• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 12 °C

Turizmin kurtuluşu demokrasidedir

Turizmin kurtuluşu demokrasidedir
TURAD: Turist, gerçek batı demokrasisi, temel insan hakları, düşünce özgürlüğü, insani gelişmişlik, bilim sanata baskı var mı diye soruyor.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-
Turizm Araştırmaları Derneği TURAD sektör buluşmalarına İstanbul Armada Otel”de düzenlenen “Turizmde Çıkış Yolu” başlıklı çalıştayın son bölümünde otel ve acentelerin bakışları değerlendirildi.Konuşmacılar Nizamettin Şen ve Hayri İçli Türkiye'nin demokrasi ve Cumhuriyet ilkelerini dönmesinin, insanlık kriterlerine uyum içinde olmasının turizmde kurtuluş olacağını söylediler.

turad.jpg

TURAD Başkanı Bahattin Yücel‘in yönettiği oturumda Detur Başkanı Firuz Bağlıkaya “Türkiye’nin sorunu can güvenliğidir. Can güvenliğinin olmadığı yerde turizm olmaz” dedi. Detur Başkanı Firuz Bağlıkaya “Yurtdışında durum ve seyahat acenteleri için çıkış”, ATAV Başkanı Nizamettin Şen “Destinasyon Tanıtımı ve Turizm Ajansları”, yolu? VERA Hotels&Tentour’dan Hayri İçli “Konaklama sektöründe çözümler” başlıklı konuşmalar yaptılar.

Oturumda konuşmacılar şunları söylediler

firuz2.20170215125643.jpg

FIRUZ BAĞLıKAYA: TURİZM CAN ÇEKİŞİYOR

Detur Başkanı Firuz Bağlıkaya sözlerine “Türkiye’nin sorunu can güvenliğidir. Can güvenliğinin olmadığı yerde turizm olmaz” diyerek başladı. Bağlıkaya sektörün turizme harcadığı para ile bakanlığın harcadığı para arasında dağlar kadar fark bulunduğunu belirterek acente olarak aldığı rezervasyonlardan bahsetti: “İskandinav ülkelerinden çalışıyorum. 2015 te bugün 420 Türkiye rezervasyonu aldım 2016 da feci yıl oldu ve 245 rezervasyon aldım. Bugün 2017, 110 rezervasyon aldım. Gidişata bir bakın. Kültür mü golf mü dalış mı yapalım demek bizim için şimdi lükstür. Sektör olarak serum bağlı halde can çekişiyoruz. Pegasus genel müdürü Rus turist bizim için önemli değil demedi. Rus havayolları ile mukayesesinde Ruslar Rus havayolları ile geliyorlar dedi.

OLMAYANI VAR GÖSTERMEK
Türkiye'nin sorunu imaj ve tanıtım değildir. Bunlarla ilgili sorunumuz yok. Avrupalıya sorun, bildiği ilk 2-3 destinasyondan biri Türkiye’dir. Algı sorunumuz var deniliyor. Algıda önemli olan varolanı olduğundan biraz daha iyi göstermektir. Parlatırsanız iyi yönetirseniz başarılı olursunuz. Ancak olmayanı varmış gibi göstermek algının son noktasıdır. Zor olan var olanı yokmuş gibi göstermektir. Türkiyede terör var. Bunu yokmuş gibi göstermek hepsinden önemlidir. Basın bu kadar güçlü iken nasıl yok göstereceğiz imkanı yok. İşimiz gerçekten zor. Biz olması mümkün olmayan şey için uğraşıyoruz.

KİTLE TURİZMİ ŞEKİL DEĞİŞTİRİYOR
Kitle turizmi bitti denildi. Bireysel pazarlama ve teknoloji turizme darbe vurdu deniliyor. Ama dünyada turizm hereketi büyüyor. Kitle turizmi yapan şirketler küçülmüyor. TUİ ve Thomas Cook kapasitesini her yıl artırıyor. Kitle turizmi bitmiyor şekil değiştiriyor.

ANA SORUN GÜVENLİK
Turizmin çeşitleri ve kuruluşları birbirlerine rakip değidir. Turizm kuruluşlarının birbirlerine kenetlenmesi ve ortak zeminde buluşması gerekiyor. Kültür turizmi ile diğerlerini mukayese etmemeli. Kültür turizminde miktar ve repeat müşteri sayısı düşüktür. Antalya’ya tatile 10 yıl üstüste gelen var. Ancak Topkapı Müzesi’ne üstüste 6 kere 7 kere gelen bulamazsınız. Burada objektif olmak gerekir. Türkiye’nin ana sorunu güvenliktir.”

hayri-icli.jpg

HAYRİ İÇLİ: TEMEL INSAN HAKLARI OLMAZSA TURIZM OLMAZ

VERA Hotels&Tentour’dan Hayri İçli “Yaşanan olaylarla Türkiye’de yatırımcıların mal değeri üçte iki değer kaybetmiştir. Bu olaylar körfez ve uçak kriziyle ilgili değildir. Türkiye’nin programsız vizyonsuz programsız bir turizm hareketi olduğu için herşey bu hale geldi” dedi.

TÜRKİYE POTANSİYEL YARATTI
Hayri İçli konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Hayatımda ilk defa 2016’da 1600 kişinin işine son verdim. Hizmet alanlar paralarını ödemediler. 6-7 otel kapattık çalışanlara 'Allah yardımcınız olsun' diyerek haklarını hukuklarını hesaplattık. Ödeyeceğiz. İspanya'ya baktığımızda ileriye dönük yatırımlar yaptıklarını görüyoruz. Onlar geçmişten ders alarak kendilerini yenilediler. Ancak oranlara bakıldığında İspanya gibi rakiplerimizden sanıldığı kadar fazla oranda turist almıyoruz. Alman, İngiliz turistler Türkiye’nin iki katı olarak İspanya’ya gidiyorlardı. Türkiye İspanya'dan turist almadı. Turizmde yeni potansiyel yarattı. Şimdi Türkiye'nin yarattığı bu potansiyel Akdeniz'deki rakip ülkelere gitti.

TÜRKİYE'NİN İMAJI KÖTÜ
Türkiye'nin yaşadığı sıkıntının çözümü kapasitenin yanlış hesaplanmasından oluşan sıkıntıları gidermekle mümkün değil. Müşteri profilini bugünden yarına hemen değiştiremeyiz. Ucuz müşteri alıyoruz diye şikayet edenler pahalı müşteri bulurlarsa getirsinlar. Biz fiyatları düşürerek bugünlere geldik. 10 bin olan sayılar 150 bine çıkardık ve kazandık. Hep böyle devam edelim demiyoruz . Başka yöne dönmemiz gerekiyor. Türkiye’nin imajı  yurtdışında çok kötüdür. İtalya’da bile hala “Türkler geliyor” diye çocuklar korkutuluyor.  Ancak Mısır öyle değil. Uygarlığın merkezi olarak tanıtılıyor. Onlar oraları kültür olarak öğreniyorlar. Biz Türkiye’de çocuklara ne öğretiyoruz? Kendi çocuklarımıza öğretemediğimiz kültürü yabancıya mı anlatacağız.

ÇÖZÜM DEMOKRASİDE
Bu krizin çözümü demokrasidedir. Ülkemizde gerçek batı demokrasisi, temel insan haklarına saygı, düşünce özgürlüğü olduğunu göstermenin yolu demokrasidir. Türkiye'ye gelecek batılı turist soruyor: İnsani gelişmişlik endeksi, bilim sanat üzerinde baskı var mı? İnanç özgürlüğü var mı? Kendimizi kandırmayalım. Bile bile birbirimize yalan söylüyoruz. Başka dinler inanç özgürlüğünü yaşıyorlar mı? Müslümanlığı bile böldüler. Batılı turistler bunlara bakıyorlar. İnsanı duruma bakıyorlar. Batı normlarında yaşam varmı diyorlar. Ancak hiçbir zaman böyle kriz görmedik. Turizme resepsiyonda görevli olarak girdim ve 50 yılı tamamladım. İlk kriz olarak 1974’te Kıbrıs çıkartmasını gördük. Bir günde otel boşaldı. Otel boş görünmesin diye bütün odaların ışıklarını yaktık. Sonra karartma oldu mavi kağıtlarla lobiyi kamufle ettik. Uçak düşmesi sonucu oluşan kriz batılı turisti etkilemedi. Alman, İngiliz, Hollandalıya Rus krizinin etkisi olmadı. Zaten Avrupalı Rus turistle birlikte tatil yapmak istemiyordu. Bizde Avrupalı turist istemediği için Rus turisti yüzde 10 kapasitenin üzerine çıkartmamaya özen gösteriyorduk.”

nizamettin-sen.20170215133127.jpg

NİZAMETTİN ŞEN: TÜRK TURIZMININ KURTULUŞU CUMHURIYETTIR

ATAV Vakfı Başkanı Nizamettin Şen “Türk turizminin tek kurtuluşu Cumhuriyet ilkelerine geri dönmektir” diyerek sözlerine başladı.
Şen, Türkiye'nin kaybolan imajının ana sebeplerinden birinin demokrasiye verilen zarar olduğunu belirterek şunmarı anlattı: "Türkiye’de turizmi yöneten devlettir. Krizden çıkmayı bekleyip bekliyorsak boşuna bekliyoruz. Biz sahaya girip masaya yumruğumuzu vurmalıyız. Türk turizmi isyankar olamıyor. Bizim eteklerimize taşlar bağlıdır. Bunu bağlayan devlettir. Biz bu taşları atmadan isyan edemeyiz. Antalya’da ise en büyük hata plansız yatırımlardır ve devletin hatasıdır. Şimdi bu tesisler kapandı ve sorun yaşıyorlar. Turizm bir bütündür birbirinden ayıramazsınız. İyi analiz yapmamız gerekiyor. PR çalışması vazgeçilmezdir. 2007 yılında turizm stratejisinin yazılışında görev aldım. Strateji yazıldıktan sonra 16 bakan değişti. Bakanlıkta herkes değişti ve herşey silbaştan oldu. Bu kadar değişime turizm dayanamıyordu. Şimdi ise uzayan kriz turizme büyük zarar verdi."

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 (216) 658 8030