• BIST 96.019
  • Altın 242,011
  • Dolar 5,8868
  • Euro 6,5654
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 12 °C

Turizme tahsis edilecek 48 yer

Turizme tahsis edilecek 48 yer
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın turizm amaçlı yatırımlar için tahsis edeceğini duyurduğu 48 adet taşınmazın adları ve bulunduğu bölgeler açıklandı.

ANKARA- Kültür ve Turizm Bakanlığı"nın turizm amaçlı yatırımlar için tahsis edeceğini duyurduğu 48 adet taşınmazın adları ve bulunduğu bölgeler açıklandı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı"nın turizm amaçlı yatırımlar için tahsis edeceğini duyurduğu 48 adet taşınmazın adları ve bulunduğu bölgeler belli oldu.
Turizmi Teşvik Kanunu ve bu Kanunun ilgili maddesine dayanılarak çıkartılan, Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun olarak turizm amaçlı yatırım yapmak üzere yerli ve yabancı girişimcilere tahsis edilecek.
Girişimciler 4 Ocak 2009 tarihinde saat 16.30'a kadar istenilen bilgi ve belgeleri bakanlığa elden teslim edecekler. Süresi içinde, kamu taşınmazının tahsisi talebinde bulunan yerli ve yabancı girişimciler, söz konusu yatırım için belirlenen toplam yatırım maliyetinin yüzde 5'i oranında kesin ve süresiz teminat mektubu verecekler.
Girişimciler birden fazla parsel için müracaat edebilecek. Taleplerin değerlendirilebilmesi için ilan edilen parsellere ilişkin ayrıntılı açıklama ve bilgiyi içeren şartname, 16 Aralık 2009 tarihinden itibaren, Kültür ve Turizm Bakanlığında bulunan Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğünden (DÖSİMM) bedeli mukabili temin edilebilecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, turizm amaçlı yatırım yapmak üzere yerli ve yabancı girişimcilere tahsis edilecek kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi ile turizm alanı ve merkezleri şunlar:

- Afyonkarahisar Heybeli Termal Turizm Merkezi
- Afyonkarahisar Ömer-Gecek Termal Turizm Merkezi
- Afyonkarahisar İhsaniye Gazlıgöl Termal Turizm Merkezi
- Ankara Haymana Termal Turizm Merkezi (2 Tahsis)
- Antalya Demre Kale Kıyı Bandı Turizm Merkezi (3 Tahsis)
- Güney Antalya Turizm Alanı
- Side Turizm Alanı (2 Tahsis)
- Aydın Didim Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi
- Aydın Kuşadası Yatlimanı Turizm Merkezi
- Çanakkale Geyikli Turizm Merkezi (6 Tahsis
- Denizli Termal Kültür ve Turizm Koruma ve
Gelişim Bölgesi Akköy Gölemezli kesimi (5 Tahsis)
- Eskişehir Sakarıılıca Termal Turizm Merkezi
- Isparta Davraz Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi
- İzmir Dikili Termal Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi (2 Tahsis)
- Kayseri Erciyes Kış Sporları Turizm Merkezi 1 numaralı Turizm yerleşim alanı
- Kütahya Gediz Ilıcası Termal Turizm Merkezi
- Kütahya Ilıca Harlek Termal Turizm Merkezi
- Samsun Havza 25 Mayıs Termal Turizm Merkezi (3 Tahsis)
- Uşak Banaz Hamamboğazı Termal Turizm Merkezi (5 Tahsis)
- Yozgat Boğazlıyan Bahariye Termal Turizm Merkezi (8 Tahsis)
- Yozgat Yerköy Güven/Kırşehir Çiçekdağı Bulamaçlı-Mahmutlu
Termal Turizm Merkezi

Yatırım bedelinin % 5'i kadar kira ve hasılattan % 5 pay alınacak
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 14 ildeki 48 taşınmazı 49 yıllığına turizm amaçlı olarak tahsis edileceğini belirterek, tahsis edilecek yerlerden arazilerin toplam yatırım bedelinin yüzde 5'i kadar kira, hasılattan da yüzde 5 pay alınacağını söyledi.
"Sadece kıyı turizmi değil, termal, kültür, kış, golf turizmi gibi alanlara dönük olarak da arazi tahsisi planlama çalışmalarımız var" diyen Günay, tahsise çıktıkları 48 taşınmazın 32'sinin termal, 14'ünün kıyı ve 2'sinin de kış turizmine ilişkin olduğunu belirtti.
Taşınmaz tahsisinin sektöre yönelik önemli desteklerden birisi olduğunu belirten Günay, "Biz kamunun turizm tahsisine çıkacağı arazileri planlıyoruz ve 49 yıllığına tahsis ederek destek veriyoruz" dedi.
Planlama ve tahsis çalışmalarında, ülkenin varlık ve değerlerini özenle korumaya çalıştıklarını ifade eden Günay, bu süreç zarfında yoğunluk artırıcı düzenlemelerden olabildiğince uzak duracaklarının ve çevre ve doğayı koruyacaklarının altını çizdi.

Kapsam genişleyecek
"Sadece kıyı turizmi değil, termal, kültür, kış, golf turizmi gibi alanlara dönük olarak da arazi tahsisi planlama çalışmalarımız var" diyen Günay, bu süreci ilanla kamuya bildirdiklerini ve bu süreci açık ve şeffaf olarak sürdürdüklerini vurgulayarak uygun özellikleri sağlayan yatırımcıya arazinin tahsis edileceğini belirtti.
Günübirlik tesislerde 20, diğer tesislerde 49 yıllığına araziyi tahsis ettiklerini ifade eden Günay, "Yıllık kira için, toplam yatırım maliyetinin binde 5'i oranında bir bedel alınıyor. Bu durumda 500 yataklı ve 5 yıldızlı bir otelin yıllık kirası 179 bin lira civarında oluyor" diyerek, son derece düşük olarak olan bu kiranın termal ve kışlık turizmde yüzde 50 oranında indirimli olduğunu, kalkınma öncelikli yörelerde yapılması durumunda yüzde 50 oranında ikinci bir indirim daha yapıldığını açıkladı.

15 bin yatak
"Kamu düşük bir bedelle 49 yıllığına turizm yatırımcısına araziyi tahsis edebiliyor. Bu önemli bir destek, yatırım koşulları elverişli ve yatırıma teşvik edici" diyen Bakan Günay, 15 binin üzerinde yeni nitelikli yatağın turizme kavuşturulacağının altını çizerken, "Tahsise çıktığımız 48 taşınmazın 32'si termal, 14'ü kıyı ve 2'si de kış turizmine ilişkin" dedi.
Üç yıl aradan sonra tekrar tahsisat yaptıklarına değinen Bakan Günay, "Bunu Türkiye turizm potansiyelinin dikkate alınarak yapılması gereken bir çalışma olarak görüyoruz" diye konuştu.
En son tahsisin 2006 yılında yapıldığını hatırlatan Günay, projeye başvuruların 4 Ocak 2010'a kadar yapılabileceğini bildirdi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.