• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 9 °C

Türkiye İspanyol basınında

Türkiye İspanyol basınında
İspanyol Intramuros dergisi, ülkemizin kültürel mirasının farklı açılardan yansıtıldığı özel Türkiye sayısını yayımladı

MADRİD- İspanyol Intramuros dergisi, ülkemizin kültürel mirasının farklı açılardan yansıtıldığı özel Türkiye sayısını yayımladı. 
Edebiyattan müziğe, sinemadan plastik sanatlara kadar sanatın her türü hakkında hazırlanan makalelerle İspanyol kültür ve sanat camiasının en beğenilen dergilerinden olan INTRAMUROS yeni sayısını Türkiye'ye ayırdı.
Yayın hayatına başladığı 1994 yılından bugüne sadece raflarda kalmayıp İspanya Eğitim, Kültür ve Spor Bakanlığı'nca İspanya'nın belli başlı kütüphanelerine, bunun dışında da Amerika ve Avrupa'ya dağıtılmakta olan INTRAMUROS, şimdi de ülkemizin farklı kültürel değerlerinin sergilendiği Türkiye özel sayısıyla okuyucularının karşısına çıktı.
Daha önce İtalya, Yunanistan, Fas ve Mısır gibi farklı ülkeler için özel sayılar hazırlayan dergi, 2009 kış sayısının tamamını mevlevilikten edebiyata, arkeolojiden sinemaya kadar çok farklı dosyalarıyla Türkiye'ye ayırdı.
Pasion Turca'nın desteğiyle hazırlanan 44 sayfalık INTRAMUROS özel Türkiye sayısıyla kültürel mirasımız sergilendi.
Yazdığı kitaplarla ülkemizi İspanyollara tanıtan ünlü İspanyol yazar Javier Sierra'nın Gizemler Ülkesi başlığıyla yayımlanan makalesinde "bugün Nemrut Dağı olarak tanınan harabelerde otururken Türkiye'nin medeniyetlerin gizemli köklerini arayışım için bitip tükenmez bir hazine olacağını anladım," ifadesi yer aldı.
Son kitabı LA RUTA PROHIBIDA ile sadece İspanyollara değil, Türklere bile Nemrut Dağı ve Piri Reis Haritası hakkında birbirinden çarpıcı bilgiler verirken bir de Piri Reis Haritası'nın bir kopyası hediye edilmişti.
1992'de TUTAV ödülünü alan Şair ve Yazar Clara Janés'in Duyuların Esareti başlıklı Istanbul'u anlattığı makalesi derginin bir başka ilgi çeken yazısı.
Istanbullu kadınlardan Sultan Ahmet Camisi'ne, Kariye Müzesi'nden böreklerimize, İlhan Berk'ten Fazıl Hüsnü Dağlarca'ya kadar izlenimlerin anlatıldığı yazıda "Hiç şüphe yok ki Barcelona'daki evimden denize baktığımda gözlerimin aradığı Istanbul olurdu," denildi.
Intramuros dergisinin sayfalarında sadece İspanyol yazarlara değil, Türk yazarlara da geniş yer verildi.
La Novela del Conquistador adıyla Ispanyolcaya çevrilen Boğazkesen adlı romanı ve Fatih Sultan Mehmet'in Istanbulu'nu anlatan Türk Dil Kurumu ödüllü Nedim Gürsel de bir makalesiyle dergide yer aldı.

Genç yazarlarımızdan Özlem Kumrular'ın Istanbul'u anlatan makalesinde ise "iletişim kurmak için tek bir ortak dile ihtiyacımız yok; müzik, dans, aynı yemekler aracılığıyla da iletişim kuruyoruz," ifadesine yer verildi.

Ispanya'nın en çok okunan gazetesi El Pais'in yazarı ve Ispanya'nın en önemli sanat eleştirmeni olan Roger Salas, ülkemizin tarihi mirasını Istanbul Arkeoloji Müzesi'nde yer alan Büyük Iskender'in Lahdi ile ilgili makalesinin aracılığıyla anlattı.

"Istanbul'a 25 uzun sene önce gerçekleştirdiği yolculukta keşfettiği; daha doğrusu arayıp bulduğu Büyük Iskender'in Lahdi'ni" anlattığı yazıda "nasıl olup da yüzyıllar sonra bu efsane gücün tüm dünyada insanları etkilediğini" sormaktan kendini alamıyor.

Türkiye'nin Atatürk'ten söz etmeden tanıtılamayacağını gösteren INTRAMUROS dergisinde Prof. Dr. Suna Kili'nin "Neden Atatürkçülük?" sorusuna verdiği yanıt olarak hazırladığı makale de yer aldı.

Barışçılığından hümanizmine, Türk dilinin sadeleştirilmesinden ilim ve fenin önemine ilişkin değerlendirilmelerle Atatürkçülük tanıtıldı.

Ülkemizin kültürel mirasını gözler önüne seren en güzel yazı Nişantaşı'da büyümüş olan Musevi kökenli sanatçı SUZY'nin makalesi oldu.

"Kendimdeki tarihi, linguistik ve kültürel zenginliği fark etmeye başladım: Türkçe ana dilimdi, Ladino ninelerimin dili, Ingilizce ise 9 yaşında öğrenmeye başladığımdan artık bana yabancı bir dil gibi gelmiyordu," ifadesinin yer aldığı makalede ülkemizde yüzyıllardan beri farklı kültür, inanç ve dillerin bir arada, kardeşçe yaşadığına dikkat çekildi.

Dergide Türk tiyatrosu da İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Prof. Dr. Dikmen Gürün'ün ağzından tanıtıldı.

Günümüzde Türk tiyatrosunun yeni bir solukla ilerlediğinin ifade edildiği yazıda bu durumun tüm açılardan araştırılmaya değer bir konu olduğuna dikkat çekildi.

Ülkemizin çok tanınan kültürel simalarından Mevlana Celaleddin Rumi ve Mevlevilik hakkında, 1999'da kurulan Mevlâna Eğitim ve Kültür Derneği'nin Başkanı Abdülhamit Çakmut'ça "İnsan olma sanatı olan tasavvuf" hakkında yazılan makalede ise "Düşünen, sorgulayan, var oluş sebebini idrak eden insanın etrafına kalp gözüyle baktığında bu muhteşem yapıyı" göreceği ifade edildi.

Dergide ayrıca nazara karşı kullandığımız ve İspanya'da çok moda olan nazar boncuğundan sinemamızın usta oyuncusu Tuncel Kurtiz'e, gezginlerin Türkiye anılarına kadar çok farklı yazarların makalelerine de yer verildi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.