• BIST 102.494
  • Altın 226,927
  • Dolar 5,3255
  • Euro 6,0377
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 1 °C

Turizm yapılaşmasına set

Turizm yapılaşmasına set
İstanbul 2. İdare Mahkemesi, 1/100.000 Ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planı'nı iptal etti. Plan 2023'e kadar şehrin imarını içeriyordu.

İSTANBUL- İstanbul 2. İdare Mahkemesi, 1/100.000 Ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planı'nı iptal etti. İstanbul'un 2023 yılındaki yerleşim halini gösteren Plan, 2023'e kadar şehrin neresine ne yapılacağını ana hatlarıyla anlatıyordu.

Mimarlar ve İnşaat, Şehir Plancıları, Çevre, Ziraat, Makina, Elektrik ve Harita Mühendisleri Odaları Birliği'nin başvurusu üzerine, 2006 yılının sonunda Büyükşehir"e bağlı BİMTAŞ A.Ş.'de oluşturulan İstanbul Metropolitan Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi -IMP'nin hazırladığı 1/100.000 Ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planı İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nce iptal edildi.

Daha önce de plan hakkında yürütmenin durdurulmasını isteyen sekiz odanın başvurusu kabul edilmiş ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce bir üst mahkemede itiraz edilmesi üzerine reddedilmişti.

Odalar yürütme için Danıştay"a giderken Büyükşehir"in de bu karar için aynı yolu izlemesi bekleniyor.

İnşaat Mühendisleri Odası"nın dilekçesi üzerine verilen son iptal kararı üzerine İstanbul'un plansız kalmış olduğu ifade ediliyor.

Yalçın Bayer"in Hürriyet Gazetesi'nde yazdığına göre böylece liman alanlarındaki iş, turizm ve ticaret merkezi amaçlı yapılaşmanın (Haydarpaşa, Galataport, v.s. gibi) önü kapandı. Aynı şekilde havzalardaki betonlaşma kararları da iptal edilmiş oldu. Tarım alanları da kurtulmuş oldu.

İnşaat Mühendisleri Odası"nın bu konudaki açıklamasında "Planın teknik olarak yeterli olmayan, planlama ciddiyetiyle hiç bağdaşmayan, ciddi sakıncalar içeren, kente insan öncelikli değil, rant ve pazarlama öncelikli bakan bir yaklaşımın ürünüdür. Uygulandığı takdirde, İstanbul"un sorunlarını çözmek bir yana, gelişimini bugünkünden de daha tehlikeli boyutlara sürükleyecek, kentin tarihi ve doğal değerlerinde geri dönülmez tahribatlar yaratacaktır" denilerek şu noktaların altı çizildi:

- İstanbul 1/100.000 Ölçekli İl Çevre Düzeni Planının yetki unsuru bakımından hukuka uyarlılığının olmaması,

- 1/100.000 Ölçekli İl Çevre Düzeni Planı"nın BİMTAŞ A.Ş."ye ihale edilmiş olmasının usule uygun olmaması,

Yine, yetki ve şekil unsuru açısından hukuka aykırı bulunan dava konusu plana davacı tarafından yapılan itirazın reddine yönelik davalı idarenin işleminde de hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır."

 

Yasal dayanak

Mimarlar Odası Büyükşehir Şubesi Başkanı Eyüp Muhçu "İptalle yağma niteliğindeki pek çok plan kararı kaldırılmış oldu, yani iptal edilerek hukuksal dayanağı kalmadı. Eğer Büyükşehir benzer nitelikli bir planı hazırlamaya kalkarsa yine yargıdan dönebilir. Bu nedenle yeni Nazım İmar Planı"nın çağdaş bilimsel ve şehircilik ilkelerine uygun demokratik ve katılımcı bir sürece bağlı olarak hızla hazırlanması gerekiyor," dedi.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.