• BIST 97.956
  • Altın 235,308
  • Dolar 5,4900
  • Euro 6,1994
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 16 °C

Turizmciler Özyeğin kurulunda

Turizmciler Özyeğin kurulunda
Turizmin önemli isimleri Özyeğin Üniversitesi Otel Yöneticiliği Lisans Programına danışma kurulu olarak katıldılar.
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- Özyeğin Üniversitesi, Otel Yöneticiliği Lisans Programına katılacak öğrencilere staj ve iş yaşamına yönelik öneriler sunacak, turizm ve otelcilik sektörünün önemli isimlerinin yer aldığı bir Danışma Kurulu oluşturdu. Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin ve Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, Danışma Kurulu üyelerini ve Kurul"un hedeflerini açıkladı.Daha önce Swissotel ile öğrencilere staj ve çalışma imkanları verilmesi için anlaşma yapan Özyeğin Üniversitesi ve FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin “Dünyanın dev otel zinciri Swisotel ile işbirliği kurduk. Bir dünya üniversitesi haline gelerek 10 yıl içinde öğrencilerin yüzde 10"unun yabancı olmasını hedefliyoruz”dedi.Danışma Kurulu turizm ve otelcilik sektörünün deneyimli isimleri, Özyeğin Üniversitesi Otel Yöneticiliği Lisans Programı Müdürü M. Teoman Alemdar, Dedeman Holding İstişare Kurulu Başkanı Nazire Dedeman, İstanbul Yiyecek ve İçecek Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gürs, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Korel Göymen, Swissotel The Bosphorus İstanbul Genel Müdürü Gerhard Struger, Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş, Polat Turizm Otelcilik ve Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Naci Gedik, Visitur Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Marmaris Martı Otel İşletmeleri Aş. İş Geliştirme Koordinatörü Oktay Varlıer, Serim Yiyecek İçecek Ağırlama Hizmetleri Danılmanlık sahibi Osman Serim, Gate Gourmet-Usaş Murahhas Üye Mohammed Hamam, Atlas Arazi Geliştirme Ltd. Başkanı Tavit Köletavitoğlu"ndan oluşuyorPROF.DR. ERHAN ERKUT:HEDEFİMİZ 10 YILDA İLK 20
Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erhan Erkut danışma kurulu üyelerini ve kurulun hedeflerini açıkladı. Erkut” Oluşturduğumuz danışma kurulu öğrencilerin sektörü yakından tanımaları için iyi bir fırsattır.” dedi.
Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, konuşmasında, üniversite olarak hedeflerinin 10 yıl içinde dünyada ilk 20 Otel Yöneticiliği Programı arasında yer almak olduğunu vurguladı. Erkut, turizm ve otelcilik sektörünün gelişiminde değerli katkıları olan isimlerin yer aldığı Danışma Kurulu"nun, bu hedefe ilerlemede önemli bir adım olduğunu belirtti. Erhan Erkut, “Otel Yöneticiliği Lisans Programı ile öğrencilerimizi, 21. yüzyılın lider iş alanlı olan konaklama ve yiyecek-içecek sektörünün ihtiyaç duyduğu, evrensel bilgilere sahip, üstün hizmet kalitesi anlayışını benimsemiş profesyoneller olarak yetiştireceğiz” dedi. Erkut, akademik ve sektörel bilgi ve deneyime sahip Özyeğin Üniversitesi kadrosu ile Türkiye"de ve dünyada iş yaşamına, uluslararası zincir otellerde ve önde gelen yiyecek-içecek kuruluşlarında görev alacak gençleri kazandıracaklarını sözlerine ekledi.


TEOMAN ALEMDAR: DÜNYA TURİZMİ İÇİN İNSAN YETİŞTİRİYORUZ
Özyeğin Üniversitesi"nde yapılan tanıtımda Otel Yöneticiliği Lisans Programı Müdürü M. Teoman Alemdar Swissotel Çin"deki bir okul ile anlaşma halinde iken staj ve mezuniyet sonrası işe alma anlaşması imzaladıklarını belirterek şöyle konuştu: “Böyle bir girişim Türkiye turizmi için yeniliktir. Dünyadaki 5-6 trilyonluk turizm pastasından eğitimli turizmcilerle payalmak istiyoruz. Swissotel"in dünyada 7 bin oteli ve 600 bin odası bulunuyor. Bir gece önce yüsde 50 doluluk yaşayan odasının 300 bin odası boş demektir. Bu da 100 dolardan bakılırsa bir gecede 30 milyon dolar zarar demektir. Bu duruma meydan vermemek için doğru insanları öreve getirmek gerekir. Biz eğitimli insanları yetiştirerek pazara sunmak istiyoruz. Dünyada büyüyen pazarlar bulunuyor. Bunlardan birisi Hindistan"dır. Biz dünya turizmi için insan yetiştiriyoruz. Hedeflerimizde yaşam boyu eğitim bulunuyor. İngilizce yanında Almanca, İspanpyolca, Rusça ve Çince eğitim verilecektir. Bu yıl açılacak olan bölüme 10"u bursu, 10" yüzde 50 destek burslu ve 30"u normal olmak üzere 50 öğrenci alınacaktır. Hedefimiz dünyadak 22 en iyi üniversite arasında 1021"de 20"ci sıraya girmektir. Sektörle elele olarak mezunların gideceği yerlerle yakın temas halinde olacağız. Ayrıca otellerin orta yöneticilerine yönelik eğitim programları uygulayacağız.”HÜSNÜ ÖZYEĞİN: GİRİŞİMCİ GENÇLER YETİŞTİRECEĞİZ
Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin, yaptığı konuşmada Özyeğin Üniversitesi"ni kurarken Türkiye"ye özgür düşünceli, meraklı, araştırmacı ve dünya standartlarında projelere imza atacak girişimci gençler kazandırmayı hedeflediklerini belirtti. Hüsnü Özyeğin bir “girişimci”nin, hızlı düşünebilme ve belirsizlik altında hızlı karar alabilme yeteneğine sahip, çalışkan, donanımlı ve cesur olması gerektiğine dikkat çekti ve sözlerine şöyle devam etti: “Özyeğin Üniversitesi olarak bir yandan gençlerimizin içindeki girişimcilik ruhunun ortaya çıkmasına, diğer yandan da sektörlerle iç içe bir eğitim sunarak, onların, iş dünyasının istediği bilgi ve deneyim birikimi ile yetişmelerine destek olmayı amaçlıyoruz. Otel Yöneticiliği Lisans Programı bünyesinde oluşturduğumuz Danışma Kurulu, öğrencilerimizin sektörü yakından tanımaları için çok önemli fırsatlar sunacaktır.”
Hüsnü Özyeğin bir zamanlar Türkiye"nin Rodos adasından daha az otele sahip olduğunu ve Turgut Özal döneminde atılımla önemli bir yere geldiğini belirterek şöyle devam etti:
“Turizm kalıcı ve iyi bir sektör. Dünyayı saran krizden en az etkilenen sektör. Özyeğin Üniversitesi Otel Yöneticiliği Lisans Programı ile çevre ülkelerinde kaliteli eleman ihtiyacını karşılayacağız. 10 yıl içinde öğrencilerin yüzde 10"unun yabancı olmasını hedefliyoruz. 2007"de 6.6 milyon Rus seyahat etmiş bunun 1.600 bini Türkiye"ye gelmiş. Türkiye"ye neden 15-20 bin Rus öğrenci gelmesin. Moskova"dan 150 bin öğrenci yurtdışına gidiyor. Yüzde 10"unu Türkiye"ye çekeceğimize inanıyorum. Türkiye, Rusya, Çin gibi ülkeler yüzde 6 büyüyecekler. Ayrıca çevre ülkelere önem veriyoruz. Rusya Türkiye"den 20-25 yıl geridedir. Bizim orada yapacağımız daha çok iş var.”GERHARD STRUGER: TÜRKİYE"NİN POTANSİYELİ İYİ KULLANILMIYOR
Swissotel The Bosphorus İstanbul Genel Müdürü Gerhard Struger, turizmin dünyanın en hızlı gelişen sektörü olduğunu belirterek Çin"le yaptıkları görüşmeleri iptal ederek Özyeğin Üniversitesi il işbirliğine girdiklerini söyledi. Struger, Türkiye"de 4, Moskova"da 1 adet olmak üzere dünyada 30 otel işlettiklerini belirterek “Öğrencilere staş ve çalışma imkanı verirken bizde üniversitenin know how"undan faydalanacağız. Türkiye"nin iyi kullanılmayan büyük potansiyeli olduğunu inanıyoruz” dedi.

TALHA ÇAMAŞ: ÖĞZYEĞİN"DEN EĞİTİMLİ TURİZMCİLER YETİŞECEK
Visitur Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Özyeğin"in aldığından çoğunu verme girişimi içinde olduğunu belirterek “Otel Yöneticiliği Lisans Programı ile turizme eğitimli insanlar gelecek olması sevindiricidir” dedi.

NACİ GEDİK: DETAY İÇİNDE MÜKEMMEL ARANACAKTIR
Polat Turizm Otelcilik ve Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Naci Gedik, emek verip çalışmadan üretim sürecine gelinemeyeceğini belirterek bilgi ile üst seviyeye gelmek için akademik kurumlara ihtiyaç olduğunu söyledi. Naci Gedik, Özyeğin Üniversitesi"nin sahayla bütünleşmesini önemsediğini anlataraş şöyle konuştu “Otel yönetimi ile eğitim arasında bütünleşme sağlayacaktır. Otelcilik benim için detay meslektir. Böylelikle detay içinde mükemmelin aranacağına inanıyorum” dedi.

HÜLYA ASLANTAŞ: KALİTE HEDEFİ BENİ MEMNUN ETTİ
Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş, turizmde kaliteli eğitime ihtiyaç olduğunu söyledi. Şimdiye kadar verilen eğitimlerde kalitenin sorgulanması gerektiğini belirten Aslantaş, “Özyeğin Üniversitesi"nin ortaya koyduğu 20 hedef ve kalite hedefi beni mutlu etti” dedi.

TAVİT KÖLETAVİTOĞLU: TURİZM EĞİTİMİ HİÇ BİTMEZ
Atlas Arazi Geliştirme Ltd. Başkanı Tavit Köletavitoğlu, Özyeğin Üniversitesi"nde servise ve kaliteye önem veren bir bölüm kurulduğunu belirterek “Turizm eğitimi hiç bitmez. Sürekli değişimi izlemek gerekiyor. Eğitimde de sürekli değişim yapılacaktır. Eğitim içinde değişimi kavramak ve yönetmenin önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

MUHAMMED HAMMAM: TÜRKİYE"DE BÜYÜK POTANSİYEL VAR
Gate Gourmet-Usaş Murahhas Üye Mohammed Hamam, Türkiye"de çok büyük potansiyel olduğunu belirterek “Turizmin Ankara"dan İstanbul"a taşınmış olmasına sevindim. Özyeğin Üniversitesi"nde önemli bir adım atılıyor. Özyeğin Üniversitesi"nin dünyada 20"ci sıraya oturması için hep birlikte çalışacağız” dedi.

MEHMET GÜRS:
İstanbul Yiyecek ve İçecek Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gürs, turizmin gerçek dünysından oluşturulan danıyma kurulunun kendisini heyecanlandırdığını söyledi. Böylece sürekli değişen sektöre uyum sağlamanın mümkün olacağını belirtti.
.
HEDEFLER
2009-2010 akademik yılında ilk öğrencilerini kabul etmeye hazırlanan Özyeğin Üniversitesi Otel Yöneticiliği Lisans Programı, Türkiye"de bir ilke imza atarak özel sektörle yüksek öğrenimi bir araya getiren yeni bir yapı oluşturuyor. Özyeğin Üniversitesi Otel Yöneticiliği Lisans programına mentorluk yapacak, öğrencilerin staj ve iş yaşamına yönelik öneriler sunacak, turizm ve otelcilik sektörünün deneyimli, lider isimlerinin yer aldığı bir Danışma Kurulu"nu hayata geçiriyor.

Kurul, yıl içinde Özyeğin Üniversitesi Otel Yöneticiliği Lisans Programı akademik kadrosu ile biraraya gelerek öğrencilerin iş dünyası ile ilişkileri, stajlar olanakları, proje geliştirme konusunda öneri ve düşünceleri paylaşacaklar.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.