• BIST 96.861
  • Altın 238,352
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5278
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 8 °C

Turizme tek çatı yasası geliyor

Turizme tek çatı yasası geliyor
Bakan Ertuğrul Günay'ın zirve toplantısında, Türkiye turizmi tek çatı altında, tek yasa ve tek anlayışta birleşiyor.

ÜNAL BAŞUSTA-TÜRKİYE TURİZM


ANTALYA- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay"ın başkanlığında Belek Concorde Otel"de yapılan Turizm Değerlendirme ve Danışma Kurulu ve turizm zirvesi istişare toplantılarında tek çatı altında “Türkiye Turizm Birliği Kanunu” adlı tek yasa oluşturulması konuşuldu. Bakan Günay"ın “ Merkezi bir yapı değil birliklerin güçlendireceği bir yapı olmalıdır. Bu şekilde sektörün vizyonunu güçlendiren bir yapı oluşmalıdır. Türkiye"nin turizmi için sektöre görev vermek istiyoruz. Bakanlıktaki yükü sektöre devretmek istiyoruz. Her örgütün kendine özel yasası turizmde kargaşa yaratıyor"  şeklinde konuştu.
Zirve sonrası turizm örgütlerinin katılacağı ve ana taslağın belirlenmesine ilişkin çalışma grubu toplantısının önümüzdeki hafta İstanbul'da yapılması kararlaştırıldı.

TÜRSAB YASASI REVİZE EDİLECEK
TÜRSAB"ın 1618 Sayılı Yasası"nın ise revize edilerek tüm sektörü kapsayan “Turizm Meslek Birlikleri Yasası” haline getirilerek turizme özel bir çatı yasa oluşturulması gerektiği anlatıldı.
Turizm yasasında yer alacak konular için sektörü temsil eden otelciler, seyahat acenteleri ve turist rehberlerinin kendileri ile ilgili planlamaları tamamlayarak etkin olmayan, ama birleştirici bir çatı için çalışma yapacaklar

TURİZM KONSEYİ ÇATISI OLUŞTURULACAK
TÜROFED ve bağlı dernekler, TÜROB, TÜRSAB, TYD, ARO, İZRO, İRO ile turizm temsilcilerinin “etkin olmayan, ama birleştirici bir çatı” Turizm Konseyi altında toplanması önerildi. Bu şekilde yapılacak çalışma ile Türkiye"nin tanıtımında ve turizmin yönetiminde meydana gelen sorunların ortadan kalkacağı bildirildi..

BAKAN GÜNAY: TÜRKİYE'NİN TURİZMDEKİ HEDEFLERİ DEĞİŞECEK
Antalya Lara"daki Concorde Resort Hotel"de yapılan “Turizm Değerlendirme ve Danışma Kurulu“nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye"nin turizmdeki hedeflerini değiştireceklerini söyledi.
Değiştirecekleri hedefler kapsamında şu anda turizmin başkenti ve amiral gemisi konumunda olan Antalya"nın bu durumunun da değişeceğini belirtti.
Maliye, Ulaştırma, Enerji, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları ile Hazine DPT gibi birimlerin turizm ile igili üst düzey bürokratlarının yanısıra TBMM Ulaştırma, Bayındırlık ve Turizm Komisyonu Başkanı ile milletvekilleri ve sektör temsilcilerinin katıldığı, üç saati aşkın süreli toplantının kapanışında konuşan Bakan Günay, turizmin yalnız ekonomik açıdan gelir getiren değil, sosyal yapıyı ileriye doğru dönüştüren, dünya ile tanıştıran önemli bir gelişme ve barışma kapısı olduğunu belirterek, "Biz de bu alandaki hedeflerimizi değiştireceğiz" dedi.

"Antalya"nın durumunu değiştireceğiz"
Türkiye"nin turizmde yalnız deniz kıyısı olan ülke olarak bilinmesinin yeterli olmadığını ifade eden Günay şunları söyledi:
"Bu önemli toplantıyı şu an itibariyle Türkiye"nin turizm başkenti, amiral gemisi olan Antalya"da yapıyoruz. Antalya"nın bu durumu önümüzdeki dönemde bir süre daha devam edecek. Ama biz bunu değiştireceğiz."

"Yalnız deniz-kum-güneş değil, kültürümüz de var"
Türkiye'nin İnanılmaz, tarihi ve kültürü olan bir ülke olduğuna dikkat çeken Bakan Günay, şöyle de vam etti: "Hedefimz kişi başına turizm gelirini arttırmak. Bunun için sadece fazla turisti çeken değil fazla gelir elde eden bir ülke olmak istiyoruz. Yapısal düzenlemelerde, sadece kitle turizmi olmanın ötesinde marka, yüksek gelir gruplarına daha yüksek kültür gruplarına hitap eden ziyaretçiler getirmek istiyoruz.  Türkiye yalnız en güzel otelleri ve kıyıları ile değil, en önemli arkeolojik zenginlikleri olan bölgede olon ülke olarak bilinsin. Bunların kıymetini bilecek yeni bir kitleye, ucuzcu bir kitleye değil, kültürlü ve paralı ziyaretçilere ihtiyacımız var. Hedef kitlemizi değiştireceğiz. Çok yüksek tüketici ithal ediyoruz. En fazla tüketilebilecek olan, en yüksek kaliteliyi tüketebilecek olanı getirmeliyiz. Yeni alanları turizme açmaya çalışıyoruz."

"Sektör tanıtım için beni iyi ki bunalttı"
Bakan Günay daha sonra şunları söyledi:
"2009 zor bir yıldı. Sıkıntılı toplantılar yaptık. Tanıtma bütçemiz yetersizdi. Yaygın bir tanıtmaya ihtiyacımız vardı. Arkadaşlar beni bunalttı. İyi ki bunalttılar. Bizi bunalttıkları için, kendi döner sermaye kaynaklarımızı, Devlet Planlama Teşkilatı'nın kaynaklarını kullanmaya çalıştık ve bir önceki yıl seviyesinde tanıtma yaptık."

DEĞERLENDİRMEDEN SONRA ZİRVE YAPILDI

Sabah AKTOB genel kuruluna bakanlık müsteşarı Ismet Yılmaz katıldı. Bakan Günay, öğleden sonra Türkiye"deki turizm örgütlerinin temsilcilerini topladığı “Turizm değerlendirme ve danışma kurulu toplantısı” yaptı. Toplantıda 2009 ve 2010"dan beklentiler konuşuldu. Daha sonra ise sektör temsilcilerin söz aldığı turizm zirvesi gerçekleşti.
Konuşmacılar görüşlerini bildirdikten sonra bakan Günay, Turizm Konseyi"nin merkezi bir yapı olarak değil, birlikleri birleştirici, güçlendirici ve vizyon geliştirici bir yapı şeklinde oluşması gerektiğini söyledi.
Bakan Günay “ Sektörün ihtiyaç duyduğu turizmde barışı ve birlikteliği sağlamak istiyoruz. Tüm engelleri birlikte aşacağız” dedi. Bakanlık bürokratlarının hazırladığı taslak konusu için ise “parası olanların katılması” şeklinde bir anlam çıktığı belirtilerek “Önerilen 140 kişilik meclis oluşturulması birleştirici değil, ayrımcı bir görüştür. Biz turizmde birlik ve beraberlik istiyoruz. Bu şekilde dünyada hak ettiğimiz yere daha hızlı ulaşacağımızı biliyoruz. Oluşturulacak turizm konseyi turizme sinerji koyacak bir heyet şeklinde olacaktır” dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.