• BIST 96.861
  • Altın 238,450
  • Dolar 5,8055
  • Euro 6,5285
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 8 °C

Turizmde yeni yaklaşımlar

Turizmde yeni yaklaşımlar
Birikimlerin kamuoyu ile paylaşılması amacıyla I. Kültür ve Turizm Uzmanları Paylaşım Sempozyumu 5-6 şubat 2010 tarihinde Ankara’da düzenleniyor.

ANKARA- I. Kültür ve Turizm Uzmanları Paylaşım Sempozyumu 5-6 şubat 2010 tarihinde Ankara"da düzenleniyor.
Sempozyumda, “küreselleşme” olarak adlandırılan sürecin etkisi altındaki dünyada; gelişen teknoloji, değişen ve dönüşen toplumsal yapı ile sermaye-emek-kaynak-bilgi dörtlüsü ele alınacak.
Sempozyum için yapılan açıklamada şunlara yer verildi:
Bu yapının önündeki engellerin kalkması gündelik yaşamın düzenlenmesinde ve anlaşılmasında; küresel-ulus aşırı-ulusal-yerel ölçekler ortaya konulacak. Kamu-özel sektör-sivil toplum kuruluşları ve diğer aktörlerin katılımı ile acil-kısa-orta-uzun dönemlerin dikkate alınmasını gerektiriyor.
Bu farklı boyutların tümünün bir yansıması olan karmaşık ilişkiler ağının anlaşılabilmesi alışılageldik anlayış ve kavrayışların ötesinde yaklaşımları ve uygulama biçimlerini gerekli kılıyor.

Yeni yaklaşımlara olan ihtiyaç özellikle kültürlerin var olma, kendisini yeniden üretme ve sürdürme biçimi ve kültürler arasındaki en önemli paylaşım türlerinden olan turizm sektöründe belirgin bir şekilde gösteriyor.
Bir yandan kültürel alandaki her türlü üretim yaratıcı endüstriler ve turizm yoluyla bugüne kadar görülmemiş ölçüde bir sanayileşme ve katma değere dönüşme sürecine konu oluyor. Diğer yandan turizm farklı biçimleriyle çevre kirliliğinden kalkınmaya, uluslar arası ilişkilerden kültürel mirasın korunmasına kadar birçok alanda anahtar rol üstleniyor.
Bu dönüşüm ülkemiz adına sayısız olanak yaratırken beraberinde birçok sorunun ortaya çıkmasına yol açıyor.
Bu olanakların ülkemiz yararına en iyi biçimde kullanılması ve doğacak sorunların çözümlenebilmesi için kuramsal bilgi ile uygulamayı bir arada değerlendirmek gerekiyor.
Kamu-özel sektör-sivil toplum paydaşları ile bir kolaylaştırıcılık anlayışı içinde çalışmayı içeriyor. Karmaşık sorunlara stratejik müdahaleleri ortaya koyan, teknolojik ve yöntemsel yenilikleri dikkate alan yeni bir deneyim ve birikim oluşturma sürecine ihtiyaç duyuluyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı teşkilatını tanımlayan 4848 Sayılı Yasa ile birlikte bu anlamda önemli bir başlangıç yapılarak Kültür ve Turizm Uzmanlığı kadroları ihdas edildi. Bakanlıkta bir ihtisas ve kariyer kadrolaşması oluşmasının temelleri atıldı. Yaklaşık beş yıldır kültür ve turizm uzman yardımcıları ve uzmanları Bakanlığın farklı birimlerinde araştırma yapıyorlar. Proje geliştiriyor ve uygulama çalışmalarında bulunuyorlar. Bakanlık içinde yazdıkları uzmanlık tezleri ve bakanlık dışında da sürdürdükleri çeşitli düzeydeki akademik çalışmaları ve sivil toplum faaliyetleri ile birikim oluştu.
Ancak, bugüne kadar bu önemli birikimin kamu, özel sektör, sivil toplum, akademi ve kamuoyu ile paylaşılması mümkün olamadı.

Bu sebeple, beş yıldır görev yapan Kültür ve Turizm Uzmanları/Kültür ve Turizm Uzman Yardımcılarının birikimlerinin kamuoyu ile paylaşılması, zengin ve verimli sonuçlar üretecek bir tartışma ve ortak akıl platformunun oluşturulması için Kültür ve Turizm Uzmanları Paylaşım Sempozyumu"nun düzenlenmesine karar verildi. Sempozyumun salt akademik nitelikli değil uygulamayı da içeren, sadece tez çalışmaları ile kısıtlı kalmadan Kültür ve Turizm Uzmanları/Kültür ve Turizm Uzman Yardımcıları tarafından üretilen diğer proje, yapıt, yöntem, deneyim ve değerlendirmeleri de içermesi düşünülüyor.

Bu yıl ilki düzenlenecek Kültür ve Turizm Uzmanları Paylaşımı Sempozyumunun ana teması “Kültür ve Turizmde Yeni Yaklaşımlar” olarak belirlenmiş olup Sempozyum"a katkıda bulunacak Kültür ve Turizm Uzmanları/Kültür ve Turizm Uzman Yardımcılarının sunmayı hedefledikleri çalışmaları bu genel tema çerçevesinde şekillendirmeleri bekleniyor.
Sempozyum"da sunulacak bildirilerin bu alanlarda mevcut sorunların tespiti yanında alternatif bakış açılarını da sağlayacak içerikte olması en önemli beklentidir.
Örnek olay ve alan çalışmasına dayanan çalışmalar ile her alana ilişkin çeşitli çözüm önerilerinin Sempozyum"un tartışma zeminini zenginleştirmesi beklentiler arasındadır.

Sempozyuma katkıda bulunmak isteyen Kültür ve Turizm Uzmanları/Kültür ve Turizm Uzman Yardımcılarının katılımlarını bildiri ve poster sunumlarla gerçekleştirmeleri öngörüldü. Sempozyuma bildiri sunarak katkıda bulunmak isteyenlerin Bildiri özetleri ile birlikte bildiriyi sunacak kişiye ait iletişim bilgileri ile kısa bir özgeçmişin de gönderilmesi gerekiyor. Bildiri özetlerinin bildiri konusu, amacı, yöntemi ve sunulacak bulgulara ilişkin bilgileri içermesi bekleniyor. Bildiriler; fotoğraf, harita, çizim vb. görsel malzeme içeriyorsa, metnin içine yerleştirilmiş şekliyle oluşturulan dosyanın yanı sıra, görsel malzemeler ayrı bir klasörde sunulacak şekilde iki ayrı dosya halinde gönderilmelidir. Bildiri özetlerinin Bilim Kurulu üyeleri tarafından değerlendirilmesi sürecinde bildiri sahiplerinin kimlikleri gizli tutulacaktır. Sempozyuma katkıda bulunmak isteyen kültür ve turizm uzman yardımcısı ve uzmanlarının hazırlayacakları 70x100 cm. boyutundaki posterlerini veya 400 kelimeyi aşmayacak bildiri özetlerini aşağıda belirtilen takvim doğrultusunda Sempozyum Sekretaryasına tercihan elektronik posta yoluyla iletmeleri beklenmektedir.

I. Kültür ve Turizm Uzmanları Paylaşım Sempozyumu Yürütme Kurulu:

Yavuz YAĞAN - KTUD Yönetim Kurulu
Taner BEYOĞLU - KTUD Yönetim Kurulu
Pınar BİLGEN - KTUD Yönetim Kurulu
Nurdan ATALAN ÇAYIREZMEZ - KTUD Yönetim Kurulu
Güngör ÖĞÜT - KTUD Yönetim Kurulu
Şehzat ALTUNAKAR - KTUD Yönetim Kurulu
Mustafa TUĞRUL FIRAT - KTUD Yönetim Kurulu
II. Kültür ve Turizm Uzmanları Paylaşım Sempozyumu Bilimsel Danışma Kurulu:

İsim Kurum

Doç. Dr. Nafia Gül ASATEKİN ODTÜ Mimarlık Fakültesi
Oğuz ELBAŞ Müzik Tarihçisi
Mahmut EVKURAN Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü.
Doç. Dr. Mehmet KALPAKLI Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü
Günay KİRACI Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema ve Telif Hakları Genel Müdür Yardımcısı.
Prof. Dr. Fikri KULAKOĞLU Ankara Üniversitesi Prehistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı
Doç. Dr. Emre MADRAN ODTÜ Mimarlık Bölümü
Prof. Dr. M.Öcal OĞUZ Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Bölümü Doç.Dr.Ayşen SAVAŞ ODTÜ Mimarlık Bölümü
Mustafa SİYAHHAN Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü
Dr.Savaş Zafer ŞAHİN Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü
Prof. Dr. Azize TUNÇ Gazi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Eğitimi Bölümü
Yrd. Doç.Güçlü TÜLÜVELİ ODTÜ Tarih Bölümü
Prof. Dr. Mithat ÜNER Gazi Üniversitesi İşletme Bölümü
Doç. Dr. Zeynep YASA YAMAN Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü
Doç. Dr. Aytekin YILMAZ Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü
Prof.Dr.Bülent YILMAZ Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü


Sempozyum Takvimi:
Sempozyuma bildiri özeti gönderme için son tarih: 30 Eylül 2009
Sempozyum bildirileri özetlerinin değerlendirilmesi:1 Ekim -30 Ekim 2009
Sempozyuma Poster Gönderme için son tarih: 30 Ekim 2009
Kabul edilen bildiri ve poster sunumların duyurulması tarihi: 2 Kasım 2009
Sempozyum bildirilerinin teslimi:08 Ocak 2010
Sempozyum tarihi:05-06 Şubat 2010

Sempozyum Sekreteryası İletişim Bilgileri:
Adres :Kültür ve Turizm Uzmanları Derneği Necatibey Caddesi Elgün S. No: 8/8 06640 ANKARA
Telefon :0312 310 49 60/ 1804 – 1283
0536 856 11 00
Faks :0312 311 51 36
E-posta :dernek@ktud.org
Web :http://www.ktud.org/

Not: Sempozyum yürütme kurulu, gerekli görülen hallerde sempozyum takviminde değişikliklere gidebilir. Bu değişiklikler ilgililere bildirilecektir.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.