• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 5 °C

Turizm taşımasına disiplin gelsin

Turizm taşımasına disiplin gelsin
UREB ve ARO son kazaya kurban giden rehberin üzüntüsünü dile getirirken, turizm taşımacılığı ve turizm şoförlerinin disiplin altına alınması gerektiğini bildirdi.

İSTABUL/ ANTALYA- TUREB ve ARO son kazaya kurban giden rehberin üzüntüsünü dile getirirken, turizm taşımacılığı ve turizm şoförlerinin disiplin altına alınması gerektiğini bildirdi. Bu konuda bizzat bakanla görüşerek soruna çözüm bulunması için çalışmalar başlatıldığını belirten Özbuldu, “1618 sayılı Yasanın 27. ve Seyahat Acentaları Yönetmeliğinin 36.maddesine göre Seyahat acentası, belge almaya esas niteliklerini korumak zorundadır. Alınan duyumlardan anlaşıldığı üzere, mevcut yasal düzenlemelere rağmen, çalışma alanında yasalara aykırı uygulamalar olmaktadır” dedi.

Turist Rehberleri Birliği-TUREB Başkan yardımcısı ve Antalya Rehberler Odası- ARO Başkanı Osman Özbuldu tarafından yapılan açıklama şöyle:

(TUREB) Turist Rehberliği Birliği ve (ARO) Antalya Esnaf Rehberler Odası olarak, Türk turizminin kanayan yarası niteliğine bürünmüş olan, Turizm karayolu taşımacılığı ve turizm şoförlerinin sorunlarının çözümünü kolaylaştırması amacıyla, Turizm bakalığının özel sertifikası, yasal mecburiyeti ve müfredatı olan bir çalışma gereği öngörerek Turizm bakanımız Ertuğrul Günay nezdinde çalışmalar başlatılmıştır.

Turizm taşımacılığı ve turizm şoförleri bir disiplin altına alınmalıdır.

4925 Sayılı Taşıma Kanunu ve Yönetmeliği ile 2918 sayılı Trafik Kanunu şoförlerin denetimi ve çalışma şartlarını düzenlemektedir. Konumuz Türkiyedeki şoförler değil, turizme hizmet eden şoförlerdir. Turizm sektörü özeldir ve Turizm bakalığının özel sertifikası, yasal mecburiyeti ve müfredatı olan bir çalışma gerekir. Turizm'de Ulaştırma Bakanlığınca verilen sertifika dışında turizme uygunluk belgesi sorgulanmalıdır.
4848 sayılı kanun Turizm ile ilgili her türlü eğitim,disiplin ve düzenlemenin bakanlıkca yapılıp, yürütüleceği hüküm altına almıştır.Turizm araçları sürekli denetlenmelidir. Ancak, Bu denetim olay yerinde yapılmalıdır.
Bu durumda, Biz rehberlere önemli görev düşmektedir ki; Tur yapabilir özellik taşımadığını tesbit edilen turizm şoförleri, seyahat aracı ve taşımacı şirketi meslek kuruluşları aracılığıyla rapor edilmelidir. Rehberler ne kendilerini nede yolcularını tehlikeye atmamalıdırlar.
Turizmin nitelik kazanması,can ve mal emniyetini sağlamak hepimizin görevidir. Türkiye'nin imajına zarar veren her hususa karşı işbirliği içinde tedbir almalıyız.
Anlaşılan odur ki; Turizm taşımacılığı yapan bazı kişi veya tüzel kurumlar gerekli tedbiri alma konusunda yeterince hasas olamamaktadırlar. (TUREB) Turist Rehberliği Birliği Meslek kuruluşlarına ulaşan her rapor değerlendirilecektir.Yasal düzenlemeleri ve Ülke genel çıkarlarını yoksayarak, Kişisel kazançını gözetme kaygısı taşıyan bu taşıma şirketleri ve seyahat acentaları yasal düzenlemeler çercevesinde yetkili kurumlara şikayet edilecekleri gibi yurt içi ve dışı çeşitli tüketici dernekleriyle işbirliği içinde çalışılarak mağduriyet önleyici tedbir alınacaktır. Mağduriyetlerin olmaması ve tedbir alınması adına işbirliği esastır.
Benzer şekilde,
Bilindiği üzere, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu yürürlüğe girmiş olup, uygulamaya başlanmıştır.
28/8/2008 tarih ve 26981 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği'nin 13 üncü maddesinin ikinci fıkrasında; Kanunun 8 inci maddesinin yedinci fıkrasının uygulanmasına ilişkin usul ve esasların tebliğ ile belirleneceği hükmüne yer verilmiş ve 28/9/2008 tarih ve 27011 sayılı Resmi Gazetede 5510 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin 7 fıkrasının Uygulanması Hakkında Tebliğ yayımlanmıştır.
Söz konusu bu kanun çerçevesinde; T.C Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı; kayıt dışı istihdam ve kayıt dışı istihdamla mücadelesinde alacağı tedbir ve denetimlerin yanı sıra aynı zamanda devletin tüm kurumları arasında işbirliğini öngörmekte ve bu doğrultuda sistem denetlenmektedir.

(ARO) Antalya Esnaf Rehberler Odası 5362 sayılı kanun esasıyla, bir kurumdur ve bu kanunun öngördüğü kayıt dışı istihdamın önlenmesine yönelik tedbirleri desteklemek amaçlı olarak çalışmalar yürütmektedir.
1618 sayılı Yasanın 27. ve Seyahat Acentaları Yönetmeliğinin 36.maddesine göre Seyahat acentası, belge almaya esas niteliklerini korumak zorundadır. Alınan duyumlardan anlaşıldığı üzere, mevcut yasal düzenlemelere rağmen, çalışma alanında yasalara aykırı uygulamalar olmaktadır.
Yasal mevzuatın gerektirdiği kayıt dışı istihdamın önlenmesi konusunda işyerleri ve sektör çalışanlarının herhangi bir mağduriyetinin oluşmaması açısından konuya hassasiyet göstermesinde yarar vardır.

Önemle duyurulur.
Saygılarımızla,
Osman ÖZBULDU
(ARO) Antalya Esnaf Rehberler Odası Başkanı ve (TUREB) Turist Rehberleri Birliği Bşk. yrd.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.