• BIST 95.411
 • Altın 222,154
 • Dolar 5,3450
 • Euro 6,0975
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara -4 °C

Turizmde umut ve tedirginlik

Turizmde umut ve tedirginlik
Türkiye’nin döviz girdisi açısından lokomotif sektörleri arasında yıllardan beri başı çeken turizm sektörü 2009 yılını tedirgin ama umutlu karşıladı.

İSTANBUL- Bacasız sanayi olarak adlandırılan ve Türkiye"nin döviz girdisi açısından lokomotif sektörleri arasında yıllardan beri başı çeken turizm sektörü 2009 yılını tedirgin ama umutlu karşıladı.
Küresel ekonomik daralmanın tüm sektörleri olduğu gibi Türk turizmini de etkilemesi kaçınılmaz.
Bunalım psikolojisinin, ilk önce tatil kalemlerinde kısıtlama yaratması, daralma beklentisini oluşturursa da tatilin insan hayatının vazgeçilmezi olduğu da bir gerçek.
Sektör temsilcileri, her ne kadar turist sayısında azalma beklese de farklı seçeneklere yönelerek bu dönemi en az hasarla bu dönemi atlatmayı umuyor.
Bu noktada, yabancı rakiplerine göre fiyat avantajı olan Türk turizm tesislerinin rekabette ön plana çıkmak için yenileme ve iyileştirme çalışmalarına yönelmeleri, dünyada yükselen eğilimleri takip etmeleri çok önemli…
Kobifinans dergisi, bunalım döneminde turizm sektöründe gerçekleştirilebilecek iyileştirme ve geliştirme çalışmalarını tatilcilerin turizm tesislerinden beklentilerini ve dünyada ve Türkiye"deki son eğilimleri araştırdı.
Yenilenmiş Tesisler Gözde
Dergiye göre Türkiye"de turizm sektörü gelişmeye devam etmekle birlikte, sektördeki yatırımların 1980"lerin ortalarına doğru ağırlık kazandığı göz önünde bulundurulduğunda, tesislerin önemli bir bölümünün 15 yaşını çoktan aştığı ortaya çıkıyor. Turizm uzmanları bu konuya özellikle dikkat çekiyor. Çünkü turizm, özellikle tesisler açısından “nankör” bir sektör olarak değerlendiriliyor. Bunun en büyük nedeni, gerek yabancı gerekse yerli turistlerin kaldıkları tesisin yeni ve bakımlı olmasına önem vermesi
İçinde olduğumuz rekabet koşulları da düşünüldüğünde, turistik tesis sahiplerinin yenileme yatırımına yönelmesi lüks değil, bir zorunluluk halini alıyor.
Rekabette öne geçmek, özellikle yurt dışından turist çekmek amacıyla tesislerde yenilemeye gitmek, eskimiş sistem ve malzemeyi yenilemek, 2009 yılında zor günler geçirmesi beklenen sektörde öne geçmek için büyük avantaj sağlayabilir.
Turizm uzmanlarına göre yenileme çalışmalarını belli bir plan dahilinde, zamana yayarak yapmak en sağlıklısı. Ancak bu sürenin beş yılı aşmamasında da yarar var.
Turizm tesislerinde yenileme ihtiyacını yalnızca eskime ya da yıpranma kaynaklı olarak düşünmemek gerekiyor.
Yenilemeyi gerekli kılan en önemli etkenlerde biri, dünyadaki değişen eğilimlere ayak uydurabilmek, bu konuda gelişmeleri takip ederek gerek moda akımlara, gerekse de teknolojik gelişmelere uyum sağlamak…

Tatilcinin beklentisi kaliteli yemek
Tatil seçeneklerinin artması, tatilcilerin konaklama tesislerinden istek ve beklentilerinde de değişikliklere yol açıyor. Turistlerin en büyük beklentisi ise nitelikli ve lezzetli yemek seçenekleri… Tatilcilerle en yakın ilişkiyi kuran hizmet şirketleri olan tur operatörleri, artık herşey dahil uygulamasındaki yemek çeşitlerinin cazibesini kaybettiğini öne sürüyor.
Pronto Tour Pazarlama Müdürü Sarp Özkar, en çok şikayet aldıkları konunun yemek kalitesi olduğunu belirterek bu konuda şunları ifade ediyor:
“Tatilci için yemek en önemli kriterlerden biri. Burada çeşitlilik kadar kalite ve sunum da önem kazanıyor. Özellikle açık büfe dışında farklı lezzetler sunan alakart restoranlar çok ilgi görüyor.”

Konaklanan tesislerin temizliği ve hijyen de tatilcilerin en çok şikayet ettiği noktalardan biri…
Sarp Özkar, bu tür sorunların genellikle mevsimlik ve yeterli eğitim almamış personel istihdamından kaynaklandığını ifade ediyor…
Özkar"a göre tesis ister beş yıldızlı bir otel, isterse pansiyon olsun, odaların genel kullanım alanlarının ve hatta açık alanların düzenlenme ve temizliği turisti etkilemede önemli rol oynuyor.
Bu nedenle özellikle bu dönemde turizm işletmelerinin bu konuya önem vermesi öneriliyor.
Teknolojinin artık hayatımızın her anında olduğu düşünüldüğünde, tatilcilerin de bu yöndeki beklentilerinin artmış olması şaşırtıcı değil.
Günümüzde insanlar, tatilde bile olsalar e-postalarını okuyabilmek, dizüstü bilgisayarları ile internette aradıkları bilgiye ulaşabilmek istiyor.
Bu nedenle turistlerin tercihlerinde, konaklayacakları tesiste internet bağlantısı olması, istedikleri zaman kullanabilecekleri ücretsiz bilgisayar odalarının yer alması gibi teknolojik donanımlar etkili oluyor.
Tabii, bu donanımların en güncel teknolojiyi kapsaması da önemli bir ölçüt.

Temalı otellere ilgi artacak
Tatil denince ilk akla gelen “deniz-güneş-kum” konsepti her zaman olduğu gibi en gözde tatil seçeneğini oluşturuyor.
Ancak ne var ki tüm dünyada hızla yayılan temalı oteller farklı bir tatil beklentisi olan turistler arasında büyük ilgi görüyor.
Temalı otellerde konaklayan turistler, kendilerini bir tarihin, bir konseptin parçası gibi hissederek evlerine güzel anılarla dönüyor.
Bu nedenle Türkiye"de, son yıllarda bu yönde yatırımlar ağırlık kazandı.
Bu tarz tesislere en büyük ilgiyi Rus ve Avrupalı turistler gösteriyor.
Hey Travel Trends CEO"su Necati Çalışkan, artık tüm dünyada temalı otellerin ilgi gördüğünü ifade ediyor ve “Yörenin doğası, kültürü, tarihi, gelenek ve görenekleri ile yöre gerçeklerinin içerisinde barındığı tesis ve yatırımlar turistler için cazip hale geldi,” şeklinde konuşuyor.
Turizm uzmanları temalı otellerin görsel özelliğinin yanı sıra satış ve pazarlamada da büyük avantaj sağladığı görüşünde birleşiyor.
Temalı oteller, yukarıdan bakıldığında bir uçak, kelebek veya gemi görüntüsünde inşa edilmiş büyük tesisler olabileceği gibi, olağan mimariye sahip bir tesise ufak dokunuşlarla tema kazandırmak mümkün olabilir.
Türkiye"de yoğun olarak Antalya ve yöresinde dev projelerle hizmet veren temalı otellerin yanı sıra Bozcaada"daki taş evler, Kapadokya"da peri bacasına inşa edilmiş oteller, Olimpos"taki ağaç evler gibi daha butik örneklere rastlamak mümkün.
Özellikle tarihsel dokuya sahip yörelerde kurulu olan turistik tesisler, iç mimaride, mönüde ve hatta çalışanların kıyafetlerinde geçekleştirecekleri değişikliklerle bir tema yaratabilir.

Kültür turizminde yerli turist ağırlığı
Temalı oteller kadar ilgi çeken başka bir turizm ayağı ise kültür turları…
Son birkaç yıla kadar yabancı turistlerin ilgi gösterdiği kültür turizmi son dönemde televizyon dizilerinin de etkisiyle yerli turistlerin de gözde tatil seçenekleri arasına girdi.
Sektör temsilcileri, 2009 yılında kültür turizmindeki yükselişin devam edeceğini düşünüyor.
Hey Tarvel Trends CEO"su Necati Çalışkan, dünyadaki trendin değişik ülkelerin tarih ve kültürlerini öğrenmek, gidecekleri ülkedeki insanların ne giydiklerini, ne yediklerini ve nasıl yaşadıklarını merak eden bir yöne doğru gittiğini ifade ediyor.
Çalışkan"a göre kültür kentlerinin turistik açıdan hareketlenmesi, turizmi 12 aya yayma hedefinin en önemli bacağı olacak.
Birçok medeniyete ev sahipliği etmiş olan Anadolu, kültür turizminin yaygınlaşması için büyük bir potansiyel barındırıyor.
Halen Kapadokya, Karadeniz, GAP gibi yöreler bu alanda öne çıkıyor.
Bu turizm seçeneğini tercih eden turistlerin en büyük beklentisi ise iyi rehberlik hizmeti alabilmek. Çünkü buradaki amaç mümkün olduğunca kültürel yer ve yapı görüp bilgi sahibi olarak dönmek.
Kalınan tesiste yöresel mutfağa özgü yemeklerin yer alması da ayrı bir önem taşıyor.
Son dönemde kültürel yörelerde yapılan konaklama tesisleri arasında yörenin dokusunu taşıyan butik oteller de dikkati çekiyor.

Turizmde en yeni eğilim eko turizm
Kent yaşamından biraz uzaklaşıp doğanın biz insanlara sunduğu o eşsiz kaynakları keşfetmek…
Kendi ellerinizle yetiştirdiğiniz meyveyi, sebzeyi dalından koparıp yemek…
Ya da folluktan alınmış taze yumurtanın tadına varmak…
Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi?
Alışılagelmiş tatil seçeneklerinden sıkılan veya yeni deneyimler yaşamak isteyenler, ekolojik turizmi tercih ediyor.

Peki, nedir bu ekolojik turizm?
Kısaca “Ekoturizm” olarak adlandırılan ekolojik turizm çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten, doğal alanlara karşı duyarlı bir turizm türü olarak tanımlanıyor.
Ekoturizme çoğunlukla küçük gruplar halinde katılınıyor.
Konaklama ve yeme-içme türü hizmetler çoğunlukla yerel düzeydeki KOBİ"lerce veriliyor.
Bu tatil seçeneğinde konaklayanlar yalnızca tatil yapabilecekleri gibi, tesisin günlük işlerine yardımcı olarak konaklama masraflarını düşürebiliyor.
Bu günlük işler arasında bahçelerde yetişen meyve sebzelerin bakımı, hayvanların yemlenmesi gibi keyifli işler de yer alıyor.
Böylece hem tesis sahibi masraflarını azaltmış oluyor hem de turist bambaşka bir deneyim yaşayarak ucuz tatil olanağı buluyor.
Türkiye"de çok yeni olan bu kavram, dört mevsim ziyaretçi ağırlayabilme özelliğine sahip.
Daha çok çevreci turist gruplarının ilgi gösterdiği bu turizm çeşidi Türkiye"de Ege bölgesinde yoğunlaşıyor.
Ekolojik turizmin yaygınlaşması amacıyla çalışman Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, ekolojik turizme katılmak isteyen girişimcilere bu konuda yol gösteriyor.
Halen ekolojik tarım yapan çiftlikler, birkaç küçük düzenlemeyle ekolojik turizm sektörüne de girebilir.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.