• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 2 °C

Türkiye dünyayı tedavi eden ülke oldu

Türkiye dünyayı tedavi eden ülke oldu
Gusib Başkanı Levent Baş: Türkiye dünyayı tedavi eden bir ülke haline geldi

İSTANBUL- Gusib Başkanı Levent Baş, Türkiye'nin sağlık turizminde kurulan hastaneler, yetenekli doktorlar ve sağlık sektörü ile önemli yere geldiğini belirterek "Türkiye dünyayı tedavi eden bir ülke haline geldi" dedi.
Levent Baş, kendisinin Amerika turizmine girişi ve Türkiye'nin medikal turizmdeki yerine ilişkin gelişmeleri bır yazı ile şöyle özetledi:

TEDAVİ GÖRÜRKEN TEDAVİ TURİZMİNE GİRDİ
Dünyada medikal turizmin hangi noktaya geldiği, güncel ne gibi gelişmeler yaşandığı ve Türkiye"nin bu pazarın neresinde olduğu gibi konularda bilgilerimi sizlerle paylaşacağım. Bu köşede sık sık bir araya geleceğimiz için kısaca medikal turizm hikayemi anlatmak isterim.
2002 senesinden beri sadece medikal turizm sektöründe faaliyet gösteren özel bir firmanın kurucusu ve yöneticisiyim. Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümünde okurken son senemde, gözlerime lazer ameliyatı yaptırmak istedim ve bu konuda Viyana"da göz doktoru olan ablamın yardımını rica ettim.

VİYANA'DA ŞİRKET KURDUM
 Bu sohbetler sırasında göz lazer ameliyatının Viyana"da ve Avrupa"da ortalama 4.000€ civarında olduğunu öğrendim. Teknoloji ve başarı olarak hiçbir fark yoktu . İlk olarak medikal turizm organizasyonu yapma fikri işte bu anda oluştu. Türkiye"de bu ameliyatın ücreti ortalama 500€ civarında idi. Bu ameliyatı düşünenleri bir medikal turizm paketi dahilinde İstanbul"a getirecek bir şirket kurmaya karar verdim. 2002 Ağustos ayında Viyana"da Avusturyalı bir ortak ile bir şirket kurdum. Türkiye"de o dönemde medikal turizm adına çalışmalar yapan tek ciddi kurum Dünya Göz Hastanesi idi. Henüz yeni yeni yurtdışından hastalar almaya başlamışlardı. 2005 senesine kadar kendileri ile yabancı hasta çalışmaları yaptık. Herşey böyle başladı …
Göz lazer hastalarının gelmeye başlamasının ardından , aynı çalışmaları neden diğer branşlarda uygulamıyoruz dedik ve estetik cerrahi başta olmak üzere , saç ekimi , diş tedavileri ve tüp bebek tedavileri gibi birçok ülkede cepten ödemeli olan uygulamalar ile ilgili medikal turizm paketleri oluşturduk ve hastalar getirmeye başladık.

MEDİKAL TURİZM PAKETLERİ HAZIRLADIK
Bu gelişmelerin de ardından Avusturya dışındaki ülkelerden de bu çalışmaları yapabileceğimizi düşünerek Hollanda , Almanya , İngiltere , İsviçre gibi ülkelerde kendimize partnerle bularak , bu ülkelerden de medikal turizm paketlerimizin daha geniş bir pazarda satılması için çalışmalar yaptık.
2005 senesinde, operasyonların merkezinin Türkiye olması sebebi ile şirketin merkezini İstanbul"a taşıdım. Türkiye"ye döndüğümde medikal turizm kelimesi hala çok yabancıydı. Bu alanda çalışma yapan hastane sayısı bir elin parmağı kadardı. Bu yeni sektörde yıllar içerisinde oluşan bilgi birikimimizi üst düzey hastaneler ile de paylaşmaya başladık. Türkiye"nin en büyük hastanelerinden bazılarının uluslararası hasta departmanlarının kuruluşunu ve geliştirilmesini üstlendik, bu hastanelerin kendilerini yurtdışında en iyi ne şekilde pazarlayabileceği konularında danışmanlık vermeye başladık ve halen de devam etmekteyiz.

DÜNYA MEDİKAL TURİZME ÖNEM VERİYOR
Özellikle son 3 senedir dünyada medikal turizm ile ilgili kongreler, konferanslar ve fuarlar organize edilmeye başlandı . Özellikle Dünya Medikal Turizm Örgütü ( Medical Tourism Association ) sektörün bu anlamda öncüsü olmuş vaziyette. Bu organizasyonların büyük bir çoğunluğuna konuşmacı olarak davet edilmekteyim ve böylece Türkiye"nin de medikal turizm alanında ne kadar uygun bir destinasyon olduğunu elimden geldiğince yıllardır tüm edikal turizm dünyasına anlatmaya çalışıyorum. 5-7 Mayıs 2010 tarihleri arasında Venedik"te yapılacak Avrupa Medikal Turizm kongresinde de ülkemizin tanıtımını en iyi şekilde yapmaya çalışacağız.

AMERİKA RAKAMLARI BÜYÜK BOYUTLARDA
Dünyada medikal turizm pazarı özellikle 2003-2008 yılları arasında çok büyük bir hızla ilerledi. Global ekonomik kriz bu sektörü de olumsuz etkiledi. Birçok insan özellikle kendi ceplerinden ödeyerek yaptırdıkları göz lazeri, estetik, saç ekimi gibi çok acil olmayan tedavilerini ertelediler. Bu da medikal turizmin hızını biraz yavaşlattı. Buna bir örnek vermek gerekir ise Deloitte firmasının 2008 Medikal Turizm raporunda 2010 yılında Amerika"dan yurtdışına tedavi amaçlı gidecek hasta sayısı beklentisi 6 milyon iken yine aynı firmanın 2009 raporunda bu rakam 1,5 milyon olarak yenilendi.

MEDİKAL TURİZM BÜYÜK YATIRIM İSTİYOR
Deloitte gibi dünyaca güvenilirliği kabul edilen bir kuruluşun bile henüz çok doğru tahminler üretmekte zorlandığı çok yeni bir sektör medikal turizm. Açıkça söylemek gerekirse dünyada medikal turizme en eski başlayan kişilerden biri olarak ve bu olanda çalışan profesyonellerin büyük bir çoğunluğunu tanıyan biri olarak, verilen rakamların abartıldığını düşünüyorum. Hem Türkiye"deki kurumların hem de sektördeki uluslararası kuruluşların bu anlamda sayıları yükselttiklerini ve sektörü biraz da yanlış yönlendirdiklerini düşünüyorum. Normalin çok üstünde açıklanan rakamlar ile birçok kişi farkında olmadan alelacele bu sektörün içine çekiliyor. Medikal turizmin ne kadar zor bir alan olduğunu öğrenene kadar birçok kurum ciddi zaman ve para kaybına uğrayabiliyor.
Medikal turizm kesinlikle geleceğin en önemli iş fırsatlarından birisi. Sektör hem dünyada hem de Türkiye"de henüz pişme aşamasında. Şimdiden yatırımlarını yapanlar, sektör iyice olgunlaştığı zaman meyveleri toplayacaklar. Şu anda medikal turizmi konuşmak 80 li yılların başında Türkiye"de turizmi konuşmak gibi aslında . 

TÜRKİYE ARTIK HASTA ADALM DEĞİL, TEDAVİ EDEN ADAM
Daha sonra dünyada Medikal Turizminin geldiği nokta ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağım. Daha sonraki yazımda ise Türkiye"nin bu çalışmaların neresinde olduğu konusunda görüşlerimi yazacağım. Medikal turizmde Türkiye"nin hedefi olan ülkeleri ayrı ayrı mercek altına alarak neler yapılabileceğini de yine bu köşede okuyabileceksiniz.
Bir zamanların "Hasta Adamı" olarak kabul edilen Osmanlı"nın bugün dünya insanlarına tedavi veren bir ülke haline gelmiş olmasından gerçekten gurur duyuyorum …

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.