• BIST 104.862
  • Altın 230,147
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 15 °C

Turizmcilere müzede toplantı

Turizmcilere müzede toplantı
TÜROFED 2. Başkanı ve ATİD Başkanı Seçim Aydın, müzelere ziyaretçi sayısını artırmak ve müzeleri tanıtmak için müzelerde toplantıya yapmaya çağırdı

ANKARA- Türkiye"de tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkmanın, geçmişe saygının, geleceğe güvenin temeli müzelerimize gösterilen özenden geçer. Dünyada bunun örnekleri çoktur. Müzelerde yapılan aktivitelerle insanlar müzeye çekilir. Müze sevgisi müzelerde yapılan toplantılarla geniş kitlelere yaygınlaştırılmış olur.
TÜROFED 2. Başkanı ve ATİD Başkanı Seçim Aydın, müzelere ziyaretçi sayısını artırmak ve müzeleri tanıtmak için turizmcilere görev düştüğünü belirterek “Tüm aktiviteleri müze ortamlarında yapma karırı aldık. TÜROFED ve ATİD"in yapacağı çalışmalarla müzelerimizi

Türkiye"de yeni bir hareket olarak “müze sevgisini” insanlarımıza aşılamak için ATİD olarak bu kültür ve sanat ortamlarına gereken değeri vermek için harekete geçiyoruz. Turizmin önemli toplantılarını müze ortamlarına taşıyoruz. Ayrıca Ankara"da sanata ilgi duyanlarla kültür ve sanat mekanlarında yapacağımız tanıtım toplantılarını, buradan başlatacak projelerle geliştireceğiz. Böylece müzelere ilgi arttıkça müze sayısı artacaktır. Dolayısıyla Ankara"ya gelen yerli ve yabancı ziyaretçilere sanat ve kültürümüzü sunabilme imkanları çoğalacaktır.

AYAZ VAKFI"NIN MÜZESİ"NE ÜZÜNTÜ VEREN ZİYARETÇİ SAYISI

Ankara Ziya Bey Caddesi"nde, Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi ve Sanat Galerisi"ni gezdik. Sergilenen değerli eserleri izledik. Müze, dünyada yaşayan birinin adına yapılan ilk müzelerden biri olarak tanınıyor.
Açılışı bir yıl önce yapılan müzenin, çevresindeki kamu kuruluşlarında binlerce çalışan olmasına rağmen, açıldığı günden bugüne kadar sadece 400 kişi tarafından ziyaret edildiğini öğrendik.

ÖZLEMLERİMİZ, UMUTLARIMIZDIR

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay"ın da geçen hafta ziyaret ettiği merkezin kuruluş felsefesi sanatçı Prof. Mustafa Ayaz"ın “Bizi yaşama bağlayan, bize güzel şeyler yaptıran özlemlerimiz, umutlarımızdır” sözlerinde saklı bulunuyor.
Müzelerimizin ve kültür merkezlerimizin yaşamımızdaki yerlerinin devamı, onlara olan desteğimizi esirgemediğimiz sürece mümkün oluyor. Bizde bu nedenle sayın bakan gibi müzeyi giriş ücretini ödeyerek gezdik.

MÜZEDE GENÇLERE YÖNELİK YARIŞMALAR YAPILIYOR

Müzede bize refakat eden Ayla ve Nilay Ayaz hanımlara bize verilen tanıtım broşürü ile birlikte bir de ziyaretçi adına hazırlanmış “sertifika” verilmesini önerdik.Böylece ziyaret edenin müzeyi unutamayacağını ve tatlı anıyı arkadaşlarına anlattıkça ziyaretçi sayısının artabileceğini söyledik.
Müzeyi yönetenler gerçekten bu sanat merkezinin yaşaması için projeler hazırlıyor; çabalar gösteriyorlar. İzlediğimiz “Liselerarası Resim Yarışması” sergisi de bu anlamda bir başlangıç olarak sunuluyor.
Çaykara 1938 doğumlu Mustafa Ayaz, dünya galerilerinde eserleri sergilenen bir sanat profesörü olarak Türkiye"nin yurtdışında tanıtımına katkıda bulunuyor. Modern mimarisi ile gerçekten bugünün değil, geleceğin mutluluğunun yaşanabileceği bu müzeyi okurlarımıza sanat ve felsefe ile dolu çok keyifli bir gün geçirebilecekleri bir ortam olarak önermenin sevincini yaşıyorum.

ATİD olarak Ankara"da sanata ilgi duyanlarla kültür ve sanat mekanlarında yapacağımız tanıtım toplantılarını, buradan başlatacak projeler üzerinde, çalışmaya başlayacağız.

ARTIK ÇAYELİ"NDEN ÖTEYE KARADENİZ TURİZMİ VAR

Özlediğimiz, geleceğe yönelik fikirlerin ve düşüncelerin görüşüldüğü bir başka toplantı ise Çayeli"nde yapılan, Karadeniz kurultayıydı. Çayeli Belediyesi"nin katkıları ile başarılı geçen ve Türkiye"de turizm mevsimlik olmaktan çıktığının da bir işaretçisi olarak değerlendirebileceğim bir kurultay oldu. TÜROFED, ATİD ve Ankara Skal olarak katıldığımız toplantının ana fikrini oluşturan Karadeniz"de 100 Yer Projesi"ni sivil toplum kuruluşlarının ve yerel yönetimlerin uluslararası bir başarısı olduğunu düşünüyorum.

SEVGİ YOLU RİZE"DEN MARDİN"E TURİZMİ TAŞIYACAK

Karadeniz bölgesinde turizmin ortak projeler üretilerek verimli hale getirilmesi ve bölgesel imajın turizmi güçlendirecek bir ekonomi haline dönüştürülmesi anlamında yol gösterici olmayı amaçlayan proje 40 dan fazla bildirinin sunulduğu bir kurultayda görüşüldü; dünyanın gündemine taşınmış oldu.

Transkafkas, Transavrupa ve Rize"den Mardin"e ulaşacak “Sevgi Yolu” adı verilen bağlantıların sağlayacağı yeni ekonomik yapının temeli olan bu oluşumlar Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu pazarlarına daha kolay ulaşılması yanında turizmin gelişimine de büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

Geleceği koruyacak yatırımlar, Sayın Bakan"ın dediği gibi ağaçlar kesilmeden ve ağaçların boyu geçmeden yapılmalıdır.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.