• BIST 103.310
  • Altın 228,848
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 14 °C

Türkiye ekonomide ve siyasette sisler bulvarında

Türkiye ekonomide ve siyasette sisler bulvarında
Türkiye 2013'ün son çeyreğine girerken belirsizlik içinde...Ekonomide cari açık nasıl karşılanacak sorusu var. Siyasette ürkütücü dönem başlıyor

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü 28 Ekim-02 Kasım 2013

İSTANBUL - Türkiye 2013 yılının son çeyreğine girerken, siyasi ve ekonomik gündemi ile tam bir sisler bulvarını andırıyor. Pekçok şeyi açık seçik görebilme imkanı yok. Ekonomik olarak FED korkusu Demokles’in kılıcı gibi tepemizde. Fonlar çekilmeğe başlarsa ne yaparız deniyor. Gerçi bu konuda bir müddet rahatız. TCMB para politikası ile yönetilmeğe devam diyoruz. Konut balonu, kredi balonu midemizi burkuyor. Cari açık nasıl karşılanacak sorusu aklımızda. Bereket ki bütçe açığımız o kadar önemli değil.
Siyasi olarak da farklı bir tablo yok. Ürkütücü bir dönem yaşanıyor. Suriye tam manasıyla bizim üstümüze yıkıldı. 600.000 bin mülteci ile başabaş kaldık.. Komşularla sorunlar herzamankinden fazla. Kürt sorunu süreci sözde devam ediyor. Ancak beklentiler fazla ve kimse tatmin olmuş değil. İleri geri konuşmalar can sıkıyor.Öçalan af istiyor. Amerika ve Nato ile füze sorunu yaşanıyor. Füze ihalesinin Çin firmasına verilmesi ve bu firmanında ABD'nin yasak listesinde olması ABD ilişkilerini gerdi. Nato eğer bu gerçekleşirse mevcut sistemimi kullandırtmam diyor. Haklıda. Bir zamanlar aynı davranışı Yunanistan'a karşı biz diretmiştik. Zor bir süreç yaşanıyor. Babacan’ın ABD'de katıldığı toplantıda Türkiye'nin laiklik anlayışı irdeleniyor.B atı dünyasında 2002 yılındaki endişeler tekrar uyanıyor.
Ülke yakın vadede Mart 2014'de yerel seçimlere girecek. İktidar ve muhalefet için sonuç çok önemli. Her iki parti'de İstanbul üzerinde temerküz ediyorlar. AKP'nin İstanbul'u bırakmaması lazım. Aksi olursa bu AKP'de düşüşü başlatır. CHP alamaz ise orada da kırılganlıklar olacak. 2014'de Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Orası da apayrı bir kaos. Erdoğan Köşk'te Gül gibi yetkisiz bir cumhurbaşkanlığı yapmak istemiyor.
Başka bir önemli konu Balyoz ve Ergenekon davalarının seyri. Yargıtay'ın Balyoz'u bu şekilde onaylaması beklenmiyordu. Yargıtay'a güven duyuluyordu. Ama sonuç beklendiği gibi olmadı. Ağır cezalar karşısında büyük infial var.

erdem-basci-merkez-bankasi.jpg

MERKEZ BANKASI, POLİTİKA DEĞİŞİKLİĞİNE GİTMEDİ

Merkez Bankası geçtiğimiz haftaki toplantısında beklendiği gibi politika değişikliğine gitmedi. Politika faizini %4.5'da sabit bıraktı. Faiz koridorunun üst bandı borç verme faizi %7.75, alt bandı olan borçlanma faizi ise %3.5 ile değiştirilmedi.
Yapılan açıklama bir ay önceki açıklamanın aynısı idi.
“Yurtiçi nihai talep ve ihracatın ılımlı büyüme Eğilimini koruduğu, cari işlemler dengesindeki olumlu gelişmelerin ise sürdüğü kaydedildi.
Döviz kurundaki oynaklık nedeniyle çekirdek enflasyon göstergelerinin beklentilerin üstünde olacağını vurgulayan PPK “Bu durumun fiyatlama davranışları üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Kurulca para politikasındaki temkinli duruşun korunarak gerekli görülen sıklıkta ek sıkılaştırmaya devam edilmesi uygun bulunmuştur” ifadelerini kullandı.
Açıklamanın piyasalara herhangi bir etkisi olmadı.

BANKALAR İÇİN EN KÖTÜ ÇEYREK GELİYOR
Bankalarımızın üçüncü çeyrek sonuçları açıklanıyor. Sektörde tüm yılın en zayıf dönemi olması bekleniyor. Neden olarak marjlardaki daralma öne sürülüyor.
Morgan Stanley'in raporuna göre büyüme mukayeselerinde bankacılık sektörü %5 ile çoğu sektörün gerisinde kaldı. Lider sektörler tüketim ve sanayi oldu.
Bankacılıkla ilgili yeni düzenlenen önlemlerin kredi balonunun daha da büyümesini önlemesi beklenirken, özellikle borsada ilginin bankacılık dışı sektörlere kayması bekleniyor..
BDDK raporunda takipteki kredilerin %9 oranında arttığı, varlık kalitesinin kötüleşmeğe başladığını belirtiliyor.
İş Yatırım'ın raporunda sektörde üçüncü çeyrekte %30'a yakın düşüş bekleniyor.
Bu çeyrekte 2013 ilk yarısına göre faiz dışı gelirlerde önemli düşme var.

AVRUPA RAPORU

SUPER DRAGHİ

Son zamanlarda zaman zaman ağır tenkitlere maruz kalsa da AMB Başkanı Draghi sayesinde Avrupa ilginç bir rally yaşıyor. Dolar/Euro paritesinin 1.38'lere kadar çıkması bunun göstegesidir.
Yatırım Fonu müşterileri taze likit parayı son 15 haftadır aralıksız olarak Avrupa'ya gönderdi.
Draghi Euro'yu koruyacağına dair yaptığı açıklamalarla bu iyileşmeyi başlatırken Euro bölgesinde İspanya ve Yunanistan dahil parlak bir süreç yaşandı. Ülkeler bazında bakıldığında İzlanda ve Yunanistan'da endeksler %28 artış gösterdi.

emena2.20131027113202.jpg

MERKEL'E “ SENİ DİNLEMİYORUZ “SÖZÜ

Almanya, ABD istihbahrat birimlerinin Almanya Başbakanı Angela Merkel'in cep telefonlarını dinlemiş olabileceğini iddia etmişti. Başkan Obama Merkel'e telefonlarının dinlenmediği ve dinlenmeyeceğinin mesajını verdi..
Yıl 1989 Ankara'da Cumhurbaşkanı Özal ile toplantıdayız. O zamanlar araba telefonları var. Toplantı başlarken Özal bir aleti masanın üzerine koyup, bize Köşk'ün yakınından geçen araçların araba telefonlarını dinletmişti. Aman dikkatli olun demişti. Şimdi olay cep telefonlarında çok daha ciddi boyutlarda.
Geçtiğimiz hafta içinde Fransa'da milyonlarca telefon görüşmesinin ABD tarafından dinlendiğinin ortaya çıkmasından sonra, merkel'in cep telefonlarının görüşmelerinin izlemeye alındığına yönelik iddialar AB içindeki sıkıntıyı artırdı.

İSPANYA 2 YILLIK RESESYONDAN ÇIKTI
İspanya Merkez Bankası tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre ekonomi önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 büyüyerek iki yıldır devam eden resesyondan çıkmayı başardı.
Euro Bölgesi'nin dördüncü büyük ekonomisi olan İspanya'nın büyümeye dönmesi, bölgenin üç yıllık krizden nihayet çıkmaya başladığına dair umutları arttırabilir.

emena3.jpg

İspanya'daki söz konusu değişim, ikinci çeyrekte 18 aydır süren daralmanın ardından büyümeye geçen Euro Bölgesi'nin üçüncü çeyrekte de büyümüş olduğu beklentilerini artırdı. Çarşamba günü açıklanan bir tüketici güven endeksi anketi de güven artışının sürdüğünü gösterdi.
Spiro Sovereign Strategy şirketi "Psikolojik açıdan baktığımızda iki yıllık daralmanın ardından İspanya'da milli gelirin artması Euro Bölgesi krizi için bir dönüm noktası," diye konuştu.
İspanya Başbakanı Mariano Rajoy da Barcelona'da düzenlenen bir konferansta, "Açıklanan veriler, İspanya'da ekonomik toparlanmanın yavaş yavaş hızlandığının bir kanıtı," diye konuştu.
İspanya ekonomisinin büyümeye döndüğü haberleri finans piyasaları tarafından da memnuniyetle karşılandı. 10 yıl vadeli tahvil fiyatları beş aydan uzun bir süredir kaydedilen en yüksek seviyelere tırmandı.
İspanya Merkez Bankası'nın açıklamasının hemen ardından İspanya 10 yıllık gösterge tahvillerin faizi Salı günkü kapanışa kıyasla 0.06 puan geriledi.
JP Morgan'dan Mr. Stealey konu hakkında, "Bu veri, Euro Bölgesi'nin resesyondan çıkmak için doğru şeyler yaptığının bir diğer göstergesi," diye konuşsa da Spiro Sovereign Strategy şirketi genel müdürü Spiro'ya göre ülkenin kayda değer bir toparlanma elde edebilmesi için yerel faktörlerden kaynaklanan gerilemeyi arkada bırakması gerekiyor. Merkez bankası verilerine göre yerel talep çeyrek bazda yüzde 0,3 azaldı. Başka bir deyişle İspanya'da toparlanma son yıllarda beklentileri aşan ihracat performansına bağlı.
Eurostat verilerine göre İspanya'da ilk çeyrekte milli gelirin yüzde 90.1'ine denk olan hükümet borcu ikinci çeyrekte yüzde 92.3'e yükseldi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise söz konusu oran yüzde 77.6 idi.

AMB, bankaların bilançolarını incelemeye başlayacak
Avrupa Merkez Bankası (AMB) tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada Letonya'dan Almanya'ya kadar birçok yerdeki yaklaşık 130 finansal kuruluşun bilançolarının Kasım ayında incelenmeye başlayacağı belirtildi. AMB böylece Avrupa bankalarının sağlığına ilişkin endişeleri ortadan kaldırmayı ve özel sektöre kredi verilmesini muhafaza etmeyi amaçlıyor.
Varlıkların gözden geçirilmesi ve olağan stres testlerinin yanı sıra AMB, bankaların riske uyarlanmış sermayelerinin yüzde 8'ini olası kayıplara karşı tampon olarak ayırmasını istiyor.

emena4.20131027113301.jpg

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi.

Şu an 17 ülkeden oluşan euro bloğunun üye sayısı Ocak ayında Letonya'nın da katılımıyla 18'e yükselecek.
AMB Başkanı Mario Draghi açıklamasında, "Varlıkların incelenmesi, Avrupa ve Euro Bölgesi ekonomisinin geleceği için ileriye dönük önemli bir adım," ifadesini kullandı.
AMB'nin sermaye eksikliği tespit etmesi durumunda bankaların yeniden sermayelendirme gibi düzeltici tedbirler alması gerekecek.
Bankalarla görüşmelerin yakında Frankfurt'ta başlayacağını belirten AMB tarafından, stres testlerine ilişkin detayların daha ileriki bir zamanda Avrupa Bankacılık Otoritesi ile koordineli olarak açıklanacağı bilgisi verildi.
Euro Bölgesi uzun süredir devam eden resesyondan çıkmayı bahar aylarında başarmıştı. Ancak zayıf ve ülkeler arasında dengesiz olan büyüme yıllık bazda yüzde 1 civarında olurken işsizlik halen rekor yüksek seviyelere yakın seyrediyor.
Bölgenin sürdürülebilir bir toparlanma elde edebilmesi için bankaların hane halkına ve şirketlere verdiği kredi miktarını artırması gerekiyor. Böylece yeni harcamaların, yatırımların ve istihdamın canlandırılması amaçlanıyor.
AMB faiz oranlarının düşük olmasına ve bankacılık sisteminde nakdin oldukça bol olmasına rağmen Euro Bölgesi'nde özel sektöre verilen kredi miktarı hızla düşmeye devam ediyor. Resesyonun vurduğu Güney Avrupa ülkelerindeki küçük şirketler Almanya'daki benzerlerine kıyasla çok daha yüksek faiz ödüyor.
Bu arada gazetelerde konut balonunun Almanya'da da şiştiği konusunda haberler yeralıyor. Alman Merkez Bankası ülkedeki konut fiyatlarının artışına dikkat çekerek “balon oluşabilir” ikazında bulundu. Bundesbank, %10 yükselişin büyük şehirlerde kabul edilebilir olduğunu, ancak özellikle 7 büyük şehirdehızlı bir artışın yaşandığına dikkat çekti. Bu şehirlerde 2010 yılından buyana %25 artmış olduğuna dikkat çekildi.

PİYASALAR
Borsa
Borsada bilançolar yakından izleniyor.Turkcell ve Garanti Bilançoları açıklandı. Turkcell beklentilerin üstünde getiri sağlarken, Garanti Bankas'da endekse parelel tatmin edici bir rakam açıkladı. Bu rakan geçen yıla göre %33 artışı ifade ediyor.
Endeks bu açıklamalarla 79binlere tırmandı. Bu haftanın kapanışı 79.271 oldu Endeks bu hafta 80bin direncini kırarsa 82binlere tırmanabilir.

Faiz
PPK kararlarından sonra TCMB'nin politika değiştirmemesinin ardından tahvil faizlerindde düşüş eğilimi devam etti. Perşembe günü Gösterge tahvil 7.50 bileşik seviyesinden kapandı.. Cuma itibariyle 7.60 görüldü.Kapanış 7.57 oldu.
ABD on yıllık tahviller 2.49 ile son üç ayın en düşüğündeler. FED yakından izleniyor. Ancak Mart ayına kadar bir hareket beklenmiyor. Hatta azaltma değil, artırma bekleyen çılgınlar bile var. Ancak FED'in temkinli bir hava sürdürmesi olagan karşılanıyor.

Döviz
Ertelenmiş kurumsal talep aşağı gidişi önlüyor

Geçtiğimiz hafta ABD’de işsizlik başvurularının beklenenden daha fazla açıklanması nedeniyle Dolar/TL 1.9765 seviyesini test etmiştir.ABD Merkez Bankası'nın ekonomiye desteğini devam ettireceği beklentilerini destekleyen ABD verileriyle kur ve faizde başlayan aşağı yönlü trend devam ederken; USD/TL 'deki aşağı yönü lokal kurumsal talep sınırlıyor. USD/TL 'nin 2.08'li seviyelere yükseldiği Eylül başında TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın da bu yöndeki uyarılarıyla ertelenmiş döviz talebi kurun tekrar bir ayın en düşük seviyelere yaklaşmasıyla hafta başından beri piyasada aşağı yönü sınırlıyor.
EUR/USD paritesinin iki yılın zirvesinde olmasına karşın USD/TL 'de 100 günlük hareketli ortalama olan 1.96 seviyesi lokal döviz talebi nedeniyle aşağı yönlü kırılamıyor.
Teknik seviyelerin aşılamaması ve lokal talepte henüz bir düşüş beklenmemesi TL'ye olan yabancı ilgisini de azaltıyor USD/TL paritesine teknik olarak bakıldığında, paritenin 1,9755 seviyesinin üzerinde kalmasıyla yükseliş eğilimini koruduğu görülmektedir. Haftanın kapanışı dolarda 1.9834 olurken Euro 2.73 oldu. Sepet 2.35 seviyesini koruyor.
Parite yukarı hareketinin devamında 1,9860 seviyesini hedefleyebilir.
Esenlikle kalın.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.