• BIST 99.835
 • Altın 242,463
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara -1 °C

Türk-Amerikan Turizm Konseyi

Türk-Amerikan Turizm Konseyi
Amerika'nın turizm pastasından pay almak için acenteler, otelciler, restoran sahiplerinin güç birliği ile Türk- Amerikan Turizm Konseyi kuruldu.
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- Amerika pazarının turizm pastasından pay almak, turizmi artırmak ve tanıtım faaliyetleri yapmak üzere acenteler, otelciler, restoran sahiplerinin güç birliği ile Türk- Amerikan Turizm Konseyi kuruldu. Swissotel Bosphorus İstanbul'da 30"u aşkın temsilcinin katılımıyla yapılan “Türk- Amerikan Turizm Konseyi kuruluş ve değerlendirme toplantısı”nda turizmciler birlikte hareket kararı aldılar.Hello Turizm Genel Müdürü ve konseyin kurucu üyesi Emin Çakmak hedeflerinin Amerika'nın üst gelir grubuna Türkiye"nin alternatif turizmini etkin şekilde tanıtarak ülkemize maksimum faydayı sağlamak istediklerini belirterek “ Özel sektörün elini taşın altına koyma zamanı geldi Biz herşeyi devletten beklemiyoruz. Devletin yetişemediği yerde kurduğumuz Türk- Amerikan Turizm Konseyi ile faaliyette bulunacağız” dedi.TURİZMCİLERDEN BÜYÜK DESTEK

Toplantıya katılan United Travel Service sahibi Nurdan Üstman, Orion Tur sahibi Ersan Atsur, eski Meptur, şimdiki Marvel Tur"dan Ali Cansever , Ritz Carlton"dan Selçuk Değerli ve Ilgüaz Şaşmaz, CCR Kapadokya Otel"den Didem Bulgurlu, Kapadokya Perisia Otel"den Mine Gürlek, Eresin Otelcilik ve TUROB Yönetim Kurulu Üyesi Müberra Eresin, Club Medisa Başkanı Sait Yardımcı, City Windows Travel Başkanı Süleyman Gök, WOW Otel"den Mustafa Meriç, Hilton Otelleri Türkiye Satış Direktörü Leyla Cingöz, Swissotel Bosphorus"tan Çiler Kibar Morovalı ve Berna Bürçin Çakır, W İstanbul Otel"den Ahmet Arslan, Bright Travel"dan Salih Zeki Salihoğlu il VIP turizm temsilcileri olmak üzere birçok turizmci kuruluşa destek verdiklerini belirttiler. Ayrıca bir çoğu daha önce kurulan Türk-Hindistan Turizm Konseyi"nde de yer almak istediklerini belirttiler.ÇAKMAK: AMERİKALIILAR TÜRKİYE'YI TANIMIYOR
Yapacakları çalışmadan Türk- Amerikan Turizm Konseyi üyesi turizmcilerin yararlanacağını belirten Emin Çakmak,”200 Amerikalı tur operatörü ve acente ile yaptığımız ggörüşmede Türkiye"yi hiç tanımadıklarını öğrendik. İlk hedefimiz onlara Türkiye"yi tanıtmak” şeklinde konuştu.
Emin Çakmak Amerika"da iki fuar ve Amerikan Seyahat Acenteleri"nin toplantısına katıldığını belirterek bazı bölgelerin bakanlık görevlilerinin çalışkanlığı ile ayakta durduğunu belirterek şunları anlattı:
"Amerika"daki acentelerle henüz ikili görüşmeler ve workshoplar yapılmamış. Örgütlü bir çalışma yapanda olmamış. Münferit talepler olmuş. Bakanlıkta münferit talepleri karşılamaktan uzak kalıyor. Daha önce Türk-Hindistan Turizm Konseyi"ni kurarak Hindistan'da başlattığımız çalışmayı daha sonra Rusya'da sürdüreceğiz.THY'NIN 4 NOKTAYA UÇMASI BÜYÜK İMKANDIR

Aynı çalışmayı Amerika"da başlatmak üzere bu toplantıyı düzenledik.Amerika turizminde dengeler farklı ve çok hassas. Çalışmalarımızı Amerikalı turistlerin yapısına uygun olarak sürdürerek turizmcilerimizin oralardan daha büyük pay almalarını amaçlıyoruz:
Amerika büyük bir ülkedir. THY yeni aldığı lüks 777 uçuyor. Önümüzdeki günlerde dört noktaya günlük uçuşlara başlıyor. Bunun yanında Delta Havayolları başta olmak üzere bir çok havayolu uçuyor. Bu imkanları değerlendirmek zorundayız.
Türkiye ile Amerika arasında varolan turizm ilişkilerini artırıp profesyonel anlayışa yönlendirmek istiyoruz. Kültürel turizm başta olmak üzere alternatif turizm imkanlarını tanıtıp Amerikalı turistin ülkemizde kalıp sürelerini artırmayı planlıyoruz. Bunun için tur operatörleri, otelciler ve diğer turizmcileri aynı çatı altında toplayarak birlikte çözüm bularak göç birliği sağlamayı amaçladık”TOBB'DA TÜRSAB İLE TÜROFED UYUŞAMIYOR

Emin Çakmak yıllardanberi TOBB"un alt kuruluşu olan DEİK'te görev yaptığını hatırlatarak oradaki tecrübelerini dile gitirdi. Çakmak, DEİK"te kurulan konseylerin karşı ülkelerin konseyleri ile işadamlarını bir araya getirerek çalıştiğini belirterek şunları anlattı:
“DEİK'te birbirleriyle rakip olan firmalar bir araya gelerek yurtdışında birlikte faaliyetlerde bululunuyorlar. Müteahhitlerin yurtdışında büyük işler almalarında en büyük pay DEİK'teki iş konseylerindedir. Ne yazık ki TOBB'ta bir turizm meclisi yoktur. TOBB"ta üye olan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy"un ılımlı yakmlaşımına TÜROFED Başkanı Ahmet Barut ılımlı yaklaşmayınca TOBB"ta iki turizm meclisi kurulmak zorunda kalındı. Farklı anlayışlar yüzünden başarılı olunamıyor.
Bu gibi olumsuzluklar yüzünden komşularımız ve rakip ülkeler daha başarılı oluyorlar.Bizim İspanya'dan neyimiz eksik? İspanya"nın sadece bölgesel tanıtıma ayırdığı para Türkiye"nin tanıtımı için ayrılana bedeldir. Yunanistan ise bu yıl gurme turizmine önemli oranda tanıtım payı ayırmış. İçimizdeki karışıklıklardan çevremizde olanları göremiyoruz.”BAKANLIK  İNTERNETTEN TÜRKİYE EĞİTİMİ VERİYOR

Emin Çakmak, Amerika için oluşturulan hedefleri arasında kültür turizmi, dini turizm, golf turizmi, sağlık turizmi, gurme turizmi, mavi tur, doğa turizmi, engelsiz turizm bulunduğunu söyledi. Ayrıca ihtisas fuarlarına birlikte katılmak, workshoplar, Amerikalı acentelere Türkiye eğitim programları, fam triplerin bulunduğunu belirtti.16 MİLYON AMERİKALI SAĞLIK İÇİN SEYAHAT EDECEK

Amerika'da sağlık hizmetinin çok pahalı olduğunu bu nedenle yurtdışına sağlık turları düzenlendiğini belirten Emin Çakmak “Amerika"nın sağlık turizminde yüzde 14"le en büyük payı Hindistan alıyor. Araştırmalar 16 milyon Amerikalının sağlık için yurtdışına seyahat edeceğini gösteriyor” şeklinde konuştu..
Emin Çakmak, Kültür ve Turizim bakanlığı"nin internet üzerinden “Türkiye Specialist Education” adlı bir program başlattığını belirterek”İnternet üzerinden dünyanın her yerinden katılanlar oluyor. Test şeklinde olan programda yer alan testteki soruları doğru bilenlere bakanlık tarafından sertifika gönderiliyor” dedi.

ERSAN ATSUR: HALA ÜMİT OLMASINAMEMNUNUM
Orion Tur"dan Ersan Atsur-Orion sözlerine “ Nurdan hanımla Amerika yollarında epeyce birlikte mürekkep yaladık” diye başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Böyle bir oluşum sevindiricidir. Hedefleri düzgün belirleyebilirsek çok iyi olur. İçimizde hala ümit olmasından memnunum. Yaşadığımız sıkıntılar devletimizin turizmi tam anlamıyla bir tercih olarak görmemesinden kaynaklanıyor. Bakanlıkta çok sık değişim oluyor. THY kendini uluslararası havayolları olarak görmüyor. Bu sıkıntılar ortadan kalkarsa ümitliyim. Son bir hata daha yaptık. Birdenbire duyurulan İstanbul Shopping Paradise kampanyası herkesi şaşırttı.
Shopping Paradise bir yıl önceden duyurulmalıydı. Böyle organizasyonlar son dakikada olmaz. Türkiye"ye gelecekler krizde turisti çekmek için yem diye düşünanam gelmeyebilirlir.”ERESİN: SHOPPİNG PARADISE YANLIŞ ZAMANDA

Eresin Otelcilik ve TUROB Yönetim Kurulu Üyesi Müberra Eresin, Türk- Amerikan Turizm Konseyi kurulmasına debtek verdiğini kendisinin TUROB"ta böyle bir görev yaptığınıbelirterek “Destekçilerin arasında TUROB"u göremedim. Bu oluşuma destek veren kuruluşlar arasına TUROB"u da ekleyin” dedi.
Müberra Eresin TUROB"un tanıtım ve fuarlar komisyonu başkanı olduğunu belirterek şöyle konuştu:
“Yunanistan'la işbirliği içinde tanıtım çalışmaları başlattık. Fuarla katıldık. Patrikle buluştuk ve birlikte çalışmalar yapacağız. Rusya ile ilgili çalışmaları sürdürüyoruz. Bir sonraki adımımızı farklı yerlerde yapacağız. Destekçiler arasına TUROB'u da ekleyin. Amerika bizim içinde önemli pazarnır. Birlikte katkılar sağlayabiliriz. Geçiktiği belirtilen Shopping Paradise"ın kuruluşunda görev aldım. O tarihte 35 bin dolarlık bütçeyi verecek bulunamadığı için yapılamadı. Yapılmasına karar vererek bizi davet ettiklerine çok geçti. Tarihleri değiştirmeye çalıştık. Böyle işler sezonun boş olduğu dönemde yapılır, Aynı dönemde su forumu, paskalya, nevruz var. Neden o tarihte yapılıyor anlamadık. Biz 2009 kasım ayını önermiştik. Spopping Paradise"i yapanlar bu yıl fazla bir şey beklemiyorlar. Bundan sonrakinde tarihini değiştirecekler. Ayrıca Güney Afrika'da nisan ayında yapılacak büyük bir organizasyona hazırlanıyoruz.”ERESİN: TUROB-TÜROFED KAVGASINA AÇIKLIK GETİRDİ

Müberra Eresin TÜROFED'le TUROB arasındaki durumlu netleştirmek istediğini belirterek şunları anlattı:
“TÜROFED, TUROB"u TÜRSAB"ın BYK"ları gibi görmek istedi. TÜRSAB"ın BYK"ları var ama  otelciler tarafında ise 30 yıllık TUROB var. TUROB bölge birliklerinin kurulmasına öncülük etti. Herkes kendi bölgesinden sorumlu oldu. Ancak otelciler TUROB üyesi olarak kaldılar. Bölge birliklerini bir araya toplamak için TUROB"un önderliğinde federasyon kuruldu.
TUROB, İHRA'da Türkiyeyi temsil ediyor. Bakanlık çalışmalarında yer alıyor. Her toplantıya yönetim kurulu düzeyinde katılıyor. Bakanlık TUROB"a çağrılarını sürdürüyor. Bölge birlikleri başkanları ile federasyonun başkanı da çağrılıyor.
Son olarakKültür ve Turizm Bakanlığı"nın Ankara turizm zirvesi toplantısında kriz ile ilgili yapılacaklar konusunu gündeme getirecektik. Bu toplantıya bölge birlik başkanları, TÜROFED başkanı ve TUROB"ta çağrıldı. Ancak TÜROFED"in başkanı bakanlığa gönderdiği bir yazı ile “Diğer bölge başkanlarını çağıramazsınız. Onları ben temsil ediyorum. Onların katıldığı toplantıya katılamam” dedi.
Bunun üzerine TUROB bakanlığı zorda bırakmamak için kendi kurduğu federasyondan istifa etti.
TUROB"un Ankara"da katıldığı toplantı çok yararlı geçti. TUROB ve TÜRSAB görüşlerini ortaya koydular.”

AMERİKA"DA HERKES ADAM&EVE OTELİ"Nİ SORUYOR
VIP Turizm Başkanı Ceylan Pirinçcioğlu adına yapılan konuşmada ise Amerika"nın zor bir pazar olduğu hatırlatıldı. Asya pazarında Türkiye'nin tanıtımının Amerika'dan daha kolay olduğu belirtilerek şunlar anlatıldı:
“Amerika zordur. Amerika'da bu kadar çeşitliliğimi sunacağız? Yoksa belli konulara mı konsantre olacağız? Aslında Amerika'da psikolojik bir kriz var. Seyahat ihtiyaç desek en son duymak istedikleri konu oluyor. Biz bu krizde neyi örnek alacağız? Yunanistan kültürünü ve adalarını tanıtıyor. Belli konulara konsantre olan tanıtımlar başarılı oluyor. Amerika"da herkes bana Antalya"daki Adam&Eve otelini soruyor. Otel tek konuya konsantre olduğu ve ilgiye cevap verebeldiği için soruyorlar. 2009 yılında çok özelliklerle mi tanıtacağız?”DİDEM BULGURLU: BAZI OTELLER TURİST KAÇIRDI

Nevşehir Uçhisar"da bulunan CCR Hotels and Spa"nın Müdürü Didem Bulgurlu, Kapadokya"da ilk kez spa oteli yaptıklarını belirterek bölgenin daima ikinci bir destinasyon olarak tanınmasından yakındı.
Bulgurlu uzun yıllardın Amerikalılara ev sahipliği yaptıklarını belirterek şöyle konuştu:
“Kapadokya"da butik otel çok. Ancak adı butik olup içerisi uygun olmayan oteller yüzünden Amerikalı turisti kaçırdık. İlk kez bir spa oteli açtık. Bu fiyatlara olmaz, kimse gelmez diyorlar Amerikalı ve Japonlar için açtık. Çok Amerikalı gelmedi.Kapadokyayı ikinci derece destinasyondan çıkarıp birinci ve önemli destinasyon haline getirmek isteğimiz için aranızdayız”

GÜRLEK: HEP İSTANBUL KONUŞULUYOR
Perisia Müdürü Mine Gürlek İstanbul"da katıldığı İTO'nun toplantısında hep İstanbul konuşulduğunu belirterek “Kabul ediyoruz Türkiye'nin markası İstanbul"dur. Ancak Kapadokya'da önemli bir destinasyondur” dedi.

MOROVALI: NOKTA SÖYLEYİN GİTMEYE HAZIRIZ
Swissotel"den Çiler Kibar Morovalı ise Mısır"ın tanıtım için çalıştığı İngilizfirmanın ülkeyi sürekli gündemde tuttuğunu belirterek “Otelciler adına buradayım. Nokta söyleyin. Gitmeye hazırız” dedi.


Müberra Eresin, Mine Gürlek perhiz tabakları hazırladılar.Kapadokya Perisa Otel'in müdürü Mine Gürlek "Çok yemek yiyorum. Yakında peri bacalarından yuvarlanacağım" dedi. 


Kapadokya Uçhisar Müdürü Didem Bulgurlu ile Club Medisa Başkanı Sait Yardımcı  yemekleri dikkatli seçtiler. Ama Sait Yardımcı "Yine dayanamadım. bu kadar güzel yemekler yenmez mi?" dedi.  


Hello Turizmin Genel Müdürü Emin Çakmak konuklarıyla tek tek ilgilendi


Club Medisa'nın iki centilmeni Tim ve Sait Yardımcı "Hanımlar ortada olunca fotoğraf daha iyi çıkar" dediler


Herkes Türk-Amerikan Turizm Konseyi'nin kuruluş bilgilerini okudu

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.