• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 23 °C

Turizme tahsisli teşvik geliyor

Turizme tahsisli teşvik geliyor
Orman sayılan yerlerin, Turizmi Teşvik Kanunu yönetmelikleriyle turizm yatırımcılarına tahsis edilmesini öngören kanun tasarısı Meclis'e sunuldu.

ANKARA -Hükümet, Hazine'ye ait yerler ile orman sayılan yerlerin, Turizmi Teşvik Kanunu ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde turizm yatırımcılarına tahsis edilmesini öngören kanun tasarısını Meclis'e sundu.

Anayasa Mahkemesi'nin 7 Mayıs 2007 tarihli iptal kararı doğrultusunda, orman sayılan yerleri turizme kazandırmak ve iptal edilen kuralların doğuracağı hukuksal boşluğu gidermek amacıyla Turizmi Teşvik Kanunu'nda değişiklik yapan tasarıyı Meclis'e sundu. Meclis'e sunulan 'Turizmi Teşvik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na göre, Hazine'ye ait yerler Maliye Bakanlığı tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tahsis edilecek.Tasarıya göre, Hazine adına tescili yapılmamış devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerler ile kapanan yollar ve yol fazlalarının resen tescili, talep tarihinden başlayarak en geç 1 ay içinde tamamlanacak.

 

Hazine mülkiyetinde yeterli alanın bulunmadığı durumlarda, Orman Kanunu'na göre orman sayılan yerler de Çevre ve Orman Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tahsis edilebilecek. Bu konudaki tahsisler şu şekilde sıralanıyor: "Sağlık turizmine yönelik fizik tedavi tesisi veya rehabilitasyon merkezi tesislerini kapsayan konaklamalı tesisler yapılabilmesi için iklimsel ve çevresel zorunluluk bulunan, termal turizmine yönelik jeotermal kaynakları bulunan, kış turizmi kapsamında uygun yapı ve tesislerin yapılabileceği yeterli pist uzunluğunu ve gerekli rakımı sağlayan, eko-turizm kapsamında yer alan yayla turizmi, kırsal turizm ve benzeri turizm türlerine yönelik tesislerin yer alabileceği çevresel ve sosyal anlamda imkan sağlayan, golf turizmine yönelik olarak uygun iklim yapısı ve topografik özellikler dikkate alınarak uluslararası standartlara uygun tesisler gerçekleştirilmesine imkan sağlayan, kıyıların coğrafi ve fiziksel yapısı nedeniyle kumsallardan, doğal manzaradan, çevresel zenginlikten, biyolojik çeşitlilikten yararlanma bakımından alt yapı ve üst yapı tesisi konusunda kolaylık sağlayan, kruvaziyer ve yat gibi deniz turizmine yönelik olarak kıyıdan başka bir yerde gerçekleştirilmesi mümkün olmayan, uluslararası yarışmaların yapılabileceği turizm amaçlı spor tesisleri yapılabilmesi için uygun iklim yapısı veya coğrafi özellikler sağlayan yerler." Bu yerlerin tahsisi, talep tarihinden başlayarak en geç 1 ay içerisinde yapılacak.

 

Tasarıya göre, orman sayılan yerlerde turizme tahsis edilecek alan, o ildeki ormanların yüzde 1'ini geçemeyecek. Yapılaşmaya esas inşaat emsal değeri 30'u aşamayacak. Tahsis edilen yerlerde ağaç kesilmesi durumunda, kesilen ağaç sayısının 2 katı, ağaçların kesildiği alana, bu alanda ağaç dikimi mümkün değilse 4 katı kadar ağaç, en yakın alana kesin tahsis öncesi dikilecek. Belirtilen miktarda ağaç dikilmezse, tesise ait turizm yatırımı veya işletmesi belgesi iptal edilecek.

 

Bakanlığın tasarrufuna geçen taşınmazların yatırımcılara tahsisi, kiralanması ve bunlar üzerinde irtifak hakkı tesisine ilişkin esaslar, süreler, bedeller, hakların sona ermesi ve diğer şartlar; Kültür ve Turizm, Maliye, Çevre ve Orman bakanlıklarınca Devlet İhale Kanunu ve Orman Kanunu hükümlerine bağlı olmaksızın ortak tespit edilecek. Bakanlık, kendi tasarrufuna geçen taşınmazları, Türk ve yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişilere tahsis edebilecek.

 

Belgeli işletmelerin uygulayacakları fiyat tarifelerinin hazırlanması ve onaylanmasına ilişkin genel ilkeler, Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek. Bakanlık, gerekli gördüğü hallerde, ilan edeceği pilot bölgelerdeki turizm işletmesi belgesi olmayan konaklama tesislerinden, verilen süre içerisinde turizm işletmesi belgeli tesis şartlarına uymasını talep edecek.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.