• BIST 85.743
  • Altın 250,438
  • Dolar 6,0629
  • Euro 6,7819
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 25 °C

Turizmcilere yurtdışı fuar desteği

Turizmcilere yurtdışı fuar desteği
İşletmelerin yurt dışındaki fuarlar ile tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinde toplam giderlerin %e 50`si Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenecek.

ANKARA – İşletmelerin yurt dışındaki fuarlar ile tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinde yer kirası, stand inşası, dekorasyona ilişkin toplam giderlerin yüzde 50`si Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenecek. Bu destekten, Kültür ve Turizm Bakanlığı`ndan belgeli, asli fonksiyonu konaklama olan bir önceki mali yıl içinde yurt dışından 1 milyon dolar döviz sağlayan özel sektör firmaları da yararlanabilecek. Yurtdışı turizm fuarlarına bakanlık standı dışında katılan ilgili sektör meslek birliğinin öncülüğünde grup olarak bölge tanıtımı yapacak işletmelere verilecek destek her fuar için 20 bin doları, fuara bireysel olarak katılan işletmelere verilecek destek ise 10 bin doları aşmayacak.
Kültür ve Turizm Bakanlığı`nca Para Kredi ve Koordinasyon Kurulu`na sunulan Yurt Dışı Turizm Fuarlarına Katılımın ve Turizm Tanıtma ve Pazarlama Faaliyetlerinin Desteklenmesine İlişkin Tebliğ bugünkü Resmi Gazete`de yayımlandı. Tebliğ, yurt dışında düzenlenen turizm fuarlarına katılımın artırılması ve yurtdışında gerçekleştirilecek tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine gerekli desteğin sağlanmasını amaçlıyor. Destek kapsamına Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen veya iştirak edilen turizm fuarlarına bireysel veya ilgili sektör meslek birliğinin öncülüğünde, grup olarak bölge tanıtımı yapacak işletmelerin, katılım masraflarının, yurtdışında gerçekleştirecekleri tanıtım ve pazarlama faaliyetleri kapsamında özel proje giderleri giriyor. Ödemeler, bu Tebliğ kapsamında tespit edilen esaslar ve oranlar çerçevesinde Tanıtma Genel Müdürlüğü bütçesinin ilgili tertiplerindeki ödeneklerle sınırlandırılıyor. Tebliğ`e göre, bu Tebliğ kapsamında ifade edilen desteklerden Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli, asli fonksiyonu konaklama olan ve bir önceki mali yıl içerisinde bireysel olarak 1 milyon dolar ve muadili dövizi yurtdışından sağlayan işletmeler de yararlanabilecek.

-TURİZM FUARLARINA KATILAN SEKTÖR MESLEK BİRLİKLERİNİN YER KİRASI, STAND GİDERLERİ 20 BİN DOLARI GEÇEMEYECEK-
Tebliğ`e göre Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından iştirak edilen veya desteklenen yurtdışı turizm fuarlarına Bakanlık standı dışında katılan ilgili sektör meslek birliğinin veya derneğinin öncülüğünde grup olarak bölge tanıtımı yapacak işletmelerin; yer kirası ile stand inşası ve dekorasyonuna ilişkin toplam giderlerinin Bakanlık tarafından uygun görülmesi halinde yüzde 50`si ödenecek. Bu miktar her fuar için 20 bin doları geçemeyecek. Bakanlık tarafından iştirak edilen veya desteklenen yurtdışı turizm fuarlarına Bakanlık standı dışında bireysel olarak katılan işletmelerin de yer kirası ile stand inşası ve dekorasyonuna ilişkin toplam giderlerinin Bakanlık tarafından uygun görülmesi halinde yüzde 50`sinin ödemesi yapılacak. Bu miktar her fuar için 10 bin doları geçemeyecek.

-BAKANLIĞIN İŞTİRAK EDECEĞİ TURİZM FUARLARI BİR ÖNCEKİ YILIN EYLÜL`ÜNDE BELİRLENECEK-
Bakanlığın iştirak edeceği ve destekleyeceği turizm fuarları bir önceki yılın Eylül ayında Bakanlıkça belirlenerek duyurulacak.

-ÖDENECEK MİKTAR BİREYSEL FAALİYETLERDE 10 BİN DOLARI GEÇMEYECEK-
İşletmelerin bireysel veya ilgili sektör meslek birliğinin öncülüğünde grup olarak, tesisleri ile birlikte bölge tanıtımı amacıyla yurtdışında gerçekleştirecekleri, kokteyl, çalıştay, sergi ve benzeri etkinliklere ilişkin yer kirası, ikram ve organizasyon giderlerinin Bakanlık tarafından uygun görülmesi halinde yüzde 50`si ödenecek. Ödenecek destek miktarı her bir etkinlik için bireysel faaliyetlerde 10 bin, grup faaliyetlerinde 25 bin doları geçemeyecek.
Bölge tanıtımı için hazırlanan projeleri kapsamındaki reklam giderlerinin Bakanlık tarafından uygun görülmesi halinde yüzde 50`si ödenecek. Reklam faaliyetlerinde ödenecek destek miktarı her bir etkinlik için bireysel faaliyetlerde 40 bin, grup faaliyetlerinde 150 bin doları geçemeyecek.. Mali yıl içinde yapılacak ödemeler toplamı, bireysel işletmeler için 150 bin, grup faaliyetlerinde 750 bin doları aşmayacak.

-ÖDEME ESASLARI-
Bu Tebliğ`de belirtilen faaliyetlerin desteklerden yararlanabilmesi için, fatura ve bankacılık sistemi çerçevesinde düzenlenen ödeme belgeleriyle birlikte tevsik edilmesi zorunlu olacak. Tebliğ kapsamındaki desteklerden faydalanmak isteyen işletmelerin bireysel veya ilgili sektör meslek birliğinin öncülüğünde grup olarak katılacakları turizm fuarı ya da gerçekleştirecekleri faaliyete ilişkin projeyi yurtdışından temin ettikleri döviz miktarına ilişkin belgeler ile birlikte fuar ya da faaliyetin başlamasından en az 3 ay öncesinde Bakanlığa sunmaları gerekecek. Bakanlık söz konusu başvuruları inceleyerek, uygun gördüğü talepleri ilgili işletmeye bildirecek. Yıl içerisinde uygun görülen talep miktarları toplamı bu amaçla yılı bütçesine konacak ödenek miktarını geçemeyecek.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.