede revizyona gerek yok
Hazine yetkilileri, üçüncü çeyrekte Türkiye ekonomisinde görülen yüzde 3,3 düzeyindeki daralmanın beklentilere paralel gerçekleştiğini ifade ederek Hazine'nin şu an itibariyle ekonomide yıl sonu için öngörülen yüzde 6'lık daralmada revizyon düşünmediğini kaydetti. Yetkililerin verdiği bilgiye göre bütçe açığının da Orta Vadeli Program'da yer alan 62.8 milyar TL'lik tahminin altında gerçekleşmesi bekleniyor. Yetkililer, yurtiçindeki mallar üzerinden alınan Katma Değer Vergisi (KDV) ile akaryakıt ve tütün Özel Tüketim Vergisi'nde (ÖTV) öngörülenden daha iyi gelişmeler olduğunu söyledi.
2010 yılı finansman programında özelleştirme gelirlerinin 5.2 milyar lira öngörüldüğünü ve bunun bütçede yer alan 10.4 milyar liranın oldukça altında kaldığını belirten Hazine yetkilileri, temkinli yaklaştıklarını, yargı süreçlerini ve ilk kez satışa çıkarılacak olanları gözeterek, kesin gözüyle baktıkları özelleştirmeleri esas aldıklarını söyledi.
Hazine yetkilileri aynı temkinli davranışın geçen yıl da tercih edildiği hatırlatıldı. Hazine yetkilileri, özelleştirmede beklediklerinin üzerinde gelir sağlanması halinde de bunun iç borç çevirme oranının düşürülmesi ve Hazine rezervlerinin güçlendirilmesi için kullanılacağını kaydetti.
Hazine, dış borçlanmada 8 yıl aradan sonra Japon piyasasına girmek için nabız yokluyor. Hazine Samurai piyasasına girmek için Japonya Yatırım Bankası'...

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.