• BIST 83.675
  • Altın 250,931
  • Dolar 6,1048
  • Euro 6,8129
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 16 °C

Turizmciye ihracatçı desteği

Turizmciye ihracatçı desteği
Turizm kesiminin ihracatçı desteklerinden yararlanması konusundaki çalışmalar tamamlanarak Bakanlar Kurulu'na sunuldu.

ANTALYA/MANAVGAT- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizm kesiminin ihracatçı desteklerinden yararlanması konusundaki çalışmaların tamamlanarak Bakanlar Kurulu'na sunulduğunu söyledi.
Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası'nda turizm sektörü temsilcileriyle bir araya gelen Günay, ekonomik krizin 2008 yılının ortalarından itibaren kendisini hissettirdiğini söyledi. Krizin, Türkiye'nin turizm sektöründeki önemli rakipleri İtalya, Yunanistan ve İspanya'yı olumsuz etkilediğini belirten Günay, buna karşın Türkiye'nin turist sayısında dünya ortalamasının 5 katı artış sağlayarak, 26 milyon 300 bin misafir ağırladığını bildirdi.
Dünyanın sıkıntılı bir dönemden geçtiğini ifade eden Günay, 2009 yılında çeşitli alanlarda ciddi daralma olacağını, turizmi gerileme olmadan 2008 seviyesinde tutmaya çalışacaklarını söyledi.
Türkiye'nin tarihi ve doğal zenginliğinin yanı sıra yüksek kaliteli tesislerde uygun fiyatları olduğunu, dünyanın en çok gezen ve pazara yeni giren ülkelerine de en yakın destinasyon konumunda olduğunu kaydeden Günay "Tüm bu avantajlarımızı kullanmaya ve Türkiye'nin turizmdeki gelişmesini yüksek tutmaya çalışıyoruz," dedi.

Antalya'nın en güzel ayının eylül olduğunu, buna karşın iç turizmde insanların okulların başlaması nedeniyle bu ayın güzelliklerinden faydalanamadığına değinen Günay, turizmcilerin isteğiyle okulların 8 eylül yerine 24 eylülde açılmasını kararlaştırdıklarını kaydetti.

Günay, sözlerine şöyle devam etti:
"Göreve başladığımdan itibaren (İklim farklılıklarına rağmen niye okullar aynı tarihte açılıp, aynı tarihte kapanıyor. Bunu mevsimlere yaysanız, iç turizme hareket getirir) deniyordu. Bu yıldan itibaren bu da yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı ile beraber çalışıyoruz. Bu yıldan itibaren Türkiye'de okulların açılış tarihleri bölgelere göre farklılaştırılacak. İç turizme de hareket gelmiş olacak."

Turizme yeni destekler
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın TBMM'ye gönderdiği yasal düzenlemelerin nisan ayında Meclis'ten çıkacağını belirten Günay, bu düzenleme ile turizmcilerin de KOBİ desteğinden yararlanacağını söyledi.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile mutabakata vardıklarını, bu düzenlemenin ardından bir yönetmelikle turizm kesiminin döviz getiren hizmet sektörü olarak kabul edileceğini bildiren Günay, turizmcilerin daha önce yararlanamadıkları KOBİ desteklerinin de sektöre açılacağını kaydetti.
Bakan Günay "Turizm kesiminin döviz getiren hizmet sektörü olarak KOBİ'lerin ihracatçı sayılarak ihracatçıların yararlandığı desteklerden yararlanması konusunda çalışmalar tamamlanarak Bakanlar Kurulu'na sunuldu," şeklinde konuştu.
Çalışma Bakanlığı ile de turizmde düşük mevsimde istihdamı kolaylaştıracak düzenlemeler için mutabakat halinde olduklarına dikkati çeken Günay, çalışanların işveren üzerindeki yükünü azaltacaklarını söyledi.
Bu şekilde turizm sektöründe düşük sezondaki işten çıkarmaların azalacağını ve tesislerin daha uzun süre açık kalacağını ifade eden Günay "2009'da belli ki dünya çapında daralma var ve bunun bize yansıması kaçınılmaz çünkü bir dünyada yaşıyoruz. Biz sektöre katkıları bu yıl getirirsek, sektörün güçlü durmasını ve krizi kazasız, belasız atlatmasını sağlarız," dedi.
Türkiye'nin turizmden geçen yıl 22 milyar dolara yakın gelir elde ettiğini bildiren Günay, kişi başına geliri artırmada turizmin ekonomiye katkısının büyük olduğunu kaydetti.

Turizmin önemi
Turizmin toplumsal dönüşüme de katkı sağladığını ifade eden Günay, sanayileşmenin gelir getirse de bazen sosyal yaşamı iyiye götürmediğini ifade etti.
Buna örnek olarak Gebze ve Kırıkkale'yi gösteren Günay, konuşmasına şöyle devam etti:
"Buralarda, son yıllara kadar kültür alanında ve sosyal yaşamda mekanlar kurulmadı. Sanayileşmenin bazen toplumu gettolaştırıp içine kapatıyor. Ancak turizm gelir getirirken hayat tarzını değiştirip yukarılara taşıyor. Türkiye'nin nüfusunun 40 milyonu 50 yaşın altında. Böyle genç bir ülkede turizm hem istihdam kapasitesi hem de sosyal dönüşüm fonksiyonu açısından son derece önemli ve bence Türkiye'nin devlet politikası olarak en içten desteklemesi gereken alan."
Konuşmasında Manavgat'ın alt yapı sorunlarından da söz eden Günay, alt yapı çalışmalarının temel meseleleri olduğunu bildirdi.
Günay "Bundan önceki yıllarda itiraf ediyorum ki turizm tesislerinden, turizmci arkadaşlarımızın yaptığı katkı payları bazen ilgisiz alanlarda, siyasi tercihlerle kullanılmış. Buna kesinlikle son verdik," dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın döner sermayesine turizm tesislerinden gelen katkı paylarını o bölgelerin alt yapı ve özellikle arıtma tesislerinin tamamlanması için kullandıklarını kaydeden Günay, Manavgat'ta halkın sahillerden yararlanacağı günübirlik tesislere ihtiyaç olduğunu bildirdi.
Günay "Ben, bizim insanımız denizden yararlanmayacaksa; kültürden, sanattan yararlanmayacaksa o zenginliği ne yapayım? Ben, Manavgat'ta denizden 2-3 kilometre uzakta oturacağım ve benim çocuklarım denizden yararlanmayacaksa o zenginlik bizim için günahtır," şeklinde konuştu.

Turizm sezonunu uzatmak
Bakan Günay, Antalya ve yöresinin turizmden sekiz ay yararlanması gerektiğini, bu amaçla üçüncü yaş kuşağına Antalya sahilini açacak sağlık tesisleri ve spor takımlarına yönelik kamp alanları yapılabileceğini anlattı.
Turistlerin ören ziyaretlerinin de bu nedenle artmasının sağlanabileceğini ancak bölgenin tarihinden yeteri kadar yararlanılmadığını belirten Günay, şunları söyledi:
"Aspendos'un dışındakilerden çok fazla yararlanmıyoruz. Aspendos'ta bile üzüntüyle gördüm ki, bir restorasyon projesi bu tarih itibarıyla henüz tamamlanmamış. Bunlar kabul edilebilir işler değil. Bu bölgedeki ören yerlerinin restorasyonuyla ilgili projeleri bu yıl tamamlayacağız."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.