• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 21 °C

Turizmde söz hakkı turizmcinin

Turizmde söz hakkı turizmcinin
Antalya Rehberler Odası ve Turist Rehberleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özbuldu, “Turizmde söz hakkı turizmcilerindir” dedi.

ANTALYA- Antalya Rehberler Odası ve Turist Rehberleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özbuldu, taksicilerin turistlere tur yaptıklarını, hanutçuların önünün açıldığını bir ortamda turizme gerçek hizmet verenlerin turizmi korumak icin çalıştıklarını söyledi. Yerel yönetimlerin kendilerine destek vererek turizmdeki çarpık işleyişin önüne geçilmesi ve turizmcinin rahat bırakılması gerektiğini belirten Özbuldu, “Turizmde söz hakkı turizmcilerindir” dedi.

Antalya Rehberler Odası ve Turist Rehberleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özbuldu şu açıklamayı yaptı:

Turizm sektörü çalışırken, turizmden nemalananlar sektörü baltalamak için çalışmakta ve açıklamalarda bulunmaktadır. Rekabet gücü yüksek ve verimli bir turizm ekonomisine ulaşmak turizm çeşitliliğini arttırmak, 12 aya yayılan turizm çalışmaları özel ve kamu tarafından yapılmaktadır. Ülkemizde, doğal ve kültürel değerlerimizin zenginleştirilerek sürekliliğinin sağlanması ve turizmde ürün çeşitlemesine gidilmesi ülke turizm politikasında birinci hedef olarak seçilmiştir.

TUR SATIN ALAN TURİST NEREYE GİDECEĞİNİ BİLİR
Hizmet sektörü olan turizmde, Profesyonel ve tüketici tercihleri, Profesyonel davranış, iş analizleri ve iş gerekleriyle birlikte değerlendirmekte ve işler bu kapsamda yürütülmektedir. Olumlu gelişmelerin olduğu bu günlerde sektörü baltalayan olaylar da çığ gibi büyümektedir. Kanunlara uygun işlerini yürüten Seyahat Acentaları, müşterilerine sattıkları turlarda Profesyonel Turist Rehberleri görevlendirerek tur çıkarmaktadır. Tur satın alan turist nereye gideceğini bilmektedir. Bu kanuni bir zorunluluktur ve yasalarla korunmaktadır.

ACENTE ÇALIŞANLARI REHBERLERİ TACİZ EDİYOR
Tur programına bağlı olarak dağa çıkılacaksa dağa, denize gidilecekse denize, ören yerine gidilecekse ören yerine, mağaza varsa mağazaya Profesyonel Turist Rehberleri tarafından götürülmektedir. Yasa ve yönetmelikler bunu emreder. Turların bu şekilde yapıldığını turizm sektörü bilmektedir. Turizm sektöründen yararlanan ama bu işleyişi, farklı yöne çekenler sektörün işleyişini engellemektedir. Bazı taksicilerin tur araçlarına, Acente çalışanlarına rehberlere yönelik taciz edici tutum ve davranışları yeni değildir ve yetkili mercilere pek çok defa iletilmiş olmasına rağmen olumlu bir gelişim olmamıştır ki sorun hala gündemdedir.

TURİZM İŞLEYİŞİNİ KORUMAK ZORUNDAYIZ
Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı M. Ali Alkan'ın 24/7/08 tarihli basın açıklamalarında Seyahat Acentelerinin tur organizasyonunu yalnızca kuyumcu-derici anlayışına bağlaması haksızdır ve doğru değildir. Her kuruluş içinde yanlış yapan, sektörü rencide edenler olabileceğini unutmamalıdır. Yöneticiler, Yanlış yapanı korumak ve kurtarmak uğruna diğer sektörü zan altında bırakmamalıdır. Antalya'da turizm işleyişini korumak ve desteklemek sektörden yararlanan her kesimin sorumluluğundadır. Turizm'den kazanç elde eden yan sektörlerin daha dikkatli olması gerekmektedir.

TAKSİLERİN TURİSTLERE TUR YAPMALARI ENGELLENMELİDİR
Acentelerin kapanma endişesi yaşadığı günümüzde bu gibi olaylar olumsuz gelişmelerdir. Kaçak acentecilik, kaçak rehberlik, kaçak taksicilik v.b. olaylara hep birlikte “dur” demeli ve içimizdeki yanlış yapanları uzaklaştırmalı ve yanlış yaptıklarını kabul etmeliyiz. 1618 sayılı kanun otel önündeki taksiler turistlere tur yaptırır diye yazmamaktadır. Tur seyahat acentaları tarafından gerçekleştirilir.

HANUTÇULUĞUN ÖNÜ AÇILMAMALIDIR
Antalya Valiliğinin 'Hanutculukla Mücadele ve esaslarıyla ilgili çalışmalarına rağmen, Hanutçuluğun önü açılmamalıdır. Turizm yapılabilirliğinde ve sürdürülebilir olmasında, ortak bakış açısının yokluğu, yöneticiler ve çalışanlar arasında kopukluklar, diyalog eksikliği, kuşku, düşmanlık hisleri ve gerilime dayalı sosyal iklimler, sektör kimyasının kısa sürede bozulmasına neden olur. Bu durumda, Turizm'de hedeflene ulaşmamız zorlaşır ve ülke menfaatleri yara alır ve öyle olmaktadır.
Bu gibi olaylar içinde, hizmeti satın alan müşteri ile hizmeti sunan iş görenin iç içe, yüz yüze olduğu bir sektörde, iş tatmini düşük olan iş görenin müşterisine tatmin edici bir düzeyde hizmet sunması ve müşteri tatmini sağlaması oldukça zordur. Turistlerin aldıkları hizmet dolayısıyla memnun olması için hepimiz elimizden geldiğince çalışmalıyız.

TURİZMCİYİ RAHAT BIRAKIN
Turizm sektöründe, ekonomik faktörlere nazaran, psiko-sosyal faktörlerinde çok önemli olduğunu ve artık bu geminin hepimizin içinde barındığını unutmamalıyız. Turizmin sağlıklı işleyişini sağlamak için, Turizmciyi rahat bırakın ki ülkenin ekonomik ve sosyal gelişimine ve refaha olumlu katkımızı artıralım.
Seyahat Acentasının ve Turist Rehberinin işi turizmdir; Bırakın işimizi yapalım!

Osman ÖZBULDU
Antalya Rehberler Odası ve Turist Rehberleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.