• BIST 94.158
  • Altın 257,911
  • Dolar 5,7769
  • Euro 6,5197
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C

Turizm turizmcilere bırakılmalı

Turizm turizmcilere bırakılmalı
KKTC'de Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) “1 yıldızlı ülkeden 5 yıldızlı ülkeye” sloganıyla Turizm Bildirgesi’ni açıkladı.

LEFKOŞE- KKTC'deki seçim kampanyası çalışmaları çerçevesinde, turizm bildirgesini “1 yıldızlı ülkeden 5 yıldızlı ülkeye” sloganıyla açıklayan Toplumcu Demokrasi Partisi, ülkede turizmin turizmcilere bırakılmasını bildirdi.
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) “1 yıldızlı ülkeden 5 yıldızlı ülkeye” sloganıyla Turizm Bildirgesi"ni açıkladı.
TDP Genel Merkezi"nde düzenlenen ve bildirgenin açıklandığı basın toplantısına Genel Başkan Mehmet Çakıcı, Genel Sekreter Meltem Onurkan Samani, Turizm Komitesi Sorumlusu Mehmet Harmancı ve bazı milletvekili adayları katıldı.

ÇAKICI
Toplantıda konuşan Genel Başkan Mehmet Çakıcı, ekonominin lokomotif sektörü olması gereken turizmin giderek gerilemekte olduğunu savundu. Çakıcı, turizmde bugün gelinen noktanın kumarhanesi olmayan otellerin batması noktasında olduğunu savundu. Seyahat acenteleri ve restoranların da bir bir batmakta olduğunu ileri süren Çakıcı, son dönemde ve ondan önceki hükümetler döneminde yapılanların yeterli olmadığını, yapılması gerekenlerin yapılmadığını iddi etti.
KKTC Turizm Master Planı"nın uygulamaya konulamadığına, turizm örgütü oluşturulamadığına dikkati çeken Çakıcı, turizm fonundan ise siyasilerin “elini çekmediğini öne sürdü.

HARMANCI
TDP Turizm Bildirgesi'ni okuyan Turizm Komitesi Sorumlusu Milletvekili adayı Mehmet Harmancı ise hedeflerinin turizmi turizmcilere bırakmak olduğunu ifade etti.
TDP"nin çevresel ve turizme yönelik olarak hazırlamış olduğu programların, ülke kalitesinin artırılmasını ve bu doğrultuda yeterli kazanım ve sektörel büyümeyi yakalamayı öngördüğünü kaydeden Harmancı, “1 yıldızlı ülkede 5 yıldızlı turizm” yapılamayacağını, bu nedenle öncelikle ülkedeki yaşam ve çevre kalitesini artırmak gerektiğini vurguladı. Harmancı, “Son 5 yılda CTP"li hükümetlerin turizme bakış açısı "büyük olan ayakta kalsın" anlayışı olmuştur” diyerek, turizmde en önemli sorunun, bölgede rekabet içerisinde bulunulan destinasyonlarla rekabet edebilirliğin olmaması olduğunu kaydetti. Harmancı şöyle konuştu: “Bizler ülke turizmini sadece hükümetlerin günü birlik politikalarından çıkarıp, turizm planlamasının bir devlet politikası haline gelmesi gerektiğine inanıyoruz. Bunun için sektörün önde gelen temsilcilerinin bilgi birikimleri de dahil her türlü katkısının bir organizasyon çerçevesinde şekillendirilmesinin yolu TDP iktidarında başarılacaktır. Turizmde içinde bulunduğumuz kaos ve çıkış yolları TDP"nin ortaya koyduğu akılcı ve bütünleştirici politikalarla mümkündür.”

TURİZM BİLDİRGESİ
Harmancı"nın açıklamaına göre TDP iktidarında, turizmin ekonominin temel sektörlerinden biri haline getirilmesinin yolu açılacak, Turizm Master Planı süratle tamamlanacak ve ilk 100 günde uygulamaya konulacak.
Kapsamlı bir Turizm Endüstri Yasası çıkartılacak ve toplanacak bir Turizm Kurultayı ile bağımsız çalışan Turizm Örgütü hemen kurulacak.
Devlet, AB ölçütlerinde denetleyici rolünü etkin bir biçimde oynayacak.
Otelcilerle seyahat acentelerinin girdi maliyetleri düşürülerek elektrik, su, mazot gibi enerji giderlerinde önemli oranda indirim sağlanacak.
Kamu borçları gözden geçirilerek alacaklar makul ölçütler çerçevesinde yeniden yapılandırılacak.
Bürokratik engeller en aza indirilecek ve turizmde işgücü açığı devletlerarası protokollerin ışığında şekillendirilecek.
Bildirgede, ayrıca özetle şu vaatler de sıralanıyor:
“Ulaşım konusunda KTHY"nın charter bacağı oluşturulacak,
Charter bacağının denetim ve yönetiminde sektörle istişare içinde milli havayolunun nasıl daha etkin kullanılabileceği hususunda projeler geliştirilecek. Kuzey Kıbrıs"a uçan havayollarının tercih etmediği destinasyonlardan Larnaka"dan pazar bulunabilirse bu yapı da desteklenecek, sınır kapılarında bu amaçla yeni düzenlemeler gerçekleştirilecek. TDP iktidarında ulaşım sübvansiye edilecek.
...Kuzey Kıbrıs"ın doğası ülkenin turizm ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir altyapıya kavuşturulacak. Kültür mirasının korunması için var olan yasalar süratle revize edilip güncellenecek.
...Tarihi Mağusa Limanı'nın yenilenerek turizmin de hizmetine açılmasının altyapısı oluşturulacak.
Seyahat acentelerinin yaşadığı belirsizlikler ortadan kaldırılacak. Tüm acentelerin muhasebe programlarının geliştirip yaygınlaştırılabilmesi için software sistemleri modernize edilecek. Seyahat acentelerinin yurtdışında partner bulabilmeleri için Turizm Örgütü şemsiyesi altında bir birim düzenli olarak bilgi ve kaynak aktaracak.
Tanıtım ve pazarlamada ülke tanıtımı ve pazarlamasında hedef kitle tespiti, uygun yer ve koşullar sıkı bir şekilde denetlenerek Turizm Örgütü çerçevesinde belirlenecek.
Planlar kısa, orta ve uzun vadeli olarak yapılandırılacak ve son dakika müşterileri hariç yıl boyu tanıtım faaliyetleri sürdürülecek. Son dakika müşterileri için dünyanın turizmde önde gelen internet siteleriyle anlaşmalar gerçekleştirilecek.
Kuzey Kıbrıs gibi ulaşımı sorunlu olan bir ülkenin her fuara katılıp temsil edilmek için bütçesinin çok büyük bir kısmını harcaması büyük bir israf. Bunun yerine, ulaşımı çözülmüş ülkelerde, fuarlara katılım dengeli seviyede ve bütçeler fazla zorlanmadan yapılacak ve bunun yanında da diğer ülkelere yönelik KITSAB öngördüğü üzere road showlara ağırlık verilecek.
Ulaşımı olmayan ve bizlere şu ana kadar hiçbir turist göndermeyen ülkelerde esas amaç olan tur operatörü yaratma bağlamında, "road Show"lar düzenlenerek, tur operatörlerinin ilgisi çekilecek, gazeteciler ve TV ekipleri ülkeye davet edilerek, ilginin artırılması için uzun vadeli çalışmalar yapılacak.
Kişiye özel gerçekleştirilen teşvik uygulamaları yerine tutarlı, önceden bilinen, daha çok ulaşıma endeksli bir yapıya çevrilecek. Yeni yatak kapasitesine yönelik teşvikler bu alandan kaydırılarak ulaşım ve alternatif enerji kaynaklarının turizm alanında kullanılmasına çevrilerek hem turist taşımacılığı özendirilecek hem de doğaya uyumlu enerji üretiminin gerçekleşmesi özendirilecek.
Turizm çeşitlendirilerek 12 aya yayılacak, hedef ülkeler seçilip bu doğrultuda çalışmalar gerçekleştirilecek.
Rehberlerin tam donanımlı ve amaca hizmet edebilecek şekilde eğitimleri süratle tamamlanacak. Özellikle yabancı dil üzerine kapsamlı programlar ve testler mevcut rehberleri da kapsayacak şekilde genişletilecek. Avrupa dillerinin yaygınlaştırılması birincil öncelik olacak.”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.