• BIST 94.783
  • Altın 246,082
  • Dolar 5,9336
  • Euro 6,6209
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 23 °C

Turizmde kadın istihdamı

Turizmde kadın istihdamı
Kültür ve Turizm Bakanlığı, AB projesiyle kadın istihdamının artırılması için çalışmalara 10 milyon euro hibe verecek.

ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanlığı AB projesiyle sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına 10 milyon euro hibe verecek. Turizmde kadın istihdamının artırılması için adım atan Kültür ve Turizm Bakanlığı, hazırladığı AB projesiyle sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına 10 milyon euro hibe verecek. Bakanlık Türkiye'de turizme kadın eli değmesi için harekete geçti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 10 milyon euro bütçeli AB projesiyle turizmde kadın istihdamını artırmaya yönelik çalışmalar desteklenecek. Bakanlığın Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce hazırlanan "Turizm Sektöründe Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"yle kadınlara turizm sektöründe hem daha çok iş alanı açılacak, hem de nitelikli işlerde çalışmalarına imkan sağlanacak.

TÜRKİYE'DE TURİZM SEKTÖRÜNDE KADININ YERİ BELİRLENECEK
Avrupa Birliğinin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı programı kapsamında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yürütülen 10 milyon euro bütçeli projenin, 2015 yılından itibaren uygulamaya geçirilmesi planlanıyor.  Projeyle sosyo-ekonomik düzeyi ülke ortalamasının altında bulunan bölgelere öncelik verilerek, kadınların işgücü piyasasına katılımına mani olan sosyo-kültürel engellerin aşılması, istihdama erişimlerinin desteklenmesi ve eğitim yoluyla kadınların turizm sektöründe istihdam edilebilirliklerinin artırılması amaçlanıyor.  Projeyle, Türkiye'de turizm sektöründe kadının yerini belirlemeye yönelik bir araştırma ve eğitim faaliyetleri düzenlenecek.

ÜRÜNLERİN PAZARA SUNULMASINDA KADINLAR ÇOK BÜYÜK BİR ROL OYNUYOR
Çatı niteliği taşıyan "Turizm Sektöründe Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi" kapsamında, sivil toplum kuruluşlarının ve üniversitelerin de proje amacı doğrultusundaki çalışmalarına hibe verilecek.  Turizmde kadınlar daha çok "turistik ürün" oluşturulmasında boy gösteriyor. Beypazarı, Safranbolu gibi tarihi dokusunu koruyan yerlerde hem geleneksel ürünlerin turizme kazandırılmasında hem de üretilmesi kolay ve bireysel işletmeye dönüştürülebilecek ürünlerin pazara sunulmasında kadınlar çok büyük bir rol oynuyor.
Kadınların el üretimindeki varlığı, turistik işletmelere, acentelere gelindiğinde geri plana düşüyor. Turistik işletmelerde kadınlar en çok kat görevlisi olurken, yönetim ve sunum gibi nitelikli işlerde pek yer almıyor.

7.5 MİLYONLUK PROJEYE START VERİLDİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde yaklaşık 7 milyon 559 bin euro bütçeli "Turizm Sektöründe İşverenlerin ve Çalışanların Uyum Yeteneklerinin Artırılması Projesi"ni de hayata geçirmişti.
Sektörün insan kaynağının hem çalışan hem işveren düzeyinde niteliklerinin yükseltilmesi amaçlanan proje kapsamında, sektörün "İşçi ve İşveren" profilini ortaya koyacak "Sektörel İşgücü Araştırması" gerçekleştirilecek.

22 YIL SONRA YENİDEN
Turizmde dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girmeyi başaran Türkiye'de, turizm sektörünün işgücü araştırması en son 1992 yılında yapılmıştı. Aradan geçen 22 yılda güncellenmemesi sektörde büyük bir eksikliğe neden olan işgücü verileri, hem üniversiteler hem sektör için büyük önem taşıyor. 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.